Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sarkoidoza pluća
PostPoslato: Sre Okt 10, 2007 3:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 3:43 pm
Postovi: 14
Da li može neko na jednostavan način da mi objasni šta se događa sa plućima osobe koja boluje od sarkidoze? Kako se manifestuje ova bolest?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 10, 2007 5:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
U tkivu pluca se stvaraju mali cvorovi koji se sastoje od upalnih celija i vezivnog tkiva, i oni smanjuju kapacitet pluca. To je najjednostavniji opis. Na rendgenu se to vidi kao fibrozna (oziljna) promena, odnosno kao tackaste promene koje se ponekad opisuju kao "snezna mecava" (ali to se vidi samo u odmaklim slucajevima). Ne zna se sta tacno uzrokuje ove bolesti, da li neki nepoznati infektivni uzrocnik ili mozda autoimuni proces. Bolest po simptomima podseca na tuberkulozu, ali se ne prave kaverne. leci se kortikosteroidima, banskom terapijom, itd...

(izvinjavam se profesinalcima na ovom grubom pojednostavljenju).

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 9:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 3:43 pm
Postovi: 14
Na sarkoidozu pluća je kod mene (27) posumnjano januara 2007 i dokazana mesec dana kasnije, ali doktor kod koga se lečim to nekako odrađuje i ne zna (nikada nema vremena) da mi jednostavno objasni šta se ustvari događa sa mojim plućima. I zbog toga sam prinuđen da objašnjenja tražim na ovaj način, a sve više razmišljam da promenim doktora.
Ako nije problem postavio bi još par pitanja:
1. Koliko dugo traje lečenje? (čuo sam da može trajati i po više godina javascript:emoticon(':-?'))
2. Šta je ACE enzim i u kakvoj je vezi sa sarkoidozom pluća?
3. Da li sarkoidoza kod roditelja (mene) može izazvati neke posledice kod potomstva?
4. Da li osoba koja se upotpunosti izleči od sarkoidoze može biti dobrovoljni davalac krvi?

Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 9:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 3:43 pm
Postovi: 14
dsp je napisao:
Na sarkoidozu pluća je kod mene (27) posumnjano januara 2007 i dokazana mesec dana kasnije, ali doktor kod koga se lečim to nekako odrađuje i ne zna (nikada nema vremena) da mi jednostavno objasni šta se ustvari događa sa mojim plućima. I zbog toga sam prinuđen da objašnjenja tražim na ovaj način, a sve više razmišljam da promenim doktora.
Ako nije problem postavio bi još par pitanja:
1. Koliko dugo traje lečenje? (čuo sam da može trajati i po više godina ':-?')
2. Šta je ACE enzim i u kakvoj je vezi sa sarkoidozom pluća?
3. Da li sarkoidoza kod roditelja (mene) može izazvati neke posledice kod potomstva?
4. Da li osoba koja se upotpunosti izleči od sarkoidoze može biti dobrovoljni davalac krvi?

Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 5:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 15, 2007 10:07 pm
Postovi: 23
dsp

vidim da nisi upucen u osnove bolesti. Sve inf-je mozes naci na www.sarkoidoza.org.yu
Ja se lecim na klinickom u Bgdu kod dr Violete Vucinic, ona je predsednik udruzenja za sarakoidozu u exs Jugoslaviji. Jedini je pravi strucnjak ove oblasti, ali nema puno vremena da razgovara sa pacijentima.

Poenta je da ti odredi pravu terapiju. Koliko mg pronizona i koji vremenski period. Ako ti je pocetak tj. samo na jednom organu, ne brini procice ti relativno brzo-neki mesec. Da li ce ti se vracati kasnije zavisi od tvog imuniteta i stresova. Nedaj se!
Neko se leči do kraja života, a nekom se nikad ne vrati. Svaka osoba je priča za sebe

_________________
sn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 6:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 08, 2008 6:19 pm
Postovi: 1
Ja bih malo podignula temu jer sam trenutno u fazi dijagnostike, mada mi pulmolog kaže da se najvjerojatnije prema rtg-u radi o sarkoidozi.
Da li su u dijagnostici zaista nužni i CT toraksa i bronhoskopija? Ustvari ma koliko mi sarkoidoza djelovala zastršujuće i činjenica je da nije neozbiljna bolest ipak me je jako strah da se ne radi o nečem ozbiljnijem.
Ima li forumaša sa iskustvima? Kakve su ustvari prognoze?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sarkoidoza pluća
PostPoslato: Sub Jul 31, 2010 7:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 31, 2010 7:07 pm
Postovi: 1
Da li mogu da prekinem terapiju sa pronizonom posto nemam nista na plucima, AC-e je normalan za sada ali kad prekinem terapiju sa pronizonom AC-e odma pocinje da se povecava, a na plucima i dalje nemam nemam nista. Sta bi trebalo uraditi ? (imam od maja 2005 sarkoidozu na plucima a dobila sam je od eritema na dozu na skocnom zglobu)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 67 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: