veliki kashalj

Postavite pitanja ili podeliti savete i iskustva o oboljenjima disajnih organa. Saznajte kako se astma, hronična opstruktivna bolest pluća, emfizem, tumori pluća, hronična ili akutna, bakterijska ili virusna upala pluća, preveniraju, dijagnostikuju i leče.

Moderatori: moderato, vlada99, Dr Branislav

Odgovori
mama Ostojic
Novi član
Novi član
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Apr 08, 2008 3:34 pm

veliki kashalj

Post od mama Ostojic »

nova sam na forumu,pa ako vec postoji data tema ne zamerite na ponavljanju.
imam bebu od 3 meseca,vec je 2 puta lezao na klinici za plucne bolesti kbc Dragisha Mishovic i svaki put po dolasku kuci dete uporno ima iste simptome.
prvi put je primljen pod dijagnozom bronhiolita,donekle je zalechen,ali ubrzo je sve preshlo u upalu pluca i dete nije moglo da se smiri od kashlja.
opet smo lezali 10 dana,dobijao je udarnichku terapiju(aminofilin,urbazon,longacef,kleromicin,u inhalacijama berodual,pulmicort i adrenalin)i po otpustu opet ista stvar
danas na kontroli kod pulmologa dr je rekla da je po svemu sudeci to veliki kashalj(jer nije stigao da dobije vakcinu,razboleo se s mesec dana),ali kod nas niko ne radi test na veliki kashalj(bar nas ni na koju ustanovu nisu uputili),a koliko sam se ja raspitala chak i negativan nalaz testa ne znachi da dete ga nema.
sada je dobio Flixotide za inhalaciju.
shta i kako dalje?
Korisnikov avatar
drbgd
Stalni član
Stalni član
Postovi: 3083
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 11:38 am

Post od drbgd »

simptome koje opisujete cesto izazivaju adenovirusi i chlamydia pneumoniae.
veliki kasalj je bakterijsko oboljenje ciji je izazivac bordetella pertussis. bakterija je osetljiva u spoljasnjoj sredini i zivi samo kratko vreme. s obzirom na to da se kod nas sprovodi redovna vakcinacija teoretski je moguce da ju je beba dobila od kliconose starijeg uzrasta (koji je u svoje vreme prelezao bolest). u praksi se veoma, veoma retko danas srece.
bolest karakterise ne samo jak kaslja, nego i karakteristican zvuk koji bolesnik proizvodi, a koji je slican njakanju magarca. cesto je komplikovan povracanjem i modrenjem, a mogu se javiti i konvulzije.
u laboratorijskom nalazu obolelih od velikog kaslja se vidi povisen broj leukocita (15.000-30.000) sa predominacijom limfocita.
dijagnostika velikog kaslja se sastoji u uzimanju ispirka iz nosa i zasejavanju na specijalnu diferencijalnu podlogu.
verovatnoca da je u pitanju veliki kasalj je mala, a dalje lecenje nastavite u tirsovoj, ili na institutu za majku i dete!
mama Ostojic
Novi član
Novi član
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Apr 08, 2008 3:34 pm

Post od mama Ostojic »

veliko hvala na objashnjenju i savetu,poslushacu.
ne bih zelela da se iko uvredi,ali od celokupnog lechenja u pomenutoj bolnici meni je samo ostala zelja da je ubuduce obilazim u najshirem luku
Odgovori