Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: trudnoca nakon Downa
PostPoslato: Sre Maj 02, 2007 3:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 02, 2007 2:19 pm
Postovi: 6
Lokacija: BiH
Eh,ovako.Imam 27 godina,zdravog i pametnog sincica od 8.Prije 4 godine sam imala spontani u 9 sedmici trudnoce,a 6 mjeseci nakon toga sam ponovo ostala trudna.Buduci da sam i u prvoj trudnoci imala problema sa krvarenjima i onda taj spontani,ovu sam trudnocu brizno pratila.Redovno ginekologu od prvog dana,redovno ultrazvuci i sve ostalo.Da ne duljim,mada bih mogla dosta toga ispricati 4 dana nakon termina porodila sam se carskim rezom zbog poprecnog polozaja bebice.Probudila sam se pitajuci za svoje dijete,medutim tek nako nekih 5 sati su se udostojili da mi kazu da sam rodila djevojcicu,a onda je usao pedijatar i rekao mi jednostavno...beba nije dobro i nece biti dobro...Moja djevojcica je rodena sa Downovim sindrom i drugim poremecajima uslovljenim njim.Umrla je nakon 5 dana.Sada nakon godinu i pol sam konacno prevazisla sve nedoumice i nakon svih pretraga trudna sam 7 sedmica.Nalazi kariograma supruga i mene nisu sjajni,mada su nam rekli da s obzirom na zdravo dijete sve su opcije otvorene.Planiramo raditi amniocentezu jer se biopsija horionskih resica jos ne radi u BiH,A I GINEKOLOG MI JE REKAO DA POSTOJI VECA OPASNOST od ostecenja ploda i spontanog pobacaja,da li je to istina'' Interesuje me koliki je postotak ponavljanja poremecaja u ovakvim slucajevima i savjetujte me sta da radim,molim vas jer se bojim loseg rezultata.Ne znam da li bih mogla podnijeti da mi se sve to ponovi,pa uzimam u obzir mogucnost indukovanog poroda,za ne daj Boze.inace moj kariogram pokazuje 2 stanice sa trisomijom 21 na 50 zdravih , kod muza se radi cini mi se o trisomiji 18,mada nisam sigurna,vjerujte ni ljekari nisu sigurni pa su predlagali novi kariogram,ali smo to odbacili kao mogucnost,jer zelimo pokusati jos jednom bez obzira na rezultate.Znam da sam oduzila ali ne znam ovo reci u kracoj formi.Molila bih vas strucno i ljudsko misljenje.Unaprijed zahvalna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnoca nakon Downa
PostPoslato: Sre Maj 02, 2007 8:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
NERMINA BRKA je napisao:
inace moj kariogram pokazuje 2 stanice sa trisomijom 21 na 50 zdravih , kod muza se radi cini mi se o trisomiji 18,mada nisam sigurna,


Žao mi je zbog svega što sam pročitala i žao mi je što ne mogu da pomognem već da postavim pitanje.
Prvi put čujem da kod ljudi može da se gleda taj rizik na trizomije, šta to znači, kako se to gleda, kako ja mogu da proverim moj kariogram?
Ja imam jedno zdravo dete od skoro 2 godine i jedan spontani u 6-toj nedelji i mojih skoro 20,5 godina života.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 9:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 02, 2007 2:19 pm
Postovi: 6
Lokacija: BiH
Kariogram ti se draga moja,barem kod nas u Bosni ne radi uobicajeno.Medutim nakon problema koje sam ja imala,geneticar iz Slovenije mi je preporucio da ga uradimo.Mislim da se moze uraditi u svim bolje opremljenim centrima,odnosno ambulantama gdje se radi i amniocenteza ili biopsija hor.resica,samo upitaj i trazi..Postupak je jednostavan,obicno vadenje krvi,a rezultati pokazuju kariotip,odnosno genetsku strukturu .Mada mi poneko kaze,zasto to uopste raditi kad planiras trudnocu bez obzira na rizik,tj.uvijek se nesto moze desiti,ja sam ga uradila,jer sada sam barem spremnija za sve mogucnosti,i dobre i lose,za razliku od prosli put.Nadam se da te nisam zagnjavila.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 11:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 08, 2005 11:58 am
Postovi: 42
A jel su ti radili u toj prosloj trudnoci amino ili doble,triple test?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 5:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 02, 2007 2:19 pm
Postovi: 6
Lokacija: BiH
Ne,nisu,jer prema godinama starosti,26 ja i 30 suprug,te prema nepostojanju bilo kakvih poremecaja i oboljenja u porodici nismo bili u rizicnoj skupini i nisu nam predlagali nikakve pretrage,koje se by the way,ovdje i ne rade bas cesto,cak ne znam da li i postoji mjesto gdje se moze uraditi nesto osim amniocenteze


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 10:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Prvi test koji treba da urade je ultrazvučni između 11 i 13 nedelje trudnoće zove se nuhealna translucenca, ako je dobar, čeka se i između 16 i 18 nedelje se radi triple test (uzima se tvoja krv i šalje na analize i tu se vidi rizik od anomalija).
Oba su potpuno bezopasna po plod!!!
Tek ako je triple rizičan šalje se trudnica na amniocentezu koja nosi svoje rizike.
Svaka trudnica starija od 35 godina šalje se na amniocentezu bez obzira na nalaze.
A na jednom drugom forumu pročitala sam ženu koja je morala da prekie prvu trudnoću zbog downa i kad je ponovo ostala trudna mnogo se plašila i lekar joj je rekao da je rizik isti kao da je 2 puta u životu udare ista kola!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 11:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Nermina,
S obzirom na vaše genetske rezultate vi obavezno morate uraditi neku od invazivnih dijagnostičkih metoda!
Predhodna trudnoća sa Daunovim sindromom povećava aproksimativno rizik za 1% iznad postojećeg rizika za godine trudnice.

Amniocenteza se radi između 14-20, a najčešće 17-18 nedelje trudnoće, pod kontrolom ultrazvuka. Rizik gubitka bebe je oko 0,5%.

Chorionic Villus Sampling (CVS) tj. biopsija posteljičnih resica izvodi se između 9,5-12,5 nedelja trudnoće, gde se takođe iglom pod kontrolom ultrazvuka uzimaju resice posteljice za analizu hromozoma. Moguća je Rh senzibilizacija Rh negativne majke. Takođe je mada retko moguće da se sa uzorkom izmešaju majčine ćelije krvi. Gubitak fetusa je 0,5-1 pa i do 2%.

Kordocenteza, percutaneous umbilical blood. sampling (PUBS), predstavlja uzimanje krvi iz pupčanika izvodi se posle 20 nedelje trudnoće, takođe pod kontrolom U/Z. Gubitak fetusa zavisno od izvora podataka 1-2-5%.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 04, 2007 12:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Nermina, sta znaci da nalazi kariograma kod tebe i muza nisu sjajni. Koji problem imate?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 04, 2007 12:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Ah, izvini, tek sam naknadno videla da si opisala vas kariogram!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 2:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 02, 2007 2:19 pm
Postovi: 6
Lokacija: BiH
Samo da se zahvalim svima koji su mi se javili,vasi odgovori su mi jako pomogli i pomogli da rijesim eventualne dileme,zato,jos jednom,veeelika hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 07, 2007 11:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 10:53 am
Postovi: 24
jel neko zna jel abortus bolan?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 177 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: