Nekoliko pitanja.....

Pravo mesto za diskusije u vezi sa urinarnim traktom i zdravljem muških polnih organa. Podelite svoje tegobe, pitanja, savete, dileme sa urolozima, seksolozima i lekarima opšte prakse.

Moderatori: moderato, admin, vlada99, Dr.VinkaVukotic, Vragolasta Amfibija

Odgovori
tastatura
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am

Nekoliko pitanja.....

Post od tastatura »

1. Da li boja kao i viskoznost sperme mogu odrediti njen kvalitet?
Tj. da li je gusca sperma "kvalitetnija" od tecne kao i da li je bela bolja od bezbojne?Dakle, sta nam ova dva podatka mogu reci?

2. Koliki je procenat u ukupnom broju muskaraca koji imaju nepopravljivo losu spermu( sterilni su) kao i koliko je zena sterilno?

3.Koliko je parova u nemogucnosti da imaju decu ( naravno, oni koji pokusavaju) ? Uopste da li postoji neka statistika bilo za Srbiju, bilo za svet?
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

1)Gustina (pravilnije viskoznost) sperme je individualna stvar. Međutim, sperma se u roku od 30 minuta normalno pretvori u vodenastu tečnost i to se zove livefakcija. Ako je likvefakcija produžena može da bude infekcija u pitanju (mada postoji i stanje koje se zove benigna hiperviskoznost gde nema likvefakcije i bez infekcije). Boja je retko izmenjena, ugl. je beličasta.
2 i 3)
Tekst o infertilitetu na www.emedicine.com
Problem kod žene u 35%
Kod muškarca 30%
I jedno i drugo 20%
Neobjašnjeni 15%

Ginekologija za studente medicine:
Evo pojedinačnih uzroka infertiliteta (neplodnosti) u ukupnoj populaciji infertilnih parova
Nenormalni spermogram 40%
Oštećenja jajovoda i priraslice u maloj karlici 25%
Hormonski poremećaji 20%
Urođene anomalije genitalnih organa 5%
Nepoznat uzrok neplodnosti 10%

U svetu ima oko 10% neplodnih parova, a u Srbiji se smatra da ih ima čak 15%.
Procenjuje se da u Srbiji ima oko 400.000 infertilnih parova, od toga 1/4 može dobiti potomstvo različitim metodama asistirane reprodukcije.
Nisam našao podatak koji procenat muškaraca ima nepopravljivo loš spermogram. Ako nađem, napisaću.
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
tastatura
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am

Post od tastatura »

Hvala Filipe i

4. Ako moze neko u nekoliko recenica da objasni zbog cega zena ne moze da zatrudni ako u spermi nema preko 50% pokretnih spermatozoida?( ovako sam ja shvatio citajuci forum)

Koliko znam (iz srednje skole :D ) kada se spermatozoidi nadju u vagini, nesto u njoj(ne znam sta) ih pokrene i oni jelte krenu da plivaju ka jajnoj celiji. E sad, po mojoj logici oni nepokretni ostanu "ukopani" a oni pokretni stignu do cilja gde se oni bore za ulazak.... u cemu je fora?
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Nije baš moglo da stane u nekoliko rečenica, izgleda da ne umem ništa da skratim :oops: .

Nije da žena ne može da zatrudni kada muškarac ima manje od 50% spermatozoida nego je verovatnoća za to toliko mala da se ne isplati čekati trudnoću prirodnim putem. Teoretski, ako je jedan spermatozoid zdrav i ako se postavi na pravo mesto, tj. u zadnji forniks vagine i odatle krene ka jajnoj ćeliji, on može da dovede do oplodnje, ali je verovatnoća za to beskonačno mala.
Otkud baš 50% i otkud sve one brojke navedene kao normalne u spermogramu? To je sve stvar statistike. Jednostavno rađeni su godinama spermogrami i od plodnih i od neplodnih muškaraca i vremenom su se formirale takve preporuke. Tih 50% pokretnih spermatozoida znači da je muškarac u stanju sa verovatnoćom od preko 90% u stanju da napravi dete. Ali, ne može ni svaki muškarac koji ima normalan spermogram da ima decu, to je ono što se naziva neobjašnjiv infertilitet (neplodnost) i koji se prema razlim studijama kreće od 10-15 posto neplodnih parova, ali tu treba uračunati i ženski faktor.
Oko nekih vrednosti i danas nije postignut univerzalni dogovor, a najupečatljiviji primer te vrste je i morfologija spermatozoida. Razni autori kao normalne navode vrednosti od 30-70%. Za ovakve razlike navodi se kao uzrok i različita metodologija rada u laboratorijama.
Medicinsko objašnjenje za ovakve procente nije potpuno jer proces putovanja spermatozoida od jajne ćelije je vrlo komplikovan, a za samu oplodnju nije dovoljno da spermatozid samo bude pokretan, već je potrebno da ima i dobar nasledni materijal i da je sposoban da se probije u jajnu ćeliju kad do nje stigne /tzv. akrozomska reakcija/. Takođe i uslovi unutar materice i jajovoda moraju da budu adekvatni. Takođe ni sluz grlića materice ne sme da je previše gusta jer usporava spermatozoide ili ih čak onemogućava da uđu u matericu. Postoje mnoge mogućnosti gde spermatozoid može da zakaže, ali to su samo teorije, malo toga ima kliničku primenu.
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
tastatura
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am

Post od tastatura »

Koja je razlika izmedju spermograma i spermokulture?
cedo
Novi član
Novi član
Postovi: 40
Pridružio se: Sre Dec 07, 2005 10:16 pm

ufff.....

Post od cedo »

Preporucujem da sobro procesljate ovaj forum, jer na vecinu sumnji i pitanja mozete naci odgovore.
Razlika izmedju spermograma i spermokulture je velika. Jedina zajednicka stvar "druzenje" sa desnicom (eventualno levicom) u kupatilu laboratorije u kojoj isto radite.
Salu na stranu, spermokulutira pokazuje samo jednu stvar: DA LI U SEMENOJ TECNOSTI POSTOJE NEKI PATOGENI ORGANIZMI - BAKTERIJE TIPA ESERIHIJE, ENTEROCOCCUS, BLA,BLA....s'obzirom da se smena tecnost vuce iz prostate i testisa, spermokultura, dakle, direktno pokazuje da li je prisutna infekcija prostate (prostatitis) ili testisa (orhitis) ili epidima (epididimitis). Toliko o spermokulturi...
Pretpostavljam da iz prethodne prepiske sa Filipom, znate i sami sta je spermogram i cemu sluzi (utvrdjivanju cinjenicnog stanja o pokretljivosti , kolicini i broju spermotozoida.
MOzda nije na odmetnapomenuti da jedan element iz spermograma vrlo jasno oslikava i stanja pomenuta gore zbog kojih se radi i spermokultura (mada ne obavezno). Naime, povecan broj leukocita u spermi jano ukazuje na moguce upale pomenute gore. Ukoliko je taj brpj povisen, redovno se radi i spermokutura kako bi se utvrdila bakterija koja je dovela do upale.
Nadam se da vam je bar malo jasnije.....
POzdrav....
Odgovori