ASD

Deo Foruma rezervisan za sva Vaša pitanja iz sfere interne medicine, kardiologije, kardiohirurgije. Postavite pitanja našim stručnim saradnicima i pratite najnovija dešavanja kada su u pitanju prevencija, dijagnostika i lečenje oboljenja kardio-vaskularnog sistema.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
DRAGANA 15
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 348
Pridružio se: Čet Avg 04, 2005 11:25 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd

ASD

Post od DRAGANA 15 »

Najpre pozdrav svima,
imam par pitanja vezanih za ASD? Koliko se cesto desava da ASD kao bolest koja se lakim operativnim zahvatom leci izazove tromb? Ako se to desava, da li moze i kod mladjih osoba, (oko osamnaeste godine) da stvori tromb,s obzirom da je urodjeni ASD? Da li se prilikom operativnih zahvata na srcu obavezno daje Hepatman, ili bilo koji lek kao prevencija stvaranja tromba, a posebno da li se daje kad je rec o hirurskoj intervenciji za ASD? Unapred zahvalna :cry:
Korisnikov avatar
Nenja1
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 90
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 6:31 pm

Post od Nenja1 »

Atrijalni septalni defekt


Uzrok nastanka
Urođene srčane mane nastaju u kompleksnoj interakciji genetskih činilaca i faktora sredine. Vrlo retko se može otkriti uzrok kongenitalne srčane malformacije kao, na primer, rubeola majke ili hronično prekomerno uživanje alkohola majke u toku embriogeneze. Različiti faktori kao hipoksija, jonizujuće zračenje, neki medikamenti imaju teratogeni efekat. Rizik pojave urođene srčane mane kod dece roditelja sa kongenitalnom srčanom malformacijom je nizak, 2-5%, i ne bi trebalo da predstavlja prepreku prilikom planiranja potomstva.




Klinička slika
Deca sa ASD-om obično nemaju simptome, mada mogu pokazati blagu fizičku nerazvijenost i sklonost prema respiratornim infekcijama. Najčešće nalaz srčanog sistolnog šuma, prilikom rutinskog pregleda, skreće pažnju i navodi na dalje ispitivanje srca, kojim se postavlja dijagnoza. Kod bolesnika sa ASD-om, obično u četrdesetim godinama života dolazi do razvoja plućne arterijske hipertenzije. Može doći do reverzije šanta, najpre u bidirekcioni, a zatim u desno-levi šant. Prelaz neoksigisane krvi iz desne pretkomore u levu pretkomoru (i zatim u sistemsku cirkulaciju), dovodi do pojave cijanoze. Sa povećanjem redukovanog hemoglobina u arterijskoj krvi i padom stepena saturacije kiseonikom, dolazi do stimulacije eritrpoeze i nastanka policitemije (povećan broj krvnih ćelija). Na prstima šaka ispoljavaju se deformacije terminalnih falangi u vidu maljica (maljičasti prsti).




Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, pregleda, EKG-a, rendgenografije, ultrazvuka, kateterizacije srca.




Lečenje
Medikamentna terapija se sastoji od profilakse i lečenja atrijalnih poremećaja ritma (atrijalne fibrilacije i supraventrikularne tahikardije) i terapije srčane insuficijencije, ukoliko dođe do pojave ovih komplikacija.
Hirurški treba lečiti sve bolesnike sa ASD-om i značajnim levo-desnim šantom (idealno između 3. i 5. godine života). Hirurški se ASD zatvara šavom ili postavljanjem veštačkog dakronskog patcha. Operativna smrtnost je niska i iznosi manje od 1% a hirurško lečenje je uspešno i kod bolesnika starijih od 40 godina.
dalton
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 157
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 7:05 pm

Post od dalton »

svaki asd treba zatvoriti!!!

ovde ste trebali reci da je u vise od 50% slucajeva indikovano zatvaranje kardioloskom interventnom kateterizacijom pomocu "kisobrana".

@ dragana 15

pojava tromba posle operacije nije uobicajeno, ali spada u grupu opisanih komplikacija...

postoperativno se posle operacije asd-a ne daje rutinski antikoagulantna terapija.

lep pozdrav
Odgovori