Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Diskus Hernija - savet
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 11:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 5:28 pm
Postovi: 35
Pozdrav svima. Imam 23 godine i hernijaciju diska između L4 i L5 od svoje 16 godine. Bol se od tada nije povećao, ali ni smanjio. Probao sam konzervativne metode lečenja, ništa nije dalo rezultata. Bol koji trpim je svakodnevan, i osetim ga NON STOP. Dakle, ne jenjava. Počinje od gluteusa, gde je najizraženiji, pa nastavlja dalje u nogu.Doduše, nije neizdrživ, ali polako počinje da me košta na psihološkom planu. Svako ko pati/je patio od istog, razumeće. Dakle, zanimaju me dve stvari. Prva, da li postoji išta što mogu da uradim čime bi sebe poštedeo bola na barem godinu dana, a tada planiram operaciju. Ja sam skoro pa totalni laik na ovu temu, pa mi vi recite. Svi koji su ikada patili od sličnog pričaju o nekim inekcijama, ako me pamćenje služi neki kortizon i neki analgetici...? Mene time niko nije lečio. Da li REKLAMA može da pomogne, ali neka konkretna manipulacija živca i diskusa, išao sam na ona glupava "krckanja", žali bože vremena... Druga stvar koja me zanima su operativne metode. Stalno slušam kako vrhunski sportisti zapate od diskus hernije, bez razmišljanja se operišu i posle tri meseca su na terenu(Peđa Stojaković npr.). Da li su to iste operativne tehnike koje se koriste kod nas, da li uopšte postoje kod nas? Inače bavim se dizanjem tegova, vertikalnim potiskom na gore sa klupe, tj. bench press, pa možete misliti kako mi je zabavno sa ovim leđima. Znam da rizikujem, ali ja bez tegova ne mogu. A sa ovakvim leđima ne mogu ni da napredujem, a želim time da se bavim. Elem, molim sve koji su imali slična iskustva i druge kvalifikovane da mi pruže neke odgovore. Dodatno, šta me još zanima jeste, da li mi to što imam 23 godine ide u prilog? Da li je moguće da sam za ovih 7 godina pretrpeo neko ozbiljnije oštećenje živca ili čega već? Unapred zahvalan!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 11:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
To shto si sa 16 godina imao dijagnozu diskus hernije ti nikako ne ide u prilog. Vishak telesne mase, degenerativni procesi ili prevelika opterecenja na te diskuse kod tako mladog organizma nisu nikako dobri!
Ali shta je tu je i vec tada sa 16 godina trebao si da pochnesh da vodish najstrozije rachuna o svojoj kichmi! I da se lechish!

Shta spada pod te "konzervativne metode lečenja" koje pominjesh?

Da li si se obratio fizijatru i da li si proshao fizikalni i kinezi tretman?

Uzimash li neke lekove? Radish li vezbe? Kada si poslednji put snimao kichmu?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 11:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 5:28 pm
Postovi: 35
tamaraft je napisao:
Shta spada pod te "konzervativne metode lečenja" koje pominjesh?

Da li si se obratio fizijatru i da li si proshao fizikalni i kinezi tretman?

Uzimash li neke lekove? Radish li vezbe? Kada si poslednji put snimao kichmu?



Problema sa težinom nikada nisam imao. Ja sam trenirani sportista, crni pojas u tekvondou, svaki mišić na mom telu služi svrsi i dovoljno je jak. Godinama vežbam. Mogu da uradim špagu. Ali to ne menja činjenicu da patim od diskus hernije.

Akupunktura, "REKLAMA", tretmani strujom i ko zna čim sve, masaže...
Bio sam kod fizijatra, ortopeda, neurologa, neurohirurga, svi su me manje više odje*ali, po principu, nisi za operaciju, idi u banju, radi vežbe...
Ne uzimam lekove, nikad i nisam, prošao sam fizikalni i kineziterapijski tretman, radio vežbe... Kičmu sam poslednji put snimio pre 3, 4 godine...


Ako znaš, bio bih ti zahvalan, da mi sad ti odgovoriš na neko moje pitanje...? :wink:
Tebi naravno mnogo hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 11:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Prvo i osnovno ti ne smesh sam sebe da lechish od diskus hernije koja je indikovana za operaciju!

Injekcije analgetika, kortikosteroida i vitamina koje pominjesh ne smesh da primish u neogranichenim kolichinama i treba da ti idh prepishe tvoj lekar!

A s obzirom da iz tvoja oba posta zrachi odbojnost prema medicinskim radnicima ne znam kako mislish da pomognesh samom sebi i da se reshish tih dosadnih bolova osim da odesh kod fizijatra i sve ovo shto si rekao nama ovde kazesh i njemu, i da se do operacije oslonish jedino an fizikalnu medicinu i kineziterapiju, ekstenzije, laser an bolne tachke, polarizovana svetlost, hidrokinezi tretmani, magnet...

Konzervativno lechenej diskus hernije je lezanje, mirovanje i medikamentozna terpapija.

Lechenje fizikalnom medicinom je druga pricha, ako do sada nije bilo uchinka probaj opet i vodi rachuna kod koga idesh i ko ti radi terapije.
Ozbiljno se posavetuj o treniranju tako agresivnog sporta, shpage svakako nisu pokret koji treba da radi neko sa diskus hernijom.

Neko vece oshtecenje nerava tokom ovih godina koliko ti je dijagnostikovana DH je moguca ali je i primetna, svako novo oshtecenej bi te uvelo u akutnu fazu, bolovi bi bili znatno jachi, veci, cheshci, imao bi bolove da ne mozesh da hodash! Ti si verovatno vec dugo vremena u hronichnoj fazi.

Ako te ne mrzi probaj da nadjesh ** reklama **, spasio je moja dva brata od operacije akupresorom! Obojica su bili indikovani za operaciju diskus hernije pa je on za sada jedina osoba kojoj verujem! Naravno svako je sluchaj za sebe!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 17, 2008 12:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 5:28 pm
Postovi: 35
Vidim ja da se ti razumeš. :D I super je što se uopšte cimaš da mi odgovoriš. Da ti kažem, nemam neku averziju prema medicinskim radnicima, ne uzimam nikom za zlo to što nije uspeo da mi pomogne, već stav kom sam bio izložen. Ta nezainteresovanost... To je pogotovo strašno meni, koji nadasve poštujem medicinsku struku. I, ne pokušavam da se lečim sam, naravno da ću opet ići kod lekara, ali pokušavam ovde pre toga da dođem do nekih informacija. A ti mi super pomažeš! Nego, reci mi, postoji neka metoda za ispitivanje stepena oštećenja živaca koliko ja znam, ne? Da li treba da insistiram na tome? Dalje, u vezi lekova protiv bolova... Da li totalno eliminišu bol, da li se uz iste sme konzumirati... alkohol? :lol:
I ako znaš, možeš li mi objasniti šta čine i kako deluju injekcije analgetika, kortikosteroida i vitamina? Inače znam da sam već dugo vremena u hroničnoj fazi, pa me zato i zanima da li gore pomenute injekcije meni mogu pomoći?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 12:23 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
analgetici ce ti pomoci ako se eventualno prehladish ili uvrnesh ili dobijesh upalu mishica, a samu herniju nece izlechiti naravno, lekovi leche samo simptome. o mehanizmu delovanja prochitaj po forumu ili idi na www.farmakologija.com a za alkoho,l necu ni da komentarishem, dovoljno je da znash da svaka kap alkohola unishtava nervna vlakna koja su tebi preko potrebna, ali opet po hiljaditi put ponavljam, slobodna volja ljudska, radi kako ti zeish!

ostecenje nerva je takvo kakvo je, ako nemash napredovanje bola i simptoma onda nema shta ti da mislish o oshtecenju nerva, nerv je ukleshten i kompresovan u delu u kom su se i na snimku pokazale promene na diskusima, diskus je hrskavica koja ima ulogu da amortizuje pokrete i polozaj izmedju dva prshljena ili vishe prshljenova, zavisno od sluchaja, u pitanju je radikulopatija izazvana hernijacijom diskusa ili poliradikulopatija ako je vishe nerava kompresovano, a sad koliki se dijapazon bolova da bude zavisice smao od kolichine kompresovanih nerava i od stepena njihovog kompresovanja.

Nadam se da pratish.

E sad kod hernijacije uzrok svih tvojih simptoma je fizichki smanjen prostor kroz koji treba neometano da prolazi nerv koji ti inervishe deo noge koji te i boli zapravo. Dok se to fizichko smetalo ne odkloni ti necesh ustati i jedan dan provesti bez bola. Ako hronichna faza dugo traje imash sve indikacije za operativno saniranje hernijacije, i ne vidim razlog shto vec nisi otishao na operaciju. Mlad jesi ali ako je jedini nachin da se reshish bolova koji ti kako si rekao vec utichu na psihu onda je operacija machiji kashalj koji treba da iskashljesh i da odradish i nastavish svoj zivot bez bolova.

Sta josh...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 11:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 5:28 pm
Postovi: 35
Ispratio sam tvoj odgovor u potpunosti. Da si u pravu, za alkohol, za operaciju... jesi, ne poričem. Da, nažalost, i ja sam pretpostavio da je operacija jedino rešenje, ali se nikad nisam dao odlučiti na istu iz razloga što nikad ti bolovi nisu bili "kritični", niti sam imao problema kakvih ljudi imaju, nekontrolisano mokrenje, problemi sa potencijom... Pa kao po principu, ćuti i trpi, a neću te lagati i da sam se potajno nadao da će proći sami od sebe, ludo, znam... Ono što me sad konkretno zanima, ako možeš da mi pomogneš oko toga, pošto sam iz NS, kome da se obratim? Ili gde? I molim te, ako ti znaš nešto o tome, ili bilo ko drugi, koju reč o operativnim tehnikama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 06, 2007 8:46 pm
Postovi: 22
mislim da dobar kiroprakticar i vjezbe mogu da pomognu u dosta slucajeva,ne mora se odmah na operaciju .koliko vidim ti nisi ni snimio kicmu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 10:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 5:28 pm
Postovi: 35
Skoro nisam... Ali snimio jesam, na magnetnoj pre par godina... Znam da analgetici ne leče diskus herniju, naravno, ali zanima me da li osećam bolove kad sam na tim lekovima? Da li se može biti na tim lekovima non stop, koja je verovatnoća da bi razvio zavisnost o istim? I još jednom, molim sve dobre ljude koji se razumeju u hirurške metode sanacije diskus hernije da napišu ovde nešto o tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 6:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 7:41 pm
Postovi: 40
Nego, reci mi, postoji neka metoda za ispitivanje stepena oštećenja živaca koliko ja znam, ne?



Naravno da ima. Ja sam isto sa 16 godina povredio kicmu i dijagnoza mi je smorlova hernija i isijas. Isao sam na taj pregled koliko je zivaca osteceno(ne znam kako se zove pregled) i mogu ti reci da uopste nije prijatno. Bodu ti neke igle u misice i pustaju struju, koliko se ja secam znam da sam sav bio mokar posle pregleda. To je trajalo nekih 15 min. Posle su mi rekli da mi je 20% zivaca mrtvo u levoj nozi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 6:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 7:41 pm
Postovi: 40
Mislim, nije bas tako strasno, ali nije ni prijatno :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 8:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 5:28 pm
Postovi: 35
Hvala na odgovoru nidzaa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 20, 2008 11:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
nidzaa je napisao:
Mislim, nije bas tako strasno, ali nije ni prijatno :D



EMNG


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 20, 2008 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 5:28 pm
Postovi: 35
terapeut je napisao:
EMNG



Elektromioneurografija, našao, pročitao, sve mi je jasno. Hvala! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 21, 2008 4:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
you are welcome....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 60 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: