Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Milion pitanja u vezi ishrane
PostPoslato: Pon Sep 11, 2006 8:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 5:47 am
Postovi: 32
Lokacija: KRALJEVO
Pa da pocnemo redom:
1. Kako ste spremali palentu za vase bebice i kada ste poceli da je dajete?
2. Kada mozemo da pocnemo da koristimo namirnice koje sadrze gluten?
3. Kada ste bebi poceli da dajete mleko samo ujutru i uvece?
4. Da li mogu da pravim mlecene kase (npr rizolino i plazmu) sa adaptiranim mlekom, posto njega pijemo.Ne znam kakav ce ukus da imaju
5. Kada smem da mu dajem manje pasiranu hranu (sitno,sitno seckanu)
To bi bilo sve za sada.Hvala unapred na odgovorima


Mateja 18.02.2006 :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 12, 2006 10:52 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 02, 2006 11:27 am
Postovi: 58
Lokacija: Nürnberg
Hm...cek dok razmislim :)
Palentu sam pocela mozda oko 8 ili 9 mj. Stavim vodu da prokljuca,a u drugi loncic stavim hladnu vodu i pomjesam malo palente i dobro promjesam da nema grudvica.Istresem u kljucalu vodu i mjesam i mjesanm nekih 15 min. Vidjeces ako bude gusto ti dosipaj vode da bude normalno rijetko i mekano za bebicu. Na laganoj vatri mjesaj nekih 15 min.Poslije pomjesaj sa pavlakom ili jogurtom koji ima manji procenat masnoce i super dorucak.Sve sto moj sin nepojede,ja zavrsim :) kada je djete vece onda mozes malo soli. Rizine pahuljice npr.milupine mozes sa formulom jer tako pise i na kutiji.Ja sam pocela kravlje mlijeko sa nekih 10 mj. a formulu kada negdje idemo,jer je lakse za spremiti. Ne znam kolika ti je beba,ali ja sam plazmu sa kravljim pocela od 10 mj. A znala sam i ranije da u zdjelicu stavim malo mlijeka i u to keks i napravis gusce pa bude kao papica.ALi uglavnom hranu sa glutenom nisam prije 6 mj. Manje pasiranu hranu sam pocela od 9 mj.probaj pa ces vidjeti kako bebi ide,ali ako je vec veca neka se uci da zvace. Mozda sam nesto preskocila,ako jesam dodacu jos nesto :) pozz ako imas jos pitanja probacu da ti pomognem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 12, 2006 10:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 02, 2006 11:27 am
Postovi: 58
Lokacija: Nürnberg
Eh,da preskocila sam jedno pitanje. Kada sam pocela mlijeko samo ujutru i uvece.Kada je moja beba imala 6 mj i kilazu 8,800,dr je rekao da je beba velika i da dam mlijeko samo 2 puta,a on je tada pio 4 flasice.Meni je to nekako malo tada bilo,ali sam ukinula jednu.Dugo je imao ujutro,poslije podne i pred spavanje flasicu. Pred godinu dana,samo ima 2 flasice ali sada mu ponekad dam coko mlijeko ili sa ukusom neke vocke :) Kada je beba vece onda vec jede i jogurt,pavlaku i sir tako da netreba previse flasica da ima. Eto dosta od mene :) POZzzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 13, 2006 9:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 3:35 pm
Postovi: 171
Lokacija: Beograd
E , evo i ja de se umesam u ovu temu . Korisne informacije o ishrani mozete dobiti na ovoj adresi http://www.drkomnenovic.co.yu/saveti_roditeljima.html . Sto se tice palente , ona se moze uvesti sa navrsenih sest meseci . Kravlje mleko se NIKAKO ne preporucuje pre navrsenih godinu dana , a naravno ni kasnije kada je pozeljno koristiti FORMULU sa oznakom 3 . Sto se tice pasirane i seckane hrane IZBOR je iskljucivo na roditeljima i apsolutno nije zavisan od broja zubica koje dete ima odnosno nema u odredjenom uzrastu , a sto je najcesca zabluda roditelja . Mama sam dva decaka koji NIKADA nisu jeli pasiranu ili blendiranu hranu i smatram da je blender izmisljen da pomogne ''prezauzetim'' mama da stvore lose navike u ishrani svoje dece . Ovo naravno vazi za one mame koje svojoj deci iskljucivo daju blendiranu hranu pravdajuci se da dete pljuje drugu hranu . Ukoliko se hrana rucno ispasira i doda sitno , sitno seckano meso dete se sigurno nece ne daj Boze zadaviti , sto je jos jedna od velikih ZABLUDA , vec ce od samog pocetka imati mogucnost da spoznaje ukuse razlicite hrane koja mu je ponudjena . Mislim da je tu kljuc za sticanje dobrih navika u ishrani na dugorocni , prakticno zivotni period . Sve kasice , ukljucujuci i rizolino i cokolino , itd . iskljucivo spremajte sa FORMULOM . Ukus ostaje nepromenjen . Od 9-og meseca se u pojedine piree od povrca moze dodavati kravlje mleko u maloj kolicini , naravno ono sa NAJVECIM PROCENTOM MLECNE MASTI , 3.2 % , nikako manje masno jer je ono i manje korisno za decu tog uzrasta . Do druge godine deca treba i moraju da konzumiraju mlecne proizvode sa vecim procentom mlecne masti , ovo je naravno preporuka nutricionista , a ne moja licna . Tek kasnije se u zavisnosti od nutritivnih navika i predispozicija ka gojenju daju preporuke oko izbora manje ''masnih'' namirnica . Jos nesto je veoma bitno , MARGARIN ne bi smeo da se nadje u ishrani dece NIKAKO . Sto se tice glutena , znamo da je od njega daleko veca steta nego korist i da konzumiranjem u najranijem uzrastu moze izazvati veoma neprijatnu bolest CELIJAKIJU . Zato se preorjentisite na bezglutenske proizvode (uvek gledajte nalepnicu na hrani) i potrudite se da pre 6-og meseca dete ne konzmira proizvode koji sadrze gluten , naravno pozeljno je da to bude sto KASNIJE . Sto se tice kolicine mleka , nju je neophodno svesti na 500 ml dnevno , sve preko toga nosi vise stete nego koristi , jer mleko svojim sadrzajem fakticki utice na smanjenje hemoglobina u krvi dece , smanjuci njegovu iskoristljivost iz druge hrane koju dete unosi . Ukoliko dete recimo ne pije ili ne voli mleko , treba mu ponuditi jogurt , svez sir , kajmak ... Kolicina je naravno ista (oko 500 ml) i odnosi se na ukupnu kolicinu svih mlecnih proizvoda koje dete unese u organizam u toku dana . Eto , toliko od mene !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 88 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: