Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Nespavanje bebe od 40 dana
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 12:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 27, 2006 8:32 pm
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
Imam pitanje vezano za nespavanje bebe koja ima mesec i deset dana. Od pre nekoliko dana bebac nam nocu skoro da i ne spava i naravno place poprilacan deo vremena. Juce nije spavala skoro punih 12 sati i to od pola jedan nocu. Mozda je spavala oko jedan sat sveukupno. Jede normalno, ima stolicu urednu, piski najnormalnije, podriguje posle podoja i to prilicno glasno, prducka. Znam da su grcevi u pitanju ali da je bas toliko nervozna i tako dugo budna.... Zanima me da li se majcina nervoza moze preneti i putem mleka, jer je moja supruga prilicno utucena zbog cele situacije, a pedijatri nas uveravaju da su samo grcevi. Dajemo joj one kapi na bazi banana (eu...) i poceli smo joj davati senjacki caj, stavljamo joj onaj bebi termofor i grejemo pelene. Svaki savet je dobro dosao. Inace bebac fino napreduje. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 12:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Beba ne spava kad je gladna!

Nervozu svakako moze da oseti, majka moraaaaaaaaa da spava, ako ona ne spava mleko gubi sushtinu i hranjivost i ona se pojachavaju i grchevi i bebino nespavanje tj glad!

Ako je majka uznemirena i ne spava dovoljno, ne jede dovoljno onda ce mleko biti nedovoljno bebi za miran san!

Dete u tom stadijumu mora da klopa a ako majka nema dovoljno snage da se opusti i smiri onda bebu dohranjujte, Aptamil i videcete kako ce da pojede 90 ml! :)

Za bebu tog uzrasta je najbitnije da dovoljno jede, bez obzira da li ono posisa majku i podriguje ii pljucka posle podoja, mleko moze biti jako slabog kvaliteta pogotovo ako je majka pod stresom, i takva beba mora da se dohranjuje i moraaaaaaaaaaaaaaa da spavaaaaaaaaaaaa!

Nema napredovanja nervnog sistema ako ona ne spava!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 12:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 2:30 pm
Postovi: 51
Lokacija: kairo
Upravo tako,tako mala beba place kad je gladna i kad ima grceve.Sto se nervoze tice osecace nervozu majke jos dugo dugo,cak i posle prvog rodjendana zato bez nervoze,ovo vam je najlaksi period u odgoju deteta ma kako to sad besmisleno zvucalo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 2:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 27, 2006 8:32 pm
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
Pa da ali beba ne posisa svo mleko a jako cesto zaspe dok sisa, a pre toga je bila aktivna sa placom, uostalom supruga joj daje da sisa kad god bebac pokazuje da je gladna, tj. trazi siku. Najverovatnije da je majcina nervoza najvise u pitanju i naravno grcici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 2:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Dete se umiri dok sisa i smiri se ali ne spava dovoljno samo zato shto je gladno!

Ali kako hocete!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 3:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
[quote="tamaraft"]Dete se umiri dok sisa i smiri se ali ne spava dovoljno samo zato shto je gladno!

Ali kako hocete![/quote]

Bas tako. Majcino mleko se inace mnogo brze vari od formule, pa time i krace drzi dete sitim. Moguce je i da je mleko slabo i da je beba i pored svog sisanja gladna. I ja vam savetujem da probate sa nekom formulom, ako nista drugo a ono samo nocu. Ne mora to da bude trajno resenje, ali bar neko vreme dok se mama ne naspava. A ako je mama fit, bice i bebac.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 4:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Aman, ljudi, zašto odmah dohrana?
Miki, koliko sam razumela, beba jede normalno, ima redovnu stolicu, pune pelene, bljucka, podriguje i ima gasove....sve su ti to pokazatelji da beba nije gladna. Ali da budem preciznija tačnije da precizno prepišem iz knjige koju sam dobila u porodilištu.

Znaci koji pokazuju da beba uzima dovoljno majčinog mleka

-odojče sisa najmanje osam puta u toku 24h
-ritam sisanja se menja prilikom dojenja-može se čuti ili videti kako beba guta
-odojče je živahno i zadovoljno između podoja
-odojče ima dobar mišićni tonus i zdravu kožu
-odojče ukvasi pelene šest ili više puta i ima tri do osam stolica u toku dana
-stolice su zlatno žute boje-boje senfa
-odojče stalno dobija na težini u proseku 18-30g dnevno.
-majka može da oseti isticanje mleka, curenje iz dojke koju beba ne sisa ili promenu u punoći dojke.

E, sada, sve ti je ovo individualno ali glavni pokazatelji su pune pelene mokraće i zlatno žuta stolica.

Znaci koji pokazuju da beba ne dobija dovoljno mleka

-odojče dobija manje od 18g dnevno i za tri nedelje nije povratilo težinu sa kojom je rođeno
-odojče izgleda letargično, plač mu je slab ili piskav, mnogo spava.
-količina urina je vrlo mala-koncentrisan urin.
-odojče veoma retko ima stolicu ili je uopšte nema.
-odojče stalno želi da sisa.
-odojče ima izmenjen izraz lica i opuštenu kožu.

Glavni uzroci nedovoljnog lučenja mleka

-odložen je prvi podoj
-beba nije postavljena u pravilan položaj za podoj
-podoji su retki, kratki i obavljaju se na brzinu
-bebi se daju druga hrana i napici-izbacite čajeve
-odojče ima probleme sa sisanjem zbog upotrebe flašice ili laže
-noćni podoji su prerano obustavljeni

Povećanje lučenja mleka

-beba treba da bude pravilno postavljena na dojku da bi efikasnije sisala
-bebi treba ponuditi obe dojke prilikom svakog podoja, po nekoliko puta svaku, da bi se podstaklo lučenje mleka
-majka treba da doji češće i duže, najmanje 10-12 puta u toku 24h
-prekinite upotrebu flašica i laža
-ako je nedovoljno bilo po količini ili po kvalitetu, korigujte ishranu majke-2l tečnosti dnevno, meso, mlečni proizvodi, povrće....slaninica o.k
-majka treba da se odmara i odmara
-bebi treba ponuditi dojku da bi se umirila
-izmlazavanje mleka između podoja

preuzeto iz knjige "Srećno roditeljstvo"-Prim. Dr. sc med Ljiljana Abramović Savić, prim. Dr. Draga Karović, Prim. Dr. Milijana Simonović. Prim. Dr. Đurđa Kisin

Prema tome, ne žurite sa dohranom već omogućite mami da se odmori i prikupi snagu. Ako imate bilo kakvih sumnji ili nedoumica pratite napredovanje bebe i ne uvodite dohranu na svoju ruku pre kontrole kod pedijatra.
Sve najbolje
Ksenija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 4:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Teorija je jedno ali u praksi to nije tako uvek!

Dovoljno je da je jednom u toku dana, pozeljno je uveche pred spavanje nahranite dohranom i da spava celu noc a do tada ce se skupiti mleko ii majka odmoriti kako treba!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 11:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 2:30 pm
Postovi: 51
Lokacija: kairo
Ja ne bih prelazila na dohranu ako beba dobro napreduje.Ne mozete svom detetu ponuditi nista bolje od svog mleka ako ga ima doovoljno naravno.Ja sam imala slican problem sa nespavanjem pa sam poslusala savet svoje mame da uvedem jednu dohranu.Posle izvesnog vremena to je bila jos jedna pa jos jedna dok beba vise nije zelela podoj a mog mleka je bilo sve manje i manje...tako da skroz sam zabrljala i jos se kajem zbog toga mada je moje dete napredno i zdravo i prvu temperaturicu je dobila tek sa godinu i po dana.Ali, potpuno sam svesna da nije dobila najbolje od mene.
Moj savet,pomozite svojoj supruzi u kuci, neka joj jedina obaveza do daljnjeg bude podoj...dok se dete ne uobroci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 23, 2008 11:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
PA ne bih se slozila da dohrana dovodi do toga da beba postepeno prelazi na formulu. Ja prvih dve nedelje nisam imala uopste mleka pa je beba bila stalno na dohrani. Kada sam napokon uspela da imam dovoljno bez problema smo presle samo na to. Beba nikada nije odbijala da sisa u korist formule. Mislim da majcino mleko ima za bebe mnogo bolji ukus nego formula. A bude li beba celu noc visila na majkinoj siki plasim se da se krug nece tako lako zatvoriti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 24, 2008 1:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Ma, sve je to individualno i iskustva su razna...
Laktacija se uspostavlja i funkcioniše po principu ponude i potražnje-što beba češće sisa više se mleka stvara, odnosno ne nadolazi mleko ako se pravi duža pauza između podoja. Recimo, ako date bebi formulu pre večernjeg spavanja taj predah neće doprineti laktaciji, naprotiv uskraćujete bebi noćni podoj koji je od kvalitetnijeg mleka nego dnevni. Prema tome, mnogo su češći slučajevi o kojima je pisala Agarikus. Sam čin uvođenja dohrane može porazno da deluje na majku i činjenica je da se dohranom remeti prirodna laktacija i samim tim se smanjuje količina mleka u grudima. Jedan obrok obično povlači drugi što na kraju dovede do prestanka sisanja. A to bi zaista bio bedak
Dakle, da beba slabo napreduje pedijatar bi već odreagovao...
Ono što je Agarikus navela je ključ problema-majka treba da se dovoljno odmara, da se oslobodi kućnih obaveza, da uvede šetnju po svežem vazduhu i potrebna joj je maksimalna podrška i razumevanje...Što znači Miki, žena ti prolazi kroz buru emocija, ludilo hormona i pri tome je potpuno zatečena novonastalom situacijom da jedno malo biće zavisi samo od nje i da sada svi očekuju da bude u svakom trenutku na visini zadatka. Hej, čoveče, to ni malo nije lako i nervoza je normalna.
I ne može nervoza da pređe na mleko ali može uznemirena majka da uznemiri bebu-tačnije, beba uznemiri majku pa potom majka bebu...i tako u krug. Možda surovo zvuči ali najbolje je da neka druga bliska osoba jedan deo dana bude sa bebom dok traju grčevi- tako se prekida taj krug obostrane uznemirenosti. Pri tome, često grčevi prestaju ili se ublaže kada se beba umota, stavi u kolica i pravac šetnja. Sećam se da smo prvo dete šetali u sred zime u sitnim večernjim satima i tada je najbolje spavao. Potom bi ga samo prebacili u krevetac i onesvešćeni se strovalili u naš krevet...i tako u krug.
Dakle, učinićeš medveđu uslugu i ženi i bebi ako budeš predlagao dohranu...ako za njom nema potrebe.
I da, tekst koji sam prepisala iz knjige jeste nastao na osnovu dugogodišnje prakse rada neonatologa sa bebama i porodiljama. Nije puka teorija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 24, 2008 10:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2008 10:59 am
Postovi: 23
To je sve normalno dok beba neuspostavi neki ritam. Mozda je promenila dan za noc, mozda su grcevi, ali ako beba normalno napreduje nije sigurno gladna. Ja sam protivnik vestacke hrane kad majka ima mleka cak su od hrane na flasicu cesci grcevi i bude jos gore jer se naguta vazduha pa je boli stomacic!!! Nista se nebrinite procice taj period neko ima vise srece da mu beba spava ali uglavnom to nije tako. Uvek neki problem sa spavanjem kad prodju grcevi onda nastupe zubi i tako dok nasi andjeli ne porastu a onda se sa setom secamo kako su bili mali i slatki!!! Puno pozdrava od jedne mame koja je prosla to dva puta, a mozda i treci bude, videcemo!!!
PS moj sin je napredovao i vise nego sto treba(imao je sa 3 meseca i 15 dana 10kg 300g a rodjen je sa 4kg 200g) samo sam ga dojila, pa se ipak budio nocu i plakao! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 25, 2008 12:00 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 2:30 pm
Postovi: 51
Lokacija: kairo
Ako budete presli na jednu dohranu budite 100 % sigurni da ce sisanje prestati najvise u roku od 2 meseca.To kaazem iz iskustva mog licnog i svih babica i majki sa kojima sam pricala.Bebino culo ukusa u tom uzrastu nije razvijeno dovoljno da bi birala izmedju ovog i onog.Ona ima motiv gladi i potrebu da ga zadovolji bilo cime.Prestace da sisa u korist formule ne zato sto joj se vise svidja formula nego zato sto mleko iz bocice ide brze nego iz dojke pa ona ulaze manje napora da bi utolila glad.
Veliki sam protivnik formula iako sam svoje dete odgajila tako slusajuci savete drugih uz naravno ogromnu potrebu za sopstvenim odmorom i snom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 08, 2008 12:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Agarikus je napisao:
Ako budete presli na jednu dohranu budite 100 % sigurni da ce sisanje prestati najvise u roku od 2 meseca.To kaazem iz iskustva mog licnog i svih babica i majki sa kojima sam pricala.Bebino culo ukusa u tom uzrastu nije razvijeno dovoljno da bi birala izmedju ovog i onog.Ona ima motiv gladi i potrebu da ga zadovolji bilo cime.Prestace da sisa u korist formule ne zato sto joj se vise svidja formula nego zato sto mleko iz bocice ide brze nego iz dojke pa ona ulaze manje napora da bi utolila glad.


Potpuno se slažem. Formulu sme i treba da preporuči JEDINO i ISKLJUČIVO detetov pedijatar. Ovakvi saveti na forumu su više nego smešni. To su toliko zastarele i netačne priče - beba malo spava - daj formulu. Normalno da će beba super spavati kad joj date formulu. I vi super spavate kad večerate sarmu i pečenje.
Ne postoji loše i slabo majčino mleko. Unicef, Svetska zdravstvena organizacija, Udruženje pedijatara SAD, Francuske, Velike Britanije tvrde tako, ko je prisustvovao tzv. mlečnoj konferenciji na institutu Batut zna da se i naši doktori slažu sa tim. Sve druge priče su bajke.

Kako ćete znati da vam dete nije gladno? Brojite popišane i pokakane pelene: do nekih 40 dana beba bi trebala da ima 3-4 stolice dnevno (kao stolica se računa i malo kakice - prečnika 2-2.5cm) i 5-6 popišanih pelena dnevno. Dok god beba piški i kaki i opšte stanje je OK znači da nije gladna. Ako beba nema 3-4 stolice dnevno najčešći je uzrok to što je premalo na jednoj dojci pa ne izvuče ono masno mleko koje dolazi na kraju. Znači pogrešan je savet koji je većina nas dobila u porodilištu 15 minuta na jednu sisu, 15 na drugu. Na jednoj sisi držite bebu jedan podoj (osim ako vidno ne negoduje što znači da je ispraznila), sledeći podoj počinjete tom istom sisom pa prelazite na drugu.
Ako i delj broj popišanih i pokakanih pelena je manji od preporučenog - povećajte broj podoja. Moja starija je sisala kratko i efikasno, mlađa je satima narwzala sisu, spavala u sred podoja - sve deca su različita.
Dojite na zahtev! Ako je beba (do 6 nedelj) previše uspavana npr. zbog žutice, a uz to nema dovoljan broj popišanik/pokakanih pelena budite je za podoje. Ostvarite kntakt koža na kožu, u toku podoja podignite malo bebu da je razbudite, rashladite malo prostoriju...
Posle nekih 6 nedelja života (okvirno) kada je sistem za varenje malo zreliji neka deca počinju ređe da kake - čak i jednom u nekoliko dana. Ako vam se čini da se beba muči - posavetujte se sa pedijatrom. Najbolje je da mama jede neku hranu koja otvara a izbegava onu koja zatvara. Ali ako bebu ne muči stomačić već se ponaša i izgleda normalno i do 10 dana bez stolice je ok za dojenu bebu.
Sve ovo važi za isključivo dojenu decu, koja samo sisaju i uzimaju ev. prepisane vitamine, bez dodavanja vode, čaja, formule...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 08, 2008 12:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
tamaraft je napisao:
Dovoljno je da je jednom u toku dana, pozeljno je uveche pred spavanje nahranite dohranom i da spava celu noc a do tada ce se skupiti mleko ii majka odmoriti kako treba!


Ovo nije tačno! Mleko se skuplja tj. proizvodnja mleka se povećava aktivnim i čestim sisanjem a ne kada se dojke "odmaraju". A jako je važno da tako mala beba i noću sisa jer je noću nivo prolaktina kod majke najviši i to podstiče proizvodnju mleka.
Kada mi je dete imalo skok u razvoju(vreme kada dete nekoliko dana sisa stalno - jer je naglo naraslo, deca rastu u skokovima, i navlači veću količinu mleka) ja sam se noću izmlazala ako bi ona preskočila podoj. Zato što se jedino tako mozgu šalje signal da treba da se proizvede veća količina mleka, tako što se dojke prazne.
Potrebno je naravno da se majka odmara, da redovno jede i pije puno tečnosti ali to je sve zbog majke a ne zbog proizvodnje mleka.

U ovo vreme stalnih i učestalih alergija treba jako paziti kad nekom preporučujete formulu. Formula je OK ako majka iz nekog razloga ne može da doji (prema podacima WHO samo 1-2% žena ima stvarnu, fizičku prepreku dojenju, ostale uglavnom ne uspeju slušajući pogrešne savete). Ali formulu određuje i preporučuje isključivo pedijatar, forumi nisu mesto gde nekome tako olako treba reći - daj formulu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: