Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2337 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88 ... 156  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 10, 2009 4:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 9:09 pm
Postovi: 3467
Pa mozes da pohujes ako su ti jaja dozvoljena.Ja ne pohujem ali przim meso,pa kada spremam grasak proprzim praziluk i sargarepu.Na tu vrstu przenja sam mislila. :D
Kecap mislim da ne mozes jer u sebi ima secer.Ali mozda postoji i neki bez secera a ja ne znam.Dobar je Nektar sok od paradaiza 100%.Njega mozes da dodajes u gulas i slicna jela ili da ga pijes samog.
Za supice iz kesice ne znam,javi ako saznas :D
makarone od recimo razanog ili jecmenog brasna a bez dodatka psenicnog,ja nisam videla.Mislim da se takve i ne prave,ali i to ako saznas ti podeli sa nama.To mi je inace omiljena hrana ali...ne moze!!!! :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: :)))
PostPoslato: Uto Feb 10, 2009 4:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 10, 2009 3:28 pm
Postovi: 13
Lokacija: Beograd
hihi...cim saznam javljam...hvala punooo jos jednom na pomoci!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 10, 2009 4:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 9:09 pm
Postovi: 3467
Mwaki je napisao:
Posle procitanih (svih) 80 i koliko strana, resila sam da se registrujem i da prodiskutujem sa vama na ovu temu :)

Za pocetak, ja sam test uradila u Analizi, i glavne zabranjene namirnice su mi - sve od mleka i mlecnih proizvoda, jaja, i ono bazirano na jajima (majonez i sl). nadalje su mi smanjene skoro sve zitarice sem heljde i jecma, zabranjen je paradajz, krompir, suncokretovo ulje i seceri, ostale stvari su manje vise nebitne.

Prvo bih htela da istaknem jednu stvar koju vidim da mnogde dame ovde primenjuju - jako je dobro sto citate etikete namirnica, i pazite da prekrsite program. Ali, izbacivanje mnogih namirnica iz upotrebe samo zato sto sadrze kap limuna ili par zrna kukuruza je preterano. To je isto kao kad bi od lizanja jabuke ocekivali da unesete dovoljno vitamina :D Cak i lekari potvrdjuju da mali unos namirnica (recimo mikroskopska kolicina kikirikija u obicnoj mlecnoj cokoladi) neskodljiv. Ovo pisem iz razloga sto je vrlo bitno zadrzati raznolikost u ishrani, kako bi organizam dobio dovoljan broj minerala i vitamina, kao i ostale neophodne stvari. Ali svaka cast na trudu! :wink: Cenim vas izbor.

Ono sto mene konretno muci u ovom nacinu ishrane (samo da napomenem, odlucila sam se za analizu prvenstveno zbog zdravlja i zdravog nacina zivota) - a to je - kako nadoknaditi hranljive stvari iz izbacenih namirnica? Recimo kalcijum i magnezijum iz mleka, vlakna iz zitarica i slicno. Ipak se preporucuje 40% ugljenih hidrata u toku dana u ishrani, a to ne mogu biti, slozicete se, samo vocke :) Jos nisam probala brasno od heljde i jecma, mozda i valja, ali zbog nedostatka vremena pripremanja obroka, ne verujem da cu juriti bas po gradu brasno i posebna peciva, pre bih izbacila zitarice skroz

Izvinjavam se na poduzem postu, pisacu jos kako ishrana napreduje (pocinjem od danas), drago mi je sto ste formirale malu povezanu zajednicu, verovale ili ne - podrska mnogo znaci u regulaciji telesne tezine ;) samo pozitivno!


Evo ja na primer nisam izbacila prvu jutarnju kofeinsku kafu :D :D Prosli put kada sam bila na ovom rezimu,izbacila sam je i imala sam uzasne glavobolje.Kofeinski zavisniik :D :D
Nes kafu naravno pijem bez kofeina ali retko jer i nisam neki ljubitelj iste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 7:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 28, 2007 9:46 pm
Postovi: 18
Ukoliko neko zna nesto o ovome bila bih zahvalna da to podeli samnom. Naime, pre godinu ipo dana radila sam test kod dr Arbanovski, i sledeci nakon 3 meseca. Izgubila sam 7 kg. Pridzavala sam se dakle nekih 7,8 meseci. Proslo je jos toliko a ja sam vratila 3 kg. Odlucila sam da uradim ponovo test ali u Analizi jer rade na 230 namirnica i ja se ponadala da ce rezultati biti isti samo cu znati dal jos neke namirnice smem da unosim.Medjutim!Rezultati su u totalnom neskladu!!???Pitam zbog cega i u Analizi mi kazu da to sto je bilo tada, ne vazi sada, jer je ovo trenutno stanje organizma. A da ne pricam da ne smem NI JEDNU jedinu zitaricu. Smem neke namirnice koje nisam smela na obe liste..itd...I ako neko ima neko logicno objasnjenje..nek kaze.. Takodje na sajtu analize pise da ukoliko neku namirnicu nisi uneo 6 meseci ona se ne moze naci na listi zabranjenih namirnica..pa otkuda onda molicu lepo morski pas u zabranjenim..kad ga u zivotu jela nisam...???
eto..toliko..
pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 8:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 10, 2009 11:19 am
Postovi: 2
odgovoricu ti samo na ovo poslednje :)

na svaku namirnicu koju unesemo u organizam stvore se antitela, jer se telo priprema na svako strano telo koje udahnemo, pojedemo, popijemo ili na bilo koji drugi nacin unesemo - kao da je opasnost po organizam. u principu, kad god unesemo neku namirnicu - pojave se ta antitela (kao reakcija na namirnicu - slicno je i kao sa alergijom, samo je reakcija burnija).

na tvoje pitanje postoje dva odgova - jedan je da si neznajuci unela neke od namirnica u organizam (u konzervi tunjevine ima i mikroskopskih kolicina drugih riba, jer se u istim fabrikama pakuju razlicite namirnice - recimo i losos, i tunjevina, i skoljke, i recimo - morski pas). necu ni spominjati koliko toga si mogla da udahnes, to bi najbolje znali oni koji su alergicni na pojedine zivotinje, i krecu da dobijaju reakcije jos sa deset metara

drugi odgovor je - kada ti se testira toleracija organizma na neku namirnicu, ne testira se bukvalno na celu namirnicu. objasnimo to ovako - paradajz je pun i vitamina, i minerala, ali sadrzi u sebi i likopen koji paradajzu daje crvenu boju. izmedju ostalog bas likopen utice pozitivno na kozu i druge organe u telu, ali je primeceno da nekim osobama jednostavno ne prija. znaci, kada se utvrdi sta je to na sta ljudi najvise reaguju u pojedinim namirnicama (na primer likopen iz paradajza, lecitin iz mleka i slicno), dobijas testiranje upravo na taj pojedinacan sastojak koji je karakteristican za odredjenu namirnicu. da ne podnosis omega 3 masti, ne bi smela da jedes bilo koju ribu, ali ovako, verovatno ne podnosis neki poseban sastav koji se nalazi u morskim psima (a ne mora da znaci da si ga upravo tako i unela)

nadam se da sam bila makar malo jasna :)


sto se tice razlicitosti rezultata, zaista se ne razumem mnogo u ove testove, ovde ljudi tvrde da su ovi testovi za ceo zivot, dok na sajtu analize pise da se ne testiraju namirnice unesene samo poslednjih sest meseci, sto sugerise "privremene rezultate".

sto se tice antitela koje unosimo - jedno znam - ona su zauvek u organizmu, jos od trenutka kad smo prvi put uneli namirnicu cija se antitela testiraju (od detinjstva, dakle). samo ne znam da li se ta antitela mogu uvek izmeriti, ili se mogu izmeriti samo kad 'odreaguju' na hranu koju smo pojeli. cim na sajtu stoji da se mere namirnice unesene poslednjih sest meseci, znaci da su reakcije antitela na te namirnice tada najjace, i samim tim - najpouzdanije. to ne znaci da ti se na zidu jetre nece naci (slucajno :D ) nesto sto si pojela mnogo ranije


uf.. raspisah se. jos jednom, nisam medicinski radnik, samo sam se interesovala za temu malkice :) ako nisam u pravu, rado cu saslusati i druga misljenja

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 28, 2007 9:46 pm
Postovi: 18
Hvala ti puno. Mene je prilicno zbunilo toliko razlika u rezultatima testa i ne znam na kraju koje liste da se pridrzavam..i da li je jedna lista za ceo zivot. Sutra cu pitati dr Arbanovski pa cu videti sta mi je ciniti.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 10:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 9:09 pm
Postovi: 3467
brankica25 je napisao:
Ukoliko neko zna nesto o ovome bila bih zahvalna da to podeli samnom. Naime, pre godinu ipo dana radila sam test kod dr Arbanovski, i sledeci nakon 3 meseca. Izgubila sam 7 kg. Pridzavala sam se dakle nekih 7,8 meseci. Proslo je jos toliko a ja sam vratila 3 kg. Odlucila sam da uradim ponovo test ali u Analizi jer rade na 230 namirnica i ja se ponadala da ce rezultati biti isti samo cu znati dal jos neke namirnice smem da unosim.Medjutim!Rezultati su u totalnom neskladu!!???Pitam zbog cega i u Analizi mi kazu da to sto je bilo tada, ne vazi sada, jer je ovo trenutno stanje organizma. A da ne pricam da ne smem NI JEDNU jedinu zitaricu. Smem neke namirnice koje nisam smela na obe liste..itd...I ako neko ima neko logicno objasnjenje..nek kaze.. Takodje na sajtu analize pise da ukoliko neku namirnicu nisi uneo 6 meseci ona se ne moze naci na listi zabranjenih namirnica..pa otkuda onda molicu lepo morski pas u zabranjenim..kad ga u zivotu jela nisam...???
eto..toliko..
pozdrav svima!



I mene zanima,pa ako neko jos zna odgovor neka to podeli sa nama :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 2:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 12, 2009 1:45 pm
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
cao svima,
ja sam pocela sa ovim rezimom ishrane pre mesec dana prvenstveno zbog tog nekog viska kilograma i planiram da skinem 5-10kg. medjutim ja sam vec skinula 4kg, ali ovako kad posmatram telo nije to 4kg manje sala, nego pitaj boga sta. u svakom slucaju ok mi je, neki put se iznerviram jer ne mogu nesto normalno da jedem nego uvek jedno to isto.
skorz sam se odvikla od hleba (mada su mi dozovoljeni samo ovas, jecam i proso, naravno bez kvasca,al kad god odem do prodavnice zdrave hrane da kupim jecmeni hleb njega nema i na kraju skroz zaboravim na njega tako da uopste ne jedem hleb) smem nesto malo jaja, ne smem gomilu povrca koje volim i to me najvise frustrira jer mi se smuci da jedem samo kupus, karfiol, brokoli, grasak (to je ono sto volim) a pored njih mogu jos povrce tipa kelj, zelje i tako to (sto inace ne volim). znaci nista od sargarepe, paradajza, luka, boranije, spanaca, pasulja, praziluka.... bas sam se smorila posle ovih mesec dana.
a da, smem pirinac i krompir, na srecu, inace bi skrooz poludela. ima dana kada uopste nemam apetit da jedem nesto, davim se u bundevinim semenkama. ne smem na primer kafu, ali to krsim s vremena na vreme tako sto pijem koka kolu bez secera koja eto ima kofeina (kod nas na zalost jos uvek nema kokiske bez kofeina kao na zapadu) ili pijem cedevitu koja ima kao nesto malo secera i limunske kiseline (limun ne smem a ne smem ni secer), al rekoh sebi to su male kolicine, ne jedem limun direktno i ne konzumiram secer direktno. ili na primer jedem zelenu salatu sa maslinovim uljem (smem) sa balzamiko sircem (ako ima grozdja koje ne bi smela briga me jer prosto volim to sirce) i vegetom (koju verovatno ni ne bi trebala da jedem zbog sargarepe i ne znam sta jos ima tu) al bas me briga za takve sitnice.
smucio mi se caj sa zasladjivacem jer prosto obozavam da pijem caj sa medom a med naravno ne smem. i tako, sta da vam kazem, ja cu naravno da nastavim sa ovim,al realno prosto se smorim neki put zbog toga sto ne mogu da jedem neko povrce koje zaista volim i da jedem.
dobra stvar kod ovoga je to sto se "odvikavam" od slatkisa jer ja prosto ne mogu bez cokolade a danas sam videla zele zeku :o i toooliko sam htela da ga pojedem al nisam posto sam vec juce sebe castila sa posnim keksicem preliven posnom cokoladom (al kakao ne smem)
idem 3 puta nedeljno na pilates, imala sam prekide u treningu,ali mi generalno prija i istezem misice al treba naravno vremena da se sve to lepo zategne i ocvrsti, ne moze nista preko noci.
i tako drage moje, sta da vam kazem, i jesam zadovoljna al ima dana kada nisam i kada kazem sebi iako se iznerviras, platila si i nemoj da bude bacanja para jer je ovo prvi put da se bas (skoro) disciplinovano drzis necega kako bi se napokon oslobodila tog viska od 5-10kg.
a i jos da kazem da sam intoleranciju radila u holitimed laboratoriji, tamo je radila moja drugarica (nas dve eto tako drzimo ovu "dijetu" zajedno) i njena tetka koja je skinula 15kg i oseca se super samo sto kada sada jede neke namirnice koje nije smela bude joj muka.

izvinjavam se na ovako duuugom izvestaju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 2:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 12, 2009 2:55 pm
Postovi: 1
Lokacija: Novi Sad
Poštovanje svima!

Gde u Novom Sadu može da se uradi test intolerancije na hranu?

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 6:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 28, 2007 9:46 pm
Postovi: 18
E pa ovako,

zvala sam holitimed, i rekli su mi nakon kracih konsultacija da se pridrzavam prve liste, pa onda ustvari druge ako mi je i ona prijala, pa za 2 meseca da dodjem ponovo.Nisu iskreno zvucali najsigurnije tako da cu ja biti na prvoj listi pa cu videti kako mi ide. Kada sam uporedilia te liste i ovu iz Analize poklopilo se 55 namirnica (bilo da ih smem ili ne) .Takodje mislim da su u Analizi bespotrebno stavili kao odvojene namirnice npr/ meko, obrano mleko, mleko 1.6 %, kajmak, pavlaka, i preko 10 vrsta sireva..ne znam dal je neko radio tu listu u Analizi i da li se desilo da ako ne sme mleko da ipak sme npr kajmak??Mozda se ja ne razumem u nutricionizam toliko ali eto..

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 7:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 6:21 pm
Postovi: 24
Lokacija: Beograd
Cao, drugari! Evo ja sam tek cetvrti dan na novom rezimu ishrane. Suvise je rano da bih govorila o nekim krizama :D ! Inace ja sam pravila hleb od ovsenog i jecmenog brasna i nije los i sto je zanimljivo meni je lepsi hladan nego vruc.
Recept je sledeci: 150gr ovsenog i 150gr jecmenog brasna, kasicica soli i 2-2,5 dl vode, sve umesis da dobijes glatko, malcice lepljivo testo, i od toga napravis lepinjice (jer sam shvatila da tako ima vise korice koju obozavam, a manje sredine koja je i manje ukusna), oko 7-8 ispadne od toliko brasna i pece se na 190 stepeni 20ak minuta. Naravno podmaze se pleh sa dozvoljenim uljem, ja sam stavljala maslinovo "Ybara" ulje koje nije smrdljivo :lol: .
A sad mene zanima, da li neko zna da li mnooogo bundevinih semenki usporava mrsavljenje, jer ih bas jedem? Ili bih trebala da ih smanjim malo? Pozdrav svima :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 7:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 6:21 pm
Postovi: 24
Lokacija: Beograd
E da zaboravih malopre da kazem da u onaj hleb od jecmenog i ovsenog brasna ide i jedan prasak za pecivo, ako nekoga to uopste zanima he he he :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 7:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 9:09 pm
Postovi: 3467
Mene zanima :D Taman sam to htela da te pitam :D

A stavljas li malo ulja u to testo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 2:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 6:21 pm
Postovi: 24
Lokacija: Beograd
Martat, ja nisam stavljala ulje, jer kao bolje je ako hocu da smrsam da ga ne stavljam...ali mislim da u svakom slucaju ne moze da skodi, moze samo da poboljsa ukus. Ako budes pravila ove hlepcice i ako budes stavljala ulje javi kako je ispalo i kako ti se svidja :) . Pozzic :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 2:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 9:09 pm
Postovi: 3467
Oblice,nisam imala ovseno pa sam pomesala jecmeno i razano brasno,dodala sam soljicu ulja i fenomenalne su lepinjice :D Moji ukucani sve pojeli :cry: Hahahha,sada traze da ih opet pravim.Vidim ja da i oni polako ostaju "intolerantni".Ja nesto ne mislim da cemo se od tako malo ulja ugojiti :D Bar moja vaga ne pokazuje :D :D Opet mi je vaga postala "najbolja drugarica" :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2337 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88 ... 156  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: