Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Primarni karcinom na plucima u poodmakloj fazi
PostPoslato: Pet Mar 16, 2012 1:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 16, 2012 1:01 pm
Postovi: 6
Pre nedelju dana uzeli smo rezultate sa skenera koga inace majka izbegava zbog navodnog zracenja. Rezultati nisu nimalo sjajni.
Moja majka (64) operisala je karcinom dojke 2002. (odstranjena dojka, hemoterapija x 6, zracenje x 24), a krajem 2005. otkrivene su 2 metastatske promene na plucima koje su tretirane samo hemoterapijom. 2007/8. takodje 2 promene manjeg volumena (6 i 7 mm) koje su drzane pod kontrolom i koje se na dva skenerska snimka u razmaku od po 6 meseci nisu menjale, sto je moja majka shvatila da nema potrebe nadalje da radi skener, iako joj je kontrola bila zakazana za 3-4 meseca. Krajem 2010. oseca tegobe sa disanjem i cesto se zamara, a buduci da ima problema sa srcem, svu paznju usmerava ka kardiolozima, ali bez vidnijih rezultata. Krajem februara ove godine posecuje drugog kardiologa koji pre koronarografije zahteva snimak pluca (na rentgenskom snimku mrlja sumnjivog porekla pa je upucuju na skener).
Rezultat skenera:
U posteriornom segmentu gornjeg lobusa desno postoji infiltrativna Tu promena spikulastih margina prema okolnom plucnom parenhimu koja postkontrastno pokazuje nehomogeno oskudno denzitometrijsko pojacanje. Lezija okludira pripadajuci segmentni bronh. Maksimalni dijametri lezije 48,3x40,5mm. Lezija sirokom bazom lezi na paravertebralnoj viscelarnoj pleuri. Oko promene u plucnom vrhu postoji nekoliko satelitskih nodularnih promena.
U KF sinusu levo jos jedna mikronodularna promena.
Bez znakova pleuralne efuzije.
Hilarno i traheobronhijalno desno prisutni konglomerati uvecanih limfnih cvorova.
Prikazani deo jetre bez MSCT promena.
Oba nadbubrega uredna.
U prikazanim kostanim elementima bez infiltrativnih promena.
Zakljucak: Opisana promena u prvom redu ima morfologiju primarnog Ca perifernog bronha DDG ali manje verovatno u obzir dolazi metastatska promena s obzirom na primarnu malignu bolest.

Sta dalje reci... Zivot nam se dijametralno promenio ovim saznanjem. Prognoze mog prijatelja lekara vrlo su pesimisticke, uz sve eventualne hemoterapije i radioterapije (koje ona ne znam da li ce uspeti da podnese zbog slabog srca, prva hemoterapija u oba slucaja je bila jako kriticna).
Sta sada raditi, da li pokusati sa klasicnim metodama i uciniti da opet prolazi kroz pakao ili postoje neke savremene metode koje deluju lokalno (operacija je neizvodljiva s obzirom na velicinu tumora i njegov polozaj - uz kicmu).

Ono sto je ona odmah ucinila je da je nazvala dokrora kod koga je inace bila i na ciju kontrolu se nije odazvala 2008., (ne smeju da se pominju imena?) sa KBC Bezanijska kosa, u ponedeljak smo otisli na konsultacije, zakljucak je sledeci:
Nakon uvida u novi CT grudnog kosa (...) misljenja sam da se radi o primarnom karcinomu pluca de novo sa uvecanim Lgl. 30 mm subkarinalno. Neophodno je uraditi bronhoskopiju pod kontrolom rentgenoskopije...

Bronhoskopija uradjena u sredu na VMA, cekaju se cito-pato-histoloski nalazi. Rok je bar 10 dana... Sta raditi kad je svaki dan dragocen?
Svaki savet je dobrodosao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primarni karcinom na plucima u poodmakloj fazi
PostPoslato: Pon Mar 19, 2012 1:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 19, 2012 12:50 pm
Postovi: 9
Ja nemam ovoliko stručnih podataka, mogu samo da podelim svoja iskustva.
Mojoj majci je sasvim slučajno otkriven rak na plućima u januaru ove godine. Bila je na ispitivanju na institutu u Kamenici oko mesec dana, gde su uradili CT i bronhoskopiju. Maligni tumor se nalazio na levom plućnom krilu i zahvatao je 7cm. Bili smo presrećni kada smo saznali da je operativan. Operacijom je, pre par dana, izvađen gornji režanj plućnog krila i za sada se ona dobro oseća.
Uskoro treba da budu rezultati patologije i iskreno se nadam da će biti "čisti" i da neće morati dalje na hemoterapiju.
Ovo nam je novo iskustvo u porodici i zbog toga premalo znamo. Sudeći po veličini nameće se pitanje koliko je bio prisutan pre otkrivanja. Jedini "posredni" pokazatelj su bila zadebljanja na noktnim pločicama na koja niko od doktora nije reagovao sve do januara (a te promene su se dešavale u poslednjih 3 god)
Da li neko ima iskustva sa promenama na noktima ili koži?

Moram da dodam, bez preterivanja, da je kompletno osoblje u Kamenici ovih par meseci bilo divno i da je i to itekako uticalo na ceo ovaj tok oporavka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primarni karcinom na plucima u poodmakloj fazi
PostPoslato: Pet Apr 06, 2012 12:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 16, 2012 1:01 pm
Postovi: 6
Hvala sto si se javio, znaci kad imas sa kim da podelis ono sto se desava tvojim najblizim. Nadam se da je tvoja majka sada bolje i da su rezultati dobri.
Mene neko vreme nije bilo jer sam se pomalo razocarao u forum i stekao utisak da nema bas puno zainteresovanih da pomognu svojim savetima - ili ih zaista nije briga ili su ocekivali malo vise patetike u ovoj temi.
Elem, da se vratim na temu jer ima novih momenata. Rezultati bronhoskopije, koja je prilicno kasnila, ukazuju da nije rec o primarnom karcinomu, vec o metastazi. Pretpostavljam da je to manje lose od karcinoma pluca, ali mislim da ni to nije nimalo bezazleno. Majka je inace obavila konsultacije u Sremskoj Kamenici i doktor joj je predlozio odredjenu hemoterapiju, ali konacnu odluku donosi konzilijum. Konzilijum je odlucio da to bude Xeloda - terapija koja se uzima u tabletama i moze da se uzima kod kuce, posto majka ne podnosi najbolje uslove u bolnici. Sledece nedelje glavni konzilijum treba da donese konacnu odluku. Brine me sto sve ovo toliko dugo traje, a ni sa cim konkretnim se nije pocelo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: