Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bakerova cista
PostPoslato: Sre Sep 30, 2009 3:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 30, 2009 3:09 pm
Postovi: 5
Postovani obracam Vam se za pomoc tj za tumacenje nalaza sa magnetne rezonance, u pitanju je povreda kolena citiram ceo nalaz:
U medijalnom kondilu femura vidi se manja zona kostane kontuzije ostale prikazane kostane strukture su ocuvanog kontinuiteta korteksa urednog intenziteta signala kostane srzi u svim prikazanim relaksacionim vremenima.Stanje posle totalne rupture prednje ukrstene veze.Ostali prikazani ligamenti su ocuvanog kontinuiteta urednog intenziteta signala u svim prikazanim relaksacionim vremenima.
Zadnji rog medijalnog meniskusa je nehomogen kao posttraumatska sekvela sa znom viseg intenziteta MR signala koja ne dopire do slobodne ivice meniskusa bez MR kriterijuma za rascep.Prednji rog medijalnog i literalni meniskus su urednih morfoloskih i MR tkivnih karakteristika ne vide se zone izmenjenog intenziteta signala.Uz i okolo medijalne glame m.gastrocnemiusa vidi se ovalna promena maksimalnih poprecnih promera 34x10mm, najsunakbig jrabuijadakbig orecbuja 73mm, ostro ogranicena u odnosu na okolne strukture homogeno visokog intenziteta signala u T2w i T2wFS, homogeno niskog intenziteta signala u T1w i odgovara Bakerovoj cisti.U ostalim prikazanim mekim tkivima se ne vide zone izmenjenog intenziteta MR signala Uostalim prikazanim mekotkivnim strukturama se ne vide zone izmenjenog intenziteta MR signala.Vidi se diskretni intraartikularni kao i retro suprapatelarni izliv bez zadebljanja sinovije.
Zakljucak
Stanje posle totalne rupture prednje ukrstene veze
nehomogen zadnji rog medijalnog menistkusa bez MR kriterijuma za rascep indikovana je korelacija sa klinickim nalazom ortopeda
diskreni intraartikularni i retro suprapatelani izliv bez zadebljanja sinovije
diksretna kostana kontuzija u medijalnom kondilu femura
bakerova cista medijalno.

Molim Vas da procitate ceo tekst i da mi kazete koja je dijagnoza, da li se to leci Artroskopijom kolena ili mora koleno da se otvara, koliko traje oporavak i da li je komplikovana operacija, cuo sam da se to radi na Banjici i interesuje me samo jos jedno da li znate da li se placa ta operacija s obzirom da sam ja materijalno i socijalno osiguran.Hvala na razumevanju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bakerova cista
PostPoslato: Sre Sep 30, 2009 6:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Od svih navedenih stvari najozbiljnija je konstatacija prekida prednje ukrstene veze. To je ligament koji stabilizuje koleno i prekid tog ligamentya moze da napravi dosta problema i pri obicnom hodu. Ova povreda se leci operativno, moze se uraditi artroskopski. Po sadasnjim propisima se ova operacija ne placa ukoliko pacijent ima zdravstveno osiguranje i ukoliko ima uredan uput za bolnicko lecenje.
Bakerova cista je prepunjenost zglobnom tecnoscu jedne od sluznih kesica koje postoje sa zadnje strane kolena. Ova sluzna kesica se operise ukoliko pravi probleme ili ukoli8ko previse naraste. Po opisu magnetne rezonance verovatno nije za operaciju jer su jod dimenzije oko 3x1 cm.
Povreda meniskusa nije sigurno potvrdjena magnetnom rezonancom pa je, koliko vidim, predlozen pregled ortopeda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bakerova cista
PostPoslato: Sre Sep 30, 2009 7:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 30, 2009 3:09 pm
Postovi: 5
Znaci artroskopijom kolena se leci, trazio sam malo po netu kako se to radi i kako sam ukapirao nije nista strasno i radi se pod anestezijom, ali me interesuje posle operacije koliko treba vremena da prodje da bi mogao koliko toliko da hodam bez pomoci staka.Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bakerova cista
PostPoslato: Čet Okt 01, 2009 10:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ne mogu da budem dovoljno precizan jer postoji nekoliko operativnih tehnika rekonstrukcije prednje ukrstene veze. U zavisnosti od primenjenje operativne tehnike, razlicito je i vreme potrebno do osposobljavanja za normalni zivot. Ipak cete, ukoliko se ispostavi da je operacija ipak potrebna, to da pitate svog buduceg operatora.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: