Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: koleno, ligamenti
PostPoslato: Uto Avg 19, 2008 1:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 1:20 pm
Postovi: 5
Dobar dan svima,

Bila bih neobicno zahvalna da mi neko pojasni sta ce biti s mojim hodom kasnije. Trenutno sam u inostranstvu, gde mi se desila nezgoda. Okliznula sam se, ne videvsi da je mokar pod (nije bilo obavestenja) i pala. Dg. left knee dislocation. Da nevolja bude veca, prekinutu arteriju su putem operacije premostili (by pass) nakon nekoliko sati i zadrzali me u bolnici. Uradili su mi sva moguca ispitivanja (MR, CT, X-ray) i zakljucili da su od 4, tri ligamenta pokidana, odnosno da je za neke potrebna rekonstrukcija, za neke reparacija. Sada mi je leva, povredjena noga u nekoj skalameriji (hahah), podeseno je na 30 stepeni i cekaju da prodje sest nedelja da vide sta ce dalje. Glavna ideja je da cekam sest meseci i da se operisem. To bih naravno, u tom slucaju radila u Bg. Molim vas, recite mi sta ce biti sa mojom nogom nakon sest prvih nedlja, kada pocne rehabilitacija, da li cu poceti da hodam? koje je vase misljenje sto se tice cekanja operacije, da li trba sto pre i li je u redu da se ceka? Jos uvek mi je koleno pod otokom i zarad jake traume, ovdasnji lekari nisu radi da operisu skoro, nego daju vreme da se povreda sto vise zaceli.
Izvinite na opsirnosti, to mi je u prirodi. Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 19, 2008 2:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kazete opshirni ste, a ja opet nisam videla da ste napisali shta je konkretno vasha terapija sada!?

Da li ste hospitalizovani ili ne? I skalamerija je simpatichna rech ali morate da kazete shta je tachno u pitanju, da li longeta, gips, da li ilizarov aparat, da li neki svemirki brod...

Zglob kolena ima 6 ligamenata a ne samo 4 kako su vam rekli.


http://www.quinsclinic.co.uk/uploads/im ... Pages1.jpg

Dijagnoza koja vam je data zahteva samo mirovanje, ligamenten povrede shto se tiche zarastanja trazu i duze od saniranja preloma kostiju. Imobilizacija tom sklamerijom koju imate je stavljena da ne biste napravili josh neku povredu i dodatno izkomplikovali svoje stanje.
Za ovakve povrede ligamenata 6 meseci je realan period zarastanja a to kako cete se vi oporavljati kad pochnete sa terapijama zavisi od mase faktora, vasheg opshteg stanja, slabosti mishica, stanja zgloba, kontraktura nastalish imobilizacijom, telesna tezina, i naravno od toga da li cete odluchiti da slushate terapeuta sa kojim budete radili ili ne i da li cete se izlagati rizicima.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 19, 2008 4:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 1:20 pm
Postovi: 5
Hvala najlepse na odgovoru! Nisam hospitalizovana vise, bila sam u bolnici odmah po padu, pa sledecih deset dana, vec prvog mi je radjena operacija (bajpas na pokidanoj arteriji povredjene noge). Fizioterapeut je dolazio svaki dan, vec dva dana posle operacije i radila je vezbe (obe noge) i ucila me kako da koristim 'walker'. Prvih pet-sest dana sam imala imobilizator koji mi je nogu drzao potpuno ispravljenom, a sada imam "leg brace"(RCAI) koji ima podesavanje mogucnosti kretanja kolena i sada je zaglavljeno na 30 stepeni. Nisam Vas razumela najbolje, da li je sest meseci potrebno da zarastu ligamenti? Koliko sam ja razumela, moji su pokidani, pa ce tesko zarasti, hahahaha, nazalost...mene interesuje sta cu posle ovih sest nedelja raditi, hocu li poceti da hodam ili cu da mirujem?Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 19, 2008 6:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?p=123395

ako mozete saznajte koji su ligamenti kod vas u pitanju pa javite, niste objasnili kako ste pali, u stranu, na savijeno koleno...

a kako cete izgledati posle 6 nedelja to zavisi od toga koliko cete mrdati stepene na RCAI tokom tih 6 nedelja ali mocicete da hodate, verovatno uz pomoc shtaka, najverovatnije podpazushne za pochetak, pa posle podlakatne kako ojachate i savladate tehniku hoda.
Posle 6 nedelja imobilizacije trebalo bi da se snimi koleno da se vidi u kakvom su stanju ligamenti ap da se na osnovu tog nalaza dopusti ili ne oslonac na tu nogu.

Oslonac na povredjen ekstremitet se daje iskljuchivo na oznovu procene stanja, ortoped i fizioterapeut tj ceo tim koji bi trebao da vas pregleda i lechi treba da donese odluku koliki je pritisak tj koliko posto smete da se oslanajt ena povredjenu nogu. I to ce vas uchiti terapeuti.
Ako vam dozvole oslonac od 25% ond se on meri naspram tezine tela, ako ste, na primer, teshki 100 kg 25% od te tezine je 40 kg tj 40 kg mozete da oslonite na tu nogu, a to cete savladati uz pomoc vage na koju cete stajati i meriti na vagi pritisak koji vrshite nogom i vezbacete ve dok ne stvorite osecaj da toliko mozete i smete da se oslonite na nogu.

Ali to sve otom potom, sada je ejdino bitno da mirujete, da se ne gojite i da kad god mozete vrshite elevaciju noge, tj da je uvek drzite podignutu, shto manje da je u polozaju kao kad stojite na obe noge, zbog otoka koji je prisutan.
I ako postoji mogucnost naravno idite na magnetoterapiju negde!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 19, 2008 7:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 1:20 pm
Postovi: 5
Mnogo Vam hvala na detaljnom objasnjenju. Hocu, reci cu Vam koji su ligamenti u pitanju cim podignem kompletnu dokumentaciju. Jos jednom, hvala na ljubaznosti i vremenu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 78 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: