Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Trazim misljenje Dr ObGyn
PostPoslato: Pon Avg 21, 2006 2:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 18, 2006 11:29 am
Postovi: 232
Draga Dr ObGyn,

Imam 36 godina i zivim u Svajcarskoj.
Moj suprug i ja bezuspesno pokusavamo da imamo dete od 1999.

2000-te godine mi je uradjena laparoskopija ovde u Svajcarskoj i tom prilikom su mi „procistili“ zapusene jajovode, da bi mi odmah potom uradili 4 uzastopne inseminacije.
Posto to nije urodilo plodom, doktor mi je savetovao ivf.

U to vreme suprug i ja smo zavrsavali postdiplomske studije i nismo imali dovoljno novca za tretman (ovde u Svajcarskoj ni osiguranje ni drzava ne placaju ivf, nego pacijent placa 100% troskove koji iznose od 6’000 do 8'000 € po vantelesnoj) te smo se odlucili da vantelesnu radimo u Beogradu (u pitanju je preporuka osobe kojoj je to uspelo u jednoj beogradskoj klinici).

Od 2001 do 2005 sam imala 4 ivf-a (4 punkicije) u istoj klinici u Beogradu. Od toga 3 sveza i 4 zamrznuta transfera (ukupno 15 embriona) I sve to bez ikakvog uspeha.
Spermogram mog muza je ok, meni su menstruacije redovne na 29 dana i hormoni su do sada bili ok, dobro sam reagovala na stimulacije GonalF-om i Merionalom.

Trenutno sam u fazi pripreme za sledeci pokusaj ivf- a, ali ovde u Svajcarskoj.
Obisla sam 3 strucnjaka, uradila histerografiju, sve moguce labaratorijske analize i krajem nedelje saljem krv u London da mi se provere NK celije. Evo najvaznijih rezultata:
- oba jajnika su potpuno neprohodna + ispunjena hydrosalpinx-om
- uterus je ok
- FSH je meren u junu 6,6 i u julu 23,6

(By the way, doktor u Beogradu me nikada nije ni pregledao pre ulaska u program a kamo li predlozio histerografiju i slicno… o hydrosalpinxu da ni ne govorim, to nikada nije ni pomenuo kao eventualni problem).. uh, da ne pricam o tome kako tretiraju one jadne zene kao steone krave i tome slicno, ima tih ruznih iskustava sa nasim "strucnjacima" dovoljno :x , da ne dolivam ulje na vatru.. Ukratko, u lekare u Bgd nemam vise poverenja i sve sto dalje budem radila bice u inostranstvu.

Jedan doktor (moj ginekolog ovde u Svajcarskoj) mi je predlozio da laparaskopijom proba da mi opet „procisti“ jajovode, pa tek onda da idem na ivf. Ova dva druga doktora (poznati, oboje vrlo iskusni u asistiranoj reprodukciji, rade na razlicitim klinikama) su mi rekli da treba odmah da se uklone oba jajovoda i onda da se radi ivf.

Ja se ne plasim da mi uklone jajovode (i onako su neprohodni – znaci neupotrebljivi) ali me plasi ovaj poslednji los rezultat FSH=23,6!! Doktor mi kaze da to nije definitivni pokazatelj, vec ce jos da mi prati FSH tokom 2 naredna ciklusa (2-gi dan ciklusa)da bi imao pravu sliku rezerve jajnika.

U stavri, najvise se brinem da uklonim jajnike a da posle lose reagujem na hormonsku stimulaciju ili da se odjednom pokaze mala rezerva celija u jajnicima! sta cu onda? Nista od ivf-a + nema vise jajovoda … :cry:

Molila bih Vas da mi date Vase misljenje.

Jos jedno pitanje (VAZNO): meni su u Beogradu ostala jos 2 zamrznuta embriona i zelela bih da ih prebacim ovde. Da li je to izvodljivo da se embrioni prenose u zamrznutom stanju iz jedne zemlje udrugu i kako (ako nesto znate o tome)?

Unapred zahvalna
:P
Ivana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 23, 2006 5:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Feb 05, 2006 4:19 pm
Postovi: 89
Lokacija: Beograd
zavisi u kojoj ordinaciji su ti zamrznuti, ali sumnjam da je to ovde
moguce :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 24, 2006 3:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Ivana,
Ima jedna stara poslovica koja kaze: "Nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari !" Vi sigurno znate znacenje ovog provjereno na istom iskustvu.
U principu se nikakve tehnike asistirane reprodukcije ( ukljucujuci inseminaciju, IVF, ICSI...) ne rade dok se ne obave bazicni testovi u koje se ukljucuje histerosalpingogram, analiza sperme, ovulacioni status, hormonalni profil kod nekih pacijenata...ovisno od specijaliste, neki preferiraju uraditi laparoskopiju sa metilenskim plavim da provjere prohodnost tuba / jajovoda, a neki HSG ( histerosalpingogram ), ova su jednako dobra.
Ocigledno da se nesto desilo sa Vasim jajovodima od 2000-2005 ! kada su se stvorili hidrosalpinksi. O tome sam detaljno pisala prije nekoliko mjeseci i moj stav o tome mozete procitati na ovom linku:
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... drosalpinx

Sto se tice prebacivanja embriona, mislim da oko cijelog procesa asistirane reprodukcije u Srbiji i ostatku Yu, izuzevsi Sloveniju, nema zakonskih pravila, haos je i radi svako ko kako hoce, i odgovoran je prema pacijentu onoliko koliko mu ljudskost zahtijeva, mnogi nisu casni, kao sto mozete vidjeti po sopstvenom primjeru, dakle oko prebacivanja embriona nema pravila...mozda da se raspitate u centru u koji cete ih nositi, kako treba da se prebacuju u kojoj vrsti frizidera, i da odete u Bgd, i prebacite ih sami ! odnesete u centar gdje cete raditi slijedeci IVF.

Sto se tice FSH ( niste napisali referentne vrijednosti laboratorije u kojim je test radjen ) ako je povisen, potrebno ga je provjeriti bar dva puta u toku prve polovine menstrualnog ciklusa, niste napisali da li imate ikakve menopauzalne simptome ( preznojavanje, napade vrucine, suhocu vagine...promjene raspolozenja...),...u svakom slucaju potrebno je sto prije da udjete u proces IVF-a nakon sto se kauteriziraju jajovodi. Vase jajnike niko nece odstranjivati, oni ostaju tamo, jajovode nije potrebno odstranjivati, nego uzeti jednu bipolarnu elektrodu, i kauterizovati jajovod. Ne mora isti da se odstranjuje nego da se sprijeci odlazak kontakt izmedju embriona i tecnosti u hidrosalpinksu.
Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 30, 2006 6:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 18, 2006 11:29 am
Postovi: 232
Draga doktorka,

Mnogo vam hvala na ovako konciznom odgovoru!
Nisam mogla ranije da odgovorim jer sam na odmoru (daleko od kompjutera ). Sada sam u Beogradu i imam pristup internetu.

Pre 9 meseci sam imala FSH 3,5, u junu 2006 je iznosio 6,6 da bi vec u julu (nakon uradjene histerografije) rezultat bio 23,6. U nedelju 27. avgusta (treci dan ciklusa) sam uradila test krvi i rezultat FSH je 21,7 U/l.
Indikativne vrednosti laboratorije su:
- folikularna faza: 3-12
- ovulaciona faza: 3-33
- lutealna faza: 2-12
- menopauza: 30-120

Ostali rezultati krvi (iz jula) su:
- LH 13.9 U/l (folikularna faza : 1,9-12,5)
- 17-beta-estradiol (chimilumin.) <36 pmo/l (folik. faza 110 – 440 pmol/l)
- progesterone (chimilumin.) 2,9 nmol/l
- 17-OH-progesteron 4,8 nmol/l
- hormon anti-mulerien 5,6 pmol/l
- testosteron 5,4 pmol/l
- TSH (3-ca gen.) 2,81 mU/l

Ciklusi su mi i dalje redovni, na 29 dana, intenzivni prva dva dana i traju po 7 dana. Nemam napade vrucine, znojenja niti slicnih simptoma.

Sto se tice operacije na jajovodima, moj ginekolog hoce da proba prvo da operise da bi otklonio hidrosalpinx te da odmah potom radi ivf, mada sam ja cula da ta tecnost moze da se vrati vec posle dva dana ?! :cry: :-?Cemu onda sve to ? Ova dva doktora – specijalisti, smatraju da podvezivanje jajovoda nije dobro nego treba totalno da se uklone. Evo zasto : podvezivanjem bi se dobile dve « cevi » blokirane sa obe strane, a koje bi nastavile da se pune hydrosalpinxom. Doktor to naziva « bombe a retarder » - neaktivirana bomba. Ne znam kakvo je vase vidjenje ?

Mene licno najvise brinu ovi losi rezultati FSH i anti-mulerien. Da li su to samo neki prolazni rezultati ili se ipak radi o losem predznaku u vezi reserve jajnika? :o
Razmisljam (ako je ovo drugo), sta ako mi lekari stave jajovode van funkcije a moje telo uskoro prestane da odgovara na simulacije ivf, onda nista nisam dobila ? Cak ne mogu vise ni da probam da mi laparoskopijom prociste jajovode (kao 2000-te), pa da probam vestacke inseminacije.
Ne znam, sve mi to izgleda kao neko « Vrzino kolo », a ja sada tu treba da donosim zivotne odluke o nekim stvarima o kojima pojma nemam (po struci sam inzenjer a ne lekar). To je isto kao kada ljudi gledaju « Dalas » ili « Dinastiju » pa krenu sami da projektuju svoju kucu bez pomoci arhitekte (rezultati se vide iz prilozenog – dovoljno je da prodjete kroz unutrasnjost Srbije :D )

Najvise bih volela da se ova neizvesnost sto pre zavrsi, da znam na cemu sam, jer me mozak vise zabole od pitanja i podpitanja (da li, kako, kako najbolje postupiti itd). Sta da vam kazem, upravo organizujem prenos mojih embriona i mogu vam samo reci da sam i tu prepustena samoj sebi i nekim divnim ljudima (biolog iz reprod. centra) iz Francuske koji mi pomazu svojim savetima. Ovde u Srbiji je totalno bezvlasce i neznanje, sto je najgore bas ih briga za pacijenta!) O tom potom, ne zelim da vas zamaram vise sa ovim pricama, nadam se najboljem, radimo sve sto je u nasoj moci, pa ako uspe SUPER, ako ne, ima i drugih stvari u zivotu, treba se samo pomiriti sa realnoscu!

Zelim sve najbolje Vama i svim osobama koje dolaze na ovaj forum!

Puno pozdrava od Ivane!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 4:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Ivana,
Kao sto rekoh ne gubite vrijeme nego sto prije krenite u IVF proces.
Vas FSH i LH su poviseni i nalaze se u menopauzalnim vrijednosti, sto moze da bude samo trenutni nalaz, dakle...to treba ponoviti bar jos jednom za par mjeseci, i sigurno da ce IVF klinika da to uradi, jer neke od njih ne zele da pocinju IVF proces ako je FSH u menopauzalnoj vrijednosti, zato sto imate malu ovarijalnu rezervu, i malu sansu da odgovorite na stimulaciju ovulacije, pa time i do manje produkovanih jajnik celija....ALI...vi imate svoja 2 embriona ! sto je velika stvar, tako da Vam za prvi IVF i ne treba vise...

Sto se tice operacija na hidrosalpinksu ? zasto je raditi ???...ja ne znam tacno kakvi su Vasi jajovodi, jer dimenzije hidrosalpinksa koliko se sjecam nisu navedene...ako su manji od 3 cm, isplati se raditi mikrohirursku operaciju i otvaranje hidrosalpinksa sa everzijom fimbrija, ali ako su veci...ti su jajovodi toliko osteceni da je hirurska korekcija suvisna, jer ne daje nikakve rezultate...i najbolje je odstraniti jajovode, jer kao sto rece jedan od tih ginekologa...mogu hidrosalpinksi da nastave da se povecavaju i da se torkviraju, i uzrokuju bol u abdomenu i da moraju biti odstranjeni hirurski !!...ja sam predlozila da se uradi kauterizacija i da se ide direktno na IVF, jer ne vidim svrhu RADITI INSEMINACIJU !!! ako IVF ne uspije !!! sa Vasom ovarijalnom rezervom. Mora se raditi indukcija ovulacije, a onda inseminacije...sa tim FSH vrijednosti i takvim jajovodima, ja nisam optimista.

Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 02, 2006 10:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 18, 2006 11:29 am
Postovi: 232
Hvala vam na savetima :D
Po svemu sudeci, prenos mog "mini obdanista" preko granice ne bi obradovalo cika carinike na aerodromu (papirologija je grozna), te cu po to morati doci licno kolima i da pozajmim specijalni termos od laboratorije.
Ovi u nasoj klinici niti su ikada imali slican zahtev (by the way, gledaju me k'o u cudo :D), niti zele da izadju u susret. Te se ja mislim, bolje da tu posudu pozajmim od ove laboratorije u Francuskoj i celu "operaciju" organizujem sa njima nego da mi ovde prodaju termos za caj i kafu :D :wink:

Stvarno se divim vasoj humanosti i radu koji ulazete da pomognete ljudima sa ovoga foruma! Koliko samo vremena vam to oduzima i kako postizete, odnosno bas sam htela da vas pitam kada se odmarate? :roll:
Svaka vam cast!

Puno pozdrava, lep vikend zeli vam Ivana!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 218 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: