Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 52  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 19, 2007 7:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Nisam opet sigurna da vas u potpunosti razumem - sta je livena faseta a sta prstencic??Bravice se sastoje od baze(koja se postavlja na zub) i tela , koje moze biti razlicito ,u zavisnosti od autora koji ga je dizajnirao,i koje nosi sve informacije vezane za tork,angulaciju,rotaciju i dr.E sad na prvoj slici baza je znatno manja od one na drugoj a telo vece,i po meni milim da ova druga ,iako deluje gracilnija moze isto ako ne i vise da pravi razne smetnje iz razloga vise gingivalne postavke(opet jezik a posebno higijena koja u drugom slucaju moze biti mnogo teza,narocito na donjim zubima.Ja osnovnu razliku koju vidim je zakrivljenost baze bravice u dr.slucaju(icognito) i to moze da se odnosi na dizajn bravice(svaki dizajn postoji u opcijama mini i ultramini) i kad malo bolje razmislim i mi smo na 2D kursu(direktno) lepili bravice kao sto je prikazano na slici 2.I sad sam vam ovo napisala a da mi u stvari nije jasno vase pitanje! :o :oops: Mislim ,ako mene pitate ,nisam bas bacila pare za taj kurs,ali mislim da je to tehnika kojom se ja necu preterano baviti jer mislim da se u toku ter. dosta toga moze iskomplikovati sto moze stvoriti probleme i meni i pacijentu(veliko je pitanje obaranje bravica sa gornjih zuba prilikom zagrizaja,i jos mnogo sta) :-? :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 19, 2007 11:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Tedydent,
mozda nisam umela dobro da objasnim sta hocu da pitam, ali ste mi jasno odgovorili :), i hvala vam.
Spominjem livene fasete (kako ste mi objasnili, to je telo bravice) kod Incognito tehnike, jer meni deluje ocito da je liveno kao inlay, recimo, individualno modelovano prema datoj povrsini zuba, na datom pacijentu.

Da li mozda znate cime bi se lepile bravice Incognito tehnike? Meni to deluje prilicno velika povrsina za zalepiti, sve nesto merkam gde bi mogao da ima incizalni naslon ili sta slicno :):).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 20, 2007 2:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
@miminamama,
kod incognito tehnike se lepak nanosi u tankom sloju i pri aplikaciji na povrsinu zuba se istisne sav visak.Lepak(kompozit -kerr ,3M,ivoclar,fuji ili enlight ormco ) se u debelom sloju nanosi kod 3D ling. tehnike kod tako dizajniranih bravica kojima je baza manja i ravna(nema konveksitet kao kod incognito dizajna)
http://www.lingualtechnik.de/
Pogledajte ovu stranicu ,mozda ce vam biti malko jasnije,makar kad je incognito u pitanju! :roll: :wink:
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 20, 2007 4:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 21, 2007 9:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 5:42 am
Postovi: 6
@tedydent,hvala i sa moje strane ali imam jedno pitanje za vas,na pm jer je lichne prirode.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 07, 2007 12:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Imam 29 godina i vec 4,5 meseci nosim parcijalni ortodontski aparat (kako li se vec zove, mi ga zovemo proteza). To je aparat koji mi ispravlja zube.
Moj doktor je dosta zadovoljan sa progresom i naravno nosicu je i dalje, no medjutim mene interesuje da li se zubi mogu vratiti u prvobitno stanje nakon nosenja ove proteze (nosicu je minimum jos godinu dana) i sa obzirom na moje godine??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 08, 2007 1:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ne znam kakav je problem kod vas u pitanju(sto se tice nepravilnosti zuba ili vilica) niti sta podrazumevate pod parcijalnim orto aparatom-parcijalni fiksni ili mobilni(onaj koji sami skidate i stavljate).Pojasnite mi prvo to da bih mogla da vam iznesem makar delimicno misljenje :roll:
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 08, 2007 9:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Nosim parcijalni aparat, koji skidam. Nosim ga preko 10 sati dnevno. On mi zapravo siri gornju vilicu i istovremeno ispravlja neke zube.

Mene je interesovalo da li ce mi se posle par godina i nakon sto prestanem da je nosim zubi vratiti u prvobitno stanje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 08, 2007 11:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 05, 2006 9:21 am
Postovi: 21
Za tedydent:
Prvo da vam se pohvalim da sam bila izuzetno hrabra i izvadila (impaktirane) umnjake i da me sada vise nista ne deli od donje fix. proteze.
A sada jedno pitanje:
Na gornjim sesticama imam one prstenove, jer su to poslednji zubi koji su ukljuceni u protezu, pa me interesuje da li je moguce da se zub "pokvari" ispod tog prstena. Imam neki cudan osecaj u jednoj sestici, ali ne umem da procenim da li je to od pomeranja ili se pravi neki karijes?
I da li postoji jos neka tehnika za te poslednje zube, osim prstenova? Ranije sam imala normalne bravice, ali posto je sada malo jaca "sila", ortodontkinja je stavila prstenove. Meni oni izazivaju gadjenje(ukus metala), i stalno mi se povraca od njih.
Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 08, 2007 6:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
@cicamaca
nisam u mogucnosti da odgovorim na vase pitanje iz razloga sto sam ja pobornik teorije da nakon smene mlecnih zuba kao i sa prestankom rasta(koji se konacno zavrsava sa 18 godina) mobilni oto aparati nemaju sta da traze u ustima pacijenta osim kao retencioni,nakon skidanja fiksnog aparata.O sirenju vilice u vasim godinama nema ni govora-to se sve zasniva na inklinaciji zuba-vilica se siri i podstice se njen rast mobilnim aparatom samo u periodu rastavilica kao i samog pacijenta.Znaci u vasem sllucaju sve stro moze da se odvija je na nivou zuba ali ne i vilica.Ja takve aparate ne radim starijim pacijentima pa samim tim ne mogu da vam dajem prognoze.I jos za vasu informaciju ,kod dece koja rastu aparat mora biti u ustima bar 18 sati dnevno(i nocno)da bi se postigao uspesan rezultat u terapiji.
@nynnica
postoje tube koje se lepe na seste zube,na istti nacin kao i bravice,koje ja u 80% slucajeva koristim.Ukoliko imam slucaj koji je tezi,ukljucim i sedmi zub u terapiju(tube postavim na sesti i sedmi zub).One su drasticno ugodnije za pacijenta i za razliku od prstenova ne prave nikakve komplikacije i neprijatnosti.Prsten moze da napravi dzep na sestom zubu ,gde se skuplja hrana i nekada to pravi prilicne tegobe pacijentu.Takodje moze se javiti kvar na tom zubu koji vam je tesko uociti ako je prsten na zubu.To sve naravno ne znaci da prstenove ne treba koristiti ali u poslednje vreme je sve vise zastupljena tehnika postavki tuba na molare,pogotovu jer su se pojavile titanijumske tube koje su fantastcne za terapiju a i mnogo prihvatljivije za pacijente. :wink: :lol: :lol:

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 09, 2007 9:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Draga Tedydent,
da li bi mozda mogli da mi ostavite neki link da vidim kako tube izgledaju? Nisam to dosad vidjala.

Hvala i prijatan dan :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 09, 2007 12:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 05, 2006 9:21 am
Postovi: 21
tedydent,
Hvala vam, kao i uvek bili ste brzi.
Ne znam za te tube, bas cu da pitam ortodontkinju da mi umesto prstenova stavi te tube. Pretpostavljam da ih ima....
Pozdrav

A sto se tice sirenja vilice, ja imam lose iskustvo sa tim. Mada sam ja tada imala 12,13 godina, terapija nije imala uspeha a bila je prilicno bolna. Tadasnjem mom ortodontu je bilo "zao" da mi vadi zube jer su bili zdravi, lepi i veliki, pa je pokusavao sa sirenjem vilice. To je trajalo oko 2 godine, svaki dan po 18 sati, ali su onda izrasli umnjaci i sve poremetili.
Sada, posle 10 god., sam stavila fixnu, izvadila umnjake(2 donja), i petice(lepe i zdrave, gore), a verovatno ce i gornji umnjaci leteti napolje jer su ogromni.
Tako da, sto se tice mobilnih aparata i sirenja vilice, pamet u glavu i sto vise strucnih misljenja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 09, 2007 12:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
www.ormco.com
To je firma koja postoji i kod nas i po meni su od svih koji ovde postoje najbolji.Cene im jesu vece nego kod drugih ali je rad mnogo ugodniji a esteske bravice su daleko iznad ostalih i po kvalitetu i po izgledu u ustima (na kraju terapije su istog izgleda kao i na pocetku).Ove tube cete pronaci pod titanium orthos a pogledajte i damon sistem-to su samoligirajuce bravice koje daju neverovatne rezultate u terapiji(u smislu brzine kojom se postigne rezultat kao i broja kontrola).Kod njih je za nas jedini problem kako ih naplatiti jer im je nabavna cena ista kao i za estetske(inspire ice bravice) a one su metalne.
Mnogo sam se raspricala ,ali mi je zaista zadovoljstvo da radim sa ovim proizvodima :roll: :lol: :lol: :lol:
Prijaatan dan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 3:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Sta ja znam. Ne bih bas da vas ubedjujem u suprotno. Ja eto nisam u situaciji da nosim protezicu vise od 18 sati zbog priprode mog posla. U proseku nosim od 14-16 sati u toku dana.
Ne treba da napominjem da sam skoro u 30-tim....ali posle 3 meseca nosenja iste ja i vidim rezulatate i osetim ih.....
Ne tvrdim da je ono sto je moj ortodont rekao najbolja terapija za mene, ali je sasvim normalno da on nije jedini kod koga sam ja isla na pregled pre nego sto mi je terapija utvrdjena.

Ne bih bas da tako olako uzimate misljenje i dijagnoze drugih lekara i navodite kako su pogresne....ipak su to ljudi koji godinama rade taj posao...a ne neki koji su tek izasli sa fakulteta.....
Tedydent, koliko godina radite vec u struci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 4:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ni jednog trenutka nisam uzimala olako dijagnoze i misljenja vec sam dala moje misljenje za koje ste pitali.Znate ja kad treba da posetim nekog specijalistu prvi put ,dobro se raspitam i ukoliko ga izaberem ,znaci da sam stekla poverenje u njega i vise me ne zanima misljenje drugog-osim ukoliko ne pocnu da mi se radju sumnje u ishod terapije.Sto se tice mog rada, u struci sam skromnih sesnaest godina,a u ortodonciji deset, i ne mislim da sam najbolja i nepogresiva ali ako mi kazete da vam ortodont siri vilicu mobilnim aparatom u tridesetoj godini moram vam reci da tu teoriju ni jedna literatura ne sadrzi.Znaci sve izneto sada i u prethodnom postu je samo i iskljucivo moje misljenje.A vi budite fer pa se javite nakon tri cetiri meseca posto vam ortodont kaze da vise ne morate da nosite aparat. :)
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 52  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: