Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Nova "reklama" na TV-u za mamografiju!!!???
PostPoslato: Sre Jul 16, 2008 2:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Kolege ocigledno ne zanima da se izjasne (ili ne smeju?) o mom pitanju o logici nacina izbora ministra. Ali neka...

Nego, jedno drugo pitanje za sve, ne samo lekare:

Jeste li videli ovu uzasnu "reklamu" koja poziva zene na mamografiju "za 15 minuta". Ono na B92 Info kanalu, kad uz francusku sansonu ide kadar za kadrom gde se vidi kako se lakiraju zenski nokti, sminkaju se kapci i usne, ceslja kosa - a onda TRAS!!! - ide kadar gde se vidi da je to mrtva mlada zena, koju "sredjuje" neko u mrtvacnici, potom je prekrije carsavom preko glave i gurne je u ladnjak!!!!

Ja sam u zivotu video degutantne stvari i potpuno "promasene teme", ali ovo - onaj koga su konsultovali i ko je, kao strucnjak za zdravstveno vaspitanje i promociju javnog zdravlja, odobrio ili "aminovao" ovakvu reklamu, toga treba poslati psihijatru! :o :o

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 16, 2008 1:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 11:46 pm
Postovi: 24
kakav nachin za privlachenje paznje...
tog °majstora° automatski na detaljnu psihijatrijsku analizu, nije bash chist u glavu :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 16, 2008 2:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 4:35 pm
Postovi: 133
poznajem par osoba koje bi takva reklama privlacila a te osobe ne volim.... :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 19, 2008 10:20 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 12:22 am
Postovi: 175
Lokacija: subotica
Jako je strasna ta reklama a i uz to jako zalosno sto ima jako puno zena koje ne vode racuna otome i takva reklama ih malo podstakne da treba razmisljati i o odlasku na mamografiju a i naprimer kod ginekologa bar jednom godisnje,neke se porode pa odu na kontrolu nakon 6 nedelje pa zaborave da ginekolog postoji i po vise godine pa kad nedajBOZE dodje do necega onda kukaju.nije istina da pored sve brige o porodici i kuci nemaju vremena dva puta godisnje ili bar jednom na pregled koji treje par minuta

_________________
kada se desi nešto loše ko zna zašto je to dobro!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 19, 2008 2:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Jeste malo morbidna... Mislim da dosta zena, zahvaljujuci tom spotu, sada u glavi ima informaciju da postoji neki pregled koji ze zove mamografija, da taj pregled traje kratko i da je bezbolan... Zbog silnih reklama za probavu, kijavicu i sumece tablete, neki normalan spot za mamografiju bi ostao neprimecen...
Beneton je devedesetih imao reklamu sa crno-belom fotografijom pobijenih ljudi u Sarajevu (iz vremena rata u Bosni), na kojoj su samo lokve krvi bile obojene u crveno i na fotografiji ispisano United Colors of Beneton...
Jednostavno te stvari prolaze...
Sto se mene tice (kao lekara, buduceg, do duse :) ), svaki nacin informisanja koji ce da ljude natera da odu do bolnice i odrade neki preventivni pregled, je dobar nacin.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 1:41 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ne znam da li gresim, ali za pocetak - uopste nije tacno da se mamografija radi za samo 15 minuta. Procedura je tako slozena, da se izgubi najmanje dva-tri dana. U gradu gde ja radim, traze da mamografiju odobri hirurg. Znaci: izabrani lekar (prva poseta, pregled i uput hirurgu) - hirurg (da odobri mamografiju) - izabrani lekar (uput za mamografiju na osnovu odobrenja hirurga), mamografija sa zakazivanjem (do nekoliko sedmica!)...

Drugo: zastrasivanje bolestima je uvek kontraproduktivno, jer ovako isto bi se mogla da napravi reklama za (kad su zene u pitanju):

1. rak grlica materice
2. rak debelog creva
3. rak zeluca
4. rak pluca
5. rak tela materice
6. rak grkljana
7. rak pankreasa
8. maligni melanom
9. dijabetes
10. infarkt miokarda
11. schlog
12. osteoporoza
13. itd, itd - dok ne napravimo od pola nacije hipohondre...!

Nisam protiv promocije zdravlja, naravno, ali to se svakako ne radi ovakvim zastrasivanjem. Ako cemo da se plasimo, neka ide narod na groblje, svi oni koji vec leze tamo, nisu legli tamo za badava. Najlakse je paniciti i plasiti ljude, praviti histeriju i siriti miskoncepcije.

Ako cemo posteno, mamografija bez napipanog cvora i uradjenog UZ, kao i beztumor markera CEA i Ca15-6 ume da bude jako neprecizna... A zasto to nije stavljeno u reklamu???

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 11:06 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 1:04 pm
Postovi: 68
Lokacija: Bor
jednostavno je u marketingu dozvoljeno sve, bas SVE u cilju privlacenja naivaca i stvaranju profita. zalosno, ali istinito. takva reklama nije nista novo iako nije bas primerena gledanju. zato ja ne gledam reklame toliko i nervira me kad me neko ubedjuje da dobra reklama i visoka cena predstavljaju ekvivalent kvalitetu :-? :x

_________________
samo pozitivno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 11:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
Slucajno sam video reklamu, ne svidja mi se.

Marketing i reklama nije isto, ali nema veze. Cinjenica je da dobra reklama prodaje, samo ne znam sta u ovom slucaju. Umesto da naprave spot na temu preventive, samokontrole uradise ovo. Nisam siguran ko iza ovoga stoji pa da ne kritikujem pogresnu stranu.

Inace je tesko praviti reklame za zene. Problem je sto se zene ne plase.

Pusenje je dokazano stetno, Kampanje tipa "ako pusite razbolecete se od... svega i svacega" znaci na temu plasenja ne pale kod zena. Takve reklame nisu pomogle da zene ostave pusenje.

Tako da nisam siguran kakav ce efakt imati ova reklama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 1:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 1:04 pm
Postovi: 68
Lokacija: Bor
pa nisu isto reklama i marketing, mozda sam se lose izrazila, ali ipak reklama spada u domen marketinga, da kazemo da su povezani. cuo si za marketing miks:proizvod, cena, distribucija i promocija. problem je sto ne znamo koja propagandna organizacija stoji iza takve lose promocije zdravlja.

zakljucak je da smo se svi slozili da je to lose, ali i da nije nista cudno, jer ovo je ipak zemlja srbija! :D

_________________
samo pozitivno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 10:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
macka je napisao:
pa nisu isto reklama i marketing, mozda sam se lose izrazila, ali ipak reklama spada u domen marketinga, da kazemo da su povezani. cuo si za marketing miks:proizvod, cena, distribucija i promocija. problem je sto ne znamo koja propagandna organizacija stoji iza takve lose promocije zdravlja.

zakljucak je da smo se svi slozili da je to lose, ali i da nije nista cudno, jer ovo je ipak zemlja srbija! :D


Ne mislite valjda da smo toliko prepametni pa da su sok reklame bas nas izum. To sto ih mi tek sada vidimo je novina kod nas, u svetu postoje odavno.

Licno najogavnije su mi bile one gde ljudi ginu kao posledica nevezivanja pojaseva u kolima, ali se od tada redovno vezujem...

A za ovu konkretnu reklamu mislim da je u cilju kampanje prikupljanja sredstava za kupovinu mobilnog mamografa (sto je lep gest, priznacete), tako da ako ona stimulise nekog da se oprosti od svojih novaca u tu svrhu, onda je postigla cilj.

Ako podstakne bar jednu zenu da uradi samopregled po prvi put, opet je postigla cilj.

Mislio sam da je vreme Orson-a Welles-a, i njegovih marsovaca odavno proslo...

Lep pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 11:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
evo...

http://www.b92.net/specijal/mamograf/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 21, 2008 2:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
reklama je losa jer ne pruza nikakvu informaciju najsiroj populaciji o tome kako izgleda samopregled, kako izgleda mamograf, itd.. od nje imaju koristi samo oni sto su za ovu "umjetninu" dobili honorar...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 21, 2008 9:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
Reklama je samo deo kampanje za nabavku tog autobusa sa mamografom. Sto je za svaku pohvalu. I reklama ce na kraju biti dobra ako izazove paznju, sto se ovde desilo. Mada, meni se i dalje ne svidja.

Ali opet se desava da od drveta ne vidimo sumu.

Jedna reklama digne buru, a stotine drugih nista. Mislim na reklamiranje lekova na pinku i ostalim tv stanicama. Lece sve. Ma ne morate kod lekara, samo odete u prodavnicu i kupite. Sve probleme resavaju.

Pa zvake. Ne verujem da ce neki stomatolog reci da su zvake dobre. Ali zato ispod reklame za jedne stoji da preporucuju stomatolozi.

Pa samponi za kosu. Preporuka su od zavoda za zastitu zdravlja, internacionalnih akademija i slicno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 21, 2008 5:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 27, 2007 1:17 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Dopala mi se kampanja od pre nekoliko godina Kanadske asocijacije za preventivu kancera, da se na svakoj paklici cigareta prikaže fotografija obolelog organa (sa obdukcije) koji je ugrožen pušenjem. Efekat je bio neverovatan jer je za preko 24% smanjena prodaja cigareta u Kanadi.
Znači, malo šok terapije nije na odmet 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 21, 2008 5:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Potpuno se slazem sa prethodnim post5om.

Ali, da dodam i ovo, kao temu za razmisljanje. Ko treba da nabavi taj mamograf? Jel' mozda prosecno placeni ili prosecno nezaposleni Srbin koji gleda u TV omadjijan praznim pricama? Ne bih rekao. Ako mamograf iko treba da kupi, da finansira, to su gospoda kao sto je ovaj:

http://www.banjalukaonline.com/vijest_p_1669.html
Podatak iz 2005. godine!!!!

Citiraj:
Na listi 100 najbogatijih ljudi u istočnoj i centralnoj Evropi poljskog časopisa „Vprost“ nalaze se imena šestorice Srba.

Miroslav Mišković, vlasnik kompanije „Delta“, našao se na 30. mestu. Njegovo bogatstvo je procenjeno na 1,4 milijarde dolara. On je napredovao u odnosu na prošlu godinu kada se nalazio na 44. mestu sa 600 miliona dolara.



Takvoj gospodi reklama ne treba, oni TV i ne gledaju.

Veran Matic i ostali u B92 znaju to itekako dobro.

Koliko ima deviznih miliopnera u ovoj zemlji?

Ovakve reklame su cist cinizam. Dobija se utisak da drustvo (citaj" drzava, razumi: "oni gore na vlasti") rade nesto korisno, da brinu, da im je stalo... A nije uopste. I sto je najgore, cak i to sto rade da bi izgledalo kao da neko nesto radi - rade pogresno.

Javno zdravlje nije i nikako ne sme da bude predmet AKCIJA> A kod nas je uvek to tako. Sve neke akcije, kampanje, O-RUK metoda. I onda, svakog chuda za tri dana....

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: