zelucana kila

Postavite pitanja ili podeliti savete i iskustva o oboljenjima disajnih organa. Saznajte kako se astma, hronična opstruktivna bolest pluća, emfizem, tumori pluća, hronična ili akutna, bakterijska ili virusna upala pluća, preveniraju, dijagnostikuju i leče.

Moderatori: moderato, vlada99, Dr Branislav

Odgovori
nistefi
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Jan 18, 2009 10:33 am

zelucana kila

Post od nistefi »

Imam problem sa zel.kilom, ima li neko iskustva vezano za moje pitanje ujedno i pomoc
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Kila na prečagi (dijafragmi) gde prolazi jednjak može biti dvojaka i toparaezofatealna (pored jednjaka), prolazi deo želuca u grudnu šupljinu i klizajuća. Ovo oboljenje se najčešće sreće kod odraslih osoba. Gojaznost i starost, kao i opšta slabost mišića i fascije su uzroci za proširenje hijatusa jednjaka.

Ove hernije mogu biti urođene i stečene, a retko i nastale posle traume. Oboljenje je češće kod žena. Jednjačni prolaz kroz prečagu je dosta tesan i ostavlja pored jednjaka prostor koji omogućava pokretljivost jednjaka za vreme disanja i gutanja.

1.Paraesofagealna hernija (poredjednjačna kila) je tip kile pored prečage, gde delovi ili ceo želudac prolaze u grudni koš. U određenim slučajevima moguće je postojanje želudačno- jednjačnog vraćanja sadržaja sa svim znacima ovog oboljenja.

Klinički nalazi: Najčešći znak je podrigivanje vazduha, osećaj pritiska u donjem delu grudnog koša posle uzimanja hrane, a ponekad lupanje srca i aritmija- nepravilan rad. Ove tegobe su posledica pritiska proširenog dela želuca koji se nalazi u kilnoj kesi. Kod ovog oboljenja moguće su komplikacije krvarenje, uklještenje, uvrtanje ili začepljenje.

2.Klizajuće kile: Ovo je češća pojava i javlja se kod oko 90 odsto slučajeva. Hernija je obložena peritoneumom odnosno tankim omotačem koji oblaže trbušnu duplju. Kod ovih kila želudac se može pomerati u i van grudnog koša, pri pomeranju tela i promenom pritiska u trbušnoj i grudnoj šupljini. Kod ovog stanja dolazi često do vraćanja želudačnog sadržaja u jednjak što je naročito izraženo u ležećem položaju.

Klinička slika: U većini slučajeva nema simptoma oboljenja. Glavni znaci su vraćanje sadržaja hrane iz želuca koji dovode do raznih komplikacija. Može se javiti bol iza grudne kosti pečenje koje podseća na srčani bol- stenokardiju, ali se može otkloniti uzimanjem tečnosti ili promenom položaja - ustajanjem ili sedenjem. Bolesnici se žale da im se gorka ili kisela tečnost vraća čak do ždrela, pa i u usta. Nekada se javlja i otežano gutanje, koje je izraženo u težim stadijumima ovog oboljenja.

Postoji veliki broj oboljenja koja imaju sličnu kliničku sliku kao klizajuća hijatus hernija, kamen u žučnoj kesi, divertikulitis, čir na dvanaestopalačnom crevu ili želucu, oboljenje krvnih sudova srca. Nekada se više oboljenja javljaju zajedno.

Lečenje: Može lekovima, dok se u težim slučajevima radi hirurška intervencija i to reparacijom, a nekada treba da se urade antirefleksne operacije.

Kada hernija ne pravi značajne tegobe, lečenje nije potrebno, već se preporučuje određeni režim života sa češćim uzimanjem manjih obroka hrane bez masti i jakih začina, izbegavanje obroka uveče pred spavanje i ležanje sa uzdignutim gornjim delom tela. Simptomi se mogu ublažiti davanjem antacidnih lekova, a ako postoji sideropenijska anemija, daju se preparati gvožđa.
Urođene i traumatske hernije leče se hirurškom intervencijom.


A ti nisi napisao ni kada je dijagnostikovana tvoja tegoba ni kakve sve tegobe imash i da li se i chime lechish.
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Odgovori