Angina pect&Ca

Deo Foruma rezervisan za sva Vaša pitanja iz sfere interne medicine, kardiologije, kardiohirurgije. Postavite pitanja našim stručnim saradnicima i pratite najnovija dešavanja kada su u pitanju prevencija, dijagnostika i lečenje oboljenja kardio-vaskularnog sistema.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
majja
Stalni član
Stalni član
Postovi: 3256
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 10:57 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd

Angina pect&Ca

Post od majja »

Da li srcani bolesnik (angina pectoris, dva puta uradjena operacija dvostrukog bajpasa) sme da uzima sumece tablete kalcijuma (redovna terapija je 1/2 Nifelat retard-a)i koliko one mogu pomoci u smanjenju reumatoloskih problema?
Hvala
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Čovek mora dnevno da unese od 800 do 1200 mg kalcijuma. Kako će to da uradi je u principu svejedno. Preparate kalcijuma treba uzimati van obroka jer može da se veže za razne korisne supstance iz hrane i da ometa njihovo iskorištavanje. Takođe, treba da ima u vidu da se i u hrani nalazi kalcijum i da ne treba svih 1000 mg da bude iz tableta.
Kalcijum ne pomaže mnogo kod reumatskih tegoba, glavni problem u reumatizmu bilo kog porekla je propadanje zglobne hrskavice. Preparata koji se koriste u te svrhe ima više, npr. metil-sulfonil-metan, glukozamin, hondroitin. Ovi sastojci postoje u obliku raznih kombinacija koje u sebe uključuju i magnezijum, kalcijum i vitamin D iako to nije toliko bitno za hrskavice jer normalan unos pokriva te potrebe, a i ti elementi su bitniji za kosti. Dakle u izboru preparata za zglobove treba obratiti pažnju na ona prva tri sastojka.
Fizikalne metode koje se preporučuju su magneti (mišljenja o njihovoj efikasnosti su podeljenja), zatim interferentne struje i toplotna terapija (ne primenjuje se na veće površine kod srčanih bolesnika).
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
majja
Stalni član
Stalni član
Postovi: 3256
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 10:57 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd

Post od majja »

Filipe, mnogo ti hvala na odgovoru!!! :D

Pozz, Majja
Odgovori