Uzrok nastanka
Najčešće je multifaktorijalne etiologije. Potencijalni trigeri su:
infekcije(Candida Albicans, Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis, Neisseria gonorrhoeae, beta hemolitički streptokok…)
trauma,
losa higijena,
kontaktna alerija,
dermatoze (psorijaza,lihen,Balanithis xerotica obliterans…),
fiksni eritem(izazvan lekovima).
Najčešće se javlja kod neobrezanih muškaraca zbog tople i vlažne sredine. Bitni su i: seksualno ponašanje, upotreba kondoma i spermatocidnih agenasa, simptomi od strane sexualnog partnera.
Klinička slika
Postoji nekoliko formi balanopostitisa. Neke od njih su:
Balanopostitis simplex: postoje crvenilo i otok, a moguća je i pojava manjih i većih “ranica” uz subjektivni osećaj peckanja, svraba, žarenja, ponekad i smetnji pri mokrenju. Najčešći uzročnici su bakterijske infekcije, hemijski i mehanički nadražaji.
Balanopostitis diabetica: javlja kod dijabetičara (obolelih od šećerne bolesti), naročito ukoliko je prisutna glikozurija (prisustvo šećera u mokraći). Najčešće se nadovezuje infekcija Candidom albicans.
Balanopostitis candidomycetica: odlikuje se svrabom, pečenjem, prisustvom papula, pustula, erozija. Znatno češće se javlja kod dijabetičara. Obavezno je uputiti seksualnogu partnera na ispitivanje i lečenje.
Balanopostitis erosiva circinata: ima hroničan tok, može se javiti zasebno ili u sklopu Rajterove bolesti. Odlikuje se crvenilom, sjajnim erozijama (ranicama) sa naglašenom nekrotičnom ivicom, nepravilnog policikličnog izgleda.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu kliničke slike. Po potrebi se rade dodatna ispitivanja (bris radi izolovanja uzročnika, biopsija, patch testiranje…). Potrebno je i seksualnog partnera uputiti na potrebna ispitivanja, a zatim i adekvatno lečenje.
Lečenje
Osnovno je ukloniti predisponirajuće faktore.
Primarana terapijska linija:
-higijena, ali bez agresivnih sredstava. Preporučuju se slani rastvori 2 puta dnevno uz održavanje suvoće sluzokože
-emolijenti i to prevashodno masti bez konzervanasa zbog moguće iritacije i senzibilizacije, 2 puta dnevno nakon pranja .
-topijski kortikosteroidi, ali niskopotentni i uz mere opreza.
Sekundarna terapijska linija:
-carbenoxolon gel,
-testosterone propionate,
-kortikosreroidi intraleziono.
Definitivni tretman za balanopostitis, naročito kod dijabetičara je circumcizija (obrezivanje)
Prognoza bolesti
Balanopostitis treba shvatiti ozbiljno, lečiti ga adekvatno, terapijom datom od strane nadležnog lekara jer je moguć prelazak u hroničnu formu(sluzokoža postaje glatka, sjajna, istanjena, smanjene elastičnosti), a moguće su i komplikacije (fimoza-nemogućnost prevlačenja kožice, parafimoza-rub prepucijuma stegnut iza glansa praćen otokom, te zahteva hitnu repoziciju, superinfekcije veneričnim uzročnicima).
TEK TOLIKO DA NAM SE TAMARICA NE MALTRETIRA

