JELOVNIK ZA ZDRAVO ODOJČE NA VEŠTAČKOJ ISHRANI
OD 1. DO 10. DANA
Posle rodjenja, obično nakon 2, a najkasnije 6 sati počinje se sa hranjenjem odojčeta i to dojenjem po želji deteta. Broj podoja u prvim danima može biti 6 do 12 podoja za 24 sata. Izuzetno ukoliko iz bilo kojih razloga je nemoguće dojiti, obroci se sastoje iz adaptiranog mleka u prahu (impramil) količina svakog pojedenog obroka se postepeno povećava od 10 – 60 grama, ne više od 8 obroka dnevno.
OD 11. DO 30. DANA
Tokom 24 sata odojčetu se daje 7 mlečnih obroka. Nastavlja se sa davanjem istih mleka kao u prethodnim danima. Količina svakog pojedinog obroka se povećava od 60 do 100 grama. Od 15 dana počinje se sa davanjem AD vitamina u dogovoru sa lekarom.
U TOKU II MESECA
Tokom 24 sata odojčetu se daje 6 mlečnih obroka. Nastavlja se sa davanjem istih mleka kao u prethodnom periodu. Količina svakog pojedinog obroka je 100-120 grama. Nastavlja se sa davanjem AD u dogovoru sa lekarom.
U TOKU III MESECA
Tokom 24 sata odojčetu se i dalje daje 6 mlečnih obroka. Nastavlja se sa davanjem istih mleka. Količina svakog pojedinog obroka je 120 -130 grama. Nastavlja se sa davanjem AD vitamina.
U TOKU IV MESECA
Tokom 24 sata odojčetu se i dalje daje 6 mlečnih obroka. Nastavlja se sa davanjem istih mleka kao u prethodnom mesecu. Količina pojedinog mlečnog obroka je od 140-150 grama. Nastavlja se sa davanjem AD vitamina.
U TOKU V MESECA
Tokom 24 sata odojče dobija 5 mlečnih obroka i 2 nemlečna dodatka., koja su količinski zajedno približni jednom celom obroku. Mlečni obroci se sastoje od adaptiranog i delimično adaptiranog mleka u prahu u količini od po 150-160 grama. Uvode se dva nemlečna dodatka. Svaku novu namirnicu uvoditi pojedinačno. U toku jedne nedelje najviše dve nove vrste. Prvih nekoliko dana daje se 4-6 kašičica redjeg pirea od šargarepe Ovo se postepeno povećava na 80-100 grama, kad se može davati pire i od neke druge vrste povrća sa i/ili eventualno bez mleka (uz šargarepu i krompir, tikvice i pečena bundeva) u povrću. Daje se kompot od jabuke, breskve i banane ili pečena jabuka sa bananom. Voćni sok iscedjen od svežeg voća se daje izmedju obroka 1 puta po 6 kašićica (jabuka, mandarina, breskva, trešnja, višnja ili 6-7 kašičica razblaženog limunovog soka dnevno). Voćni sokovi se daju isključivo u preporučenim količinama i ne mogu da zamene vodu. Nastavlja se sa davanjem AD i C vitamina i gvoždja u dogovoru sa lekarom.
U TOKU VI MESECA
Tokom 24 sata odojčetu se daje 4 mlečna i 2 nemlečna obroka.Mlečni obroci se sastoje od istih mleka kao i u prethodnom mesecu, a daju se u količini od po 180-200 grama. Od ova 4 obroka, jedan je mlečna kaša sa pirinčanim pahuljicama ili kukuruznim brašnom. Daju se dva cela nemlečna obroka u količini od 120-130 grama. Oni se mogu sastojati od pirea od navedenih vrsta sezonskog povrća. U obroke povrća dodaje se dva puta nedeljno 20-30 grama pasiranog pilećeg, junećeg, ćurećeg ili telećeg mesa. Uvodi se kuvano žumance 2 puta nedeljno, najpre ¼, a zatim ½ , koje se dodaje mlečnoj kaši ili povrću. Sveže strugano voće daje se u količini od 50-70 grama. Nastavlja se davanjem istih sokova 1 put dnevno po 7-8 kašičica, osim limunovog soka koji se daje razblažen 2 puta po 5 kašičica. Nastavlja se sa davanjem AD i C vitamina i gvoždja u dogovoru sa lekarom.
U TOKU VII MESECA
Tokom 24 sata odojčetu se daju tri mlečna i dva nemlečna obroka. Mlečni obroci su od adaptiranog mleka u prahu. Jedan od ovih obroka je mlečna kaša. Za pripremu mlečne kaše koriste se pored pirinča i kukuruza i druge žitarice (pšenica, ovas, zov, ječam i dr.). Količina mlečnih obroka je 200-220 grama. Jedan nemlečni obrok dnevno sastoji se od povrća sa dodatkom (3-4 puta nedeljno) mesa od 40-50 grama. U obrok povrća dodati 1-2 kafene kašičice ulja po potrebi. Jedno celo kuvano žumance dodaje se maksimalno 2 puta nedeljno u mlečnu kašu ili povrće (naizmenično sa mesom). Drugi nemlečni obrok je voće. Nemlečni obroci se daju u količini od po 180-200 grama, a strugano sveže voće 100 grama. Nastavlja se sa davanjem pomenutih sokova 1 put po 50 grama od svežeg voća i ne svakodnevno, isključivo kašičicom ili iz šolje. Može se uvesti sok od paradajza, kruške, kajsije, pomorandže. Nastavlja se sa davanjem AD vitamina, gvoždja u dogovoru sa lekarom.
U TOKU VIII i IX MESECA
Tokom 24 sata odojčetu se nastavlja sa davanjem 3 mlečna i 2 nemlečna obroka. Daju se isti mlečni obroci kao u prethodnom mesecu u količini od 220-250 grama. Daju se i isti nemlečni obroci sa dodacima u količini od po 200 grama. Svi dodaci su isti kao i u VII mesecu.
U TOKU X MESECA
Tokom 24 sata nastavlja se sa davanjem 3 mlečnai 2 nemlečna obroka. Mlečni obroci su isti kao u prethodnom mesecu. Od 3 mlečna obroka, samo 1 je kaša ista kao i u prethodnim mesecima, s tim što se umesto žitarica može dati kašša od keksa, piškota ili sutlijaš (pirinač na mleku). Količina pojedinog mlečnog obroka je najviše 250 grama. Nemlečni obroci se ne razlikuju od onih u prethodnom mesecu. Povrće treba prognječiti, a kuvano meso dobro usitniti. Celo kuvano žumance stavlja se 2 puta nedeljno u mlečnu kašu ili povrće, naizmenično sa mesom. Obroci se daju u količini od po 200 – 250 grama. Sokovi najviše do 120 grama dnevno, ali ne svakodnevno i svi dodaci (vitamini, gvoždje) takodje su isti. Odojčetu se daje u ruku biskvit, kifla, korica hleba ili piškota da gricka, u prisustvu majke.
U TOKU XI I XII MESECA
Tokom 24 sata i dalje se daju 3 mlečna i 2 nemlečna obroka. Mlečni obroci su po sastavu i količini isti kao i u prethodnom mesecu. Može se još dodati kačamak ili popara od dvopeka sa uljem. Pri tom se može koristiti kajmak ili mladi beli sir. Može se dodati i puding kuvan na mleku i kiselo mleko ili jogurt. Nemlečni obroci su, takodje, isti kao i u prethodnom mesecu i po sastavu i po količini. Povrće se može davati iseckano, pečeno u rerni (krompir, bundeva). Mesu se (kuvano, sitno iseckano oko 50 grama, faširana šnicla), dodaju se naizmenično sa žumacetom kao i u prethodnom mesecu. Svi dodaci su isti. Odojčetu se daje u ruku, isto kao i ranije, s tim što se kifla može dati sa kajmakom i mladim belim sirom. Ne preporučuje se istovremeno uvodjenje 2 ili više različitih namirnica. Namirnice za pripremu obroka moraju biti ispravne, sveže ili zamrznute. Može se koristiti industrijski pripremljena hrana za odojčad. Odojčetu od 6 meseci treba minimalno soliti nemlečne obroke. Čokoladu i druge koncentrovane slatkiše ne treba davati odojčetu. Začinjena i masna hrana se ne daju odojčetu. Nemlečnu hranu je preporučljivo davati kašičicom. Hrana za odojče mora biti propisno pripremljena. Posle svakog obroka posudje mora biti dobro isprano i jednom dnevno iskuvano. Odojčetu pre napunjenih šest meseci ne treba davati pšenično braššno, keks i griz. Deci iz porodica sa alergiijskim oboljenjima ove namirnice uvoditi kasnije. Belance od jajeta se ne daje deci pre navršene prve godine jer često izaziva alergijske manifestacije. Šećer koji se koristi za zasladjivanje obavezno prethodno prokuvati u vodi. Dodavanje vitamina A, D i C sprovoditi u dogovoru sa dečijim lekarom.
Ovaj jelovnik preporučuju pedijatri sa VMA.
JELOVNIK ZA ZDRAVO ODOJČE NA VEŠTAČKOJ ISHRANI
Moderatori: ModeratA, moderato, vlada99