Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Pon Avg 23, 2010 10:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 10:54 pm
Postovi: 11
Nedavno mi je otkrivena koraliformna kalkuloza pijelona i "donjeg pola" (ako sam dobro razumela) bubrega koja, kako u izvestaju kaze, potpuno ispunjava navedene strukture. Predlozeno je operativno lecenje.
Interesuje me na koji nacin bi intervencija uklanjanja kamena mogla biti uradjena, odnosno, da li je potrebna otvorena operacija ili se ovo moze resiti i putem, npr. perkutane nefrolitotripsije?
Ako ce vam pomoci, drugi bubreg mi je skoro neupotrebljiv, a na osnovu UK nalaza (datog u vise navrata u poslednja cetiri meseca) prisutno je cetiri vrste bakterija u znacajnom broju (preko 100.000 CFU/ml) uprkos terapiji Nitroxolinom. Takodje, imam i konstantnu hematuriju. Urea i kreatinin su u redu, malo mi je povecana sedimentacija (valjda zbog ostecenja tkiva zbog kamena), ali u sustini nista posebno.
Inace, pre dve-tri godine taj bubreg u kom mi je sada kamen bio je pred otkazivanjem pa mi je uradjena perkutana nefrostomija.
Sto se tice moje istorije bolesti od rodjenja imam obostrani vezikoureteralni refluks (radjeno nekoliko bezuspesnih operacija), radjena mi je augmentacija besike i samokateteriziram se.
Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Pon Avg 23, 2010 2:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Operacija izbora jeste otvorena nefrolitotomija jer bi se bilo kakvim tazbijanjem kamen jedino mogao razbiti u sitne delove koji mozda nikada ne bi ni mogli da izadju kroz prirodne otvore. Takodje, kamena iz donjih casica ne bi mogao nikada ni da izadje pa bi se na taj ostatak opet nadogradio koraliformni kamen.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Pon Avg 23, 2010 4:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 10:54 pm
Postovi: 11
Ako Vas ne mrzi (ili nekoga od Vaših kolega), možete li da mi objasnite šta je zapravo koraliformna kalkuloza. Nefrolog je pokušao da mi "narodnim" jezikom objasni da je u pitanju kamen veličine bubrega. Meni je to nedovoljno objašnjenje, jer mi onda nije bilo jasno kako bubreg može da radi pod takvim pritiskom, međutim nefrolog je bio u gužvi, pa mi se nije mogao posvetiti da mi da odgovore na gomilu mojih pitanja.
Onako, laički, pretpostavljam da se to, što je kod mene, stvara godinama, pa mi je malo zbunjujuće da do sada nije uočen uprkos čestim IVP i MSCT. Ili je svačiji organizam mehanizam za sebe :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Uto Avg 24, 2010 8:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Na ovim linkovima se mozes obavestiti o svojoj bolesti tj sta je kamen u bubregu kako i zasto nastaje.

http://www.webmd.com/kidney-stones/unde ... nes-basics
http://www.urologysydney.org/kidney_stones.htm
http://www.buzzle.com/articles/kidney-s ... n-men.html

Koraliformni kalkulus je samo ime za kamen u bubregu koji je ispunio citav suplji deo bubrega i s toga ima izgled korala. Njegovo nastajanje traje dugo vremena zato mi je nejasno kako do sada niko nije utvrdio njegovo postojanje kod tebe. Ako se ne izvadi dovodi do potpunog propadanja bubrega.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Uto Avg 24, 2010 9:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 10:54 pm
Postovi: 11
Hvala, Vragolasta Amfibijo!
Urolozi jesu primetili kamen ali dimenzija oko 1,5 cm, zbog čega mi je u mom matičnom Domu zdravlja savetovano ispijanje kompota i čajeva :D
Na moju inicijativu, a zbog konstantne hematurije, naknadnim pretragama otkriveno je ovo što ne liči na kamičak, tako da za koji dan odlazim na "remont".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Sre Avg 25, 2010 10:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Dobro, bar nisi bio zedan tih dana i kozza ti je bila zategnuta zbog svakodnevne hidracije cajevima i kompotima :)

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Sre Sep 22, 2010 11:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 10:54 pm
Postovi: 11
Morala sam da se javim da se pohvalim da je operacija prošla dobro. Oporavak ide planiranim tokom, pa sam napokon kući! Za mesec dana idem na ESWL, tako da bi trebalo i ove krhotine da budu odstranjene. Najsrećnija sam na svetu jer ponovo imam bubreg :D
Imam i pitanje: da li veća količina tečnosti može da ugrozi rad drugih organa, npr. srca? Naime, u bolnici sam imala diurezu u proseku osam litara, pa su bolničarke komentarisale da to nije dobro i da smalaksam sa tolikom vodom i sokovima, jer će mi stradati drugi organi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Pet Sep 24, 2010 9:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Bolnicarke postoje da bi vas presvlacile, donosile i odnosile lopatu a lekari postoje da bi vas lecili.
Ukoliko nemas srcanu bolest, mozes da pijes vode koliko hoces. Ako lekari nisu digli alarm zbog preobilnog mokrenja, nema mesta brizi.
Koliko sada izmokris u toku dana?

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Sub Sep 25, 2010 3:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 10:54 pm
Postovi: 11
Od izlaska iz bolnice tokom 24 sata u proseku izmokrim oko šest litara. Koliko popijem, toliko i izađe, a lako mi je da pratim diurezu jer imam i dalje Foley-ev kateter.
Pre otpusta, lekari su bili više nego zadovoljni mojom diurezom, jer je tokom boravka u bolnici išla i do osam litara za 24 sata. Zato su me i zbunili komentari osoblja.
Inače, sem bubrega, svi ostali organi su mi zdravi.
Znači, da nastavim sa vodom i ostalim tekućinama? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koraliformni kalkulus - otvorena operacija?
PostPoslato: Ned Sep 26, 2010 11:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Pij vodu onoliko kolika je zedj jer sto ne istera 2-3 litra dnevno nece ni 6. Sa vodom se mokracom gube i neki elementi tako da je ipak sa tolikom diurezom potrebno i to kontrolisati. Posto su sada u pitanju kucni uslovi i ne postoji mogucnost svakodnevnog kontrolisanja krvi kao sto je pretpostavljam bio slucaj u bolnici, ukoliko ne postoji zedj koja tera na pijenje vode kolicinu je ipak potrebno smanjiti i svesti na 2-3 litra.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: