Skočni zglob

Deo Foruma za sva pitanja iz oblasti oboljenja, traumatskih stanja, tumorskih procesa na koštanom sistemu. Diskusije o ortopedskim hirurškim stanjima, degenerativnom reumatizmu, akutnim i hroničnim oboljenjima koštanog ili zglobnog dela lokomotornog aparata. Saveti o primeni fizikalnih procedura i kineziterapije.

Moderatori: vlada99, ModeratA, moderato

Odgovori
rossete
Novi član
Novi član
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Jun 18, 2014 9:34 am

Skočni zglob

Post od rossete »

Pozdrav svima.
Pre malo manje od 2 godine sam iščašila skočni zglob, imala sam jak otok desetak dana(rečeno mi je da sam možda i iskidala neke ligamenete), išla sam na fizikalnu terapiju i posle dve, tri nedelje sam počela normalno da hodam. Pre povrede sam aktivno trenirala atletiku, međutim nakon toga sam prestala i od onda nisam imala nikakvu fizičku aktivnost koja opterećuje zglobove.
Odlučila sam da počnem ponovo sa trčanjem i prvi dan sam se pripemala, a već drugi sam imala malo jači trening (možda i više nego što je trebalo), i za posledicu, naravno, imala sam upale mišića, koje su trajale par dana. Kako su one jenjavale, primetila sam da nije sve u redu, već dve noći ne mogu da zaspim, jer mi nijedna poza ne odgovara. Čak i preko dana, otežano hodam, jer kada stanem punim stopalom osećam zatezanje i čudan bol u jednom zglobu, čak i u potkolenici.. Čudilo me je što nema otoka, ako sam ga opet povredila (međutim sada vidim sasvim mali, jedva primetljiv).
Da li bi ovo mogla da bude posledica umaranja zgloba, jer ga dugo nisam aktivirala na taj način ili je nešto ozbiljnije?
Korisnikov avatar
RehabFizio
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 103
Pridružio se: Čet Nov 28, 2013 8:42 pm
Lokacija: Beograd

Re: Skočni zglob

Post od RehabFizio »

Zglob ne može da se umori, mogu jedino mišići koji ga okružuju i održavaju zglob u najoptimalnijem položaju za funkcionisanje. Nije neuobičajeno da dugo ostanu posledice posle iščašenja. Kod Vas, najverovatnije, postoji neravnomeran raspored opterećenja između zglobnih površina, ako je problem u zglobu. Ili mišići i vezivno tkivo nisu bili dovoljno pripremljeni za opterećenja, u smislu da su skraćeni i nedovoljno elastični i otud bol i zatezanje. Sve u svemu ne mislim da je nešto opasno i sugurno se može rešiti pravilnim tretiranjem.
rossete
Novi član
Novi član
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Jun 18, 2014 9:34 am

Re: Skočni zglob

Post od rossete »

Hvala puno na brzom odgovoru!
Da li mi možete reći kako da ga tretiram? Da li treba da stavljam hladne obloge? I koliko će otprilike trebati vremena da se bol pri hodu umanji?
Korisnikov avatar
RehabFizio
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 103
Pridružio se: Čet Nov 28, 2013 8:42 pm
Lokacija: Beograd

Re: Skočni zglob

Post od RehabFizio »

Nema na čemu.
Ustvari ovde govorimo o uganuću zgloba (distorzija)? Lečenje iščašenja zgloba (luksacija) bi bilo mnogo duže i neizvesnije tako da sam odmah pretpostavio da se radi o distorziji.

Ne može se znati koliko će bol u zglobu trajati. Najbolje je da postepeno ulazite u trening i da istežete sve mišiće noge, polako i postepeno. Probajte da osetite svaki mišić pri istezanju. Hladne obloge stavljajte ako ima otoka. Ako ste u mogućnosti obratite se stručnom licu - fizioterapeutu za dodatne terapije.
rossete
Novi član
Novi član
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Jun 18, 2014 9:34 am

Re: Skočni zglob

Post od rossete »

Da, izvinjavam se, nisam puno upoznata sa tim terminima, uganuće je u pitanju.
Nisam trenutno u mogućnosti da posetim fizioterapeuta, pa ću probati sama da se oporavim. :)
Hvala puno na savetima!
Odgovori