Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Sre Jun 15, 2011 7:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 15, 2011 7:28 pm
Postovi: 8
Skener ili magnetna rezonancija, sta je efikasnije u dijagnostikovanju tumora bubrega? Naime, postoji sumnja na tumor levog bubrega jer je na ultrazvuku primeceno nesto 3.5cmx3.4cm, i savet lekara je da se pod hitno radi skener bubrega pa me zanima kad vec mora da se radi skener na nekoj privatnoj klinici (a rezonanca je samo par hiljada dinara skuplja), da li sve sto bi se videlo na skeneru i jos vise toga moze da se vidi i na magnetnoj rezon.
Zanima me jos i ako jeste tumor i ako je metastazirao, da li i to moze da se vidi na magnetnoj rez. Molim vas za sto hitniji odgovor i neki savet, inace posle ultrazvuka na nalazu urologa pise:
dg. Obs Tu renis lat sin
ako neko moze da mi pojasni ovu dijagnozu,
unapred zahvalan
Bojan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Sre Jun 15, 2011 8:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Apr 27, 2008 12:00 pm
Postovi: 133
Verovatno bi se videlo na mag.rezonanci ali,zasad,najbolji nacin je PET/CT.
Vidi se polozaj,velicina tumora ili meta promena,SUV(kolicina "upijene" glukoze) kojim se odredjuje,uslovno receno,aktivnost tumora.
Nisam se toliko interesovao za m.r. zato sto je PET/CT uvek pominjan kao najsigurniji,zena je isto imala samo PET/CT ili CT.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Sre Jun 15, 2011 8:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 15, 2011 7:28 pm
Postovi: 8
Ja sam dobio da radim CT Abdomena, a koja je razlika izmedju CT i PET CT?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Sre Jun 15, 2011 8:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 10:43 am
Postovi: 63
MR bi trebalo mnogo vise da pokaze nego CT, jer snima sloj po sloj organa, ako sam ja dobro obavestena. I da, manje zraci ili cak uopste ne zraci u odnocu na CT.
A koja je razlika izmedju PET CT i obicnog CT nalaza?

_________________
Svako dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Sre Jun 15, 2011 9:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Apr 27, 2008 12:00 pm
Postovi: 133
>Ja sam dobio da radim CT Abdomena, a koja je razlika izmedju CT i PET CT?<
Nema velike razlike,oba su dobri.Najbolja je kombinacija.
Razlika izmedju nalaza-PET/CT je mnogo detaljniji od PET,CT,M.R. posebno.
Postoje prednosti jednog i prednosti drugog,da sad ne objasnjavam.
Prednosti bilo kog od ova 2 ili kombinacije oba nad M.R.-ne znam,fokusirao sam se na PET/CT je u ovoj bolesti najbolja preporuka.
Ja sam stekoa takav utisak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Čet Jun 16, 2011 1:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 05, 2010 1:30 am
Postovi: 28
PET pregledom se detektiraju promjene u funkciji stanica i to na način, kako naše stanice troše nutritiente kao što su šećer i kisik.

Registrirajući ove promjene u funkciji stanice a koje su karakteristične za tumore u odnosu na normalno zdravu stanicu, liječnik dobija informaciju o promjenjenosti funkcije stanice, to jest tkiva i organa. Na ovaj način efikasno i brzo dolazimo do pouzdane dijagnoze. Rezultat pregleda omogućava liječniku da dobije visoko preciznu, točno određenu 3D sliku unutrašnjosti ljudskog tijela i njegovih organa i sistema.

Ovo pak omogućava važne informacije o zdravlju pacijenta, a liječniku pruža mogućnost da napravi najbolji mogući izbor za tretman i liječenje kod pacijenata sa malignim oboljenjima, srčanim oboljenjima i neurološkim oboljenjima.

Na primjer, PET skener omogućava potrebne informacije o metaboličkom stanju maligne stanice i može detektirati veoma male tumore, ali ne suviše preciznu lokalizaciju tumora.

CT skener daje informacije o izgledu i lokaciji tumora tako da kombinirajući ove dvije metode, liječnik dobija moćan sistem za otkrivanje i dijagnosticiranje oboljenja tj. rano otkrivanje tumora pružajući i liječniku i pacijentu veliku šansu da pobjede bolest.

Dakle najbitnija razlika između PET/CTa i običnog CTa je, da ovaj prvi gleda metabolizam ćelija (nakon ubrizganog kontrasta koji se troši u tim malignim ćelijama), a CT
pravi horizontalne Xray (rentgen) presjeke svakih 10 ili manje mm, i tako detektuje fizičke konture promjenjenih organa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Čet Jun 16, 2011 9:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 30, 2011 7:33 pm
Postovi: 67
Zdravo svima.Mene zanima da li neko zna da mi odgovori da li radi pet ct u Kamenici i ako radi da li se treba naruciti i koliko se ceka.Kolika je cijena bez uputnice?I kakvo je stanje sa pet ct-eom u klinickom centru u Beogradu da li on radi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Čet Jun 16, 2011 10:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
trebalo bi da oba skenera rade...mislim da kod nas ne mozete samoinicijativno da se snimite, da morate pre svega da imate upute sa onkoloske komisije, pa da vam odobri posebna komisija koja zaseda u kamenici/beogradu i koja odobrava ta snimanja, kao i komisija koja bi vam ispisala uput...da li se moze platiti, to morate njih nazvati...tako bi bilo najbolje...
inace, meni je jedan doktor objasnjavao da magnetna rezonanca pokazuje mnogo bolje stanje od skenera...zbog toga i jeste skuplja ali i bolja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Pet Jun 17, 2011 6:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 30, 2011 7:33 pm
Postovi: 67
Koliko je magnetna rezonanca? Pet ct je oko 1000 eura.Nisam znala da je magnet skuplji.Moj stric je operisao tumor pluca prije cetiri godine,radio je pet ct poslije prvog ciklusa od 6 hemoterapija.Postojale su promjene na kostima, linfnim zlijezdama i nadbubreznoj zlijezdi.Te promjene nisu bile vidljive ni jednim drugim aparatom.Po tom nalazu pet ce-tea su onkolozi prepisivali dalje terapije.On je sad dobro,i on smatra da vjerovatno ne bi bio ziv i sad da te metastaze nisu otkrivene i lijecene na vrijeme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Pet Jun 17, 2011 8:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
zavisno od ustanove, zavisi od regije, da li se koristi kontrast...takodje zavisi i od aparata, moze da se nadje od 10 000 pa nadalje...naravno cena se smanjuje sa regijama, npr. ako snimate thorax, abdomen i malu karlicu cena ce biti nesto manja...pet-ct je skup, jer, koliko sam obavesten, kamenica nema ciklotron i mora da uvozi kontrast, pa je zato skup...kada bi imali i taj aparat, sve bi bilo mnogo jeftinije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Skener ili magnetna rezonancija kod moguceg tumora bubrega?
PostPoslato: Sub Jun 18, 2011 7:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
kao prvo, i PET skeniranje i CT skeniranje jako zrace, cak mnogo vise od obicnog rentgenskog zracenja
(samo jedno CT snimanje je kao da idete preko 1000 puta na obican rentgenski pregled koji uopste nije bezazlen po zdravlje ako se ponavlja cesto vise puta),

i ako je lekar iz drzavne ustanove preporucio samo jedan od ova dva vida dijagnostike, a ne MR, to je samo zbog stednje i cicijasenja naseg zdravstvenog sistema, jer nasa drzava nije u mogucnosti to da nam kao gradjanima obezbedi.

MRI dijagnostika je najmodernija (narocito MRI sa spektroskopijom), i prilikom takvih uvida u nase organe jasno se vide fine strukture mekih tkiva, krvni sudovi i sl., u sta spadaju i bubrezi.
MR moze takodje napraviti i snimak u boji, prema odredjenim parametrima koji se traze.
takodje, kao sto je neko spomenuo, MR je nezamenljiva kod pravljenja bezbrojnih snimaka preseka tkiva po potrebi.

ako vam kazem da je za dijagnostiku tumora na mozgu MR nezamenljiva, onda ce vam sve biti jasno.
a takodje i ako vam kazem da je trudnicama apsolutno dozvoljena MR, kao i deci.

MR jedino nije dozvoljena onima koji imaju ugradjen pejsmejker, jer MR aparat radi na principu magnetne rezonance.
prilikom MR snimanja ulazite u tunelski sto sa vrlo jakim magnetom i tu treba da legnete (i treba da budete sto mirniji za vreme snimanja), a prilikom ukljucivanja MR aparata, ako bi imali pejs mejker u sebi, on bi se u telu pacijenta pokvario, mozda i razleteo i time ubio bi ga.
to isto bi se dobodilo i kada bi imali neke metalne predmete u kosi, nakit na sebi i sl.

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 136 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: