Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: analiza plodove vode
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 3:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 06, 2007 3:34 pm
Postovi: 4
Molim Vas za bry i precizan odgovor,zelela bih da saznam da li je sve u redu sa mojim plodom.Radjena je vestacka oplodnja imam 33 godine i ogroman strah da li je sve u redu.Zelim da me posavetujete sta bi moglo da se uradi,a da to nije analiza plodove vode,cula sam za neke analize putem krvi koje se rade dosta ranije.Molim Vas da mi sto pre odgovorite.Trenutno sam u 10 nedelji trudnoce.[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 5:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=10486


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 5:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 12, 2007 5:21 pm
Postovi: 231
Da li Vam je lekar dao povoda da razmisljate u tom smeru? Imate li realan razlog za brigu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 5:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 2:14 pm
Postovi: 102
ja nisam shvatila koje su neinvanzive, a koje su invazivne metode.
takodje nisam shvatila, koje su kompletne, a koje nisu.
i josh nisam shvatila shta je od toga moguce u ovoj nashoj lepoj drzzav, a shta ne?

na kraju, jedno prosto pitanje....

shta ja, koja sam u svojoj 5-oj nedelji trudnoce treba da pitam svog ginekologa i koje analize treba da trazzim?

imam 27 godina i ovo mi je prva trudnoca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 8:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 02, 2007 6:29 pm
Postovi: 32
Invazivne tehnike su biopsija horionskih cupica, amniocenteza(uzima se uzorak plodove vode) i kordocenteza (uzimanje fetalne krvi iz pupcanika).
Rade se samo ukoliko postoje jasne indikacije za njihovo izvodjenje -postojanje genetickih opterecenja u porodici, starost trudnice (preko 35 godina), ucestali spontani pobacaji itd. Rezultati ovih analiza daju najtacniju sliku da je u pogledu gentickog materijala bebe sve u redu.Neinvazivne tehnike su odredjivanje hormonalnog statusa iz krvi trudnice (double i tripl test) kojima se odredjuje rizik za postojanje Down-ovog sindroma, Edwards-ovog sindroma i spine bifide. U kombinaciji sa ultrazvucnim pregledom postize se dosta tacna prognoza, pa se trudnice kod kojih su ovi nalazi uredni obicno ne salju na invazivne procedure buduci da je rizik da rode bebu sa anomalijama manji od rizika same tehnike. Sigurna sam da ce vam vasi ginekolozi sve objasniti, a nadam se da sam bar malo pomogla. Sve najbolje zelim!
P.S.Srecom, sve je ovo moguce uraditi i u nasoj zemlji i to dosta kvalitetno :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 8:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 02, 2007 6:29 pm
Postovi: 32
Zaboravih da napisem da se double test ( free β-HCG + PAPP-A) radi izmedju 11. i 14. nedelje, istog dana se ultrazvucno odredjuje i debljina vratnog nabora (NT), pa se na osnovu svih merenih parametara odredjuje rizik. Tripl test (AFP, free Estriol, free β-HCG) se radi izmedju 15. i 17. nedelje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 10:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 2:14 pm
Postovi: 102
znaci sasvim je dovoljno da se uradi duble ili triple test uz dobru dijagnostiku ultrazvuka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 11:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 02, 2007 6:29 pm
Postovi: 32
Posto imas 27 godina i ukoliko nemas genetickih opterecenja u porodici, ginekolog ti mozda nece ni preporuciti testove. Ja mislim da svaka trudnica bez obzira na godine, treba da ih uradi. Ako svi nalazi budu u redu sigurna sam da ti niko nece preporucivati amniocentezu. Te se tehnike ne rade ukoliko za njih ne postoje jasne indikacije.Ne brini previse, uzivaj u trudnoci! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 12:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
opetsandra je napisao:
Posto imas 27 godina i ukoliko nemas genetickih opterecenja u porodici, ginekolog ti mozda nece ni preporuciti testove. :D



To bi bila greska!

Svaka trudnica (bez obzira na godine) i u svakoj trudnoci (ma koja p redu trudnoca bila) bi trebalo da radi biohemijske skrining testove! Oni su minimalno invazivni (uzima se krv iz vene trudnice).

Invazivni testovi se rade ukoliko skrining testovi pokazu rezultate koji su ispod cut off-a.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 12:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
opetsandra je napisao:

Ja mislim da svaka trudnica bez obzira na godine, treba da ih uradi. Ako svi nalazi budu u redu sigurna sam da ti niko nece preporucivati amniocentezu. Te se tehnike ne rade ukoliko za njih ne postoje jasne indikacije.Ne brini previse, uzivaj u trudnoci! :D


Ispravno mislis.

Svaka trudnica i u svakoj trudnoci treba da radi prenatalne skrining testove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 3:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 05, 2007 5:54 pm
Postovi: 6
ljikice, javi se ako si za "druzenje"
ja sam u 11oj nedelji i verovatno imamo slicne dileme....
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 4:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 2:14 pm
Postovi: 102
opetsandra je napisao:
Posto imas 27 godina i ukoliko nemas genetickih opterecenja u porodici, ginekolog ti mozda nece ni preporuciti testove. Ja mislim da svaka trudnica bez obzira na godine, treba da ih uradi. Ako svi nalazi budu u redu sigurna sam da ti niko nece preporucivati amniocentezu. Te se tehnike ne rade ukoliko za njih ne postoje jasne indikacije.Ne brini previse, uzivaj u trudnoci! :D

uzzivaj u trudnoci? :lol:
hocu, stvarno, samo moram malo da panichim prvo. to mi je u prirodi.
u biti se nadam najboljem.
(trenutna preokupacija mi je kako da izbegnem epidemije boginja, posto imam dosta dece u svom okruzzenju, a ja nisam prelezzala nijedne.)

interesuje me josh, da li je potrebno da saznam svoju krvnu grupu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 5:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
Da. I ne samo krvnu grupu, nego i Rh faktor, i to uradite u Zavodu za transfuziju, u ul. Svetog Save.

A sad se opustite i uzivajte u trudnoci! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 7:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 02, 2007 6:29 pm
Postovi: 32
[/quote] uzzivaj u trudnoci? :lol:
hocu, stvarno, samo moram malo da panichim prvo. to mi je u prirodi.
u biti se nadam najboljem.
(trenutna preokupacija mi je kako da izbegnem epidemije boginja, posto imam dosta dece u svom okruzzenju, a ja nisam prelezzala nijedne.)

interesuje me josh, da li je potrebno da saznam svoju krvnu grupu?[/quote]

Nisam cula da su trenutno aktuelne epidemije boginja, ali u svakom slucaju,makar u prvom trimestru, izbegavaj bliske kontakte s decom (ljubljenje, grljenje, kolektive..) i ne panici :)
KK ti je sve lepo objasnila za krvnu grupu. Za prijem u porodiliste je neophodno da imas potvdu o krvnoj grupi i Rh faktoru i zaista je najsigurnije odrediti je u Zavodu za transfuziju. Puno pozdrava


Poslednji put menjao opetsandra dana Pet Dec 07, 2007 7:16 pm, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 7:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 02, 2007 6:29 pm
Postovi: 32
Za kolko josh

Nisam cula da su trenutno aktuelne epidemije boginja, ali u svakom slucaju,makar u prvom trimestru, izbegavaj bliske kontakte s decom (ljubljenje, grljenje, kolektive..) i ne panici :)
KK ti je sve lepo objasnila za krvnu grupu. Za prijem u porodiliste je neophodno da imas potvdu o krvnoj grupi i Rh faktoru i zaista je najsigurnije odrediti je u Zavodu za transfuziju. Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 166 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: