Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 3:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 16, 2009 8:06 am
Postovi: 24
Katastrofa koliko ima glupih postova :( Onoj cheerleedersici sa jutuba nista ne verujem. Kako sve te amere da zadesi, evo danas zena dozivela amneziju od seksa. Cudo jedno.

Aman ljudi cela stvar je prosta...

Dok nije krenuo svinjski grip ljudi su (ko je zeleo) primali vakcine za obican grip i tako su umanjili statistiku smrtnosti od obicnog gripa. Sada dodje novi grip i treba za njega nova vakcina. Bez nove vakcine povecava se statisticki smrtnost jer nam u statistiku upada ona grupa ljudi koja je primala obicne vakcine, a sad nema sta da ih zastiti !!!

Vakcina je po meni bezbedna kao i svaka druga. Ja je necu primiti jer nisam nikada primao ni za obican grip, a za ovaj tek necu, cak i namerno - 26 miliona evra bre placaju vakcine alo! Pa za te pare ne da su dobre nego su zajebalovek. Smesni ste sa pricama da ima dve vrste vakcina. Pobogu ljudi pa jel znate koliko kosta R&D. To je sve isti djavo. Cilj je zaraditi PARE! Kom se bre isplati da pravi dve sorte vakcine? Kad moze jednu da napravi i da pusti buvu kako ima dve sorte, pa da jednu zavaljuje skuplje, samo kupi dve masine za stampu i udri! Pa ti biraj oces ovu bezbedniju sa plavom nalepnicom ili ovu sto ti nije bas bezbedna sa crvenom.

Logika alo, samo logika i statistika .. i pare!

I jos nesto bitno ... ne radi se kod gripa samo o zivotu i smrti. Neko ne zeli da se razboli, da boluje, da ima posledice od bolesti, ne zeli da odsustvuje sa posla ili fakulteta/skole :) itd Za takve je vakcina ko stvorena. Ja volim da se celicim i ako se razbolim na poslu nemam mnogo sta da propustim ...

Vozdra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 10:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
itekako ima smisla prodavati 2 vakcine,jednu prodaje za 100 dinara,a onu ispravnu ce da proda za 00 evra,pa ti vidi hoces li da se vakcinises ili ne...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 12:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 16, 2009 8:06 am
Postovi: 24
A usput je onako iz zanimacije u ovu neispravnu ubacio i živu, yeah right :) More ljudi sve vam je to isto. Kakva sad neispravna i ispravna vakcina. O boze sta sve necu da cujem na ovom forumu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 2:10 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Sto ne bi pravili 2 (ako ne i vise) klasa vakcina kada svi proizvodi imaju vise klasa? Pa najobicnija Nivea krema za ruke nije ista u npr. Nemackoj i na ovim prostorima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 4:40 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
Da li je Novartisova vakcina protiv A-H1N1 drugacija od bilo koje druge vakcine protiv gripa?
Oni tvrde da se ne razlikuje.

Da li postoje dve vreste vakcina od istog proizvodjaca od kojih je jedna bez konzervansa i adjuvanata i samim tim bezbednija?
Postoje, pri cemu je ova bez konzervansa skuplja. Vakcine bez adjuvanata se takodje proizvode i u USA su samo takve odobrene. Adjuvanti u vakcinama jos uvek nisu odobreni od strane FDA.

Kako se pravi inaktivirana virusna vakcina?
Ovo je uopstena i veoma pojednostavljena prica o tome kako se pravi vakcina protiv gripa.

Vecina vakcina od inaktiviranih virusa se prave na slican nacin. Prvo se izoluje virus koji izaziva odredjenu bolest, na primer male boginje, rubeole, grip i slicno. Zatim se od tog izolovanog zivog virusa napravi koktel sa antibioticima i time se inokulira najcesce kokosije jaje - tj. ogromne kolicine jaja sa zacetim embrionima. U pripremi vakcine protiv gripa (svejedno da li sezonskog ili ovog novog) virusni koktel se spricem ubacuje ne u sam embrion, vec u alantoinsku supljinu. Alantois je jedna kesasta tvorevina povezana sa embrionom pileta preko creva i snadbevena krvnim sudovima, a koristi za skupljanje metabolickog otpada embriona. Virus se tamo razmnozava neko vreme i zatim se alantoinska tecnost skuplja i dalje preradjuje. Ovako se proizvode skoro sve vakcine protiv gripa vec 60 godina, mada ima pokusaja da se umesto jaja koriste specificne celijske kulture.
Za inaktiviranje virusa se koriste razlicite metode i svaka kompanija koja proizvodi vakcinu ima svoj, jedinstven protokol koji je patentiran. Neki koriste deterdzente da inaktiviraju i razbiju virusne kapsule na sastavne delove, drugi koriste formaldehid, a Novartis koristi betapropiolakton. Sledeci korak je preciscavanje vakcine i za to se koriste filteri, centrifuge i svasta nesto, da bi se na kraju procesa dobila sterilna tecnost sa odredjenom koncentracijom odredjenih proteinskih delova virusa. U Novartisovoj vakcini za sezonski grip, kao i u ovoj za meksicki grip nalaze se delovi - subjedinice povrsinskih proteina koji u stvari predstavljaju antigene, homogenizovanih u salinu i fosfatnom buferu. Ostali sastojci korisceni u proizvodnji do ovog koraka se posle preciscavanja mogu naci samo u tragovima (albumin iz belanca jajeta, polimiksin i neomicin - antibiotici, betapropiolakton, nonilfenol etoxilate - koji se koristi u procesu razdvajanja povrsinskih proteina - antigena od ostalih proteina virusa).
Pri pakovanju vakcine u flasice od 5 ml - sto je 10 doza, dodaje se timerosal kao konzervanas. Timerosal je derivat etil-zive i proizvodjaci kazu da jedna doza iz tog pakovanja sadrzi oko 25 mikrograma te etil-zive. Ozbiljni i veliki proizvodjaci vakcina danas uvek proizvede i jednodozne vakcine - vec spakovane u spric, koje se prodaju pojedinacno i nesto su skuplje. Te jednodozne vakcine imaju timerosala samo u tragovima, posto se pri pakovanju dodatno preciscavaju (imaju manje od 1 mikrogram etil-zive po dozi).

Prica o adjuvantima je vec komplikovanija. Naime, u visedecenijskoj praksi proizvodnje vakcina, proizvodjaci su se sretali sa virusima od kojih nije bas jednostavno napraviti delotvornu vakcinu. Nekada virusa nemaju dovoljno da bi napravili dovoljnu kolicinu vakcine za kratko vreme (slucaj sa gripom), nekada virusni antigeni sami po sebi izazivaju veoma slab imuni odgovor (HIV, pticiji grip) i eto problema. Tako su poceli da vakcinama dodaju najrazlicitije supstance za koje se zna da same izazivaju jak imuni odgovor ako se ubrizgaju u krv. Najcesce korisceni adjuvant do danas je alum - mineralna so aluminijuma, ali on vise nije popularan. Novartis koristi adjuvant MF-59 koji je emulzija uljastih supstanci i vode. Jedna od tih uljastih supstanci je skvalen. Taj skvalen je inace sveprisutan u nasem organizmu, posto je osnova za sintezu holesterola, a samim tim i svih steroidnih jedinjenja. Iz nepoznatih razloga, kada se emulzija skvalena sa vodom ubrizga u krv, nastaje veoma snazan imuni odgovor. Kada se taj adjuvant pomesa sa virusnim antigenima iz vakcine i tako ubrizga u krv, imuni odgovor i na virusne antigene je mnogo jaci. Na taj nacin proizvodjac moze da koristi manje virusnog antigena za svaku dozu vakcine a da vakcina i dalje bude veoma efikasna. Adjuvanti se dodaju i drugim vakcinama, na primer MMR ako se ne varam. Problem sa adjuvantima je sto postoji opasnost da se kod nekih osoba taj nagli imuni odgovor na skvalen pretvori u nesto mnogo opasnije - autoimuno oboljenje tipa reumatoidnog artitrisa, multiple skleroze, lupusa, astme i jos mnogo sta. To su jos nedovoljo ispitane dugorocne posledice vakcinisanja. Tu opasnost niko ne porice, ali ovi proizvodjaci tvrde da je to veoma retko. Drugi, pak, ukljucujuci i ugledne lekare ipak misle da takve reakcije i nisu bas tako jako retke i tu postoji opsta zabrinutost.
U USA se ne mogu davati vakcine sa adjuvantima. FDA jos nije odobrila i takvih vakcina nema u upotrebi. Ali zato, citava USA od 300 miliona stanovnika do sada je uspela da proizvede i uveze samo oko 500 hiljada doza vakcine bez adjuvanata. Pored toga nema ni vakcine za sezonski grip u dovoljnoj kolicini. Ja i da hocu ne mogu da se vakcinisem, posto vakcina za sada ima samo za prioritete.- Cekaju se redovi po kisi i po nekoliko sati, a u grad od milion stanovnika stigne par hiljada doza nedeljno. U Kanadi je druga prica - tamo su adjuvanti odobreni, kao i u citavoj Evropi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 9:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 16, 2009 8:06 am
Postovi: 24
Drugo je USA, taj ako se razboli moze i otkaz da dobije i mora da se vakcinise ili je naj***
Ovde je ladovina. Ako se razbolis posao ce da te ceka. Onda lagano uzmes na pijacu beli luk, ren i slaninicu ... zena te izmasira rakijom, napijes se sipurka i gotovo.

Mada evo pocinju i nas da pale:
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=391520
Citiraj:
Grip košta poslodavce milijarde


More, necu da primim ovo cudo za inat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 2:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Maj 16, 2007 1:31 pm
Postovi: 62
Dakle, ja se kao trudnica necu vakcinisati.I potpisacu da necu, uopste nije problem.Izmedju ostalog, na Novartisovom sajtu lepo pise da nemaju podataka o uticaju ove vakcine na trudnocu a da su se vakcine pravljene na slican nacin pokazale kao bezbedne.Dakle, nemaju podataka o uticaju OVE vakcine.
A tuzno je, bedno i nesretno sto nam se vrlo demokratski uvaljuje vakcina odredjenog zastupnika, pardon, proizvodjaca pa da mi demokratski biramo hocemo li je primiti ili ne.A mozda cemo moci da biramo i kad cemo je primiti, pa recimo oni koji idu na godisnji odmor u Australiju moci ce da je prime tamo negde u aprilu taman da se pripreme za njihovu sezonu gripa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 3:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
@macence, hvala na odlicnom textu o vakcinama i objasnjenju - to sam kopirala i poslacu rodbini!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 12:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 10:54 pm
Postovi: 154
Kad se vec govori o vakcini protiv gripa, dok ne stigne ta od Novartisa za pandemijski, da li neko moze reci nesto vise o vakcini koja se trenutno kod nas daje u domovima zdravlja protiv sezonskog gripa. Koja je ta vakcina (mrtva, ziva), od kog proizvodjaca i da li i ona ukljucuje te pojacavace koji potencijalno proizvode kontraefekte?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 3:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 4:48 pm
Postovi: 8
Svi (bi trebalo da) znamo da je vakcina protiv sezonskog gripa u stvari vakcina protiv proslogodisnjeg sezonskog gripa koja je razvijana i ispitivana godinu dana i tek onda pustena u upotrebu. i ta vakcina vas ne stiti od novog sezonskog gripa.
drugo, virusi stalno mutiraju i kako ja da znam da ovaj H1N1 nije vec mutirao i da ce me onda vakcina(koja nije dovoljno ispitana) zaista stititi od njega.

i sta bi sa onim Tamifluom?! Pa zar nam taj 'cudotvorni' lek nije dovoljan. Toliko su ga hvalili i kovali u zvezde pa valjda kad su videli da ne mogu na njemu pare da uzmu ko veli aj na vakcinama cemo.

ma domaca apoteka: beli, crni luk, limun, mandarine, puno svezeg vazduha i ima da pucamo od zdravlja.
samo da naglasim dvostruko dejstvo belog luka:on je prirodni antibiotik i kada ga se najedete toliko smrdite da vam niko ne prilazi na metar od vas a to je taman ono rastojanje koje savetuju u reklamam za borbu protiv svinjskog gripa. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 6:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 1:03 pm
Postovi: 3
Pera90ns je napisao:
Ja ne verujem više nikome, ni da postoji virus, ni vakcini protiv istog, postao sam jedan od onih koji veruju da je sve to zavera hhahaahah :) Sve mi je to čudno, prvo su bile koliko se sećam lude krave, pa ptičiji grip, evo sada svinjskog, šta je sledeće, ovčiji...? Sad ozboljno, ovo sam našao na jednom blogu, pa me zanima Vaše mišljenje.... evo teksta:

Citiraj:
MLADEN DAMNJANOVIC, dipl. farmaceut

Ja sam kvalifikovani farmaceut. Istrazivao sam vakcinu svinjskog gripa
koju je naša vlada kupila za nas (koristeći naš novac) i koja je sto
puta opasnija od svinjskog gripa. Da li znate da su proizvođači vakcine
protiv svinjskog gripa zatražili od vlade izuzeće od mogucih tuzbi u
slučaju da vakcine uzrokuju štetu na ljudima?

Ako ste napravili
vakcinu za koju znate da je deluje, zašto bi vam onda bilo potrebno
pravno izuzeće u slučaju nezeljenih posledica na ljudima? Zar to nije
veliki znak upozorenja za sve nas? Virus Svinjskog gripa ubio je oko 2
/ 3000 ljudi ukupno. Obican gripa ubija 40 000 ljudi godisnje, pa zasto
se onda stitimo od Svinjskog gripa a ne od obicnog gripa? Da li to
smisla? Zbog cega se onda podize ovolika panika?

Vakcina protiv
Svinjskog gripa sadrzi 2 užasno opasne stvari - jedna se zove
thimerosol. U njegovom sastavu je 50% žive. Thimeresol se veže na
receptore u mozgu, i, zapravo, uzrokuje oštećenja mozga. Je li pametano
ubrizgavati thimerosol, i dobiti oštećenje mozga, spustivši pri tom IQ
ljudi za 10 bodova, kao i brojna druga ostecenja, kako bi se izbeglo
dobijanje gripa koji ubija 95% manje ljudi nego obični grip?

Drugi
opasni sastojak Vakcine protiv Svinjskog gripa zove se squalene.
Squalene vara vaš imuno sistem da pocne da ubija vase sopstvene celije,
što stvara auto-imune bolesti kao što su astma, multipla scelerosis,
dijabetes, i hrpu drugih bolesti za koje jos nemamo naziv. Zar je
pametno u sebe ubrizgati te stvari, kako bi se izbegao relativno blagi
grip, poput svinjskog gripa?

Ako ste trudni zapitajte se ovo -
zašto bi uzimali Panvax, kada on sadrži Neomicin sulfat i polymyxin B -
od kojih oba pokazuju pozitivne rizike za vase nerođeno dete - kako bi
izbegli šta? Blagi grip, koji ubija 95% manje ljudi nego obican grip?

Ja
sam stručnjak za kritičku analizu lekova i njihove učinke na ljudima. I
neka se neko samo usudi da dodje do mene sa špricom punim Vakcine
protiv Svinjskog gripa, ili da dodje blizu moje porodice jer cu je
uzeti iglu od njih i probosti ih njom serijom veoma jakih uboda!

Ova
stvar je otrov. Nemojte to uzeti. Ne dozvolite da vaši prijatelji to
uzmu. Ne dozvolite da vaša porodica to uzme. Ako vas neki idiot u
laboratoriju pita: želite li ovu vakcinu, pitajte ga o thimerosolu, o
squaleneu, i zašto kompanija koja je to napravila zeli da ima pravno
oslobođenje od moguce tuzbe, i onda pogledajte njihova lica koja ce
imati izgled tipa!!!


E volela bih da se MLADEN DAMNJANOVIC pojavi glavom i bradom i kaže da je sve ovo sam smislio.. pa ja sam isti taj mejl dobila od nekih mojih paranojičnih prijatelja iz raznih delova sveta.. te kao tip koji piše je amerikanac, pa neko naš preveo.. te nemac, te ne znam ni ja šta sve.. Aman ljudi, neko se krajnje bolesno našalio kad je napisao ovaj tekst, a kod nas neko još bolesniji potpisao nekog jadnog domaćeg farmaceuta (ili jednostavno izmislio čoveka).. da bi valjda izgledalo što ubedljivije..
Ja bih takvima što vole da prave pometnju kod neinformisanog naroda, inače, sklonom teoriji zavere, ubrizgala svakakve neke otrove da im više ne padne na pamet ovakva neka glupost!!! Primite vakcinu ili nemojte, samo dosta tralalućenja oko tog razređivanja populacije i slično..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 7:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
a naši koliko su "pametni" i alavi, možda uvoze samo sezonsku vakcinu ili vakcinu protiv tetanusa (npr.) pa im treba obezbeđenje ukoliko se neko ozbiljnije razboli, pa kao nije vakcina delovala baš na njega/nju.
Priča je sa svih strana sumnjiva.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 165 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: