Aneurizme

Deo Foruma rezervisan za sva Vaša pitanja iz sfere interne medicine, kardiologije, kardiohirurgije. Postavite pitanja našim stručnim saradnicima i pratite najnovija dešavanja kada su u pitanju prevencija, dijagnostika i lečenje oboljenja kardio-vaskularnog sistema.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
Korisnikov avatar
Nenja1
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 90
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 6:31 pm

Aneurizme

Post od Nenja1 »

Aneurizma abdominalne aorte najčešće počinje ispod bubrežnih arterija i često se širi na gore u jednu ili obe ilijačne arterije. Može se javiti bol, dubok i probadajući, obično je dugotrajan i najintenzivnije se oseća u lumbosakralnom predelu. Pacijent može imati osećaj izuzetno jakih pulsacija u trbuhu. Kod pažljivog pregleda pacijenta palpacijom trbuha, često se može otkriti široko područje u kom se oseti pulsacija trbušne aorte, nad njom se aulskutatorno može čuti i šum, mada se i vrlo velike aneurizme ponekad teško mogu otkriti fizikalnim pregledom. Aneurizme koje se brzo povećavaju i koje prete rupturom (pucanjem) često su bolno osetljive i često mogu rupturirati bez prethodnih simptoma. Aneurizma torakalne (grudne) aorte manifestuje se često dubokim difuznim bolom u grudnom košu, disfagijom (otežanim gutanjem), promuklošću, hemoptizom (iskašljavanjem krvi), ili suvim kašljem.

Dijagnoza

Ultrazvukom, a najpreciznije CT-om (kompjuterizovana tomografija, skener) uz primenu intravenskog kontrasta se može odrediti veličina, proširenost i karakteristike aneurizme. Abdominalnom aortografijom može se odrediti veličina aneurizme i prikazati zahvaćenost drugih velikih krvnih sudova. Aortografija je potrebna i opravdana kada se sumnja na proširenje aneurizme iznad bubrežnih arterija. Većina bolesnika s aneurizmom trbušne aorte ima generalizovanu aterosklerozu, pa je iz tog razloga pre operacije potrebno proveriti kardiovaskularni status pacijenta.

Terapija

Sam tok bolesti zavisi od veličine aneurizme. Ruptura retko nastaje ako je širina aneurizme manja od 5 cm, ali se učestalost značajno povećava ako je širina aneurizme veća od 6 cm. Kod svih takvih aneurizmi se preporučuje hiruški zahvat, osim ako nema kontraindikacija za operaciju. Na rupturu (pucanje) trbušne aneurizme aorte može se posumnjati kod pojave jakog i iznenadnog bola u donjem delu trbuha i leđima. Zavisi od jačine krvarenja, mogu uslediti hipovolemijski šok (šok usled gubitka krvi), i smrt. Ruptura aneurizme spada u hitna hiruška stanja. Rizik kod operacije rupturirane aneurizme je oko 50%, a ukoliko dođe do disfunkcije bubrega nakon operacije, prognoza je izrazito loša
gocagoca
Novi član
Novi član
Postovi: 19
Pridružio se: Ned Nov 25, 2007 6:25 pm

msct angiografija torakoabdominalne aorte

Post od gocagoca »

moj poslednji nalaz
Torakoabdominalna aorta difuzno skleroticnih zidova, ascedentnog dela sirine 42 x43 mm u vidini artkusa 23.8mm i descedentnog dela od 50x47mm u visini torakoabdominalnog prelaza, do ishotista renalnih arterija gde meri 32x36mm. Distalno u infrarenalnom segmentu abdominalna aorta sirine 75x18mm, a desna i leva zajednicka bedrana po 10x8mm.
Pocetni deo acedentne torakalne aorte dilatiran u segmentu do odvajanja luka aorte u duzini 22mm, i nakon 17,5mm ponovo dilatirana, prosirena do renalnih arterija u duzini do380mm. ne vide se znaci ekstravazacije kontrasta.
Molila bih za komentar i savet jer ja koristim samo lekove za hipertenziju Hemopres, elanapril, bromazepan i presolol. Prepisan mi je anlodipin 1 dnevno ali me od njega jako noge bole pa ga retko pijem, inace me stopala jako bole i imam grceve. Ujutru kad ustanem kao da stajem na jastucice pune igala i mnogo toga me jos muci ali niko mi nista ne predlaze jer niko nista ne garantuje. Hvala
Korisnikov avatar
drbgd
Stalni član
Stalni član
Postovi: 3083
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 11:38 am

Post od drbgd »

za vase oboljenje je kljucna dobra regulacije hipertenzije-vrednosti ne treba da prelaze 120/80 mmHg. sto se tice terapije-ako nepovoljno reagujete na amplodiin, na trzistu se pojavio preparat iz iste grupe lekova (antagonisti Ca-kanala) lerkanidipin koji se mnogo bolje podnosi.
pored regulacije pritiska neophodne su redovne ultrazvucne kontrole u klinickom centru srbije, kbc dedinje ili u sremskoj kamenici.
Odgovori