Kako oporaviti sluzokozu stomaka/gerb

Postavite pitanje, podelite iskustva, edukujte se ili informišite o svim oboljenjima gastrointestinalnog trakta. Oboljenja želudca, dvanaestopalačnog creva, tankog creva, debelog creva i rektuma.

Moderatori: vlada99, moderato

Odgovori
hohohohohomkm
Novi član
Novi član
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Nov 14, 2023 11:00 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9

Kako oporaviti sluzokozu stomaka/gerb

Post od hohohohohomkm »

Zdravo svima. Imala sam Heliko bakteriju u maju i to sam jako brzo rijesila, stomak je vec u junu krenuo da se oporavlja i nisam imala nikakvih problema sem jako malo kisjeline neki put. Vec sam u julu jela ljuto/jacu hranu cak i alkohol neki put popila i sve bez problema. Nazalost u septembru sam dobila stomacni virus i kao svaki put povracala sam mnogo. Nista novo za mene, ja sam prva 2 dana jela laksu hranu kao sto uvijek radim kad dobijem stomacni a onda sam nastavila da jedem normalno i slatko sam jela kao i prije. Pojela sam cokolade 3. dan i oko 5 ujutru me je probudio zeludac i osjetila sam tezinu i sve sam podrigivala kisjelinu u grlo. Aj taj dan prodje i to uz muke i uvece me uhvati kasalj. Mene vec poslije ove kisjeline panika uhvatila da nije heliko ali nije bila jer je nalaz negativan. Podjem ja kod gastroenterologa zalim se na kasalj i slajm u grlu i on mi kaze da imam gerb. Propisao mi je Pepticaid od 40mg ujutru i uvece 2 nedjelje i onda jedan ujutru jos mjesec nedje i reflustat gel 3 puta poslije svakog jela. Tu terapiju sam ja ispila sve kako treba, skoro mjesec ipo sam je pila. Problem slijedi da meni terapija nije izlijecila problem. Jela sam isto kao kad sam imala heliko sve lagana hrana ali vec sada sam krenula normalno da jedem i sve osjecam kisjelinu u grlo a tek da ne pricam o napadima panike koje mi je ovo izazvalo. Prije 2 nedjelje nakon jaceg rucka probudila sam se uvece sa kisjelinom i pritiskom u usima i blago su me boljele. Podjoh onda kod orl on mi veli da imam infekciju srednjeg uha i da mi je najvjerovatnije od kisjeline. Ja tek onda dobijem napad anksioznosti kada sam dosla kuci jer nisam mogla da vjerujem sta mi se desava od jebenog stomacnog virusa, da mi se skroz kisjelina poremetila. Nos je isto umio da mi curi nakon osjecaja kisjeline u grlu. Cekam evo gastroskopiju ali zelim da znam sta moze da izlijeci ovo, jer ne izlazim iz kuce od nivoa panike i anksioznosti koje sam dobila od kisjeline koja mi haos pravi. Jednostavno mi je toliko lose uticala na mentalno zdravlje jer ne mogu nista da jedem kao prije dje sam mogla kamen pojesti i nista mi ne bi bilo. Nikada u zivotu nisam imala problema sa zelucem, cak i heliko kad sam imala nije mi pravila neki problem. Zeljela bih da znam moze li se gastroskopijom vidjeti nivo kisjeline. Neki ljudi su mi govorili da cak ovo moze da izazove manjak kisjeline sem ne znam kako s obzirom da mi se popela evo do usiju. Bilo kakav prijedlog za caj/lijek/vitamine/hranu bi bio super jer ja koliko sam shvatila moram zeludacnu sluzokozu da dovedem u red i tada ce i kisjelina da se vrati u normalnu i da ovo vise prestane.
Korisnikov avatar
kladik
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 244
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 2:18 am
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kako oporaviti sluzokozu stomaka/gerb

Post od kladik »

Ono što opisuješ je tipičan obrazac nakon infekcije + povraćanja + GERB-a, gdje se “okidač” desi, a onda se simptomi i anksioznost međusobno pojačavaju.

Razdvojiću ti jasno šta je medicinski realno, a šta te najviše plaši.

🧠 1) Da li je ovo “trajna prekomjerna kiselina”?

Vrlo često – nije.

Kod GERB-a problem obično nije “previše kiseline”, nego:

slabiji donji sfinkter jednjaka
osjetljiva sluzokoža nakon virusa/povraćanja
usporeno pražnjenje želuca
pojačana reakcija na hranu + stres

👉 Zato imaš osjećaj da “gori do grla i uši”, ali to ne znači da je kiselina objektivno ekstremno visoka.

🧪 2) Da li gastroskopija pokazuje kiselinu?

❌ Ne direktno.

Gastroskopija može pokazati:

upalu jednjaka (ezofagitis)
gastritis
oštećenja od refluksa

Ali:
👉 ne mjeri količinu kiseline

Za to se radi:

24h pH metrija (specijalna pretraga, rijetko odmah potrebna)
🔁 3) Zašto se tebi pogoršalo nakon virusa?

Ovo je ključno:

Stomačni virus + povraćanje često:

iritira jednjak i želudac
“otvori” refluks
povećava osjetljivost nervnog sistema u stomaku

Zato se desi:

kisjelina u grlu
knedla
kašalj
sluz u nosu/grlu (postnazalno + refluks)
😰 4) Zašto je anksioznost sad jaka?

Zato što GERB simptomi:

djeluju dramatično (grlo, uši, disanje)
dolaze u talasima
bude strah da je “nešto opasno”

👉 Ali GERB vrlo često izaziva panične reakcije, ne obrnuto samo.

💊 5) Zašto terapija “nije izlijecila”?

Pepticaid (famotidin) + gel:

smanjuju kiselinu, ali ne popravljaju odmah sluzokožu
oporavak traje 4–12 sedmica, ne 2–3 sedmice

Ako se u međuvremenu:

jede slatko
jede masno
leži nakon jela
ima stres

👉 simptomi se vraćaju.

🍽️ 6) Šta realno pomaže (bez “internet mitova”)

Ishrana (2–4 sedmice striktno):

kuhano / bareno
riža, krompir, piletina
banana, zob
lagane supe

Izbjegavati:

čokoladu (jako pogoršava refluks)
alkohol
kafu
citrus
ljuto
kasno jelo
🌿 7) Šta može pomoći simptomatski
alginat (Reflustat / Gaviscon tip)
povišen uzglavlje (10–15 cm)
manji obroci
ne leći 2–3h nakon jela
🧭 8) Najvažnije (realno stanje)

Na osnovu svega što pišeš, najviše liči na:

👉 postinfektivni GERB + preosjetljiv jednjak + anksiozna amplifikacija simptoma

To je jako neprijatno, ali:

nije rijetko
nije “trajna šteta”
i u većini slučajeva se smiri
🌿 Nisam influenser, ali ponekad imam dobre preporuke 😊
Odgovori