Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Endometrioza ili zuto tkivo jajnika
PostPoslato: Sre Jun 04, 2008 11:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 04, 2008 11:28 pm
Postovi: 1
Postovani,

Imam 22 godine,prije 2 godine mi je radjena laparoskopiaj lijevog jajnika na kojem je bila hemoragicna cista,koja je pukla ostetila krvni sud i napravila izlje 1,5 l krvi u stomak.Jedva sam prezivjela!Jajnik je ostao vitalan kao i svi ostali reproduktivni organi.Iza operacije su mi dijagnosticirani policisticni jajnici ali je sve bilo relativno ok.Prosli mjesec ne dobih menstruaciju i odem dr.na pregled kad ona kaze da na lijevm jajniku imam endometriozu ili zuto tijelo velicine 20 mm.a na desnom folikularnu cistu.Dala mi je Primolut nor,ali ja i dalje nisam dobila menstruaciju.Sad mi kaze da samo cekam menstruaciju a u Duglasu imam "malo oskudne tecnosti",a ja pojma nemam sta to znaci.Jedan dr.kaze ovo drugo ono a ja sam ocajna.Rekli su mi da se udam i rodim dijete i kao to ce se sve rijesiti,ali da prije toga pijem Diane 35.ali ja ne dobih menstruaciju pa tako ne mogu piti ni Diane.Treca opcija je laparoskopija.Zanima me da li ima neko sa slicnom dijagnozom ili da li mi nrko moze pojasniti sta znaci to zuto tijelo,da li dovodi do steriliteta,sta je folikularna cista,i kako se sve to moze lijeciti osim operacije????Sta znaci ta slobodna tecnost????Molim Vas pomozite mi jer ludim od straha i brrige.
PS:Nemam djece,nisam imala abortuse.
Unaprijed hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 05, 2008 11:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Evo nekih elementarnih informacija.

Folikularna cista-supljina ispunjena tecnoscu koja nastaje iz De Grafovog folikula/mesak u kome se nalazi zrela jajna celija/ kada izostane ovulacija.Ovulacija je prskanje Grafovog folikula i izbacivanje zrele jajne celije u duplju male karlice.Folikularne ciste nemaju veliki klinicki znacaj,ne zahtevaju neko lecenje,cesto same prskaju i isccezavaju.
Ako dodje do ovulacije-onda iz prsnutog meska nastaje nova formacija-zuto telo koje ima svojstvo zlezde sa unutrasnjim lucenjem-luci progesteron-vazan za trudnocu,ako dodje do oplodjenja.Ukoliko oplodjenje izostane zuto telo atrofise i postaje zuto telo menstruacije.

Endometrioza oznacava postojanje endometrijuma izvan materice.Endometrijum je unutrasnja povrsina materice-matericna sluzokoza.Najcesce se lokalizuje na jajnicima kod mladih devojaka i podleze ciklicnim hormonskim promenama kao i ona sluzokoza koja se normalno nalazi u materici.Moze dovesti do steriliteta, a Dg. se postavlja histoloskom analizom materijala dobijenog biopsijom,a ne ultrazvukom.

Duglas-najniza tacka trbusne supljine, gde se mogu sliti razliciti izlivi iz trbuha i male karlice. Kod tebe je to oskudno.......bez panike.

Dakle,sve do sada je rezultat hormonskog disbalansa.Zato su ti prvo preporucene tablete koje su osnov th i koje treba redovno i disciplinovano uzimati prema preporuci,pa ako izostane rezultat tragati dalje............
Prestani da "ludis",upoznaj se sa osnovnim stvarima u vezi gradje i funkcije reproduktivnih organa zene,kako bi lakse razumela problem koji imas i tako zajedno sa doktorima ucestvovala u njegovom resavanju.A, to sve kod tebe se da resiti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], larsfloris i 207 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: