Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: HITNO,MOLIM VAS! Totalna anestezija-lica sa p. potrebama
PostPoslato: Pet Jan 19, 2007 3:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 01, 2006 10:14 pm
Postovi: 6
Ne znam da li se obracam na pravo mesto, ali ako nije odgovarajuci forum molim Vas uputite me na pravi.
Jednoj meni jako bliskoj osobi je (pokusana da bude) radjena intervencija popravke i vadjenja zuba u totalnoj anesteziji.Kao sto ste mogli da zakljucite i sami iz naslova, ona spada u kategoriju lica sa posebnim potrebama. Sam postupak je od samog pocetka bio mucan i tezak, jer je bilo izuzetno tesko da je nateramo da uopste primi anesteziju.Odmah nakon sto je uspavana mi smo izbaceni iz sale i nismo videli sta se desava. Jedino sto znamo jeste da se culo pistanje. Nakon ne punih sat vremena m.sestra izlazi i kaze nam da nista nije uradjeno jer joj je saturacija (?!) kiseonika ne normalno opadala, stalno su morali da ga nadoknadjuju, otuda pistanje aparata i anestezija nije uspela!?!? Posto smo videli da je sva krvava rekli su da je normalno da krvari iz nosa i usta !!!??? (iako joj nista nije radjeno :o ) Ona je stalno pospana, pocela je i noga da je boli, ali to je samo moj utisak jer ona ne ume da nam kaze sta joj je.
Moze li neko da mi objasni sta se desava?Ocajna sam!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 19, 2007 6:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ja nemogu da vam dam objasnjenje na osnovu ovoga sto ste napisali ali ono sto znam je da svakog petka pre podne ,na Klinici za deciju i preventivnu stomatologiju,radi oformljen tim koji se bavi problemima zuba kod hendikepiranih pacijenata i osoba sa posebnim potrebama.Sve popravke rade u totalnoj anesteziji, i sa sigurnoscu vam tvrdim vrlo strucno i savesno.Jedino sto mogu da vam kazem je da odete do klinike i dogovorite se sa lekarom sta i kako dalje.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 20, 2007 12:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Draga MissB,
slicno kao i sa Tedydent, to nadilazi moje strucno znanje; ja sam radila na hirurgiji par godina, ali ne sa takvim pacijentima, pa mogu samo da vam kazem ponesto uopsteno.

Prvo, potpuno mi je nejasno kako ste VI pacijentkinju "ubedjivali", "smirivali" i tome slicno; niti je to vas posao, niti se tako radi - pacijentu (pogotovo nemirnom, ili onom koji nije podesan za saradnju, a verujte da i su takvi i mnogi najzdraviji) se jednostavno daje tzv. premedikacija. Obicno su u pitanu lekovi koji uzrokuju relaksaciju pacijenta, njegovu psihicku stabilizaciju, smanjenje bazalnog metabolizma i refleksne nadrazljivosti, uklanjanje nepozeljnih efekata anestetika uopste, povecanje praga osetljivosti na bol, koje smanjuju/uklanjaju lucenje sekreta u disajnim putevima itd.itd.
To su nekad bile kombinacije tipa dolantin/petantin, barbiturati, atropin/skopolamin i derivati, dakle - supstance koje same po sebi umiruju pacijenta i predstavljaju uvod u anesteziju; mislim da je danas redovan pristup tzv. potencirana anestezija/neuroleptanalgezija, gde sama premedikacija podrazumeva fenergan/petantin/hlorpromazin - te pacijenta i minimalne kolicine anestetika uvode u opstu anesteziju.
Mislim, iskreno, prvi put u zivotu cujem da rodbina umiruje pacijenta da primi anesteziju - sta bi onda trebalo da rodbina radi sa deliricnim pacijentima, da ih prvo veze? Neverovatno.

Drugo, SVAKI pacijent koji je kandidat za opstu anesteziju se vrlo pazljivo "prouci", posebno vitalne karakteristike i laboratorijski nalazi, a pogotovo rizicni pacijenti, koji su to iz ma kog nebeskog razloga. SVAKO stanje ili bolest koje pacijent vec ima treba maksimalno dobro da se izbalansira (ako vec ne moze da se izleci) pre same opste anestezije.

Dalje, normalna oksigenacija tela ("dotok" kiseonika do celija i tkiva) primarno zavisi od stanja respiratornog i kardio-vaskularnog sistema. Ovo takodje znaci da su slabije pokretni pacijenti izlozeni posebnom riziku, zbog smanjenog kapaciteta pluca i krvotoka, i samim tim i smanjenog kapaciteta izlucivanja inhalacionih anestetika.

Ja cu da nagadjam, ali ovo vam je samo primer: ako vasoj rodjaci nisu mogli da odrze nivo saturacije krvi kiseonikom, lako moguc i vrlo rasiren uzrok ovakve situacije moze biti prosta anemija. Ovakvi pacijenti se prvo lece od anemije, da se dovedu do min. 3.5 miliona eritrocita i min. 65-70 g/l hemoglobina, u akutnim situacijiama i transfuzijom, ako treba, inace ce pacijent u toku operacije svaki cas upadati u hipoksemiju iz koje ce ga izvuci - bogami, jedva. Kod hipoksemije, nadalje, i sasvim zdravo srce moze imati poremecaje srcanog rada, a da ne govorim o pacijentima sa smanjenom srcanom rezervom. E, onda monitoring pisti li pisti....

Takodje, lako je moguce da pacijent krvari od grube i nestrucne nazotrahealne intubacije (u stomatoloskim intervencijama se tubus uvodi kroz nos); meni ne deluje neobicno da je pospana, moguce i lagano dezorijentisana postoperativno.

Drugim recima, sve mi "mirisi" na jedan skup nedovoljno ozbiljne preoperativne pripreme - koja je disciplina za sebe, zahteva jako mnogo strucnog znanja i iskusnog anesteziologa, na jednu losu procenu stanja pacijenta generalno.
Molim vas da uzmete u obzir da nisam anesteziolog, da su moja znanja i iskustva svakako dobrim delom zastarela, ali mislim da se princip apsolutno solidne preoperativne pripreme nije promenio, niti ce ikad.

Kao i Tedydent, ja bih vam preporucila istu ustanovu; jako mi je zao da se ovo desilo, i zelim vam sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 22, 2007 2:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 01, 2006 10:14 pm
Postovi: 6
miminamama je napisao:
Draga MissB, ...


Drugo, SVAKI pacijent koji je kandidat za opstu anesteziju se vrlo pazljivo "prouci", posebno vitalne karakteristike i laboratorijski nalazi, a pogotovo rizicni pacijenti, koji su to iz ma kog nebeskog razloga. SVAKO stanje ili bolest koje pacijent vec ima treba maksimalno dobro da se izbalansira (ako vec ne moze da se izleci) pre same opste anestezije.

Ja cu da nagadjam, ali ovo vam je samo primer: ako vasoj rodjaci nisu mogli da odrze nivo saturacije krvi kiseonikom, lako moguc i vrlo rasiren uzrok ovakve situacije moze biti prosta anemija. Ovakvi pacijenti se prvo lece od anemije, da se dovedu do min. 3.5 miliona eritrocita i min. 65-70 g/l hemoglobina, u akutnim situacijiama i transfuzijom, ako treba, inace ce pacijent u toku operacije svaki cas upadati u hipoksemiju iz koje ce ga izvuci - bogami, jedva. Kod hipoksemije, nadalje, i sasvim zdravo srce moze imati poremecaje srcanog rada, a da ne govorim o pacijentima sa smanjenom srcanom rezervom. E, onda monitoring pisti li pisti....

Takodje, lako je moguce da pacijent krvari od grube i nestrucne nazotrahealne intubacije (u stomatoloskim intervencijama se tubus uvodi kroz nos); meni ne deluje neobicno da je pospana, moguce i lagano dezorijentisana postoperativno.

Drugim recima, sve mi "mirisi" na jedan skup nedovoljno ozbiljne preoperativne pripreme - koja je disciplina za sebe, zahteva jako mnogo strucnog znanja i iskusnog anesteziologa, na jednu losu procenu stanja pacijenta generalno.
Molim vas da uzmete u obzir da nisam anesteziolog, da su moja znanja i iskustva svakako dobrim delom zastarela, ali mislim da se princip apsolutno solidne preoperativne pripreme nije promenio, niti ce ikad.

Kao i Tedydent, ja bih vam preporucila istu ustanovu; jako mi je zao da se ovo desilo, i zelim vam sve najbolje.


Kompletni testovi koji, predpostavljam, treba da budu uradjeni - uradjeni su: kompletna krvna slika, urin, cak i ekg. Svi rezultati su bili dobri, cak nam je doktorka rekla da joj po rezultatima nista nije govorilo da ce procedura ici tokom kojim je isla?! Zato mi nista nije jasno..

Inace nisu nam rekli, niti sam ja znala, da je tokom procedure bila intubirana kroz nos i da je verovatno zbog grubosti i nestrucnosti krvarila!

Ne mogu da verujem u ovo sto se desava...

Klinik za deciju i preventivnu stomatologiju se nalazi u okviru Stomatoloskog fakulteta?!?! Upravo tamo se sve ovo izdesavalo! Ali ne u petak vec u cetvrtak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 22, 2007 3:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ona verovatno spada u kategoriju ispod 16 godina jer petkom rade osobama preko tih godina.Da me pogresno ne shvaite da branim kolege ali nekada i u najbenignijim situacijama niste u mogucnosti da predvidite bas sve sto moze da dovede do komplikacije,ali je bitno da znate adekvatno da reagujete.Ne znam ko je cetvrtkom od stomatologa i anesteziologa na programu,ali ne bih mogla da tvrdim i da se slozim sa vama da je nestrucnost u pitanju,jer krvarenje iz nos a posebno iz usta ne mora da ima nikave veze sa gruboscu vec razlozi mogu biti brojni.Kolko ja znam uvek je procedura takva da nakon uvodjenja u anesteziju,pratioci napustaju prostoriju,ali sve ovo nije bitno vec bi bilo dobro da odete i porazgovarate sa stomatologom ili mozda jos bolje sa anesteziologom jer se ovo vise odnosi na njega i da pitate sta i kako dalje .Sve sto mi ovde mozemo da vam kazemo je cisto nagadjnje na osnovu vase price,a kako je zaista bilo zna samo tim koji je to radio.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 22, 2007 5:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 01, 2006 10:14 pm
Postovi: 6
miminamama je napisao:

Takodje, lako je moguce da pacijent krvari od grube i nestrucne nazotrahealne intubacije (u stomatoloskim intervencijama se tubus uvodi kroz nos);


Tedydent bez namere da Vas uvredim, vezano komentar o nestrucnosti, moj komentar je bio samo osnovan na predhodnom postu.Ni ne pomisljam da sama dajem procene jer apsoluno ne posedujem nikakvo znanje iz te oblasti. Bez ljutnje, ali anesteziolog i stomatolog nam ni taj dan nisu dali nikakvo objasnjenje zato sam se i obratila ovde za misljenje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: