Evo jednog malko starijeg stomatologa da kaze neku rec.
Moje misljenje, kao roditelja, i kao stomatologa, je da treba (ipak) da trazite drugog stomatologa, ako ne odmah, onda ubrzo...
Koleginici koja trazi "potvrdu", ocito nedostaje iskustva na temu rada sa dijabeticarima (verovatno i sa ma kojom slicnom grupacijom pacijenata), a to za dete nije dobro.
Ja nisam deciji stomatolog, ali smo uceni sa te katedre da je najbolje da dete prati (ako je moguce) jedan isti stomatolog do nekog odraslijeg uzrasta, a jako je lose da je vase dete (mozda) prvi pacijent sa dijabetesom toj koleginici.
Znate u cemu je stvar: malena deca, a tek da ne govorim o malko vecoj ili najvecoj

, izuzetno lepo osecaju da li se doktor plasi ili ne. Doktorica na koju ste naisli ce vrlo brzo, sa odrastanjem vaseg macheta, izaci izvan svoje kompetencije, a deca to jako osecaju, i to nije dobra prica.
Sta hocu da kazem: vi ste bili u jednoj vrlo jednostavnoj situaciji - generalno zdravo dete, sa dobro kompenzovanim osnovnim oboljenjem, doslo za malu intervenciju, posao od minut i po.
Medjutim, kod malo starije dece, pogotovo ako su bolesna od - recimo - gripa, ako ih je zub boleo par dana pa su neispavana, nisu jela, da ne gnjavim sa jos slozenijim situacijiama, moze vrlo lako da se desi da se "izvrnu", da oprostite na izrazu, a stomatolog treba da zna da li je hipoglikemija, vazovagalna reakcija, alergijska ili ma koja od akcidentalnih koja se pojavljuju redovno u ozbiljnoj stomatoloskoj praksi.
Imala sam u zivotu sigurno vise desetina pacijenata sa juvenilnim dijabetesom, starijih od recimo 15 godina, oni su obicno vrlo samodisciplinovani, poznaju svoju bolest bolje nego ja

, ali ako upadnu u krizu, verujte da treba dosta staza, dobro oko i dobro poznavanje pacijenta da se zna sta dalje.
Osim ovoga, kod mladih pacijenata sa juvenilnim dijabetesom je jedna od nuspojava, mal' ne rece - komplikacija - brze propadanje potpornog aparata zuba, kao i sklonost ka brzem nastanku karijesa, ovde mislim vec na period puberteta.
Tu dolazi do vecih oscilacija potreba za inzulinom (o cemu vi - opet - sigurno znate vise nego ja

), obicno se deca "otimaju" od redovnog i pravilnog pranja zuba, a nedovoljna/neadekvatna higijena i hormonske oscilacije i kod apsolutno zdrave dece mogu cirkus da nacine u kratkom periodu.
Drugim recima, moje (vise roditeljsko, mozda, nego stomatolosko) misljenje je da treba da trazite ozbiljnijeg i iskusnijeg stomatologa, mozda najbolje specijalistu bolesti usta i zuba (mislim da je to sada izdeljeno na specijalnosti oralna medicina i ednodoncija, ali postoji mnogo i ovih "starih", "objedinjenih" specijalista:) ), jer vase detence tek ulazi u svet stomatologije, a verujte da je potrebna prilicna kompetencija i znanje da bi se i zdravom detetu tokom narednih 15-tak godina sacuvali zubi.
Necu sad da govorim i koliko je bitno da dete ima poverenja, da uspe da se uspostavi pravi kontakt, i sve tome slicno, to vazi za pacijente uopste, a kamoli za malene sa OVOLIKIM okicama

.
Nadam se da nisam iskomplikovala, i da ne zamerate na "upadu" sa podforuma "stomatologija", ja vama i vasima od srca zelim svako dobro i mnogo srece sa zubarima

.