Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Lekari volonteri
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 7:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 7:10 pm
Postovi: 9
Sta mislite o velikom broju volontera u bolnicama u Srbiji? Da li se, kao pacijenti, osecate sigurno kada vas pregleda ili vam daje terapiju osoba koju za posao lekara veze iskljucivo Hipokratova zakletva i nada da ce se jednog dana zaposliti na mestu na kojem volontira?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 9:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Iskreno receno, mene vise plase svi oni lekari koji su diplomirali od 1990-te. Jos ako su iz Beograda........A ako poticu iz lekarske porodice tada bezim glavom bez obzira!
Ovi koji volontiraju su uglavnom dosli do svoje diplome učeći, a ni roditelji im ne rade po raznim bolnicama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 9:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Mislim sve najbolje.To su ljudi entuzijasti,koji ili nisu imali mogucnost da zasnuju radni odnos, ili nisu hteli, nego su se odlucili da vredno uce i rade za dž.
Pustite profesorsku decu.........povlasceni su........nauce i oni.
U svakoj ustanovi,volonter samostalno ne odlucuje........za sve pita,radi onako kako mu se kaze.........najmanje nam preti opsnost od njih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lekari volonteri
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 12:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
dekii je napisao:
Sta mislite o velikom broju volontera u bolnicama u Srbiji? Da li se, kao pacijenti, osecate sigurno kada vas pregleda ili vam daje terapiju osoba koju za posao lekara veze iskljucivo Hipokratova zakletva i nada da ce se jednog dana zaposliti na mestu na kojem volontira?


A sto jos treba za posao da veze jednog lekara - mimo navedenog? :o :o :o

Ne razumem pitanje? Da li se Vi osecate sigurnije kada Vas pregleda i terapiju Vam daje osoba koju za posao lekara ne veze Hipokratova zakletva? :o Ili osoba koju za posao veze sama cinjenica da je za stalno zaposlena? Cudno pitanje. Lekar je lekar - bio on volonter ili stalno zaposlen, postoji samo jedna diferencijacija medju lekarima (rudarima, elektrotehnicarima, fizicarima, frizerima.....): da li se radi o dobrom ili o losem strucnjaku, i da li poseduje ili ne poseduje moralne i eticke norme i standarde neophodne da bi obavljao navedeni posao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 12:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Sta treba prema Vama da rade lekari koji su zavrsili fakultet, polozili zakletvu, vole svoj poziv, zele da uce i napreduju, ali eto nisu imali srece, citaj veze, da se zaposle i da rade ono sto vole ?
Zar bi trebali da se razocaraju , a recite koje je vece razocarenje od ovoga, pa da napuste sve ono sto zele da rade i odu u prodavce, poduzetnike, da rade u kaficima itd.
A oni sigurno vole svoj poziv kad ga rade a nisu zaposleni i jos uvek traze novac od roditelja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lekari volonteri
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 6:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 7:10 pm
Postovi: 9
Garfield je napisao:
dekii je napisao:
Sta mislite o velikom broju volontera u bolnicama u Srbiji? Da li se, kao pacijenti, osecate sigurno kada vas pregleda ili vam daje terapiju osoba koju za posao lekara veze iskljucivo Hipokratova zakletva i nada da ce se jednog dana zaposliti na mestu na kojem volontira?


A sto jos treba za posao da veze jednog lekara - mimo navedenog? :o :o :o

Ne razumem pitanje? Da li se Vi osecate sigurnije kada Vas pregleda i terapiju Vam daje osoba koju za posao lekara ne veze Hipokratova zakletva? :o Ili osoba koju za posao veze sama cinjenica da je za stalno zaposlena? Cudno pitanje. Lekar je lekar - bio on volonter ili stalno zaposlen, postoji samo jedna diferencijacija medju lekarima (rudarima, elektrotehnicarima, fizicarima, frizerima.....): da li se radi o dobrom ili o losem strucnjaku, i da li poseduje ili ne poseduje moralne i eticke norme i standarde neophodne da bi obavljao navedeni posao.



Svi oni koji su nekad vozili automobil i imali posla sa saobracajnom policijom culi su tuznu pricu o losim platama policajaca koja je vodila nicemu drugom nego podmicivanju. Mislis da to vazi i za lekare? Ne bih rekao.

Volontiranje, bar u drzavnim zdravstvenim organizacijama, nije dozvoljeno pa se lekari volonteri uredno vode na birou kao nezaposleni. Samim tim, iako mi svi znamo za to, oni u bolnicama i domovima zdravlja ne postoje. Ko onda snosi odgovornost za greske volontera?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 7:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 7:10 pm
Postovi: 9
goki je napisao:
Sta treba prema Vama da rade lekari koji su zavrsili fakultet, polozili zakletvu, vole svoj poziv, zele da uce i napreduju, ali eto nisu imali srece, citaj veze, da se zaposle i da rade ono sto vole ?
Zar bi trebali da se razocaraju , a recite koje je vece razocarenje od ovoga, pa da napuste sve ono sto zele da rade i odu u prodavce, poduzetnike, da rade u kaficima itd.
A oni sigurno vole svoj poziv kad ga rade a nisu zaposleni i jos uvek traze novac od roditelja.


A je l' ti radis za dzabe?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lekari volonteri
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 10:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
dekii je napisao:
Garfield je napisao:
dekii je napisao:
Sta mislite o velikom broju volontera u bolnicama u Srbiji? Da li se, kao pacijenti, osecate sigurno kada vas pregleda ili vam daje terapiju osoba koju za posao lekara veze iskljucivo Hipokratova zakletva i nada da ce se jednog dana zaposliti na mestu na kojem volontira?


A sto jos treba za posao da veze jednog lekara - mimo navedenog? :o :o :o

Ne razumem pitanje? Da li se Vi osecate sigurnije kada Vas pregleda i terapiju Vam daje osoba koju za posao lekara ne veze Hipokratova zakletva? :o Ili osoba koju za posao veze sama cinjenica da je za stalno zaposlena? Cudno pitanje. Lekar je lekar - bio on volonter ili stalno zaposlen, postoji samo jedna diferencijacija medju lekarima (rudarima, elektrotehnicarima, fizicarima, frizerima.....): da li se radi o dobrom ili o losem strucnjaku, i da li poseduje ili ne poseduje moralne i eticke norme i standarde neophodne da bi obavljao navedeni posao.



Svi oni koji su nekad vozili automobil i imali posla sa saobracajnom policijom culi su tuznu pricu o losim platama policajaca koja je vodila nicemu drugom nego podmicivanju. Mislis da to vazi i za lekare? Ne bih rekao.

Volontiranje, bar u drzavnim zdravstvenim organizacijama, nije dozvoljeno pa se lekari volonteri uredno vode na birou kao nezaposleni. Samim tim, iako mi svi znamo za to, oni u bolnicama i domovima zdravlja ne postoje. Ko onda snosi odgovornost za greske volontera?


Ne razumem o cemu pricate - kakva saobracajna milicija, i o kakvoj korupciji pricate i kakve veze ima milicija (ili aluzija na miliciju) o prici o volonterima?

Dalje, nije tacno da volontiranje u drzavnim ustanovama nije dozvoljeno: volonterske specijalizacije nisu aktuelno dozvoljene. A naravno da se volonteri i u zdravstvu - kao i u svoj drugoj delatnosti - tretiraju kao nezaposlena lica: ne ide im staz, socijalno, penziono, ne primaju platu - zato se i zovu VOLONTERI.
Za volontere u zdravstvenim ustanovama odgovara DIREKTOR zdravstvene ustanove i diskreciono pravo je direktora zdravstvene ustanove da primi lekara na volontiranje do eventulanog zaposlenja. Z anjega odgovara direktor kao i neposredni nadredjeni kome je dodeljen, i volonter svakako postoji i za istituciju u kojoj radi i za drzavu: ukoliko je obavio svoj lekarski staz i polozio drzavni ispit, on je LEKAR KOJI ODGOVARA za svoje profesionalne postupke. U ustanovi u kojoj volontira, pri pruzanju pomoci na drumu, u privatnoj praksi, nebitno gde: odgovoran je strucnom sudu odnosno lekarskoj komori, kao i sudu zakona drzave u kojoj zivi. A neposredno za njega i njegov rad odgovara direktor ustanove kao i za svakog drugog lekara koji tu radi.
Isto je vazilo svojevremeno i za volontere specijalizante (lekare na volonterskoj specijalizaciji) koja je zatvorena zbog toga sto je previse specijalista na birou: za njihov rad ustanova nije nista placala, a odgovornost je snosio direktor ustanove i neposredni mentor.

Ne znam sta Vam nije jasno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: farmaceut volonter
PostPoslato: Sre Feb 27, 2008 8:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
http://www.parlament.sr.gov.yu/content/ ... Id=105&t=Z

Na pocetku imate link do Zakona o zaposljavanju, mozete ga skinuti i u Wordu.
U zakonu ne postoji termin volonter, to mi je potvrdila i prijateljica pravnica.
Postoje
-pripravnici
-probni rad
-rad na nedredjeno vreme
-rad na odredjeno vreme
-rad sa nepunim radnim vemenom
i sl.
Ja sam zavrsila farmaciju 1996. i radila, ali sam otisla iz sturke 2000. godine.
Posto sam odstazirla i polozila strucni/drzavni ispit ne mogu nazad, a fali mi rutina koja je neophodna za rad u apoteci. Tesko da postoji fakultet na kome se teorija i praksa toliko razlikuju.
Dala sam oglas u kome kazem da bih volontirala uz iskusnog kolegu ( nasem slucaju verovatnije koleginicu ) bez nadoknade. Za mesec dva bih koliko - toliko obnovila znanje, a i poslodavcu bi bilo dobro, dobio bi farmeceuta da mu radi za dzebe.
Ne bih htela da se vezem za odredjenu apoteku, nego da tu samo volontiram, pa ako mi se dopadne i bude potrebe za farmeceutom, tim bolje.
Ali niko mi se na javlja :o
Svi traze farmaceuta koji bi odmah stupio na poso i poceo da radi, a ja bih se bolje osecala posle neke male obuke i prisecanja, jer 8 godina bez direktnog kontakta sa strukom nije malo.
Juce sam isla na jedan razgovor, ispostavilo se da zena hoce da otvori apoteku na moje ime :-? .
Neko ce reci - srecnica, ja se osecam bez veze, imam sve sto mi treba i diplomu i potvrdu o polozenom stazu, ali ne i rutinu.
Ima li neko ideju kome da se obratim :roll:
Dosla sam u poziciju da radim, plate su 45.000 - 50.000 din., a ja se zezam po forumima.
Jos nesto,NE brkajte pojmove stazer i volonter. Medicinari, farmaceuti imaju obavezan staz u trajanju od godinu dana. Kod nas se obavlja na vise mesta, tj. u vise zdravstvenih ustanova
-apoteka
-Zavod za zastitu zdravlja
-bolnicka apoteka
-"Torlak",
pri cemu staziranje u apoteci traje 6 meseci i 20 dana. Posle se polaze stucni ispit u Ministarstvu zdravlja iz farmakologije, delovi farmakopeje, zakoni o zdravstu i sl. ( bar je tako bilo u "moje vreme").
Tek tada farmaceut moze da radi u apoteci ili bilo gde drugde, ali sigurno je 90 % po apotekama.
Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 27, 2008 11:15 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Kao sto rekoh diskreciono je pravo direktora ustanove da primi volontera u ustanovu - to sto Vas niko nije hteo da primi nema veze sa ovim o cemu ja pricam. Zaposlite se pobogu ako imate sansu - svi se plase na pocetku karijere, na pocetku neceg novog i odgovornog - i nigde se ne moze nauciti onako i onoliko kao kad sam snosis odgovornost za svoje postupke. NA zalost nasi fakulteti (i Vas i medicinski) prave od studenata invalide struke i prave debile koji izlaze teorijski prenauceni a prakticno nenauceni za zivot i posao pa onda moraju sami kroz vatru i vodu posla da se dogradjuju tu gde su ostali suplji. Ali to ne znaci da treba da odbijate posao zato sto se plasite i zato sto se osecate nesigurno - zaposlite se, strah ce Vas drzati na oprezu i strah je na pocetku taj motivator koji ce Vas terati da citate, ucite, gledate otvorenih ociju, slusate i pitate. Osim toga ni jedan sef nece bas pustiti novajliju da mu svrlja po apoteci a da mui nista ne pokaze i da ga nicemu ne poduci.
Zaposlite se i radite - kao sto se plivanje ne moze nauciti na obali, tako ni posao necete nauciti za dva meseca volontiranja: to je samo izgovor za strah. Udjite u vodu i plivajte. POmoc ce Vam uvek biti dostupna, ako je budete trazili. Trazite je, i sve ce biti u najboljem redu. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: farmaceut volonter
PostPoslato: Čet Feb 28, 2008 1:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 7:10 pm
Postovi: 9
Padmé je napisao:
http://www.parlament.sr.gov.yu/content/lat/akta/akta_detalji.asp?Id=105&t=Z

Na pocetku imate link do Zakona o zaposljavanju, mozete ga skinuti i u Wordu.
U zakonu ne postoji termin volonter, to mi je potvrdila i prijateljica pravnica.

Pozdrav :wink:


Posto u zakonu ne postoji termin volonter, mislis da je to sto se desava u lekarskim ustanovama nelegalno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lekari volonteri
PostPoslato: Čet Feb 28, 2008 1:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 7:10 pm
Postovi: 9
Garfield je napisao:
dekii je napisao:
Garfield je napisao:
dekii je napisao:
Sta mislite o velikom broju volontera u bolnicama u Srbiji? Da li se, kao pacijenti, osecate sigurno kada vas pregleda ili vam daje terapiju osoba koju za posao lekara veze iskljucivo Hipokratova zakletva i nada da ce se jednog dana zaposliti na mestu na kojem volontira?


A sto jos treba za posao da veze jednog lekara - mimo navedenog? :o :o :o

Ne razumem pitanje? Da li se Vi osecate sigurnije kada Vas pregleda i terapiju Vam daje osoba koju za posao lekara ne veze Hipokratova zakletva? :o Ili osoba koju za posao veze sama cinjenica da je za stalno zaposlena? Cudno pitanje. Lekar je lekar - bio on volonter ili stalno zaposlen, postoji samo jedna diferencijacija medju lekarima (rudarima, elektrotehnicarima, fizicarima, frizerima.....): da li se radi o dobrom ili o losem strucnjaku, i da li poseduje ili ne poseduje moralne i eticke norme i standarde neophodne da bi obavljao navedeni posao.



Svi oni koji su nekad vozili automobil i imali posla sa saobracajnom policijom culi su tuznu pricu o losim platama policajaca koja je vodila nicemu drugom nego podmicivanju. Mislis da to vazi i za lekare? Ne bih rekao.

Volontiranje, bar u drzavnim zdravstvenim organizacijama, nije dozvoljeno pa se lekari volonteri uredno vode na birou kao nezaposleni. Samim tim, iako mi svi znamo za to, oni u bolnicama i domovima zdravlja ne postoje. Ko onda snosi odgovornost za greske volontera?


Ne razumem o cemu pricate - kakva saobracajna milicija, i o kakvoj korupciji pricate i kakve veze ima milicija (ili aluzija na miliciju) o prici o volonterima?

Dalje, nije tacno da volontiranje u drzavnim ustanovama nije dozvoljeno: volonterske specijalizacije nisu aktuelno dozvoljene. A naravno da se volonteri i u zdravstvu - kao i u svoj drugoj delatnosti - tretiraju kao nezaposlena lica: ne ide im staz, socijalno, penziono, ne primaju platu - zato se i zovu VOLONTERI.
Za volontere u zdravstvenim ustanovama odgovara DIREKTOR zdravstvene ustanove i diskreciono pravo je direktora zdravstvene ustanove da primi lekara na volontiranje do eventulanog zaposlenja. Z anjega odgovara direktor kao i neposredni nadredjeni kome je dodeljen, i volonter svakako postoji i za istituciju u kojoj radi i za drzavu: ukoliko je obavio svoj lekarski staz i polozio drzavni ispit, on je LEKAR KOJI ODGOVARA za svoje profesionalne postupke. U ustanovi u kojoj volontira, pri pruzanju pomoci na drumu, u privatnoj praksi, nebitno gde: odgovoran je strucnom sudu odnosno lekarskoj komori, kao i sudu zakona drzave u kojoj zivi. A neposredno za njega i njegov rad odgovara direktor ustanove kao i za svakog drugog lekara koji tu radi.
Isto je vazilo svojevremeno i za volontere specijalizante (lekare na volonterskoj specijalizaciji) koja je zatvorena zbog toga sto je previse specijalista na birou: za njihov rad ustanova nije nista placala, a odgovornost je snosio direktor ustanove i neposredni mentor.

Ne znam sta Vam nije jasno?


Garfilde da uprostimo... Da li ti mislis da ce lekar koji volontira, koji kao sto smo zakljucili, u najboljem slucaju zivi od pomoci roditelja, poput saobracajca prihvatiti 1000 dinara (navodno mandatna kazna za nevezan pojas ako policajac ne pise nista u blok) i prepisati pacijentu neki lek koji on zeli?

Aktuelno dozvoljeno? Sta to znaci??? Ili je dozvoljeno ili nije dozvoljeno! Nema aktuelno dozvoljeno!

A sta ti mislis koji je motiv tog volontiranja? Da li je to zelja da se pomogne nekome ili je to jedini nacin za zaposlenje za "obicne" gradjane ove zemlje? Ili mozda nesto trece?

Ovo o odgovornosti sto si napisao je totalna glupost... Nemoj da pricas o moralnoj i etickoj odgovornosti, vec razmisli o zakonskoj odgovornosti. Kako DIREKTOR ili neposredni nadredjeni lekara volontera moze da odgovara ako ni na jednom dokumentu nije potpisao da prima lekara na dobrovoljni rad?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 28, 2008 1:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 7:10 pm
Postovi: 9
Garfield je napisao:
NA zalost nasi fakulteti (i Vas i medicinski) prave od studenata invalide struke i prave debile koji izlaze teorijski prenauceni a prakticno nenauceni za zivot i posao pa onda moraju sami kroz vatru i vodu posla da se dogradjuju tu gde su ostali suplji.


Ajde Garfilde, priznaj mi nesto... Ti mora da si medicinska sestra, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 28, 2008 10:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Aj ne lupataj majke ti! Tolko teorije zavere da stvarno ne zasluzujes odgovora. 'Aktuelno nije dozvoljeno' znaci da je aktuelno stopirano. KAo sto stambeni kredit moze biti trenutno stopiran ali je zakonski legalan akt. No stvarno nemam nameru da se ubedjujem. Glupost je u Srbiji brend. :roll:

I ne nisam medicinska sestra, ali kakve to veze ima? Tvoji moralni standardi su ocigledno kriterijum na osnovu kojih generalizujes sve druge, dakle nema tu mnogo da se kaze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: farmaceut volonter
PostPoslato: Čet Feb 28, 2008 11:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
@Padmé

U potpunosti se slažem sa svim što je Garfield rekla.

Malo prevrnite knjige koje ste učili, a sve ćete usput uz posao naučiti. Pa ko će raditi u apoteci, ako ne farmaceut. Pa koliko samo ima apoteka u kojima ne rade farmaceuti već farmaceutski tehničari (iako to nije dozvoljeno). Samo hrabro! :)

@dekii : Ako bilo ko u zdravstvu prima mito, to zasigurno nisu volonteri. Svoj napad ste uputili na sasvim pogrešnu adresu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 139 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: