VEZBE ZA PROHODAVANJE

Diskusije o razvoju dece, zdravlju i najčešćim dečijim bolestima, prevenciji i lečenju dečijih oboljenja. Sve na jednom mestu što Vam može zatrebati ukoliko imate pitanje o dečijoj anatomini, fiziologiji ili patologiji.

Moderatori: ModeratA, moderato, vlada99

Korisnikov avatar
dolce-vita
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1074
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 8:32 pm

VEZBE ZA PROHODAVANJE

Post od dolce-vita »

Drage mame i tate,

Da li neko od vas zna neki sajt gde mogu da pogledam neke vezbe-slike za prohodavanje bebe.Moj bebac je malo fizicki lenj,stimulisem ga da puzi, radim mu neke vezbice koje sam videla na netu ali jos ne puzi.Ima osam meseci, ako neko zna neke vezbice, cistioda ga malo stimulisem, radila sam mu i ono da stavim igrackicu naspram njega da je dohvati,ali malo se kao potrudi i onda nece, pocne da place :evil: To mi se ne svidja, ovako je vesela, dobra beba...
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Prvo puzanje pa prohodavanje :) Ako vec sada znate da je bebac lenj onda nemojte se puno obazirati na rokove date u kojekakvim tabelama i an priche komshija i rodbine da dete MORA da prohoda u 10 ili 12 mesecu zivota, poshto lenej bebe to kasnije rade :)

Idemo redom :)

Ako lenja beba, treba grditi mamu i tatu :)

Nema sta da se obazirete na plach, on voli ili ne voli, nema tu sta da se voli ili ne voli, stimulacija puzanja bauljanja i prohodavanja kao sto kazete nije nikad zanimljiva i neshto sto lenji bebci vole :)

stavite ga na stomak, igrachke ispred njega i neka baulja do njih ako ih zeli, pustite ga da plache, tako se bebci i ulenje, zaplache i zna da ce neko da ga uzme ili da ce mu se dati igrachka.

Jeste neprijatno slushati da plache, ali nema vam druge :) A i proshirice kapacitet pluca :) umorice se i posle ce lepshe i da spavka :)

Nikako ga ne stavljajte u hodalice, jer ce to samo josh vishe stimulisati fleksione grupe mishica u zelji da dohvati neshto sa poda, a u procesu uzdizanaj deteta nam trebaju sasvim druge grup emishica.

Znachi polozaj na stomaku, stimulishite okretanje, stimulishite balans, okrecite ga levo desno, da se brzo snadje, sve vreme uz pesmu, uz vesele zvuke da shvati da je to igra a ne trening i tortura :)

stimulishite oslonac na shakama i dohvatanje predmeta jednom rukom, stimulishite puzanje tako shto cete reciprochno pomerati njegova kolena, desna ruka-levo koleno.

Imamo odlichnu temu ovde na podforumu, Puzanje, ne znam da li ste je pogledali!



NEOMETAN RAZVOJ KRETANJA U PRVOJ GODINI ŽIVOTA

Razvoj motorike u položaju na stomaku
- do puzanja i stajanja –

Novorođenče i mlado odojče leži na stomaku u savijenom (flektiranom) položaju. Savijenost (fleksija) zahvata i gornje i donje ekstremitete. Zbog jake savijenosti nogu, karlica je odignuta od podloge, pa je zato težina tela na obrazu, grudima i podlakticama bočno od tela.

Od trećeg meseca i u četvrtom, dete počinje da održava ravnotežu, a preduslov za to je da su oba lakta ispred linije ramena, da je jaka fleksija u karlici popustila i da se težina tela pomerila sa grudi ka stomaku. Ova faza u motoričkom razvoju označena je kao «oslonac: lakat-karlica».
Samo iz ovog položaja dete može da nesmetano okreće glavu.

U petom i šestom mesecu dete se sve više odiže, tako da sa šest meseci potpuno opruži laktove i oslanja se na otvorene šake. Težina tela premešta se sa stomaka ka karlici. Ova faza u motoričkom razvoju zove se «oslonac: šaka-karlica».

Sa punih sedam meseci funkcija oslonca na šake je toliko dobra da se dete pomera unazad a težinu nose šake i bedra. Tako dete uči da opterećuje noge, dok bočno pomeranje postiže «osloncem: jedna šaka-karlica».

Sa osam meseci dete uspeva da odigne karlicu od podloge i tako otkriva «oslonac: šaka-koleno». Međutim, još uvek ne može da puže jer mu nedostaje pomeranje težine na bok. Ovo će uvežbati u položaju na stomaku unakrsnim pokretima tela: okreće se oko pupka udesno i ulevo. Kada savlada pomeranje težine na bok, stvoreni su uslovi za kretanje napred (deveti i deseti mesec).

Sa deset meseci dete zauzima četvoronožni položaj, klati se napred – nazad i pri tome naizmenično opterećuje ruke i kolena. Tako uvežbava ravnotežu za puzanje i tek sada će moći da dobro i koordinisano puže. Iz puzećeg stava će lako preći u kosi sedeći i opet iz sedećeg u puzeći.
Ako je dovoljno stabilno i sigurno, može da se podigne i otkrije «oslonac: šaka-stopalo» ili «medveđi hod». Iz ovog položaja dete može da ustane u stojeći stav sa 10 ili 11 meseci.


Razvoj motorike u položaju na leđima

-do sedenja-
U prvim mesecima života (do trećeg meseca), odojče ima refleksne pokrete tela – holokinetička faza, i na sve draži reaguje refleksnim pokretima ekstremiteta (Morov refleks), te odaje utisak da je «plašljivo». Morov refleks će u drugom mesecu preći u fazu telesnih reakcija – distona faza.

Sa tri meseca odojče leži na leđima simetrično, dovodi obe šake ispred lica, «igra: šaka-šaka». Noge su savijene, dodiruju podlogu petama ili su odignute.

Sa četiri meseca dete može dobro da drži ravnotežu na leđima, noge su savijene u kukovima i kolenima, izvodi stopalima pokrete hvatanja kao i šakama. Potiljak i gornji deo tela su opruženi. Leži pravo tj. linija: nos-pupak-simfiza je prava.

Dete staro pet meseci zauzima perfektan «sedeći stav» u ležećem. Noge su podignute, dodiruje šakama svoja bedra, posmatra stopala, koja su sve bliže glavi.

Sa šest meseci odojče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premešta se težina tela. Težina tela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kičmenog stuba.
Sa sedam meseci dete može vrlo dobro da se okrene sa leđa na stomak preko obe strane.

Sa osam meseci rado se igra na boku, da bi sa devet ili deset meseci otkrilo tzv. «sedenje ukoso» tj. da bi potpuno samo selo.
Sa jedanaest meseci 90% dece može da samostalno zauzme pravilan sedeći stav iz koga često prelazi u puzeći preko sedenja ukoso i opet se vraća u sedeći.


Razvoj motorike u bočnom položaju

-do hodanja-
Posmatranjem bočnog položaja mogu se ustanoviti elementi «hodanja» u ležećem stavu. Sa četiri meseca dete se može skotrljati na bok bez pomeranja težine i sa rukama i nogama ispod tela.

Sa pet meseci, dok leži na boku javlja se bočno pomeranje karlice. Sa bočnim pomeranjem karlice dorzalno i ventralno povećava se radijus kretanja nogu i postiže diferencijacija nogu.

Sa šest meseci kada se dete okreće sa leđa na stomak, uočava se uzorak hodanja u ležećem položaju na boku: donja strana (na kojoj leži) je oslonac, gornja strana je pokretna, noge se kreću u automatizmu koračanja.
Sa sedam meseci dete se podjednako dobro okreće na obe strane. Strana oslonca i slobodna – pokretna strana se stalno menjaju pri čemu strana oslonca ili donja strana odgovara fazi hoda u kojoj se staje na nogu, dok slobodna strana odgovara fazi iskoraka napred. Dakle dete «hoda» pri pri okretanju oko sredine tela na drugu stranu.

Sa osam meseci dete se okreće sa stomaka na leđa i izvodi kontrapokret od zone rame-karlica tj. obrtanje kičmenog stuba. Ovakav pokret odrasli automatski čine u hodu.

Sa devet i deset meseci dete je uvežbalo sve faze kretanja i mišićne grupe u ležećem položaju tako da sada može da se uspravi, da puzi, da podiže jednu nogu i da se preko klečećeg stava uspravi uz predmete u stojeći stav.

Krajem jedanaestog i u dvanaestom mesecu 90% dece počinje prohodavanje u stranu uz pridržavanje za predmete. Više od 50% dece sa punih dvanaest meseci hoda slobodno bez pridržavanja.
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Korisnikov avatar
dolce-vita
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1074
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 8:32 pm

re vezbe

Post od dolce-vita »

Hvala vam najlepse
elektra
Novi član
Novi član
Postovi: 48
Pridružio se: Pet Dec 19, 2008 10:29 pm

Post od elektra »

Nakon pravilnog i čvrstog sedenja, uvežbanog puzanja i podizanja u uspravan položaj, dete je spremno za prve samostalne korake. To se najčešće dešava između 12 i 16 meseca, sa tolerancijom i do 4 meseca, što znači da je sve u redu ako dete počne samostalno da hoda cak i sa 10 meseci, a takođe i ako prohoda u 21 mesecu. Jedino je važno da roditelji ne pokušavaju da po svaku cenu nauče dete da hoda da bi mogli time da se pohvale i pokažu kako su uspešni roditelji.

Svako dete ima svoj ritam sazrevanja koji treba poštovati i pomoći mu da uspešno savlada razvoj motorike. Zbog nedovoljne upućenosti i nestrpljenja neki roditelji stavljaju dete u dubak da bi što pre naučilo da hoda, što najčešće uspori ovaj proces jer se na taj način ne ovlada ravnotežom koja je neophodna za samostalan hod. Uz to u dupku dete nepravilno hoda oslanjajući se vrhovima prstiju o podlogu i na taj način formira pogrešnu šemu hoda.

Dete će prohodati kada bude dovoljno sazrelo i uvežbalo sve neophodne elemente samostalnog hoda, uspravljanje iz klečećeg položaja, hodanje uz pridržavanje, najpre noga do noge, zatim noga ispred noge, održavanje bočne ravnoteže sa prebacivanjem težine, i na kraju ravnotežom napred-nazad. Postepeno će smanjivati površinu oslonca i gegajući hod se polako gubi, dete počinje da spušta ruke dole i sve više hoda kao odrasli. Kada napravi 8 samostalnih koraka može se reći da je prohodalo. Sve ovo traje i po nekoliko meseci ali roditelji moraju biti strpljivi. Ako dete vodite za ruku pre nego što je dobro savladalo hod, bitno ćete poremetiti šemu hoda i njegovu stabilnost, što se može videti kod dece koja svaki čas padaju, a roditelji hodaju iza njih raširenih ruku pokušavajući da ih zadrže pre nego što padnu na nos.

Prerano postavljanje na noge je beskorisno i može biti opasno, zbog nedovoljne zrelosti može doći do deformiteta kolena, a pod težinom tela potkolenice se krive.

Pustite decu neka se pravilno razvijaju bez ikakvih "pomagala", tipa dubak,kajsevi i sl. neka priroda odradi svoj posao. I ne preporucuje se nikako vodjenje dece jer je hod nestabilan i nepravilan,da je spremno za hod dete bi prodohalo samo. Samo cete opteretiti skeletni sistem bez ikakvog raloga i stvoriti podlogu za brojne deformitete kicme i stopala!!!



:D :D :D :D
Pikaso
Novi član
Novi član
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Mar 31, 2009 8:13 pm

Post od Pikaso »

:D Samo da potvrdim da se u potpunosti slazem sa napred recenim, nikako hodalice isl. oni sve rade sami kad su spremni.Mi smo nasu devojcicu spustili na pod sa 6.meseci,ona se vrtela tu sa igrackama, polako pocela da puzi, sa 10meseci je bila brza kao metak, sa 12mes, mogu slobodno reci sama prohodala, bila jako pazljiva znala da se cuva i da padne, posto joj je pod bio "poznati" teren. :)
dimedej
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 62
Pridružio se: Uto Feb 10, 2009 10:05 am

Post od dimedej »

Moja beba je juce napunila 8 meseci. Takodje ne puzi, vec se kao nesto vrti na stomaku i pomalo podizuci guzu pomera se unazad. Radimo vezbice koje ste opisali, pa propuzace valjda. Uostalom, koliko znam, ima beba koje preskoce puzanje, pa prohodaju.
sludjena mama
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1893
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

Post od sludjena mama »

Cist i jednostavan primer:moj sin nije puzao uopste,ma ni da cuje za to ,pored svih nasih pokusaja i vezbica!Prohodao je tri dana posle prvog rodjendana!
Cera je puzala od sestog meseca ,uspravila se sama sa deset meseci i prohodala kad je napunila 11 meseci!
Nema pravila i nista ne mora!Sve zavisi od deteta i njegove lenjosti tj raspolozenja :wink: Najveca je glupost kad je nas pedijatar rekao -stimulisite ga,mora da puzi-!Pazi MORA!Ajd nateraj dete na silu da puzi a ono nece pa nece!Sta treba-da ga guram na silu?
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!
Korisnikov avatar
dolce-vita
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1074
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 8:32 pm

re vezbe

Post od dolce-vita »

Nama je dr rekla , nikakvo forsiranje, kad neuroloski sazri za prohodavanje, prohodace.
style
Novi član
Novi član
Postovi: 15
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:31 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: pancevo

Post od style »

e sada kad sam ovo sve procitala lakse mi je.nasa devojcica stara sada sest meseci tacno,nego bili smo kod fizijatra pre nekih tri meseca,malo je drzala glavu u desnu stranu,pokazali nam vezbe za to i ispravili smo.kada smo bili na kontroli pre mesec dana dr kaze da je to kao u redu,ali da je jako lenja i da bi vec trebalo da stavlja svoje nogice u usta,ona hvata svoje nogice ali ne moze da ih stavlja u usta,i da bi kao trebalo da se sama potpuno okrece sa ledja na stomak ni to ne moze,pa evo sada opet vezbamo. htel sam da vas pitam da ne preteruje malo fizijatar?naravno da nam to ne skodi,ali kao da smo najgori,ona je jako aktivna beba,zivahna.istrgnuce se iz ruku kada je drzimo,ni sekundu ne smemo da je ostavimo samu na krevetu.mislim da uopste nije lenja. sta vi mislite .molim misljenje tamaraft.hvala u napred.inace stimulisemo je igrackama i uporni smo makar i do plakanja koje se retko desava. da dodam rekla nam je da sa pet ipo meseci mora da stavi nogu u usta i da se okrene na stomak.pomoc,da li je to u redu?
mislimsvojimmozgom
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 333
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 8:42 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

Post od mislimsvojimmozgom »

Dragi moji, davno je moj sin bio beban u prvoj godini zivota...Al, mame sve pamte, sam pa tako i ja...
Malo je puzao ...potom,je sam "petljao" oko pokusaja da se uspravi uz namestaj...danima...Nisam ga ni ohrabrivala...niti mu pomagala...Imao je "Kokija"- majmunce koje sam bila zakacila na kanap i privezala za dva kraja na visini koju "samo sto nije mogao dohvatiti"...Prethodno sam zakljucila da voli to majmunce...
E kada je bez problema ustajao uz namestaj ukljucila sam se i postala njegova setalica.Zapravo stavljala sam ga na moja stopala i tako bi smo hodali...hodali... Ubrzo se opustio i napravio prve korake...
Ono sto je meni interesantno i dan danas je zbog cega je uvek kada bi poceo da hoda morao imati ( polupraznu ili pak praznu) flasicu za vodu(vaznpo je bilo da je flasica sa cuclom)...koju bi stavljao u usta i pocinjao bi "mars"...:))) Nikakva setalica, nikakav pokretni dubak-samo opisano...prohodao je i hodao ,4-5 nedelja pre prvog rodjendana.
Svako dobro i radost vasoj deci i vama R.
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))
Korisnikov avatar
dolce-vita
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1074
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 8:32 pm

re vezbe

Post od dolce-vita »

Moj bebac ima 9,5 meseci, jos ne szavlja nozne prste u usta, jedno pitanje samo, ko zna neka odgovori,da li beba od 9 meseci treba stalno da ima cipele na nogama?Pitam zato sto mi je komsinica rekla da u tom uzrastu beba bez obzira da li je na podu, posto ja moju drzim na cebadima, treba da ima na sebi cipele koje joj stezu zglob.Konstantno!!!


Sad me to jako zanima, moj bebac je stalno na podu, tu su mu igracke, puzi potrbuske, igra se, ali mu ne obuvam stalno cipele.Cak, stavise, citala sam da beba treba da bude bosih nogica kad prohoda.


Pozzzzzzz
style
Novi član
Novi član
Postovi: 15
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:31 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: pancevo

Post od style »

eto vidis,iskreno mislim da preteruju malo.joj kako bi bilo da ona nosi cipele stalno. :roll: pa valjda treba da nosi kad je aktivan bebac,zar ne,tad treba da se stegnu zglobici.a kad lezi ili spava valjda ne :-?
Pikaso
Novi član
Novi član
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Mar 31, 2009 8:13 pm

Post od Pikaso »

Ne razumem? Sta ce joj cipelice ako ne stoji na nogama :o Dok puzi sasvim je svejdno sta ima na nogicama(samo da joj nije hladno :D )
Cipelice (ciciban), su potrebne kada se uspravi i pocinje prve korake da bi im ojacali skocni zglob, ucinili ih sigurnijim, olaksali taj pocetak.
Mi smo nasoj devojcici prve ozbiljne(ne one paradne), cipelice kupili za 1.rodjendan, i bilo je prosto fascinantno videti koliko se ona sigurno oseca u njima (ne krive joj se nogice), i bukvalno je tad i prohodala na brzinu,spontano.
mikrosvet
Novi član
Novi član
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Apr 02, 2009 10:39 am

Post od mikrosvet »

moj sin je prevremeno rodjen (u 33 sedmici). sad mu je 9 meseci, i jos ne moze samostalno da sedi.
literatura kaze da je normalno da prevremeno rodjena deca kasne sa motorikom, ali ja cu njega svakako voditi neuropedijatru. on je krupan - mada se i rodio sa 2600 grama, sto je poprilicna tezina sa 33 sedmice. po izgledu nimalo ne zaostaje za drugim bebama. ne puzi, i ne dize se na noge samostalno, ali jako je aktivan i zivahan.
da li neko ima iskustva sa prevremeno rodjenom decom, i da li je stvarno istina da treba oduzimati dva meseca (ako je toliko ranije rodjeno) i prema tome gledati razvoj do prve dve godine?
style
Novi član
Novi član
Postovi: 15
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:31 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: pancevo

Post od style »

pozdrav,samo sam htela da vam napisem da smo bili na kontroli kukova i da je sve u savrsenom redu,casice sazrele,skinut siroki povoj, i jos kaze dubak i ogradica u osmom mesecu.pozdrav.ipak mislim da nam nista od ovog nije potrebno,vezbacemo sami,polako pa kud puklo. :wink:
Odgovori