Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Problemi sa trudnoćom!Pomoć!!!
PostPoslato: Čet Mar 16, 2006 5:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 5:10 pm
Postovi: 4
Operisala sam tetralogiju fallot.Bila sam trudna šest nedelja i doktori su mi rekli da je visoko rizična trudnoća,pa sam abortirala!Zanima me da li bih mogla da ipak iznesem sledeću trudnoću sa ovim problemom,i da li postoji mogućnost za surogat majku u Srbiji(ako postoje,koje klinike se bave tim)?

Unapred zahvalna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 16, 2006 7:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Feb 05, 2006 4:19 pm
Postovi: 89
Lokacija: Beograd
Mogucnost surogat majke, do sada ili za sada, zakonom nije regulisano, i ne znam ni jednu kliniku koja se time bavi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 16, 2006 8:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Postavite pitanje onako kako je pozeljno i objasnjeno u ljepljivoj sa informacijama o tome kada ste imali operaciju / koliko ste imali godina /, da li ste imali ECHO / uz srca / i kolika je vrijednost EF ako znate /, da li imate ikakve simptome ?

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 18, 2006 12:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 5:10 pm
Postovi: 4
obgyn je napisao:
Postavite pitanje onako kako je pozeljno i objasnjeno u ljepljivoj sa informacijama o tome kada ste imali operaciju / koliko ste imali godina /, da li ste imali ECHO / uz srca / i kolika je vrijednost EF ako znat
e /, da li imate ikakve simptome ?

OPERISANA PRE 23 GODINE.NEMAM SIMPTOME,NIKAKVE PROBLEME,ALI IMAM PROSIRENE VENE NA LEVOJ NOZI OD OPERACIJE JOS.EF MORAM DA PRONADJEM,DA LI TREBA JOS NESTO.HVALA UNAPRED.PREGLEDE IMAM SVAKE GODINE PO JEDNOM.SADA SAM PROCITALA ZADNJI NALAZ,EF NE ZNAM ISKRENO STA JE,AKO MOZETE OBJASNITE.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 18, 2006 12:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 5:10 pm
Postovi: 4
obgyn je napisao:
Postavite pitanje onako kako je pozeljno i objasnjeno u ljepljivoj sa informacijama o tome kada ste imali operaciju / koliko ste imali godina /, da li ste imali ECHO / uz srca / i kolika je vrijednost EF ako znate /, da li imate ikakve simptome ?

IMALA SAM 15 MESECI TADA.IMAM NA LATINSKOM CITAVU DIJAGNOZU PRED OPERACIJU KOJA JE DATA,AKO TREBA SALJEM TO.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 18, 2006 12:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 5:10 pm
Postovi: 4
Janica je napisao:
Mogucnost surogat majke, do sada ili za sada, zakonom nije regulisano, i ne znam ni jednu kliniku koja se time bavi.

DA LI MI MOZETE RECI DA LI U EVROPI,ZEMLJE BLIZE NAMA KAO AUSTRIJA ILI NEMACKA JEL IMAJU SUROGAT MAJKU?POSTOJI LI MOGUCNOST DA U SKORASNJE VREME BUDE REGULISANO ZAKONOM?ILEGALNO?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 25, 2006 5:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Pretty,

Jako me rastuzi kada cujem da se neki pacijent ( a narocito nas )pogresno lijeci ili savjetuje oko sadasnje i buduce trudnoce.
Ginekolog koji Vas je savjetovao da imate kiretazu da kazem pristojno, nije imao najbolji uvid u nasljedne srcane anomalije i njihov impakt na normalnu trudnocu, kao i uticaj normalne trudnoce na zdravo srce i na srce kongenitalno promjenjeno ( ovisno o vrsti anomalije promjene su razlicite ), pa Vas je po kratkom i pogresnom postupku savjetovao o prekidu trudnoce. Ne znam ko Vas je savjetovao o surrogacy matherhood ?!

Evo ovako...

Tetralogija Falot spada u grupu oboljenja koja se zove kongenitalne
( nasljedne ) srcane anomalije i spojena sa 4 kljucne abnormalnosti:

1. septalni defekt izmedju srcanih komora ( ventricles )

2. otvor koji vodi krv izmedju desne komore u pulmonarnu arteriju je suzen, pa to zovemo pulmonarna stenoza

3. otvor ( valve ) koja odvodi krv obogacenu kisikom iz lijeve komore u aortu a time i u ostatak tijela, se nalazi upravo iznad defekta koji se nalazi izmedju komora, pa tako dolazi do mijesanja krvi sa O2 i CO2, i posljedicno do smanjenog % O2 u krvi, pa ove bebe su opisane kao cijanoticne / "plave" bebe i tokom rasta ako se ovo ne koriguje hirurski imaju manji ili veci stepen cijanoze zajedno sa listom ostalih hemodinamskih poremecaja.

4. zato sto dolazi do prelaska krvi iz desne komore kroz shunt ( VSD ventricular septal defect ) i povecanja volumena krvi koji inace dolazi obogacen O2 iz plucnih vena, desna komora pumpa vecu kolicinu krvi nego sto je rodjenjem predvidjeno, i tako misic hipertrofira, sto suzava volumen desne komore i zove se Hipertrofija desne komore.

Sve te promjene koje su ukljucene u tu anomaliju sa kojom ste Vi bili rodjeni su opisane na ovom linku poredeci sliku normalnog srca na lijevoj strani i tetralogije Falot, na desnoj strani.

http://www.heartpoint.com/congtetralogy.html

Sve ovo se zahvaljujuci napretku medicine uspjesno hirurski otklanja i daje ogromnu mogucnost normalnog nastavka zivota ovakvim bebama i majkama ovakvih beba da jednog dana ostanu trudne i ostvare normalnu trudnocu.

1. Vi ne znate koja vrsta operacije je uradjena u Vasem slucaju i neophodno je da pronadjete otpusnicu iz bolnice i da Vas buduci ginekolog i kardiolog znaju tacno sta je uradjeno na srcu !

2. Prije aktivnog nastojanja da ostvarite trudnocu potrebno je da koristite kontraceptivnu zastitu ( najbolje kondom jer bez informacijama ne znam da li ste kandidat za pilule ili flaster ) i da sprijecite nezeljenu trudnocu ! i da obavite ultrazvuk srca ili eho, snimak srca i pluca, EKG, osnovne pretrage krvi, krvnu grupu i Rh faktor i da obavite pocetni pregled kod kardiologa koji ce VAm reci koji bi bio Vas rizik ( zasnovano na rezultatima Vasih nalaza ) da iznesete normalnu trudnocu.

3. Taj kardilog mora da bude DOBAR ! i zna koje su normalne promjene u trudnoci vezano sa krvni pritisak, kolicinu krvi, frekvenciju srca, promjene plucnih funkcija, koagulacije krvi, bubreznih funkcija i da Vas prati u toku trudnoce i procjeni kada su VAsi eventualni simptomi fizioloski a kada vezani za mogucu patologiju. Isto se odnosi i na ginekologa.

4. Veliki je broj zena u svijetu koje ostvaruju normalnu trudnocu ako su imale hirurski korigovanu srcanu anomaliju. Tetralogija Falot je najcesca cijanoticna anomalija dijagnostikovana na rodjenju.

Ako je anomalija hirurski korigovana i ako srcane funkcije nisu ostecene, sto ce pokazati EKG, Ultrazvuk srca koji ce da odredi EF ( ejection fraction ), i ako je snimak srca i pluca normalan i Vi kao pacijent nemate nikakvih problema u smislu brzog zamaranja, lupanja srca, ogranicenja fizickih aktivnosti, bola u grudima...onda Vam mogu reci kao akuser da Vi sa velikom vjerovatnocom mozete da iznesete normalnu trudnocu !

Sansa da imate ozbiljne komplikacije ukljucujuci smrt kao najgoru je manja od 1 % !!!

Sansa da Vasa beba ima nasljednu srcanu anomaliju je oko 3-4 %, ukoliko je otac djeteta zdrav i nema srcanu anomaliju. Ukolik oba roditelja imaju anomalije rizik za bebu je oko 6-8 %.

Vas porodjaj bi trebao biti vaginalni ukoliko ne postoje akuserski razlozi za carski rez. Potrebno je konsultovati anesteziologa prije Vaseg porodjaja tako da ukoliko dodje do porodjaja anestezioloski tim zna za Vas i ima plan koju vrstu anestezije ce Vam dati.
Antibiotska profilaksa protiv endokarditisa zavisi od kardioloskog rizika procjenjenog od strane vaseg kardiologa.

Prije nego ostanete trudni vitamini i folna kiselina dnevno.

Vi imate 99% sanse da iznesete normalnu sansu vezano za Vasu srcanu anomaliju i mislim da ne treba da trazite surogat majku.

Nadjite ginekologa koji se bavi visoko rizicnim trudnocama ( Dr. Mikovic u Narodnom Frontu, Dr. Radunovic u Visegradskoj ili neko drugi ), nadjite kardiologa koji ce znati da procjeni Vas kardiovaskularni status i VAs rizik za trudnocu, potrebu za antbiotskom profilaksom u porodjaju i djecijeg kardiloga koji radi fetalni eho, jer je potrebno da neko pregleda fetus izmedju 22 i 24 nedjelje trudnoce i provjeri da li beba mozda ima srcanu anomaliju.

Sve najbolje i javite se kada ostanete trudni.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 02, 2006 6:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Pretty,

Odgovoricu Vam na forumu...
Citiraj:
Hvala vam puno.Ne mogu vam opisati koliko ovo sve nam znaci,ali vam isto tako ne mogu opisati kroz sta sam prosla,jer je ovo bila zeljena trudnoca.Rekli su mi da je sve sto se tice mene sada u redu.Materica mi je dobro,i levi i desni jajnik dobro,normalne velicine,materica kako je receno devojacke velicine.Zanima me samo,posto kod mene nije uradjena jos jedna operacija nakon te pre 23 godine,da li ja moram jos jednom da se operisem,jer sam i to cula,pa tek onda da ostanem trudna?Inace imam i vene na levoj nozi do kolena,pukla je vena za vreme operacije tada,ali problema namam sa njima,cak su mi doktori rekli da posle trudnoce ih tek operisem.Da li to smeta?Hvala unapred,ulepsali ste nam dan.Ako vam znaci ja mogu da otkucam dijagnozu na latinskom dan pred operaciju tada koja je data.Javljamo vam se naravno


Ja nisam kardiolog i to morate da raspravite sa kardiologom / kardiohirurgom...koliko se sjecam Sremska Kamenica je imala jako dobar kadar, svjetski poznat, kao i Dedinje poslednjih godina. Potrazite nekog od tih strucnjaka koji ce da izvrsi pocetni pregled i procjenu vaseg kardiovaskularnog stanja.
Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 287 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: