Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Splenomegalija i trombocitopenija
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 1:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 12, 2009 11:48 am
Postovi: 1
NALAZ HEMATOLOGA:
KKS - Hemoglobin 144, Eritrociti 4,9, Leukociti 6,2, Trombociti (abnormal) 131, Neutrof. segmentovan 55, Limfocit 35, Monociti 6, Eozinofini 4.
EHO abdomena - jetra promera u MKL 135 mm, bez fokalnih promena, nisu dilatirani intrahepaticki zucni putevi; Holecista je u kk promera 70 mm, debljine zida do 3 mm, bez konkremenata; Holedohus promera 6 mm; Pankreas je homogen, normalne velicine i oblika; Aorta promera 18 mm, normalne intime; Slezina uvecana promera u kk pravcu 180x45 mm, homogena, VL u hilusu 13,5 mm protok 31 cm/sec; Bubrezi uredne velicine, oblika, bez staze; Nema slobodne tecnosti u trbuhu.
Biohemijske analize krvi u referentnim vrednostima.
Zakljucak: kod pacijentkinje postoji splenomegalija, ali dilatirana lienalna vena i usporen protok u njoj ukazuju na postojanje portne hipertenzije. Pacijentkinja je poslata na pregled hepatologu, a potrebno je uraditi i Doppler portnog sistema / VP i protok /, kao i CT abdomena.
Dogovor oko BK (biopije kostane srzi).

...

Dakle... Odavno imam trombocite ispod donje granice, ali nisu previse snizeni, kao i povecanu slezinu (skoro je EHO, odradjen na drugom mestu, pokazao 152x80, dakle, nesto je drugaciji od ovog uradjenog pre neki dan). Isla sam i na Infektivnu kliniku i negativna sam na sve viruse na koje sam testirana... Nije mi jasno zasto me salju kod hepatologa, ako se jetra cini ok, pri cemu su i parametri u krvi koji se odnose na nju u granicama normale... Ponekad me ziga abdomen na mestu slezine... Ne znam sta da mislim, sta moze da bude, a i plasim se biopsije kostane srzi...

Jel moze neko da da neki komentar od pomoci?
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 11:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Zbog dilatacije lijenalne vene(slezinske vene) i usporenog protoka u njoj sumnja se na portnu hipertenziju, tj. povisen pritisak u portnom krvotoku jetre. Zato se trazi dopler vene porte i merenje protoka u njoj i zato vas salju kod hepatologa.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 189 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: