Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Problemi sa kreatininima i radom bubrega
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 9:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 11, 2007 9:12 pm
Postovi: 2
Lokacija: Lukavac
Pozdrav i veliko izvinjenje zbog dugog posta, ali pokusacu da iznesem sto je moguce vise podataka vezanih za vrlo visok nivo kreatinina koji se pojavio kod prijatelja.
Stoga Vam se obracam sa molbom da mi pokusate dati bar neke podatke koji bi mogli pojasniti prijatelju situaciju u kojoj se nalazi.
Naime on se nalazi na pretragama u zadnjih 15-ak dana na klinickom centru Tuzla zbog problema koje je osjetio prije nekih pola godine.
Prvo je imao simptome vrlo visokog pritiska koji je rijetko kada padao ispod 180 sa 130 a nerijetko je isao i preko tih vrijednosti.
Prvo je mislio da je rijec o stresu koji je prisutan skoro svugdje oko nas, ali nakon sto za taj period nije uspio nikako da ga regulise odlucio je da ode na pregled.
Tada mu je ustanovljeno slijedece stanje:
- povisena sedimentacija (ne moze tacno da sazna koja vrijednost)
- bol glave za koji smatraju da je odgovoran povisen pritisak
- upala zuci (razlog: dva omanja kamena, jedan od 2 mm a drugi od 4 mm)
- nalaz urina nije bio los
- trigliceridi i holesterol su mu bili u porastu
- kreatinin je imao vrlo visoku vrijednost, izmedju 500 i 700

Nakon toga mu je odredjena terapija kojom je uspio regulisati pritisak koji se sada krece u normalnim granicama (120/80 i 110/70) ali nikako da mu se u znacajnijoj mjeri smanje kreatinini (smanjivali su se, ali nikada u tih 15-ak dana nisu mogli doseci normalne vrijednosti).
Zatim mu je ustanovljena promjena Natrija (ima tendenciju opadanja) i Kalija (koji je poceo rasti) za koje ljekari smatraju da je nastala kao posljedica neunosenja soli u organizam tokom terapije od 15-dana, koliko se vec nalazi na pretragama.
Citavo vrijeme terapije je koristio lijekove za regulaciju pritiska kao i zabranu unosenja soli u ishranu te koristenje samo jabuka u soka od jabuka.
Izvrseno je snimanje bubrega koji su u pocetku imali malo svjetliju boju nego jetra, dok je velicina bila 11,1 cm (manje vise normalna velicina) dok je oblik bio pravilan.
Snimak plucnih krila nije pokazivao nikakve anomalije.
Rodjen je 1980 godine, visine oko 175 cm i tezine oko 83-85 kg.

Stoga Vas jos jednom molim da nam pomognete i date bar svoje misljenje jer za ovih 15-ak dana mu ljekari u klinickom centru Tuzla nisu mogli dati skoro nikakvu dijagnozu osim sto su konstatovali los rad bubrega.
Zanima nas sta sve moze uzrokovati toliki porast kreatinina (za muskarce je ta vrijednost do 100), jer kako sam uspio pronaci na internetu, cak i mali porast iznad normalne vrijednosti nije dobar, a kod njega je on bio cak i do 7 puta veci od normalnog.
Dali ovoliki porast moze znaciti potpuno ili samo kratkotrajno otkazivanje funkcije bubrega, ili je moguce da su za to krivi upalni procesi.
Ukoliko bi morao na dijalizu da li se ona moze prekinuti nakon odredjenog vremena kada se rad normalizuje ili kada se jednom pocne primjenjivati onda je to do kraja zivota?
Znam da je puno pitanja, jos vise nestrucnih izraza koje sam koristio tokom pisanja ovog e-maila ( ja sam inace ing. elektrotehnike pa mi medicina nije bas poznata oblast) ali se nadam da cete se uspjeti snaci u ovim informacijama do kojih sam mogao doci.

Bio bih Vam zahvalan ukoliko biste nasli vremena i pomogli nam sa strucnim misljenjem.
Ukoliko imate potrebe za dodatnim informacijama samo mi javite i pokusacu da ih dobijem i proslijedim Vama cim prije.

Srdacan pozdrav i nadam se brzom odgovoru.

Almir


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 12, 2007 1:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ovo je akutna bubrezna insuficijencija, a hoce li preci u hronicnu, moze se reci tek posle nekog vremena. Potrebno je uraditi klirens kreatinina, pacijentu davati diuretike u infuziji, pospesiti diurezu maksimalno, uraditi CT abdomena, leciti hipertenziju i hiperlipidemiju i proveriti imunogolonuline, ASTO titar itd.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa kreatininima i radom bubrega
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 9:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
Almir je napisao:
Pozdrav i veliko izvinjenje zbog dugog posta, ali pokusacu da iznesem sto je moguce vise podataka vezanih za vrlo visok nivo kreatinina koji se pojavio kod prijatelja.
Stoga Vam se obracam sa molbom da mi pokusate dati bar neke podatke koji bi mogli pojasniti prijatelju situaciju u kojoj se nalazi.
Naime on se nalazi na pretragama u zadnjih 15-ak dana na klinickom centru Tuzla zbog problema koje je osjetio prije nekih pola godine.
Prvo je imao simptome vrlo visokog pritiska koji je rijetko kada padao ispod 180 sa 130 a nerijetko je isao i preko tih vrijednosti.
Prvo je mislio da je rijec o stresu koji je prisutan skoro svugdje oko nas, ali nakon sto za taj period nije uspio nikako da ga regulise odlucio je da ode na pregled.
Tada mu je ustanovljeno slijedece stanje:
- povisena sedimentacija (ne moze tacno da sazna koja vrijednost)
- bol glave za koji smatraju da je odgovoran povisen pritisak
- upala zuci (razlog: dva omanja kamena, jedan od 2 mm a drugi od 4 mm)
- nalaz urina nije bio los
- trigliceridi i holesterol su mu bili u porastu
- kreatinin je imao vrlo visoku vrijednost, izmedju 500 i 700

Nakon toga mu je odredjena terapija kojom je uspio regulisati pritisak koji se sada krece u normalnim granicama (120/80 i 110/70) ali nikako da mu se u znacajnijoj mjeri smanje kreatinini (smanjivali su se, ali nikada u tih 15-ak dana nisu mogli doseci normalne vrijednosti).
Zatim mu je ustanovljena promjena Natrija (ima tendenciju opadanja) i Kalija (koji je poceo rasti) za koje ljekari smatraju da je nastala kao posljedica neunosenja soli u organizam tokom terapije od 15-dana, koliko se vec nalazi na pretragama.
Citavo vrijeme terapije je koristio lijekove za regulaciju pritiska kao i zabranu unosenja soli u ishranu te koristenje samo jabuka u soka od jabuka.
Izvrseno je snimanje bubrega koji su u pocetku imali malo svjetliju boju nego jetra, dok je velicina bila 11,1 cm (manje vise normalna velicina) dok je oblik bio pravilan.
Snimak plucnih krila nije pokazivao nikakve anomalije.
Rodjen je 1980 godine, visine oko 175 cm i tezine oko 83-85 kg.

Stoga Vas jos jednom molim da nam pomognete i date bar svoje misljenje jer za ovih 15-ak dana mu ljekari u klinickom centru Tuzla nisu mogli dati skoro nikakvu dijagnozu osim sto su konstatovali los rad bubrega.
Zanima nas sta sve moze uzrokovati toliki porast kreatinina (za muskarce je ta vrijednost do 100), jer kako sam uspio pronaci na internetu, cak i mali porast iznad normalne vrijednosti nije dobar, a kod njega je on bio cak i do 7 puta veci od normalnog.
Dali ovoliki porast moze znaciti potpuno ili samo kratkotrajno otkazivanje funkcije bubrega, ili je moguce da su za to krivi upalni procesi.
Ukoliko bi morao na dijalizu da li se ona moze prekinuti nakon odredjenog vremena kada se rad normalizuje ili kada se jednom pocne primjenjivati onda je to do kraja zivota?
Znam da je puno pitanja, jos vise nestrucnih izraza koje sam koristio tokom pisanja ovog e-maila ( ja sam inace ing. elektrotehnike pa mi medicina nije bas poznata oblast) ali se nadam da cete se uspjeti snaci u ovim informacijama do kojih sam mogao doci.

Bio bih Vam zahvalan ukoliko biste nasli vremena i pomogli nam sa strucnim misljenjem.
Ukoliko imate potrebe za dodatnim informacijama samo mi javite i pokusacu da ih dobijem i proslijedim Vama cim prije.

Srdacan pozdrav i nadam se brzom odgovoru.

Almir


kako ti je sada frend?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ipak je doslo do promjena...
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 1:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 11, 2007 9:12 pm
Postovi: 2
Lokacija: Lukavac
Hvala na pitanju, ali informacije i nisu bas nesto pozitivne (kaze da se osjeca kao robot, zbog cjevcica za dijalizu).
Naime vec je na dijalizi, jer je u medjuvremenu nastalo drasticno povecanje kreaitinina (vrijednost je dostigla 1600, dok je nalaz kalija i natrija koliko toliko bio uredan).
Naravno ovo su laicke interpretacije stanja, jer se ja ne razumijem u to, ali stanje je kako kazem lose.
Nadam se da ce se situacija uskoro promijeniti na bolje.
Nakon 5-6 dijaliza mu je puno bolje, osim sto se jos uvijek navikava na novi nacin zivota.
Najteze mi pada sto je dijagnoza "neidentifikovana osnovna bolest bubrega sa nekakvom insuficijencijom *** (ne mogu se sjetiti zadnje rijeci)".

Toliko za sada, i ako naravno ima jos neko ko bi mogao iznijeti kakvu informaciju bilo bi lijepo.

Srdacan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 08, 2008 11:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
ok, uglavnom je izvukao zivu glavu na hemodijalizi sto je. To je jako zahtjevan tretman, vezan je za aparat svaki drugi dan, mjesto ....strogo nek se pridrzava preporucene ishrane, namirnice sa puno Kalijuma i fosfora ne smije da unosi! kao i da ako je ugradio fistulu, da tu ruku jako čuva, ne nosi neki teret s njom....tečnosti da ne pretjeruje, slano da ne jede....imas jednu dobru knjigu u Beogradu blizu Djecije klinike u Tirsovoj ulici u "Kako živjeti sa bolesnim bubrezima" ma sve i o hemodijalizi, ishrani, receptima, komplikacijama...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 12, 2008 6:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Radi se o egzacerbaciji HRONICNE bubrezne insuficijencije. U prilog tome ne ide samo visoka azotemija, koja takodje moze biti vrlo visoka i kod akutnih BI, vec hiperehogenost bubreznog parenhima. Obzirom na dugu neregulisanu hipertenziju vrlo visokih vrednosti i UZ izgleda bubrega doslo je i do nefroangioskleroze, sto je definitivno stanje. Sta je u pozadini svega? Da li je u pitanju nekakav primarni ili sekundarni glomerulonefritis, moze se utvrditi iz imunoloskih pretraga i biopsije bbrega, ovako bi sve bilo nagadjanje. No, kako bilo, promene su takve kakve su i mala je sansa da se bubrezna funkcija oporavi. Sumnjam da ce pacijent biti nezavistan od HD.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa kreatininima i radom bubrega
PostPoslato: Pon Avg 23, 2010 3:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 21, 2010 8:52 pm
Postovi: 10
i ja imam probleme sa bubrezima i visokim kreatininom.imam 29 godina prije cetiri mjeseca kreatinin mi je bijo196 a prije 7 dana sam radila nalaze i bijo je 290 ureja je 8,3 bjelancevine pozitivno + ostalo je sve u redu. molila bi vas da mi malo objasnite o kreatininu kakve su mogucnosti da se smanji i kolilo smijem dnevno piti tecnosti,hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa kreatininima i radom bubrega
PostPoslato: Pon Avg 23, 2010 4:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 21, 2010 8:52 pm
Postovi: 10
i ja imam probleme sa bubrezima i visokim kreatininom.imam 29 godina prije cetiri mjeseca kreatinin mi je bijo196 a prije 7 dana sam radila nalaze i bijo je 290 ureja je 8,3 bjelancevine pozitivno + ostalo je sve u redu. molila bi vas da mi malo objasnite o kreatininu kakve su mogucnosti da se smanji i kolilo smijem dnevno piti tecnosti,hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa kreatininima i radom bubrega
PostPoslato: Sre Sep 22, 2010 2:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Jeste li fizički aktivni ili uzimate stereoide... Kakve su vam ostale vrijednosti... pretpostavljam da nema nikakave infekcije... a po čemu, osim po nalazima zaključujete da imate problema sa bubrezima...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa kreatininima i radom bubrega
PostPoslato: Sre Sep 22, 2010 2:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
dajte zapravo ako vam nije problem stavite vaš nalaz... pa da pogledamo...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa kreatininima i radom bubrega
PostPoslato: Pet Okt 08, 2010 9:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 21, 2010 8:52 pm
Postovi: 10
ovo mi je poslednji nalaz bjelancevine pozitivne +,sedimentacija urina 1-3 leukocita ,ureja 8,3,K 4,2 ,Na 131,kreatinin 221,urinokulture su mi skroz sterile.imam redovne kontrole kod nefrologa,nepijem nikakvu terapiju niti ja sta koristim.rodjena sam sa suzenjem mokracnih kanala i u 8 godini sam imala operacije od tada sam imala isto kontrole a kreatinin mi je bijo dobar i prije 3 godine sam rodila djevojcicu i od tada mi je povisen kreatinin. moj mi nefrolog reko da nepijem nista na svoju ruku i da je naj bolje da samo pijem vodu i uroloski caj i na proteinskoj sam dijeti. hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: