Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Veliki skok nivoa šećera?
PostPoslato: Čet Feb 09, 2012 11:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 11, 2008 10:41 am
Postovi: 24
Lokacija: Novi Beograd
Dva poslepodneva mi se dešavaju visoki skokovi šećera :cry:
Imam diabetis tip 2 od 2006.godine, 2 godine sam na Srednjedelujućem humani insulin ("mutni" - Insulatard).
Doziram 2 puta dnevno (ujutru 6 jedinica, posle ručka 10 ili 12 jedinica), ovakvo doziranje su mi na klinici odredili jer daje najbolje rezultate-održavanje normalnog nivoa.
Kao pouzdani pokazatelj je i poslednja analiza HbA1C pre mesec dana, kada je nivo HbA1c bio 6,9%.

Večeras izmereni šećer 3,5 sata nakon uobičajenog ručka mi je bio prvo 24 mmol/L, nakon 5 minuta 29 mmol/L. Dao sam sebi još 6 jedinica insulina i nakon 1 sat je bio 20,5 mmol/L (to mi inače nije običaj uveče).

Inače redovno 2 - 3 puta dnevno merim nivo i nisam imao ovakve skokove. Prvi put juče, ali ne ovoliko.

Ništa u hrani bitno nisam menjao, jedino objektivno je što sam se juče i danas posebno nasekirao.

Da li mi neko može reći šta mi se dešava, odnosno šta radite u ovakvim slučajevima, jer sam zaprepašćen ovakvim skokom. Preboleo sam nekako veliku mučninu i bolove - trnjenje u ruci i levoj nogi.
Nisam želeo da idem u hitnu, jer sam se bojao da će me ostaviti, a zadnji HbA1c je pokazao (po meni) da mi je insulinska terapija dobra, pa sam se bojao da me zbog ovoga ostave i promene tu terapiju koja se zadnje 2 godine pokazala dobro.

Molim za neki savet ili iskustvo po ovom pitanju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Veliki skok nivoa šećera?
PostPoslato: Sub Feb 11, 2012 10:43 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 11, 2008 10:41 am
Postovi: 24
Lokacija: Novi Beograd
Jutros sam obratio pažnju na rok upotrebljivosti insulatarda iz zadnje kutije, koji sam počeo da upotrebljavam pre neki dan.
Rok je do marta 2012, a proizveden je 2009.godine. Znači ovaj insulatard je pri kraju roka.
Možda je to razlog visokog šećera?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Veliki skok nivoa šećera?
PostPoslato: Sub Feb 11, 2012 2:00 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Moguće je i to, a moguće je i da te hvata neka prehlada. Inače, po ovom nevremenu svi različito reagujemo i moguće se veće oscilacije u šećeru, ali ovo kod tebe je bilo baš kao da nešto ili sa insulinom ili sa tvojim stanjem organizma nije u redu.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Veliki skok nivoa šećera?
PostPoslato: Sub Feb 11, 2012 4:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 11, 2008 10:41 am
Postovi: 24
Lokacija: Novi Beograd
Hvala,
pošto mi se ovo nije dešavalo, neznam ni koliko mogu da povećam uobičajenu dnevnu dozu "insulatarda".
Do sada mi je uobičajena dnevna doza bila od 16 - 20 jedinica, ujutru oko 6, posle ručka 12-14. Uveče nisam davao.

Da li mogu privremeno pojačati dnevnu dozu da bih regulisao ovo stanje i do koliko se to može pojačati?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: