Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 12:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
U Beogradu vise nigde ne moze da se kupi TAMIFLU, a ZASTITNE MASKE treba da pocnu da se proizvode za dan-dva u nekoj fabrici u Gornjem Milanovcu.

Inace, kao sto je neko vec napisao, Tamiflu ne deluje na mutirane verzije virusa, tj. ne deluje na one verzije koje su smrtonosne. Za ostale vrste virusa Tamiflu pomaze tako sto smanjuje njegovo dejstvo, tj. napada ga cim udje u prvu celiju i tamo ga ubija.

"Dobra fora" sa Tamiflu je sto ga traba uzeti najkasnije do 30 h po prvim simptomima zaraze. A prvi simptomi mogu da budu: malaksalost, temperatura, kijavica, kasalj, bol u nogama i telu... koliko vas nema neki od ovih simptoma vec sada? Ja imam bar dva :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 12:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Tamiflu se zaista uzima samo ukoliko se pojave prvi simptomi i to u roku 24 sata. Oni su daleko gori nego kod obicnog gripa, bol u kostima, groznica, temperatura, kasalj i ostalo. Dakle, tesko da moze liciti na bilo koje stanje koje je iko od nas imao:) Kao sto sam rekla, postoje tablete za decu i odrasle. Ne treba da ga uzimaju ljudi sa ostecenjima bubrega. Klasicna vakcina protiv gripa bi trebalo da coveku omoguci da se lakse izbori sa ovim virusom, medjutim garant da ce potrefiti soj virusa prilikom izrade nije bas veliki. Sustina je u prevenciji. Dakle, ukinuti zivinu, jaja, kontakt sa pticama, maske kad se napolje izlazi, rukavice. Po dolasku kuci, ribanje i unistavanje maski i rukavica ( ukoliko nisu one za nosenje 7 dana, cena im je oko 10 tak dolara ). Ovo je naravno, ukoliko dodje do nas. A, pre svega uzimati vitamine, jacati imunitet, kako ne bi organizam bio pogodan za viruse. Nuspojave postoje, medjutim u odnosu na 70 procenata smrtnosti koju ovaj virus donosi, one su zanemarljive. Poslacu vam Danka veceras kako se tacno koristi lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 6:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
http://www.tamiflu.com/consumer_recognizing.asp

Za one u dilemi, na gorepomenutom linku imate mini-test koji odredjuje da li imate grip ili nazeb... :wink:

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 14, 2005 7:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
OK, people, izgleda da se potvrdila informacija o (ne)efikasnosti Tamiflu-a iz mog prethodnog posta. Naime, zabelezeni su slucajevi rezistentnosti prema oseltamiviru, kod jednog oboleleog u Vijetnamu. Ipak, strucnjaci i dalje savetuju terapiju oseltamivirom i zanamivirom.

Vise informacija na http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4343136.stm.

Baj d vej, da li neko mozda zna, da li u Srbiji moze da se nadje lek "Relenza", tj zanamivir?

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 15, 2005 7:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Danka, lekar nam je rekao da koristimo Tamiflu na 12 sati, dakle 2 dnevno. Ima ukupno 10 tableta, terapija traje pet. Ozbiljnije nuspojave nije pominjao, sem povracanja i eventualne alergije na supstancu leka, sto ne znas dok ne probas :wink: Eto tako, sada je trenutno prica kako on ne pomaze aktuelna, ali mi smo to uradili pre pouceni predjasnjim iskustvom sa tim virusom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 15, 2005 8:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
"...ali mi smo to uradili pre pouceni predjasnjim iskustvom sa tim virusom."

Sprle, ako nije indiskretno, jer ovo znaci da si ti, tj tvoja porodica boravili tamo gde je vec bio aktuelan ovaj virus?
Ako jeste, napisi svoje iskustvo.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 15, 2005 9:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Htedoh reci da terapija traje pet dana, ne pet tableta:) Inace, kako doktor kaze posle pet do najkasnije 12 sati po prvim simptomima, treba se uzeti prva tableta.
Zdrav ne moze da ima iskustvo sa ovim virusom, obolelog preuzme ekipa sa maskama u spec. odelima, dezinfikuju prostoriju, sve sto je dirao i hospitalizuju ga. Na aerodromu i u avionu smo koristili maske, sto cemo i sada da cinimo. Ostalo, normalan zivot, bez panike :) Sa izbegavanjem vecih okupljanja, poseta bolnici bez preke potrebe i kontakta sa pticama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 16, 2005 12:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 08, 2005 8:32 pm
Postovi: 3
Tamiflu opet stize u apoteke (znam sigurno za privatnike).Ja sam narucila 4 kutije i jedna je 2 800 din,kao i vakcinu za grip neke francuske fabricke 500 din.
Imate apoteku u zarkovu (vodovodska 33-34) u kojoj je ostalo jos ovih lekova.Mada svi farmaceuti to cuvaju za familiju pa sam tako i ja dosla do njih!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 19, 2005 10:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 18, 2005 11:03 pm
Postovi: 5
Lokacija: Heaven
koliko traje inkubacija tog virusa (kod coveka) pre nego sto se vide prvi simptomi? i koliko dugo 'drzi' coveka pre nego sto ozdravi (ako ozdravi:)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ljudi u pitanju je PTICIJI GRIP
PostPoslato: Sub Okt 22, 2005 12:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 16, 2005 4:01 pm
Postovi: 16
Lokacija: Kragujevac
PTICIJI-znaci za ptice,mi smo ljudi jos uvek.Ne panicite kad jos nema ni virusa za coveka a ponajmanje leka! Koji crni lek? Pa nema leka kad nema ni bolesti a za vakcine nemoj da vam dzabe uzimaju pare...Vakcina se u najboljem slucaju moze napraviti za 6 meseci od nastanka virusa koji napada coveka,i pitanje je i tada njena ispravnost! Zato MOJ SAVET:::HRANITE SE ZDRAVO I KORISTITE VITAMINE dobar imunitet ce vam pomoci vise nego prerano koriscenje nekog leka koji moze da izazove takvu reakciju da ako se ikad razbolite on tad i ne deluje jer on je delovo kad ste bili zdravi a sad kad bolujete njemu ste nepoznati! Ko i svaki lek pije se tek kad treba! Ja pijem analgin tek kad me zaboli glava a ne pijem ga sest dana ranije da sprecim glavobolju koju mi je predvidela baba vanga koja je gledala u pasulj! Tako i antibiotici i sve te vakcine,one u sebi sadrze vec virus i bla bla tako da ne unosite u sebe nesto sto jos nema potrebe ! I naravno,vitamini...zdrava ishrana! I bez panike!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 28, 2005 7:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
I sta sada mislite o pticjem gripu? Da li dalje mislite da sam lud sto sam onako ostro pisao?

Pa i po novinama pise a i neki lekari su mi rekli ono sto je svako ko i malo mozda ima mogao da vidi - DIGLI SU GALAMU DA BI POKRALI PARE NARODU. Ovom jadnom napacenom narodu su zeleli jos malo da otmu pare pricama o nekakvom pticjem gripu. Pa su ljudi pohrlili i kupili maske (!???????????????) i "lekove" (?????????????????????).

Da ne pricam o onoj jadnoj, poremecenoj gospodji (pogledati sliku u danasnjem Kuriru (petak)) koja je na sajam knjiga dosla sa MASKOM PREKO LICA. O Boze, ima li te!?? Svakim danom gledam kako ovaj narod sve vise i vise puca po savovima. Sta ta zena uopste radi na sajmu knjiga, pa ona bi trebalo da ide u ludnicu.

Izvinite sto sam ovoliko iskljuciv, ali oni koji me malo duze "znaju" odavde, znaju da sam takav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 31, 2005 9:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 02, 2005 12:12 pm
Postovi: 8
Meni odgovara da ova fama potraje sto duze, kilo piletine 140 dinara! Ej ljudi pa kad je to bilo?!
Sit se najedoh, pravim gozbu za svaki rucak, milina...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 03, 2005 11:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Potpuno si u pravu... ma Srbi su jedan cudan, napacen narod... njima (nama) sutra da kazes da je Zemlja kockastog oblika, znas sta bi bilo... cudo jedno... evo, ja ne vidim da je ikome od pticjeg gripa falila dlaka sa glave... ali su zato puni dzepovi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Neprijatno iznenadjena
PostPoslato: Čet Nov 17, 2005 12:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 17, 2005 12:26 pm
Postovi: 1
Zar i kada je u pitanju (zaista prenaduvana) kampanja oko pticjeg gripa i lekova koji na isti deluju paranoici vide "napa na Srbe i sansu da se napacenom narodu jos vise zagorca ionako bedna zbilja"????
PANDEMIJA je epidemija svetskih razmera tako da tu nema mesta personalizaciji.
Kako bude svima bice i nama!
Niko nije obavezan da kupuje tamiflu od 34e, vakcine od 10e ili maske koje danas kostaju kao nikada u istoriji!
Svako ce sam odluciti treba li da preventivno deluje bez ikakvog konkretnog razloga ili ce tu preventivu sacuvati za doba kada zaista bude pametno upotrebiti je.

Pozdrav i bez panike molim :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 287 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: