Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Pertesova bolest
PostPoslato: Pet Mar 28, 2008 8:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 28, 2008 8:04 am
Postovi: 1
Dete mi ima 5 god. pre tri dana je ustanovljena dijagnoza MORBUS PERTHES COXAE SIN. predlog operacija, juce kod drugog ortopeda ista dijagnoza znaci operacija mora. Interesuje me koliko dete posle takve operacije nesme da se pomera i koja je razlika ako se detetu stavi gips posle operacije i posle 7 dana pusti kuci a u drugoj bolnici dete ostaje duze i postavlja se mislim ekstenzija na tu nogu. Molim vas da mi pomognete u odabiru mesta operacije Tirsova ili Banjica. Oba strucnjaka su vrh nase decije ortopedije, jos mi je receno da je to rutinska operacija, hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 28, 2008 1:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kakva je Pertesova bolest?

Radi se o avaskulnoj nekrozi što znači «koštana smrt». U ovom slučaju proces se dešava na glavi butne kosti koja je u bliskom dodiru sa karlicom i čini zglob kuka.

Koliko je bolest česta?

To nije često oboljenje, sreće se kod 1od 10 000 dece. Kod dečaka u uzrastu između 3. i 12. godine, ova bolest je 4-5 puta češća nego kod devojčica. Najveća učestalost je između 4. i 9. godine.

Koji su glavni znaci bolesti?

Kod većine dece hramanje je prvi znak bolesti, praćen jačim ili slabijim bolom u kuku, ponekad i bez bolova. Obično je zahvaćen jedan kuk, ali u 10% slučajeva proces je obostran.

Kako se postavlja dijagnoza?

Pokretljivost u kuku je ograničena i uglavnom bolna. Na početku procesa rendgenski snimak je obično normalan, ali kasnije se uočavaju promene koje su opisane u uvodu. Snimanje kostiju posebnim metodama koje se zovu kompjuterizovana tomografija ili skraćeno CT nuklearna magnetna rezonancija, mogu da otkriju promene u ranijoj fazi bolesti nego rendgenski snimak.

Kako se bolest leči?

Decu koja imaju ovaj problem, treba uvek da kontroliše dečji ortoped. Lečenje zavisi od težine bolesti. U vrlo blagom obliku dovoljno je samo povremeno kontrolisati bolesnika.

U težim slučajevima primenjuje se lečenje sa ciljem da se glava butne kosti zadrži unutar zgloba kuka. To je važno da bi glava butne kosti, kada dođe do stvaranja novog koštanog tkiva, zadržala svoj kuglast oblik.
Da bi se to postiglo kod mlađe dece se stavljaju kaiševi koji drže kukove u razmaknutom položaju. Kod starije dece se primenjuju ortopedske intervencije (osteotomija tj.odsecanje ivice kosti da bi se glava zadržala u boljem položaju unutar udubljenja na karlici).

Kakva je prognoza?

Prognoza zavisi pre svega od težine promena (manji obim promena znači bolja prognoza). Ona je bolja ako je dete mlađe od 6 godina. Ceo tok zbivanja od fragmentacije do obnavljanja koštanog tkiva-regeneracije traje između 12 i 18 meseci. Dobru prognozu ima oko 2/3 dece što se i radiološkim pregledom može potvrditi.

Kakav je savet za svakodnevne aktivnosti?

To zavisi od vrste lečenja. Deca sa blažim oblikom bolesti koju lekar samo prati, treba da izbegavaju aktivnosti koje opterećuju zglob kuka, kao što su trčanje i skakanje. U svemu ostalom njihove svakodnevne, školske i druge aktivnosti ne treba da se razlikuju od aktivnosti njihovih vršnjaka, osim što treba da izbegavaju teža opterećenja kukova.



Ja bih preporuchila Banjicu!!!!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 8:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Informacije ste dobili, a i sto se mene tiche, preporuka glasi Banjica. Ipak je Banjica referentna kuca za ortopediju u ovom delu Evrope. Moze da pricha ko sta hoce, ali to je cinjenicno stanje stvari. Ne kazem da u drugim ustanovama nema strucnjaka, naprotiv, ima vrsnih lekara. Ali najvishe decje patologije se ipak uradi na Banjici.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 8:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
Dete NIJE mali covek!!!

Decu bi trebalo da lece decji doktori!!!

Lep pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 8:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
daltone, opusti se, Banjica ima i dechije odeljenje na kom rade deciji doktori!
zamisli?

samo polako!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 04, 2008 7:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
ne lozi se napaljena tamara! ne ukrute se svi kojima si u blizini, da bi morali da se opustaju...

ja NISAM napisao da banjica nema decje odeljenje!!!
ortopedi koji tamo rade NISU decji doktori, iako lece decu, zamisli!!!

samo polako!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 05, 2008 12:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
dalton je napisao:
ne lozi se napaljena tamara! ne ukrute se svi kojima si u blizini, da bi morali da se opustaju...

ja NISAM napisao da banjica nema decje odeljenje!!!
ortopedi koji tamo rade NISU decji doktori, iako lece decu, zamisli!!!

samo polako!


koliko nervoze i gneva u tebi! chemu to?

ako si nervozan/nervozna iskali to na zid a ne na ljude koje ne poznajesh!

ne budi malogradjanin/ka!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 05, 2008 10:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
kada diskusiju zapocnes kao djilkos sa "opusti se"... "zamisli"... "samo polako", a u celom svom postu ne pomenes nista od onoga o cemu sam ja govorio, moj komentar u potpunosti odgovara tvom civilizovanom i kulturnom stavu, draga, prepametna tamara!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 06, 2008 3:23 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
hvala na komplimentu :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: