Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Uto Dec 01, 2009 11:23 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Mame,

Kada ste ucili svoju decicu koja je koja boja?Moj bebac ima 17,5 meseci i interesuje me kada je pravo vreme za to?Kada su vasa decica pocela da raspozanaju boje?

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Čet Dec 03, 2009 1:00 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
JOj ne secam se tacno kad, ali je bilo sigurno posle 1,5 godine. Dugo ih je brkala (nekad i namerno jer je zabavljalo da nas zeki) ali sad vise nemamo taj problem (sad ima 2,5). Negde procitah da deca nauce boje tek sa 4 godine....ne znam dal je bila greska u stampi....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Čet Dec 03, 2009 12:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Mislim da je to lapsus za 4 godine.Ja mog bebca od 17,5 meseci ucim, pokazuje interesovanje, ali brka, isto kao tvoja mala.Ali zato pogadja oblike, nasao je jedan plasticni predmet i pokazuje mi ga i pokazuje prstom na sat :D Istog su oblika.Kako je sada tvoja malena?

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Čet Dec 03, 2009 5:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 5:58 pm
Postovi: 137
Mislim da to zavisi od deteta i da je najbolje da pokušaš a ako ne pokazuje interesovanje,odložite učenje za kasnije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pet Dec 04, 2009 12:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Moja cera je ziva cigra, to ne miruje ni jedne sekunde ni bez a ni sa sinom. Uz to je i pravi radoznalko i neverovatno koliko brzo uci stvari. Nogica je za sad ok, sledecu kontrolu imamo tek na leto (boze nekada bas mrzim nemacke lekare), nosi jos sinu (uskoro joj skidamo danju pa ce je imati samo dok spava). Kad idemo u igraonicu ili park, skinem joj sinu jer vidim da joj to smeta zbog drugara i da joj je neprijatno, pa je onda pustim par sati da se izigra do mile volje ko sva ostala deca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pet Dec 04, 2009 3:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Za stariju se ne sećam.
Ova mala sa 2.5 razlikuje i imenuje sve, čak i ljubičastu, narandžastu.... jedino ponekad pomeša plavu i zelenu.
Niko ih nikad nije učio, same su pitale.
Mislim kažem ja da je bluza plava kad je oblači ili da je tanjir roze, ali nikad nisam preslišavala i ispitivala: koja je ovo boja... Kad im je u glavama došlo vreme same su pitale...

_________________
Mamine tri ženske:
E 07/2003
P 04/2007
N 02/2009


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pet Dec 04, 2009 9:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Znaci, mozda je on jos mali za boje, isto je i sa mojim deckicem , jako radoznalo dete,kaada mesim picu, kuvam rucak, ma sve ga zivo zanima, samo daaaaaj mi, i trazi da ga uzmem da gleda.Drago mi je Dea da je dobro, vazno je da je ona vesela, zdrava i razplozena, i to ce proci.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pet Dec 04, 2009 12:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
Isto ko wiseslawa...kad dodajem nesto kazem i koja je boja...ali na primer kad se igramo sa keglama...znate one plasticne pa se naredjaju pa se ruse lopticama kao u kuglani...ja mu kazem ajde da naredjamo plave..on uzme plave..ajde zute...on zute..i tako crvene...e sad za neke druge stvari ne potrefi boju u opste da ne kazem nema pojma...oblike sve zna i ubacije ih u iste otvore, ali samo pogadja kad kazem gde je zuta...a to je krug, on kaze kug...ostale ne...
eto...inace ima 1.5 god....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Ned Dec 06, 2009 10:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Sve nam je zelene boje. Kada se od nje zatraži stvar određene boje, ne promašuje (sem kada hoće da zavitlava), ali zato kada ona traži nešto - to je obavezno zelene boje. Ima nešto više od 2 godine. Isto tako, uglavnom neće da priča lepo, ali nekada se pređe pa izgovori potpuno čisto i komlikovaniju rečenicu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Ned Dec 06, 2009 10:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
To za kompilovaniju recenicu i meni nije jasno. :) Moj bebac od 17, 5 meseci, zna da kaze zica za žicu, a recimo, kada ga ucim kako mu se zove deda Mile, on kaze samo miiii... i smeje se :) Ili se zeza, ili mu jednostavnije da kaze zica od mile :)

Inace, za boje necu da ga opterecujem, recimo za raznorazne zivotinje zna, i za domace i za divlje i bas ga zanimaju.Tako da treba postovati trenutna interesovanja.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pon Dec 07, 2009 4:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 5:58 pm
Postovi: 137
Primetila sam kod moje devojčice, kada na nečemu insistiram, ona ćuti, a kada ja odustanem i ne ponavljam više, ona me iznenadi i kaže to što sam je učila...na pr: učila sam je da nam krava daje mleko, kad god sam je tih dana pitala šta daje krava, ona je ćutala kao da me ni ne čuje da bi posle nedeljak dana, gledajući neki crtać gde se pojavila kravica uzviknula: mama, kava, muuu, meko! Tad mi je postalo sve jasno... Mislim da je tip deteta koje kupi podatke ali da jednostavno ne ponavlja " po komandi" već kada ona hoće...to mi se i dopada na neki način...Nemoj se iznenaditi ako se tvoj mališa uskoro obrati dedi sa Mile :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pon Dec 07, 2009 2:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 22, 2008 4:47 pm
Postovi: 532
Lokacija: Backa Palanka
Ja mojoj govorim kada joj listam neku knjigu i pokazujem joj koja je koja. pr. U knjizi o džungli kakve gaće ima Mogli i kakve su boje štipaljke kad se igra sa njima i td. Polako kad je pitam koje je šta boje ona brka, ali ne insistiram nego joj govorim koja je koja boja da vremenom nauči nije bitno kada će. Neke majke uče decu posle treće godine, ali svako je različit.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Pon Dec 07, 2009 4:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
[quote="djidji"]Primetila sam kod moje devojčice, kada na nečemu insistiram, ona ćuti, a kada ja odustanem i ne ponavljam više, ona me iznenadi i kaže to što sam je učila...na pr: učila sam je da nam krava daje mleko, kad god sam je tih dana pitala šta daje krava, ona je ćutala kao da me ni ne čuje da bi posle nedeljak dana, gledajući neki crtać gde se pojavila kravica uzviknula: mama, kava, muuu, meko! Tad mi je postalo sve jasno...

Isto, jednostavno ne voli forsiranje, kad hoce kaze, kad nece cuti.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 5:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Nov 10, 2008 3:33 am
Postovi: 56
Ne znam sada da li treba da se zabrinem.
Fina tema posto i mene bas to zanima.
Naime,moj sin ima 3 god i 3meseca i uopste ne zna ni jednu jedinu boju :-? .Niti ga to zanima.
''Dijagnostikovan'' mu je hiperaktivni nemir,nestasan je do bola,nista mu ne drzi paznju duze od dva minuta,samo skace skace skace i opet skace po ceo dan,brblja za deset zena,ne moze niko da ga nadgovori :D ,ali boje ne zna.
Radoznao je,mnogo,sve me pita,sve voli da zna vidi i cuje.
Sa bojama sam pocela da ga ucim jos pre drugog rodjendana ali ni tada nije pokazao interesovanje,pa rekoh neka ga,kasnije ce.
Medjutim,evo ni sada,ga ni ne zanima kada mu pokazujem boje,pricam,iskulira me sto posto...
Da li treba da se zabrinem,i sta da radim,ima li neko sawet?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PREPOZNAVANJE BOJA
PostPoslato: Ned Dec 20, 2009 8:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
blondica je napisao:
Ne znam sada da li treba da se zabrinem.
Fina tema posto i mene bas to zanima.
Naime,moj sin ima 3 god i 3meseca i uopste ne zna ni jednu jedinu boju :-? .Niti ga to zanima.
''Dijagnostikovan'' mu je hiperaktivni nemir,nestasan je do bola,nista mu ne drzi paznju duze od dva minuta,samo skace skace skace i opet skace po ceo dan,brblja za deset zena,ne moze niko da ga nadgovori :D ,ali boje ne zna.
Radoznao je,mnogo,sve me pita,sve voli da zna vidi i cuje.
Sa bojama sam pocela da ga ucim jos pre drugog rodjendana ali ni tada nije pokazao interesovanje,pa rekoh neka ga,kasnije ce.
Medjutim,evo ni sada,ga ni ne zanima kada mu pokazujem boje,pricam,iskulira me sto posto...
Da li treba da se zabrinem,i sta da radim,ima li neko sawet?


Za početak da naglasim da nisam medicinski radnik. Ko je izvršio "dijagnostiku" hiperaktivnog nemira? Hiperaktivnost je bolest (nešto vezano za protok moždanih signala) koja se uspešno leči i ne treba je brkati sa nemirnošću. Hiperaktivnost ima naslednu sklonost. Hiperaktivna deca su jako pametna ali usled nedostatka pažnje ispadaju jako glupa. To se najčešće primeti kada pođu u školu. I nisu obavezno nemirna, niti sklona skakanju. Njihov možak radi 300 na sat i nije u stanju da "svari" sve informacije koje dopiru do njega.
Ipak, mislim, da dete od 3-4 godine još uvek nije spremno za aktivno učenje.
Da li zna ako mu kažete da donese npr. plavu kocku da je donese? Ako u većini slučajeva pogodi, onda je OK. Ako donosi slične boje to može da znači i da je daltonista, što je kod dečaka mnogo češće nego kod devojčica (za devojčicu neophodno je da tata bude daltonist a majka da nosi gen daltnoiste, tj da ima nekog pretka daltonostu) - onda ulogu imaju nijanse sive ili uske skupine boja u zavisnosti od stepena daltonizma.

Kod moje dvogodišnje devojčice u 99% je sve zeleno, ali zato ako joj se kaže da donese crvene papuče, neće promašiti što važi i za ostale boje koje su bilo kada pred nju imenovane. Za sada smo skoncentrisane na čiste boje.

Ovo je plavo a i ovo je plavo
ovo je zeleno i ovo je zeleno
a ovo je plavo-zelena (cijan) boja, a za dete je to plava ili zelena u zavisnosti koju prvu boju ugleda i ubedite ga/je da je drugačije.
Uh, koja zbrka?!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 59 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: