Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: ruptura ACL
PostPoslato: Uto Jan 27, 2009 6:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 6:24 pm
Postovi: 2
Dobar dan svima,

Povredio sam prednji ukrsteni ligament. Zakazana mi je artroskopija. Zanima me dali je artroskopskim putem moguce operisati ACL ili mora klasicno otvranje kolena.

Puno hvala svima koji mi daju bilo koji odgovor ili prenesu iskustvo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 27, 2009 8:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Relativno skoro je na forumu postavljano slicno pitanje, tako da ne bi bilo lose da malo pretrazite. Ukratko, ACL je moguce operisati i "otvoreno" i artroskopski, a uglavnom operator procenjuje koja je varijanta pogodnija za pacijenta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 27, 2009 9:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 6:24 pm
Postovi: 2
Dragi Veljko,

Hvala. Dosta toga sam citao na ovom forumu. Upravo sam se zbog toga i registrovao ali nisam uspeo/nisam imao vremena da nadjem bas ovu temu, probacu. No, opet, puno hvala, dali ste mi precizan odgovor, u obimu i sustini upravo onakav kakav je trazen.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: POMOC......HITNO
PostPoslato: Čet Mar 12, 2009 11:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 8:22 pm
Postovi: 5
Imam jedno pitanje.Posle uradjene magnetne rezonance kolena dobio sam izvestaj od lekara koji mi je uradio magnet kolena.Ja toliko nisam strucan i neznam te medicinske nazive pa me zanima sta ovo znaci:

*Lezija ACL-a vizualizuje se samo distalna trecina ACL-a, u daljem toku ACL-a(u proksimalne dve trecine)vidljivi su rupturirani fragmenti ACL kao i avilzija sa femuralne insercije
*Parcijalna ruptura superficijalnog sloja MCL-a u distalnoj trecini(u fazi reparacije)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 6:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
1) Ostecenje prednjeg ukrstenog ligamenta - vidi se samo donja trecina ovog ligamenta, a u njegovom daljem toku (u gornje dve trecine) vide se prekinuti delovi ligamenta kao i njegovo odbvajanje sa pripoja na butnoj kosti.
2) Delimicni prekid povrsnog sloja unutrasnjeg uzduznog ligamenta (u stadijumu zarastanja)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Jos jedno pitaje
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 8:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 8:22 pm
Postovi: 5
Imam jos jedno pitanje,tj dva-tri
1.Dali na osnovu ove dijagnoze ja moram na operaciju?
2.kako se radi ta operacija
3.S'obzirom na moju mladost,imam 16 godina,dali moze doci do toga da meni to sraste,bez operaciji

unapred zahvalan na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 8:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
1. Cepidlacki receno, mora se samo ono sto spasava glavu. O potrebnosti operacije se odlucuje na osnovu dijagnoze, pratecih nalaza i zivotnih zahteva i ocekivanja pacijenta. Dakle, morate da porazgovarate sa ortopedom da pa onda odlucite da li je Vama operacija potrebna ili ne.
2. Za ovaj problem postoji nekoliko operativnih tehnika. Operativnu tehniku odredjuje operator posle detaljnog uvida u stanje pacijenta i pratece nalaze, a nekada i na osnovu intraoperativnog nalaza.
3. Prekid prednje ukrstene veze vrlo retko zarasta spontano.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Opet ja
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 8:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 8:22 pm
Postovi: 5
Imam jos par pitanja.
1.Dali moze biti od pomoci fizikalna terapija i ojacavanje misica butne kosti Quadriceps-a
2.Vasa preporuka kod koga da se javim,za operaciju,u kom klinickom centru
Ja imam vezu kod prof.doktora Milankova u novom sadu,dali bi bilo najbolje da se javim kod njega,posto su me uputili na artroskopiju?

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 9:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
1.Dali moze biti od pomoci fizikalna terapija i ojacavanje misica butne kosti Quadriceps-a


Da! I fizikalna i kineziterapija.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 1:40 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ako imate kontakt za Milankova, super.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 1:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 8:22 pm
Postovi: 5
Zahvaljujem vam na svim odgovorima,savetima i preporukama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 1:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 12:50 am
Postovi: 6
Evo i mene sa svojim problemom!
Krajem novembra na rekreaciji sam povrijedio koljeno, po preporuci uvaženog dr. Moljevića iz Užica par nedelja nosio fixator, zatim krajem januara uradio MR gdje sam dobio sledeći nalaz:

-U suprapatelarnom recesusu vidi se zona hipersignala više lateralno.
-Tokom pregleda prednji ukršteni ligament se ne dobije paralelan sa krovom interkondilarne fose, a vidi se i inkongruencija lateralnog kondila femura i tibije konsekutivno.
-Stražnji ukršteni ligament urednog toka i intenziteta signala.
-Prednji i stražnji rog lateralnog meniskusa urednog toka i inteziteta signala.
-Prednji rog medijalnog meniskusa uredan, stražnji na periferiji ima manju kosu areu višeg signala koja ne dopire do ruba meniskusa-grad II.
-Tetiva m. kvadricepsa kao i patelarna tetiva urednog izgleda i intenziteta signala.
-U poplitealnoj jami ne vidi se Bekerove ciste.
-Na dorzalnom dijelu artikularne plohe patele lateralno vidi se lučna zona nižeg signala.
-Sve vidljive koštane strukture urednog izgleda i intenziteta signala.

DIJAGNOZA:

D169 - Lezija LCA i manja lezija cornu post.med.meniskusa

Doktor mi je preporučio vježbe za jačanje "butnog" mišića i moram priznati da nisam bio baš disciplinovan, tj. nisam redovno vježbao... :oops:
Juče sam bio ponovo na kontroli i on mi je napisao sledeće:

Dg: Ruptura ACL genus sin.

Za ligamentoplastiku.

Preporučio mi je dr. Milankova iz NS, međutim državljanin sam BiH tako od uputnice nikakve vajde, a takođe me je uputio na dr. Sinišu Bijeljca iz Banja Luke kod kojeg sutra idem na pregled.

Imam 32. godine, priroda posla mi je takva da sam često i dugo na nogama(muzičar), sportom se ne bavim baš nešto aktivno mada volim i fudbal i tenis i skijanje a pitanje je da li je u mom slučaju potrebna hirurška intervencija???

Unaprijed hvala na odgovoru, ujedno da se izvinem zbog malo dužeg posta!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 7:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
O potrebnosti operacije se odlucuje na osnovu dijagnoze, pratecih nalaza i zivotnih zahteva i ocekivanja pacijenta. Dakle, morate da porazgovarate sa ortopedom pa da onda odlucite da li je Vama operacija potrebna ili ne.

Steta sto niste vezbali jer biste tek kad ojacate misice videli da li vam je je koleno nestabilno i, ako jeste, koliko to smeta. (A i posle operacije mora da se vezba).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Povreda kolena
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 12:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 21, 2009 12:33 pm
Postovi: 2
Pozdrav svima,
procitala sam mnogo korisnih informacija na ovom forumu, a kako je svakome njegova muka najteza napisacu sta me muci pa mozda me neko dodatno posavetuje i kaze sta je najbolje.
15.02. sam povredila koleno na skijanju, stavljen mi je gips sa sledecom dijagnozom:
-klinicki otvaranje ++pri valgus stres testu, prednja fioka pozitivna kao i Lachman test, gips 4 nedelje,....
Nakon 4 nedelje izgleda da se nije nista mnogo popravilo i dijagnoza je sledeca:
- po skidanju gipsa zaostaje lokalnaotecenost uz palpatorno bolnu osetljivost, pozitivan Lachmanov test kao i stress valgus.
Preporuka: MR i nosenje kolene ortoze
Nalaz MR je sledeci:
- u recesusima sinovije vidi se manja kolicina tecnosti
- ligamentarni aparat kolena patelarni, kvadriceps, posteriorni ukrsteni, lateralni kolateralni pravilnog signala
- prednja ukrstena veza edematozna u svom femoralnom pripoju nepravilnog ugla pruzanja ne vizualira se na konorarnim presecima
- medijalna kolateralna valovita, ali kontinuirana i bez promene signala na T2W
- meniskusi: letralni pravilan, u zadnjem rogu medijalnog horizontalni hipersignal
- artulularna hrskavica kontinuirana
- u zglobnim telima se ne vide znavi preloma, u medijalnom odeljku znaci artroticnih promena
MR NALAZ: Laesio ACL susp rupt.part, et laesio MCL in SAN.
Artrhosis g.dex
Deg.intrasubst.men.medialis

Otisla sam kod fizijatra da krenem sa terapijom, ali me on vratio da ortoped pogleda nalaz MR jer zbog velikog otoka se plase da rade bilo sta. Ja na svoju ruku radim vezbe za ojacavanje natkolenice i to do granice bola, a kod ortopeda imam zakazano za 5 dana.

Bicu zahvalna za objasnjenje koliko je zaista ova povreda teska i sta mi je ciniti,.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 7:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 12:50 am
Postovi: 6
@Veljko Jovanovic hvala na odgovoru, nije da baš nisam vježbao, samo što to nije bilo redovno... :oops:

Inače bio sam kod specijaliste u Kasindolu i ovako stvari stoje, tj. ovakav je nalaz:

-Objektivno, bol na palpaciju medijalne zglobne pukotine.

NMR-lezija LCa.

Dg: Leasio LCA genus sin. Laesio mednisci medialis(Ruptura cornu post.)

Indikovana je artroskopija u spinalnoj anesteziji, sa eventualnom ligamentoplastikom. Uraditi preop. pripremu.

Znači odluka je pala da se radi zahvat a doktor mi je kao laiku objasnio da će na licu mjesta, tj. kada otvore vidjeti šta i kako, meni sad ostaje da pripremim nalaze i da ugovorim termin. Inače da kažem da će se zahvat izvršiti u Banja Luci, u bivšoj kasarni "Trapisti"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 86 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: