Dilatirana kardiomiopatija (Dilatacija srca) (saveti)

Deo Foruma rezervisan za sva Vaša pitanja iz sfere interne medicine, kardiologije, kardiohirurgije. Postavite pitanja našim stručnim saradnicima i pratite najnovija dešavanja kada su u pitanju prevencija, dijagnostika i lečenje oboljenja kardio-vaskularnog sistema.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
Korisnikov avatar
Nenja1
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 90
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 6:31 pm

Dilatirana kardiomiopatija (Dilatacija srca) (saveti)

Post od Nenja1 »

Etiologija je nepoznata, a smatra se da virusne infekcije, alkohol i različiti toksini mogu uticati na nastanak kardiomiopatije ovog tipa. Patoanatomski se nalazi uvećanje srca u celini, postoji dilatacija (proširenje) svih srčanih šupljina, valvule su normalne, često postoji tromb u predelu vrha srca a koronarne arterije su nepromenjene.




Klinička slika
Početak bolesti je obično postepen, moguć je duži asimptomatski period sa umerenom kardiomegalijom. Bolest se najčešće ispoljava u srednjem životnom dobu, češće u muškaraca. Posle više meseci ili čak i godina, nastaje simptomatski period kada se pojavljuju simptomi insuficijencije levog srca: zamor, gušenje pri naporu, ortopneja, paroksizmalna noćna dispneja, pa i plućni edem. Česte su palpitacije (lupanje srca), a nekada je prisutan i bol u grudima. Kasnije se javljaju periferni edemi (otoci), nabreklost vena i otok trbuha-kao simptomi i znaci popuštanja desnog srca. Moguće su i periferne embolije usled tromboze srčanih šupljina. Objektivnim pregledom nalazi se bledilo, cijanoza perifernog tipa (modra prebojenost prstiju, nosa, ušnih školjki i sl), nabreklost vratnih vena i znaci kardiomegalije.




Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, fizikalnog pregleda, EKG-a, rendgenografije, ultrazvuka, kateterizacije srca.




Lečenje
Pošto uzrok dilatirane kardiomiopatije nije poznat, nema ni specifičnog lečenja. Sprovodi se, uz poštedu bolesnika većih napora, simptomatsko lečenje srčane insuficijencije diureticima, digoksinom, ACE inhibitorima, antiaritmicima. Pri postojanju rizika od sistemskih embolija potrebno je dati oralni antikoagulans. Pri postojanju značajne mitralne i trikuspidalne regurgitacije dolazi u obzir anuloplastika mitralnog ili trikuspidnog ušća. U bolesnika sa izrazitom dilatacijom srčanih šupljina i srčanom insuficijencijom refrakternom na opisanu terapiju-u obzir dolazi transplantacija srca. Higijensko-dijetetske mere, naročito smanjenje telesne težine, kontrolisano unošenje kuhinjske soli, umerena fizička aktivnost i obavezan dnevni odmor, neophodne su za većinu bolesnika.
Odgovori