Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: za ljubitelje vina i votke sa tipom 2
PostPoslato: Uto Maj 24, 2005 11:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
bio sam par dana u nemackoj i po obicaju malo zavirio u stampu koja se bavi zdravljem i fitnessom.

poslednja otkrica nemackih endokrinologa vezana su za to kako crno vino i votka uticu na metabolizam insulina kod obolelih od tipa 2.

dakle i jedno i drugo ubrzavaju potrosnju secera u celijama nakon obroka ako se koriste u preporucenim kolicinama a one iznose 4cl za votku i 2dl crnog vina. izmerene glikemije nakon 2 sata su nize sa ovim picima nego bez. dali su i primere ali ih nemam pri ruci.

posto votku ne pijem - ako ne moram a nisam morao dugo:) - a na crno vino sam blago navucen (to mi je jedini alkohol koji trosim), vec godinu dana, od kada mi je dijagonosticiran dijabetes 2, uopste mi nije bilo jasno kako nikada nisam uspeo da izmerim visok secer nakon konzumiranja vina. nedavno sam se ozbiljno napio u nemackoj, procenjujem da sam zabio litar i po vina, i nakon toga i 1g gluformina imao sam secer 7.2. par puta mi se desavalo da popijem 2 male flasice vranca (mislim da je to oko 3.6 dl ukupno) nakon 1 g gluformina i izmereni secer mi nakon 2 sata bude ispod 4.

ovim sam hteo samo da kazem da na mom slucaju ovo o cemu pisu nemci jeste tacno pa bih da cujem da li ima jos slucajeva koji ovo potvrdjuju.

pozdrav g.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 25, 2005 7:59 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ja posle alkohola (ako ne jedem istovremeno) padam u hipo i ne samo ja. Poznato je da alkohol blokira jetru i time onemogucava lucenje glukagona. Zato su seceri niski. Alkohol na prazan stomak smanjuje, a na pun (uglavnom) povecava glikemiju. To ipak nije razlog da se obeznanjujemo od pica zbog niskih glikemija, jer sve ipak nosi svoje posledice :D
Zaboravih da kazem da nema veze da li si tip 1 ili 2 :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 25, 2005 9:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
he, pa sto je onda lose da se pije (umereno). ajd za zestinu i mogu da pretpostavim (kalorije) ali vino?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 26, 2005 10:24 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ko kaze da je lose umereno, pogotovo za vino. :P Na www.diabeta.net imas podatke o tome kako se koristi alkohol. Ako pijes aperitiv, onda nema vina ili piva tokom jela. Bitno je da dnevno ne konzumiras vise od 2-3 jedinice alkohola (za zene 1-2 jedinice). Za vino, to znaci recimo dve case, ali isto dve case piva, a ne dve flase! :)
Kod dijabeticara koji primaju insulin, ako piju na prazan stomak ili preteraju sa picem, dolazi do hipoglikemije nakon 6-8 sati od konzumiranja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 27, 2005 4:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
a bogme to sa pivom ne fukncionise u mom slucaju, jedna casa piva mi vise uneredi secer nego jedno povece parce hleba.
pa sam ga u to ime skroz izbacio.
nije da sam bio pivopija ali mi nije svejedno kad sam u nemackoj a ne mogu ono njihovo divno mutno pivo, tzv hefeweizenbier
a sad idem u irsku i razmisljam kako da prosvercujem bar malo guinessa u svoje napaceno telo!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 28, 2005 9:05 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Pivo se generalno ne preporucuje dijabeticarima, ali ako bas moras.... :D ... probaj ne vise od jedne case (uz klopu)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 06, 2005 11:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Dijabetes i crno vino su opste poznata tema (ne samo nemacka). Crno vino, pored regulacije glikemije, ima pozitivan (dokazano u vise studija) efekat na cirkulaciju i mikro-cirkulaciju (nas osnovni problem).

Identifikovan je sastojak crnog vina (nema ga u grozdju niti u siri) koji pozitivno utice na stanje krvnih sudova i dijebeticke degenerativne promene preokrece u pravcu izlecenja(!!?)

Ovu temu pratim odavno na mnogim mestima, tako da uvek prihvatam jedno Ziveli uz crno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: