Lekovi i ginko

Pravo mesto za sva Vaša pitanja koja ne možete klasifikovati u neki od
podforuma. Pitajte sve što Vas zanima a odgovor će ponuditi stručni
saradnici ili korisnici foruma sa sličnim iskustvima.

Moderatori: vlada99, mr ph. Silvio, ModeratA, moderato, admin

Odgovori
Branka1206
Novi član
Novi član
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Sep 30, 2025 8:43 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 9

Lekovi i ginko

Post od Branka1206 »

Dobro vece. Moj suprug pije rampiril, brilique i bisoprolol pa me interesuje smije li piti ginko bilobu. Hvala na odgovoru
Korisnikov avatar
kladik
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 264
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 2:18 am
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Lekovi i ginko

Post od kladik »

Kod ove kombinacije lekova treba biti dosta oprezan sa Ginkgo biloba.

Suprug već uzima:

ramipril (ACE inhibitor za pritisak)
bisoprolol (beta-blokator za srce i pritisak)
Brilique (tikagrelor) – antitrombocitni lek koji “razređuje krv” i sprečava stvaranje ugrušaka

Problem je što Ginkgo biloba takođe može imati blagi antitrombocitni efekat, odnosno može dodatno da smanji zgrušavanje krvi.

Zbog toga kombinacija Brilique + Ginkgo može povećati rizik od:

krvarenja iz nosa i desni
modrica
produženog krvarenja kod manjih povreda
u ozbiljnijim slučajevima i unutrašnjih krvarenja

Iz tog razloga se u praksi najčešće ne preporučuje uzimanje Ginkgo bilobe zajedno sa lekovima poput Brilique-a ili drugim “razređivačima krvi”.

Ako postoji razlog zašto želi da ga pije (pamćenje, cirkulacija, umor), bolje je da to prvo proveri sa kardiologom koji mu vodi terapiju, jer je u njegovom slučaju bezbednost važnija od potencijalne koristi suplemenata.

Ukratko: uz ovu terapiju – bolje ne uzimati Ginkgo bez izričite saglasnosti lekara.
🌿 Nisam influenser, ali ponekad imam dobre preporuke 😊
Odgovori