Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Feb 01, 2010 9:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
ja sutra idem na dogovor o operaciji! drzte palceve pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Feb 01, 2010 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
SRECNO!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Feb 02, 2010 3:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
Mila PG hvala lepo! evo me ja se vratila! nemaju sada bezcementne proteze odprilike za mesec dana stizu :cry: javit ce mi! sta ima novo kod vas? pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Feb 03, 2010 12:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 03, 2010 11:45 am
Postovi: 1
Pozdrav svim hrabrim ucesnicima na ovom podforumu.
I ja sam kanditad za vestacki kuk u buducnosti, ali se to trenutno odlaze. Jer, moj problem je malo drugaciji.
Operisala sam urodjeno iscasenje levog kuka sa 10 godina na Banjici. Sve je bilo u redu narednih 27 godina (svi mi napominju da treba da budem zahvalna i na tolikom vremenskom periodu :roll: ), rodila sam bez problema dvoje dece i sve radila normalno.
Medjutim, od aprila prosle godine pocinju bolovi i ogranicenje kretanja, pre svega setanje. Ono sto je cudno jeste da nemam bolove u kuku ili preponi, vec me uzasno boli donji deo kicme, u predelu krsta s leve strane, toliko da vec duze vreme ne mogu da setam ni nekoliko minuta da ne moram da cucnem, sednem ili se bar povijem na dole. Bicikl vozim bez ikakvi problema i dok je bilo leto to sam koristila kao nacin kretanja. U miru nemam bolove, ali me boli kad spavam na levoj strani, i kad duze stojim (dok operem sudove i sl.).
Idem ponovo na kontrole kod ortopeda na Banjici. Na rtg snimku nema ubedljivih promena na samom kuku, vide se neke promene na donjim segmentima kicme ali u okviru ocekivanog - tj. receno mi je da izmenjena statika u kuku (levi kuk mi je izbacen u odnosu na desni jos od operacije) utice na kicmu i okolne zglobove. Isla sam i kod fizijatra, radila vezbe, struje i parafin, ali nekog posebnog efekta nema. Analgetici uopste ne deluju pa ih ni ne uzimam. Nemam neuroloske ispade i pregledom se ne uocavaju druge promene osim sto mi je leva noga od detinjstva tanja od desne.
Zanima me da li je neko imao slican problem - jer imam utisak kao da mi ni doktori ne veruju kad kazem koliki je intenzitet bola (dva porodjaja sam izdrzala bez ijednog jauka, te pretpostavljam da sam hrabra :D ) i da je i najkraca setnja za mene mucenje.
Ne zuri mi se sa vestackim kukom (uskoro punim 38 god.), ali se pitam da li postoji jos nesto sto mogu da uradim da sebi olaksam sadasnje tegobe?
Da li bi mi ugradnja vestackog kuka, iako me sam kuk jos ne boli :o , pomogla da prestanu tegobe sa kicmom i omogucila normalno hodanje?
Vidim da ovde ima i drugh osoba kojima je razlog za vestacki kuk bilo urodjeno iscasenje i operacija u detinjstvu, pa me zanima da li je neko imao tegobe ovog tipa "na pocetku" price koja je dovela do proteze?
I, molila bih dr Veljka, ako ima neki komentar ili sugestiju koja bi mi pomogla jer moji dosadasnji doktori uglavnom samo odmahuju glavom...
Ja jesam zahvalna i za prethodnih 27 godina ali se pitam sta jos mogu da ucinim da poboljsam kvalitet zivota koliko mogu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Feb 03, 2010 5:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
nena 72 ja nisam lekar ali iz svog izkustva ti mogu reci da sam i ja u slicnoj situaciji! ja sam kao dete imala 2 operacije zbog izcasenja kukova u NS koje navodno nisu uspele pa posle toga opet 2 u banjici koje su valda bile uspesne stim da mi je jedna noga bila kraca 1,5cm, stim sam zivela i radila do svoje 45 godine odila 3 dece bez problema! prvi put me strahovito zabolela kicma tamo 1986 pa proslo i onda 2006 kada me samo bolelo desno koleno (ali mi je leva noga bila kraca)i to strahovito! operisana sam sa totalnom bezcementnom koja je uspesna bez problema ali sad me vec jako boli leva i to u predelu kuka i kicme! ali je sad ta leva kraca oko 5-6 cm treba da me operisu ali juce sam bila kod lekara i kaze da nema bezcementne proteze! :( navodno stize za mesec dana! bolovi su prejaki.sta ti savetuje tvoj lekar? pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Feb 03, 2010 10:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
za Nenu:
Sem obostranog iščašenja kukova, urođenog, i bicikla kao spasonosnog prevoznog sredstva nemamo nešto puno sličnosti (treba da uramim tog milog dvotočkaša). Bolovi su uglavnom skoncentrisani u donjem delu kičme i u kolenima (više boli oko zglobova nego sami zglobovi) i to me intezivnije i češće boli koleno duže noge (razlika je 2,5 - 3cm, kako ko je merio). Katastofa mi je da operem samo dva tanjira, a o hodanju da ne pričam: posle maksimalno pet minuta kreće bol u srednjem delu leđa koji se kasnije postepeno spušta na kukove i kolena. Hodam kao pijani robot.
Lekovi su gotovo od nikakve pomoći kao i kreme. Kada me baš uhvati, prinuđena sam da popijem više lekova nego što bih smela, da se namažem svime i svačim da ne bih vrištala od bolova. Ne mogu da poredim sa porođajnim bolovima jer ih nisam ni imala - planirani carski rez kao jedini način završetka trudnoće.
E sada ono što je mene zbunjivalo a druge navodilo na pomisao da foliram jeste činjenica da evo sada mogu da sednem na bicikl napravim krug od 50tak km po ne baš laganom terenu i da mi ne bude ništa, ali zato je i 500m pešačenja za mene noćna mora. Vežbanje gotovo da ne pomaže čak zna i da odmaže. Jako, jako retko imam upale mišića a i kada se to desi to je uglavnom od hladnoće (zimi). Ali, zato imam česte grčeve mišića a naročito u tabanima.
Pre par dana sam našla, za mene, moglo bi se reći spasonosno rešenje: Počela sam po kući da hodam na prstima kraće noge i primetila sam da mi se radijus kretanja povećao a i da me ne rasturaju leđa posle samo dva oprana tanjira.
A 2003 godine ludačka vožnja bicikla uspešno me je oslobodila kljukanja raznoraznim lekovima protiv bolova koji su samo ga smanjivali tek da ne počnem da vrištim. Bilo je ono: Boli me šta god radila i ne ginu mi veštački kukovi a napolju lepo vreme i ajde da radim ono što volim DA VOZIM BICIKL I TO OZBILJNO. I znate šta se desilo? - Posle dva meseca ja sam bila bez bolova. A pre toga i fizikalna i svakodnevno vežbanje kod kuće i ništa. A kad god sam na kontrolama spomenula bicikl, uvek mi je rečeno da ne smem puno da ga vozim a neki su preporučivali mirovanje uz lagane vežbice.

Možda nekome pomogne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 04, 2010 7:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
remi meni je sada jos leva noga kraca 5-6cm, ja od operacije nosim samo papuce! i to tako da ispod svake lepim podmetac od tih 5-6cm1 i tako mogu sve da radim! ja sam na nogama ceo dan. istina da jutro pocinjem sa diklofenatom vec 3,5godina ali jos guram. sad od pre 2 mesece su poceli prilicno jaki bolvi, ali se nadam da cu stici na operaciju dok budu u granici izdrzljivosti! ja bicikli ne mogu da vozim posto taj levi kuk nema pokretljivost maks 50cm. pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 04, 2010 10:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
annn je napisao:
remi meni je sada jos leva noga kraca 5-6cm, ja od operacije nosim samo papuce! i to tako da ispod svake lepim podmetac od tih 5-6cm1 i tako mogu sve da radim! ja sam na nogama ceo dan. istina da jutro pocinjem sa diklofenatom vec 3,5godina ali jos guram. sad od pre 2 mesece su poceli prilicno jaki bolvi, ali se nadam da cu stici na operaciju dok budu u granici izdrzljivosti! ja bicikli ne mogu da vozim posto taj levi kuk nema pokretljivost maks 50cm. pozdrav


Kod mene kukovi rade samo napred-nazad i to opet ispod 90 stepeni a desni mi šlajfuje na bajku - malo pogoršanje i neću moći više ni ja. Strmije stepenište, viši trotoari mi predstavljaju problem, zaobilazim ih. Nema odavno pentranja na stolice a i stoličice su postale problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Feb 17, 2010 7:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Ja imam za 8.mi mart zakazan prijem na Banjicu radi operacije. :cry:

Zna li neko šta je potrebno (poželjno) pripremiti pred operaciju a da nije navedeno na spisku?

I, zna li neko šta je sa dr Veljkom Jovanovićem, ne javlja se nešto u poslednje vreme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 18, 2010 1:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
remi sve najbolje! javi se cim budes mogla!budi optimista sve ce biti lakse, posle operacije prestaju bolovi! pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 18, 2010 8:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Za remi.Ja sam operisala desni kuk isto na Banjici pre tri godine.Sto se tice u to vreme bilo je sve sto ti je potrebno sem tri stvari.Prva neke tablete za stolicu jer ako nemas u roku 5 dana stolicu oni te ponovo klistiraju,a to je jako strasno kad si operisan i jos na lopatu.Hvala Bogu meni nije trebalo ja sam posle 4 dana imala sve normalno.Drugo par slamcica za vodu,jer kako smo svi spretni padne dole,a desi se da su svi pacijenti operisani u sobi i nema ko da ti doda.Trece i naj vaznije su stake koje ces koristiti posle operacije i po mogucnosti po meri za tebe.U samoj Banjici u porumu ima da se prodaje stake ali u to vreme nisu bile bas pristupacne cene.VELIKI POZDRAV I SRECNO,AKO JOS NESTO TREBA SLOBODNO PITAJ.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 18, 2010 8:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
emili je napisao:
Za remi.Ja sam operisala desni kuk isto na Banjici pre tri godine.Sto se tice u to vreme bilo je sve sto ti je potrebno sem tri stvari.Prva neke tablete za stolicu jer ako nemas u roku 5 dana stolicu oni te ponovo klistiraju,a to je jako strasno kad si operisan i jos na lopatu.Hvala Bogu meni nije trebalo ja sam posle 4 dana imala sve normalno.Drugo par slamcica za vodu,jer kako smo svi spretni padne dole,a desi se da su svi pacijenti operisani u sobi i nema ko da ti doda.Trece i naj vaznije su stake koje ces koristiti posle operacije i po mogucnosti po meri za tebe.U samoj Banjici u porumu ima da se prodaje stake ali u to vreme nisu bile bas pristupacne cene.VELIKI POZDRAV I SRECNO,AKO JOS NESTO TREBA SLOBODNO PITAJ.


Koje su štake bolje: one klasične drvene pod mišku ili one aluminijumske na koje se laktovima - podlakticom oslanja? Zar ne postoje bolničke koje mogu da se zadrže neko vreme, bar do prve kontrole?

A to što se tiče padanja stvari na pod, to mi je jako poznato: Verovatnoća da će nešto završiti na pod eksponencijalno raste sa nemogućnošću podizanja istog sa poda (iskustvo posle carskog: sve što je moglo da padne, palo je - a nema savijanja i čučanja, privremeno). Iskreno, o slamčicama za vodu nisam ni razmišljala: pretpostavljala sam da ću moći da pijem iz flaše ili čaše. Setila sam se šta će mi trebati: Mašice za roštilj - nisu ni skupe ni teške a drška dovoljna da mogu da posluže za lov na "nevaljale" predmete".

Uh, stolica će da predstavlja već problem. Znam iz iskustva, posle carskog reza - nije da nisam mogla već mi nije odgovarao "ambijent" - bilo hladno i nisam mogla dugo da sedim na wc šolju a plašila sam se da poguram zbog reza (prvo što sam uradila kada sam stigla kući, bilo je da se "zaglavim" u wc na jedno pola sata). Posle ustajanja, valjda je dozvoljen odlazak u pravi wc?

Kakvi su po pitanju ćebadi - da li daju dodatno na zahtev, odnosno da li može da se donese ćebe od kuće ako kod njih vlada nestašica? Pitam jer sam zimljiva a uz to navikla sam na fenomenalno centralno grejanje (kao u sauni).

Problem zvani čarape: Obuvaju li dobrovoljno pacijente. (uh, ko li će sprečiti papuče da se sakriju ispod kreveta)

Šta se nosi od garderobe: spavaćice ili pižame?

Ima li šta ne sme da se unese u bolnicu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 18, 2010 9:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Još jedno pitanje: Da li se sa Banjice direktno ide u banju (njihova organizacija) ili se čeka pa kada se dočeka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 18, 2010 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Sto se tice staka ja sam imala obicne drvene,uzajmila sam od moje drugarice.Cini mi se da su limene mnogo bolje i lakse ,za to se raspitaj kod drugih.Sto se tice odlaska u wc ne znam kako je sada ali ja sam drzala kateter ii 3flase za dren 5 dana.I prvu stlicu moras da izvrsis u lopatu da ti sestra napise VELIKI PLUS u tenperaturnu listu.I ja sam imala dva carska reza,ali moras biti svesna da je sada noga operisana i da ces se mnogo teze kretati.Sto se tice cebad je bila ali neka debela konjska.A posteljina kako dodjes ne presvlaci se dok ne odes.Meni su moji morali da donesu moj jastuk od kuce jer je bolnicki jako tanak i tvrd.Izvini ako sam te razocarala i mnogo ti pisem ali tako je to bilo sem ako nisu dobili da sada neku donaciju.Moja preporuka je da odes nesto ranije taj dan i kad stignes na odelenju da sama sebi iskompletiras posteljinu.Sto znaci da sestra te smesti u sobu,a ti posle odes po sobama i trazis jastuk i sve ostalo.Gledaj da izaberes sto bolji i tvrdji dusek,da ti guza ne upadne!UF DOSTA SAM TI NAPISALA POCELA SAM DA DAVIM!A da zaboravi sve moze da se unosi sem droge i alkohola.Za banju je bilo da prva kontrola je za 3 meseca onda ti doktor predlaze banju i dobijes je,za Zrenjanin ja znam da nije bilo problema za cekanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Feb 18, 2010 11:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Da zaboravi da ti kazem da se nosilo pretezno spavacice jer je mnogo lakse i za tebe a iz za sestre koja te previja.A za carapice uvek je pacijent obuvo pacijenta,hoce i sestrice nije bilo problema,jako su ljubazne ako se i ti ophodis prema njima korektno!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 77 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: