Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: holestaza
PostPoslato: Sub Maj 24, 2008 9:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 24, 2008 8:39 am
Postovi: 4
Lokacija: beograd
Neophodan mi je strucni savet!Moj deka ima 91 god, pre 15 god mu je odstranjena zucna kesa i izvadjen kamen.Pre oko mesec dana je dobio izvestan napad drhtavice, bez temp, sa mucninom i povracanjem. u urgentnom uradjen UZ i sve je bilo ok,biohemija takodje.Napad se posle dve nedelje ponovio, vrlo slican ali je posle dva dana sve proslo.Tada je ponovo uradjena biohemija i ggt-293,alkalna 198,transaminaze normalne,bilirubin takodje.Od tada mu je jos tri puta radjena biohemija svi ovi parametri su rasli da bi konacno jucerasnji nalazi bili ast-244,alt-285,alkalna-569,ggt-1171, bilirubin-25,7.Gastroenterolog je dao terapiju prvo amoksicilin,himekromon i klometol i nakon takve terapije se napad ponovio, sada sa temp. preko 38.Zatim je ponovo uradjen UZ i ustanovljeno je da su i intrahepaticki i ekstrahepaticki putevi prosireni. Lekar je predlozio ERCP ali sam ja insistirala da se to nekako izbegne zbog njegovih godina pa mu je on dao 10 longasefa,doza 2g i da nastavi himekromon i klometol.Dakle, ovi poslednji razultati su posle svih deset longacefa.Jedino sto se posle ove terapije spustilo je sedimentacija-sa 44 na 24 i CRP sa sa 52 na 15 i monociti su normalni a bili su poviseni.On se oseca dobro,pokretan je, vrlo bistar.Vise nije imao napade i meni bolje izgleda.Moram da naglasim da je biohemija radjena 5 dana posle poslednjeg longacefa pa nisam sigurna da li on moze malo da utice na enzime.Sada me interesuje da li je i po vama neophodan ERCP i da li postoji bilo kakav drugi nacin da se ovo stanje sanira.Znam da je ggt marker nekroze hepatocita ali da li je dobar znak ako bil ne raste a enzimi da ili nije.Sta je po vama najpametnije?Doktor je rekao da ima indikacija za ERCP AKO SE PONOVI NAPAD!Od cega zavisi da li ce se ponoviti?Mozda sam preopsirno napisala ali sam htela da imate sve informacije!Ako je ovo stanje zbog koga mozemo da ga izgubimo,onda mozda da ga ipak pdvrgnemo to uzasnom, bar za mene po opisu ERCP-u...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 24, 2008 6:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
1. nemate pojma sta je sa dekom bilo
2. po bilirubinu, nije bilo staze a po UZ-nalazu, jeste
3. po ostalim parametrima bilo je upale i akutne lezije jetre
4. intenzivnom antibiotskom Th ste svakako sanirali akutnu upalu /snizen CRP i transaminaze/ ali niste uklonili uzrok
5. uzrok i dalje ne znate, pa ne znate ni kada ce se desiti iduci napad, mozda sutra a mozda nikada?
6. odgovor za sve je predlozena intervencija
7. ukoliko ponovo dodje do napada, ne izbegavajte je

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 25, 2008 8:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 24, 2008 8:39 am
Postovi: 4
Lokacija: beograd
Po doktoru, uzrok je opet kamen ali sada u kanalu, mada je pominjao i neki divertikulum.Koliko sam vas razumela i vi mislite da treba da se radi ERCP, ali u slucaju ponovnog napada, a dotle da se nadamo da ga nece biti!Zanima me sta je EPT?Na internetu nadjoh da je to endoskopska papilotomija ali ne razumem bas sasvim.Hvala na savetima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 25, 2008 8:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Prekinite da se uzasavate i ako volite dedu ERCP je apsolutno indikovan.Nema dileme da se radi o opstruktivnom ikterusu sa povisenim markerom holestaze GGT-om koji nije marker nekroze hepatocita vec je povisen u holestazi i jos nekim stanjima koje ne moraju biti vezana za hepatobilijarni sistem.Nekroza hepatocita ide kasnije kada se razvije bilijarni hepatitis sa leukocitozom i skokom AST I ALT koji su markeri nekroze hepatocita.I ne samo to nego na sve ta holestaza se komplikovala i holangitisom na koji bi ja dodao i Orvgyl zbog anaeroba ali sad je sve OK.Sto se tice bilirubina da ste uradili konjugovani/nekonjugovani dobili bi ste skok konjugovanog u plazmi.Kolega Dragan je apsolutno u pravu da je samo sanirana posledica a nije otkriven uzrok te je stoga indikovana holangiografija(bila ona per os ili infuziona ili intrahepaticna nadleznost je radiologa da odluci o najadekvatnijoj metodi).Moze u toku ERCP-om da se udje u ductus choledochus i ubrizga kontrast i ucini snimak pa da se utvrdi sta sve moze biti uzrok opstrukcije (kalkulus,tumor??) da li postoji stenoza Vaterove papille(hronicni duodenitis??) i ucini se ta papilotomija koja bi olaksala drenazu zuci.Evo sam vam ja sve elaborirao u sitna crevca a vi vidite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 6:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
severus, i draganvma su osobe kojima treba verovati i poslusati savet!
Tako da opcija izucavanja medicine do ovih detalja putem interneta je los izbor!

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 06, 2008 5:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Po želji! Svaki pacijent ima izbor....i lekara i procedure, samo da ne bude kasno :evil:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 16, 2008 11:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 24, 2008 8:39 am
Postovi: 4
Lokacija: beograd
Evo mene ponovo.Posle dvonedeljne hospitalizacije u KBC Bezanijska kosa deka je pusten sa uputom da mu se uradi ERCP u KCS jer je definitivno u pitanju kalkulus u holedohu promera 12x14mm u distalnom delu holedoha uz dilataciju bilijarnih puteva.To je nalaz MRCP-a.Tamo je primio 10 longcefa i.v. i po zavrsenoj terapiji je uradjena biohemija-ast-88, alt-130,bil. ukupan-14.4, direktan-5.1, fib-5,44, crp-14,9.Dakle, rezultati su bolji .Razgovarala sam sa lekarom i njegov stav je bio da sa tim ERCP-om ne treba zuriti jer, da citiram-on moze da umre pri tom zahvatu!E sada meni vise nista nije jasno.Koliko ja poznajem tu problematiku, on i od ovog problema moze da umre...Mene sada cisto zanima vas stav o ovom nalazu. Dakle da li je zaista neophodan ERCP i sta dalje?Iako neki od vas imaju primedbe na to sto se ja informisem o ovom problemu putem interneta, moram da pitam i za URSOFALK i da li pokusati sa tim ili je za to kasno?Cula sam i za izvesni RIVOTOL ili tako nesto...nisam sigurna da li se bas tako zove.Unapred hvala...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 20, 2008 4:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
To je "bomba" u stomaku. Sve se bolje i komotnije zbrine "na hladno" nego kada nastanu komplikacije u smislu nekroze, sepse i sl. pa vi razmislite o intervenciji. Ni jedan preparat za "topljenje" žučnih kamenaca neće mu škoditi ali ne znam koliko i da li će mu značajno pomoći...probajte.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 17, 2008 6:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 24, 2008 8:39 am
Postovi: 4
Lokacija: beograd
Evo da se javim sa novostima.Deki je danas uradjen ercp i ispostavilo se da je u pitanju divertikulum iako je magnetna rez. rekla da je kamen pa cak i dala njegov promer(15 mm)!U svakom slucaju stavili su mu stent i smatraju da je to dovoljno s obzirom na njegove godine.On je to podneo mnogo bolje nego sto smo ocekivali u smislu da je posle intervencije odpesacio do dnevne bolnice.Ja se nadam da ce sada to biti ok ali me zanima i vase misljenje. Intervenciju je radio prof.Ugljesic i jos nekoliko lekara pa sam bar sto se toga tice bila mirnija...Hvala da dobrim savetima...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 97 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: