Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kako izbeci gojaznost?
PostPoslato: Pon Avg 01, 2005 10:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Moj sincic je "malo" buca. Rodjen je sa 3,650 kg, sada ima sest meseci i 9,400 kg (i 68 cm duzine!). Pocela sam sa nemlecnom ishranom pre prakticno mesec i po ( mozda se neko seca, govorila sam o tome u jednoj od prethodnih tema), ali on nije pokazivao neku preveliku zainteresovanost za hranu sem za sisanje. E sada vec pocinje i da mljacka kada vidi da mi rucamo. U toku pre podneva mu dajem neku vocnu kasicu, a popodne(u vreme kada i mi rucamo, kako bi rucali svi zajedno) povrce. Uvela sam mu i belo meso. To sam mu obecala da cu da ga castim zato sto su mu pre nedelju dana izbila dva zubica! E sada tu se mota jedno pitanjce. S obzirom na to da je buca i da stvarno halapljivo jede, pritom pojede oko 100-150 ml(ne znam koliko je to u gramima), da li bi trebalo da mu ogranicavam kolicinu hrane? Koliko on sme da pojede mesa u toku nedelje? Sta ne bi smeo od hrane koja dovodi do gojaznosti? Uopsteno, potrebna mi je pomoc oko ishrane, jer se stvarno bojim da ne napravim neku glupost. Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 02, 2005 12:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Obicno kada se predje na cvrstu hranu, deca i dobiju dosta na tezini. Nemoj da te to zabrinjava, bitno je samo da se beba pravilno hrani i sve ce biti u redu. Cim bude poceo da se krece, neces imati razloga da razmisljas o tezini.
Sto se tice ishrane, namirnica, dnevne kalorije deteta se krecu od 900 do 1350. Koliko je tacno bebi potrebno hrane da bi odrzalo uravnotezen porast tezine zavisi od njenog stasa, metabolizma i aktivnosti.
Pitala si za meso. Ne bi trebalo vise od 50 grama dnevno detetu dati mesa. Da bi se zadovoljio unos proteina, ne mora uopste to biti meso. Njima je potrebno 4 porcije ( oko 25 grama ) dnevno. Jedna decja porcija proteina zadovoljava bilo sta od ovih namirnica: polovina solje jogurta, 20 grama tvrdog sira, 20-30 g ribe, piletine ili mesa, 60 g tofua, 60 g testenine sa visokim sadrzajem proteina.
Naravno, postoje i dnevne potrebe kalcijuma ( 4 porcije ), gvozdja ( svakog dana ponesto ), vitamina C ( 2 porcije ), lisnatog povrca ( 2 ili vise porcija ), osatalo voce i povrce ( 1 - 2 porcije dnevno ), integralne zitarice ( 6 ili vise porcija ). Nemam sad vremena da napisem opsirnije koje su i nacine pripreme.
Tako da moras pametno da odaberes namirnice i pripremis. Meri uvek grame na vagi, kasnije to postane rutina. U toku dana je neophodno da napravis jelovnik koji zadovoljava sve potrebe bebe.
Do gojaznosti ne dovodi nista od povrca ili voca samo za sebe, jedino neumerena kolicina istih. Tako da slobodno mozes detetu davati i krompir i integralni pirinac i kukuruz ( jos uvek ne leguminoze mali je ), samo da vodis racuna o kolicini. Isto vazi i za voce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 05, 2005 12:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Hvala puno na odgovoru, ali ...too many information for me!
E ovako, Vasa je imao tu "cast" da proba sargarepu, krompir, kelerabu, tikvicu,pirinac, jabuku, breskvu, bananu, od skoro kajsiju i pilece meso. Uvela sam mu od skoro svakodnevno prepodne vocni obrok( Milupinu mlecnu kasu sa jabukom i sargarepom ili neku vocnu koju sama napravim), a popodne kasicu od povrca, kao rucak ( i to pravim, ne kupujem). Da li bi trebalo da mu uvedem i vecernji obrok? Da li je stetno ako mu svakog dana dajem isto? Da li mogu ostatak kasice (povrcne) koju pripremim da sacuvam u frizideru do sutra?Da li mogu da mu dajem griz? Da li mogu sada da mu ubacim zumance u ishranu? I jos jedno pitanje, verovatno najdosadnije: Da li moze neko da mi da primer obroka za jedan dan jer vise ne znam sta bi trebalo da promenim i da ubacim?
Hvala sto me trpite!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 05, 2005 3:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Princip pravilne ishrane: danas crveno, sutra zeleno, prekosutra zuto :D Salim se, ali kod beba se negde na to i svodi. Sto vise boja, to je bolja zatupljenost svih hranjivih sastojaka.
Posto je Vasa bas mnogo mali, ima samo 6 meseci, malo ste rano krenuli sa toliko namirnica, pa ako tim tempom nastavite do prvog rodjendana cete jesti i nojeva jaja :) Mislim da si mu isuvise novih ukusa dala za relativno kratko vreme. Malo uspori tempo. Potpuno te razumem da vise nemas ideja sta da mu pravis i da ti se cini da on jede monotono. Ne brini, sasvim je njima dobro do prvog rodjendana da "vrte" otprilike 5 vrsta povrca i voca. Pretpostavljam da on jos sisa.
Povrce koje bi dalje mogla da mu uvodis ( naravno uvek od 3 do 5 dana cekas da vidis reakciju, da ne bi bilo alergije ): paskanat, celer, brokoli, karfiol, prokelj. Meso i zivina oko 7 mog i ili 8 mog meseca se uvode. Za zumance je rano. Kao i za citrusno voce. Nemoj griz da mu dajes, umesto njega mozes mu dati pirincane, ovsene ili jecmene pahuljice. Vodi racuna oko alergogene hrane u koju spadaju izmedju ostalog i jaja, mleko ( kravlje ), kikiriki , psenica, kukuruz, riba, jagodicasto voce, paradajz, orasi ( kostunjavo ide ionako tek sa dve godine ) , grasak, pasulj, cokolada....
Priprema hrane je izuzetno bitna, nemoj dodavati so, a ni secer. Kuvaj na pari povrce, pod pritiskom ili bez vode. Krompir sa ljuskom skuvas, pa onda oljustis. Oljusti uvek jabuke, nektarine i slicno, zbog pesticida. I sto je najvaznije kada uvodis novu hranu, daj mu samo nju, bez ikakvih drugih dodataka. Treba njima vremena da im se to culo razvije i da skontaju ukuse.
U frizideru mozes da cuvas 24 sata hranu, medjutim ako je beba jela iz teglice to nemoj vracati naravno, vec prospi, jer pljuvacka zbog bakterija i enzima ce pokvariti ostatak sadrzaja. Naravno da je uvek bolja sveze pripremljena hrana.
Za sada se njegov unos hrane meri na kasicice. Videces oko 8 og meseca kako ce poceti puno da jede, oko 10 tog jedu maltene kao dvogodisnje dete.
Ne bih licno vise nista ubacivala za sada na tvom mestu, jedino bih povela racuna o izboru namirnica, pa to vrtela. Recimo, jedna banana za nas odrasle predstavlja uzinu, a njih bebe je to obrok. Znaci, banana ti je vec jedan obrok. Zitarice ( za nas dovoljno do 100 grama ), naravno integralne, za njih jedna supena kasika ili 1/4 solje integralnog pirinca. Vitamin C podmiruje 1/4 solje brokolija ili prokelja, lisnatog povrca. Vitamin A podmiruju zeleno i zuto lisnato povrce, recimo osrednja mrkva, kasika bundeve, polovina zute brskve, jedna nektarina....Gvozdje ( bolje se apsorbuje sa vit. C pa se daje u istom obroku ) govedina, integralne zitarice, suvo voce...Kalcijum unosi putem mleka. Proteine preko mesa, mleka, jaja, testenine sa visokim sadrzajem proteina, tofua....
Vasi je dovoljno da jede dva crvsta obroka i jednu uzinu, a ostalo mleko. Posto je moje dete alergicno i ne jede ni mlecne proizvode, a ni gluten, ne znam koliko ima smisla da ti pisem njegov jelvnik, ali napisacu ti recimo kako izgleda ono sto on jede, neka od kombinacija. Ima odlicnu krvnu sliku i dobro napreduje, nikad bolestan.
Kad ustane, ja mu smiksam bananu sa po dve suve kajsike, smokve, malo grozdjica i pola jabuke recimo. Posle nekih dva sata pojede oko 50 grama jecmenih ili ovsenih pahuljica sa spec. mlekom i malo malteksa. Za rucak obicno pojede do 50 grama mesa ( konjsko najcesce i riba ), ali meso jede svaki drugi dan. U kombinaciji recimo sa sampinjonima ( 50 gr ), integr. pirincem ( 30 gr ), persunom, celerom, mrkvom ( po malo ). Posle za uzinu pojede obicno supu od npr. karfiola sa spec. mlekom i razanim brasnom ( kasicica ). Pred spavanje pojede neku vocnu kombinaciju. Ako mu se nesto gricka dobije integralni keksic. Ali ne praktikujemo grickanje izmedju obroka.
Posto Vasa ima 6 meseci, on bi po tipiku trebalo da ima sada 5 obroka dnevno, iskljucivo mlecne hrane. A na to ti dodaj jedan vocni i jedan povrcni. Pravi mu recimo kompote, onda corbice, piree vocne, pecenu jabuku, krompir pire. Uzmes recimo das mu jednu bananu ( manju ) sa pola jabuke. Ili jabuku sa pola breskve. Meso npr skuvas sa paskanatom i celerom i mrkvom i malo integrl pirinca i brokolija. Ili recimo karfiol sa mlekom i pir. pahuljicama. Ima niz kombinacija. Recimo ja nikada ne mesam voce, uvek mu to dajem samo. A kad mu dajem pahuljice, onda mu dajem sa mlekom i ponekad i povrcem. koristim tikvino, laneno, susamovo ulje u ishrani. Kad se pojavi bundeva, ispeci mu koricu, daj da gricka. Ali vodi racuna da ne preterujes sa unosom karotena, jer se pozuti od njega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 16, 2005 5:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Puno hvala na odgovoru! Nisam bila u mogucnosti da odmah odgovorim (nedostatak vremena, a i interneta), ali sam tvoj odgovor odmah odstmpala i cuvam ga u bebinom kuvaru kao jedan od recepata. Uzgred, Vasilije je probao skoro sve i svasta od hrane zato sto sam pocela da mu dajem nemlecnu hranu jos sa 4,5 meseca. On tada nije puno jeo, ali morala sam malo da mu skrenem paznju od sisanja (bile su velike vrucine, pa je sisao na svakih pola sata, a nije hteo ni vodu ni sokove). Neko vreme smo imali problem sa jelom zbog vakcine. Proslog ponedeljka je primio trecu Di-Te-Per, nije bilo nekih burnih reakcija, ali nije hteo nista da jede, samo je sisao pet dana. Sestog dana, u subotu, se razbio od kasica. Nikada ga nisam videla da tako jede. Nervira se dok mu spremam hranu, jer bi on to odmah da mu bude spremljeno, zine cim vidi kasicicu, cak i lepo otvori usta, zvace... Ma drugo dete, nema sta. A za sve to je kriva (ili zasluzna) vakcina.
Hvala jos jednom i svako dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 16, 2005 7:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 20, 2005 3:39 am
Postovi: 106
Super je sto voli da jede i izuzetno je vazno sto pravi pokrete zvakanja. Nadam se da ce i kasnije voleti da jede, mada bebe su cudljive, menjaju se iz meseca u mesec. U svakom slucaju, iskoristi sada ovo voce i povrce kojeg ima na pijaci. Od jeseni cete biti prinudjeni da vrtite nekolicinu namirnica. Mozes isto tako da mu kupis pirincane kao kolace ( prilicno je to bljutavo, ali moje dete to voli recimo ), tope se u ustima, a sa tim nije lose da vezba zvakanje i grickanje. Ili neki integralni keksic ( prave se sa fruktozom ) koji je mekan, pa moze lako da se istopi u ustima. A i njima to znaci, prave se vazni kad dobiju tako nesto :) Samo vodi racuna da gricka sam dok si ti prisutna, da se ne zagrcne. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 17, 2005 11:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
U periodu, posle vakcine, kada nista nije hteo na kasicicu, pokusala sam par puta da mu dam prstima (bananu, jabuku..) i on je samo tako i otvarao usta. Kao pomalo zvace, ali ponesto i pokusa da proguta, pa mu se sve zacrvene okice. Nije to nista krupno, ali nije izblendano. A sada kada mu sve to blendiram on povremeno zamljacka i kao da zvace, pa se sve nadaleko cuje. Mada, iskreno, prijalo mi je to sto je bar na neko vreme izbacio kasice. jer se sve nadam da ce malo da popusti u kilazi. Ne znam, mozda i preterujem, ali mislim da je sa ovom tezinom u vecoj mogucnosti da postane gojazan. Videcemo za nekoliko nedelja koliko je dodao u kilazi za ovih mesec dana. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: