Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Molim za savjet!
PostPoslato: Uto Maj 09, 2006 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 09, 2006 3:11 pm
Postovi: 1
Caos svima. Molila bih za par savjeta, predloga, pomoc...bilo sta.

Juce mi je doktor rekao da sam pozitivna na hlamidiju i na gljivicnu infekciju. Znam sta je to, znam kako se lijeci ali ipak imam par pitanja u vezi toga svega. Prvo za hlamidiju...

1. Bolest vucem vec par mjeseci, kolike su mi sanse da se izlijecim?
2. Kolika je vjerovatnoca da cu ostati sterilna?
3. Postoji li ikakva oralna hlamidija i kako se lijeci?
4. Da li uopste mogu neke velike komplikacije da nastanu zbog ove bolesti?
5. Koliko vremena traje lijecenje?

Sad za gljivicnu infekciju.
Doktorica mi je propisala vaginalne tablete Canesten 500mg i kremu Cortimyk ... molim za strucno misljenje oko ove dijagnoze lijecenja, da li je adekvatna? Mozda postavljam glupa pitanja al sam dosta skepticna prema ovim skandinavskim doktorima.
Imala sam odnose s deckom bez zastite, 99,9 posto sam ga zarazila sa hlamidijom no zanima me jel i ova infekcija prenosiva i kakve su opasnosti za njega???

Hvala na svim savjetima, predlozima...unaprijed!!! Veliki pozdrav.

p.s
mnogo me je strah i panika :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 09, 2006 4:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 01, 2006 4:14 pm
Postovi: 41
Lokacija: Srbija, Jagodina
Javice ti se neki pravi doktor a ja iz mog ugla ti pisem sledece:

Hlamidija je gadna ali se leci. Kazu da moras biti uporna i da ispijes odgovarajucu terapiju. Nosi rizik za sterilitet ali ne mora da znaci da je obavezno. Partner takodje treba da se testira i pirmi odg.terapiju jer je hlamidija prenosiva. Terapija za gljivicu je ok

Bice sve u redu :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 09, 2006 9:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
1. Bolest vucem vec par mjeseci, kolike su mi sanse da se izlijecim?
Hlamidija je vrlo uporna ali izleciva.
Chlamydia trachomatis: Hlamidija je mikroorganizam koji prouzrokuje jednu od najucestalijih zapaljenjskih polnih bolesti. Prisutna je kod 4-12% odraslih zena i cak 9-25% adolescenata. Od mnogobrojnih tipova hlamidija, samo se infekcije sa serotipovima D-K ubrajaju u polno prenosive bolesti. Tipovi A-C izazivaju ocnu bolest trachom, a tipovi L1-L3 venericnu bolest lymphogranuloma venereum (LGV). Infektivna forma ovog mikroba je metabolicki inaktivna i naziva se elementarno telasce. Ulaskom u celiju iz infektivne forme nastaje metabolicki aktivna forma - retikularno telasce, velicine oko 1 µm. Ovo su neke od karakteristika koje hlamidiju cine slicnu virusima (intracelularna transformacija i intracelularni parazitizam). Retikularna telesca se razmnozavaju intenzivno 2 dana i potom se ponovno pretvaraju u elementarna telesca. Prskanjem inficirane celije, nova elementarna telasca inficiraju nove (zdrave) celije pa se infekcija siri. Ukoliko ne dodje do prskanja celije, hlamidija moze u ovom obliku perzistirati u genitalnom traktu godinama ne izazivajuci nikakove simptome. Van celije, hlamidija je veoma neotporna, ali ipak moze opstati izvesno vreme na prljavim rukama, peskiru ili nekom drugom predmetu, pa je prenosenje hlamidije neseksualnim putem moguce. Osim toga, prenos infekcije je moguc i za vreme porodjaja - sa majke na dete ili autoinfekcijom (genitalno - okularni prenos). Hlamidija se najsce prenosi spermom, vaginalnim sekretom i krvlju. Ovo je moguce tokom oralnog, vaginalnog ili analnog seksualnog kontakta. Zbog rasirenog promiskuiteta, samo se u SAD-u svake godine zarazi oko 4 miliona osoba, sto predstavlja finansijsko opterecenje za osiguravajuca drustva od oko 2 milijarde dolara godisnje
Hlamidija uzrokuje niz bolesti poput uretralnog sindroma kod zena, mukopurulentnog cervicitisa, zapaljenja male karlice, nespecificnog uretritisa kod muskaraca, epididymitisa, Reiterovog sindroma, proktitisa, neonatalnog konjunktivitisa, neonatalne pneumonije i lymhogranuloma venereuma. Jedna od opasnijih posledica infekcije hlamidijom je neplodnost zena, vanmaternicna trudnoca ili ponovljeni spontani pobacaji. Neplodnost ili vanmatericne trudnoce mogu biti posredovne zapaljenjem i ostecenjem jajovoda, "losim" kvalitetom cervikalne sluzi (komporomitovanjem pokretljivost spermatozoida), dok su spontani pobacaji i prevremeni porodjaji posredovani aktivacijom NK celija, njihovom povecanom agresivnoscu prema posteljici kao i povecanom sekrecijom proinflamatornih Th1 citokina od strane NK celija i ostalih imunskih celija decidue.
Simptomi: Kod muskaraca se infekcija hlamidijom manifestuje vrlo blagim simptomima (iscedak svetle boje, neobican osecaj u mokracnoj cevi ili u donjem delu trbuha) koji su slabo izrazeni i nejasni, pa najcesce prolaze neprimeceni ili se zanemaruju, dok se kod 50% muskaraca bolest razvija bez bilo kakvih simptoma. Kod 30-50% zena infekcija hlamidijom se manifestuje zapaljenjem grlica materice. Tipicna simptomatologija podrazumeva pojacani vaginalni sekret zuckaste boje, guste i lepljive konzistencije, urethritis (upala mokracnog kanala) sa smetnjama prilikom mokrenja u vidu peckanja, bolova i ucestalog mokrenja. Mukopurulentni cervicitis je gnojna upala grlica materice. Simptomi upale grlica materice su vaginalni sekret koji moze, ali i ne mora biti pracen neprijatnim mirisom, sive, bele ili zute boje, nenormalno vaginalno krvarenje nakon penetracije, izmedju menstruacija ili nakon menopauze, bolna penetracija i bol u vagini. U slucaju sirenja upale na jajovode i jajnike nastaje zapaljenjska bolest male karlice (PID) s bolovima i napetoscu u donjem delu trbuha, pojacanim vaginalnim sekretom, bolovima prilikom odnosa koji mogu biti praceni osecajem mucnine ili povracanjem, nepravilnim krvarenjima. Telesna temperatura ne mora biti povisena. Prirodna posledica nelecene infekcije je neprohodnost jajovoda, odnosno neplodnost (u oko 10% slucajeva) i povecani rizik za vanmatericnu trudnocu. Redja komplikacija infekcije hlamidijom je perihepatitis sa stvaranjem priraslica u okolini jetre (Fitz-Hugh-Curtis Syndrom) sa peritonealnim izlivom.
LGV je polno prenosiva bolest uzrokovana hlamidijom kada mikrobi ulaze u organizam kroz sitne povrede na kozi ili na sluznici i sire se u regionalne limfne cvorove u kojima nastaju nakupine gnoja. Kod nelecenih infekcija, moze doci do sirenja upalnog procesa na okolno tkivo. Cetiri nedelje nakon polnog kontakta javlja se bezbolni ulkus na vagini, a cesta je i temperatura, glavobolja, bolovi u misicima. U tom ranom stadijumu bolest cesto ostaje neprepoznata. Nakon nekoliko nedelja povecavaju se limfni cvorovi. Zahvaceni limfni cvorovi se povecavaju, gnoje i gnoj izlazi kroz brojne kanale (fistule). Tada se osim temperature, glavobolje, osipa i upale jetre, moze javiti i upala mozga i mozdanih ovojnica (meningoencefalitis). Limfni cvorovi zarastaju oziljcima, ali infekcija moze dugo trajati i uzrokovati opsezna razaranja tkiva.
Konjunktivitis Ili upala ocnih kapaka se moze javiti kod seksualno aktivnih osoba kao komplikacija genitalne infekcije hlamidijom. Osim toga, hlamidija moze uzrokovati konjunktivitis cija je karakteristika sluzavo-gnojni sekret iz oka, otok ocnih kapaka i upala roznjace (keratitis). U hronicnim slucajevima mogu nastati ociljci na roznjaci, ali se slepilo retko razvija. Veruje se da je glavni put prenosenja hlamidije u ovom slucaju samoinficiranje (najcesce rukama) ili kupanje u bazenu.
Dijagnoza Infekcije hlamidijom se postavlja iz obrisa grlica materice ili uretre postupcima imuno-hromatografije, imuno-fluorescentnim testom, u celijskoj kulturi (McCoy celije), DNA amplifikacijom ili brzim testovima na anti-hlamidijska antitela. Postoji veliki broj brzih testova za detekciju anti-hlamidijskih antitela koji pokazuju razliciti stepen pouzdanosti (osetljivosti). Kod nas su u glavnom u opticaju testovi uvezeni iz Rusije, Kine, Bugarske ili Koreje, mada se mogu naci i testovi iz tzv. zapadno-evropskih zemalja. Po pravilu testovi iz razvijenih (zapadnih) zemalja su vrlo osetljivi i pouzdani sto je veoma vazno za otklanjanje zabune oko "pozitivnih" ili "negativnih" briseva. I ovde vazi stara narodna: ako neznas sta je dobro - pitaj sta je skupo.
Lecenje: Hlamidija je osjetljiva na antibiotike kao sto su tetraciklini, ciprofloxacin, klaritromicin tokom 10-14 dana i azitromycin u jednokratnoj dozi od 1 g (single shot). Visiren 14 dana 2x1. U trudnoci se ordinira eritromycin. Jednom izlecena infekcija ne znaci i zastitu od bolesti u buducnosti, jer se infekcijom ne stece otpornost na hlamidiju. Po pravilu treba leciti oba partnera

2. Kolika je vjerovatnoca da cu ostati sterilna?
Jedino ako se dugo ne leci moze stvoriti vece probleme. Nisi pominjala da si imala neke ginekoloske intervencije gde su ti otvarali grlic jer predpostavljam da nisi tako da su minimalne sanse da se infekcija prosirila i na matericnu supljinu samim tim bi mogla nastati ostecenja na jajovodima koja bi mogla prouzrokovati sterilitet. Posto kazes da je u pitanju kraci vremenski period mislim da su sanse minimalne cak nikakve.
3. Postoji li ikakva oralna hlamidija i kako se lijeci?
To je vec gore receno.
4. Da li uopste mogu neke velike komplikacije da nastanu zbog ove bolesti?
Sve je gore navedeno.
5. Koliko vremena traje lijecenje?
Hlamidija je vrlo :dosadna: bakterija pa ako je ne uspes odmah izleciti nemoj misliti da nesto nije uredu. Budi uporna i resices se te napasti. Kontrolni bris radi najmanje 10 dana po prestanku uzimanja antibiotika.

Sto se gljivica tice nisi napisala koja gljivica je u pitanju. Predpostavljam da je Candida pa ti je doktorka prepisala Canesten. Ja sam candidu lecila sa Lomexin vaginaletama i stvarno su dobre. Ono sto se meni dopada kod Lomexina sto se izlecis sa dve vaginalete nemoras se muciti nedelju dana. Stavis recimo danas jednu i za 3 dana drugu i gotovo. Nemoj se iznenaditi ako ti se pojavi ponovna gljivicna infekcija posle uzimanja antibiotika to je normalna pojava tako da bih ti preporucila da obavezno posle izlecene hlamidije odes opet da uradis bris na gljivice.

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 244 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: