Aminokiseline su osnovni blokovi od kojih se sastoje proteini. Nasa potreba za proteinima u stvari je potreba za aminokiselinama. One sadrze dusik, po zastupljenosti cetvrti elemenat u tijelu.
Sve aminokiseline u nasem organizmu su iz skupine alfa, sto znaci da imaju dusik na prvom (alfa) ugljikovom atomu u molekuli. Dusikov atom ima na sebe prikvacen vodikov atom cime tvori amino grupu. Odatle termin "amino" u nazivu.
Uz nju, aminokiseline sadrze i karboksilnu grupu, poput masnih kiselina. Karboksilna grupa je osnova karboksilne kiseline i iz te je cinjenice preuzeto 'kiseline' u nazivu. Karboksilna grupa je takodjer prikvacena na alfa (prvi) ugljikov atom. Sastoji se od atoma ugljika, dva atoma kisika i atoma vodika.
Amino i karboksilna grupa prikvacene na alfa ugljikov atom daju molekuli asimetricnost koja zakrece polariziranu svjetlost. Nase tijelo moze iskoristiti samo aminokiseline koje zakrecu svjetlost u lijevo - left.
Takve cete aminokiseline prepoznati po dodanom slovu L ispred njihova imena. (Uz izuzetak taurina, GABA i glicina koji nisu ni "L" ni "D" tip i fenilalanina koji moze iskoristiti u "L" i "D" formi).
Alfa aminokiselina ima mnogo, ali samo ih je 20 pronadjeno u humanim proteinima. Neki proteini cine strukturalne forme u organizmu, dok su drugi enzimi. Iako je svih dvadeset aminokiselina neophodno za zivot, samo ih je devet prehrambeno esencijalno.
Preostalih jedanaest organizam moze sam kreirati iz esencijalnih devet. Esencijalne aminokiseline su histidin , izoleucin , leucin , lizin , metionin , fenilalanin , treonin , triptofan i valin .
Iako je histidin ubrajan u esencijalne aminokiseline samo za dojecad, novija istrazivanja pokazuju da bi mogao biti esencialan i za odrasle. Arginin, ornitin, cistein, cistin, taurin i tirozin dio su neesencijalnih kiselina, no kod nekih osoba, zbog bolesti ili probavnih disfunkcija, takodje mogu i esencijalne
Nedovoljno uzimanje esencijanih aminokiselina povecva tjelesnu potrebu za neesencijalnim kiselinama. I jedne i druge - esencijalne i neesencijalne, u tijelu ce tvoriti enzime, neurotransmitere, antitijela i transportere nutrijenata.
Evo opisa funkcija nekih najznacajnijih aminokiselina
L-Arginin
Esencijalna za micicni metabolizam. Pravi je prijevoznik pri spremanju i iskorictavanju ducika. Vacna je komponenta za izgradnju i regeneraciju tkiva. U visokoj se koncentraciji nalazi u koci i vezivnom tkivu, te pomace odstranjivanju amonijaka kao dijela ciklusa uree.
BCAA : (aminokiseline razgranatog lanca, L-leucin, L-izoleucin, L-valin)
Micicno je tkivo uvelike satkano od BCAA koje koristi za proizvodnju energije i sintezu proteina. Ukljucene su takocer u metabolizam neurotransmitera, kemijske procese u mozgu koji utjecu na raspolocenje i mentalne funkcije.
L-Karnitin
Karnitin je u suctini dipeptid - amino kiselina sastavljena od druge dvije esencijalne aminokiseline, metionina i lizina. L-Karnitin je vacan za metabolizam masti, narocito u srcu i micicnim stanicama. Neophodan je pri transportu dugih lanaca masnih kiselina u stanicne mitohondrije gdje kiseline oksidiraju i sagorijevaju stvarajuci energiju.
L-Cistein
Amino sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Vacan je za sintezu keratina, proteina koji se nalazi u koci, kosi i noktima. Ima vacnu ulogu u metabolizmu energije i sintezi masnih kiselina.
L-glutaminska kiselina
To je najzastupljenija amino u pcenici. Involvirana je u metabolizam cecera i masti. Ima vacnu ulogu za funkcioniranje mozga, sintezu DNA, glutationa i ostalih aminokiselina. Pomace odstranjenju amonijaka iz tijela.
L-Glutamin
Najvacniji izvor energije za mozak i cijelo tijelo. Ima ga u cerebralnom korteksu i drugim dijelovima mozga. Koncentracija glutamina u krvi je tri do cetiri puta veca od svih ostalih aminokiselina. Tijelo ga mijenja u glutaminsku kiselinu. Dokazano je da ima iznimnu ulogu za pravilan rad imunolockog sustava.
L-Glutation
Prirodni nosioc sumpora, peptid sastavljen od tri aminokiseline: glutaminske, cisteina i glicina. Djeluje kao antioksidant i detoksikant, a sudjeluje u transportu aminokiselina preko stanicnih membrana.
Glicin
Prirodni je antacid i zaslacivac koji sudjeluje u sitezi DNA, fosfolipida i kolagena. Pomace skladictenju glukoze za energiju putem povecanja mogucnosti skladictenja glikogena.
L-Histidin
Iako i djeca i odrasli mogu sintetizirati necto malo histidina u tijelu, vecina ulazi u organizam prehranom. Satkan je od histidina, a stanice ga otpuctaju pri imunolockoj reakciji. Znacajan je za rast i regeneraciju tkiva.
L-Lizin
Vacan je za rast, regeneraciju tkiva i proizvodnju hormona, enzima i antitijela. Posljednja istracivanja usredotocena su na mogucu vacnu ulogu u borbi protiv virusa herpesa. Ima ga u velikoj mjeri u micicnom tkivu.
L-metionin
Joc jedna aminokiselina sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Vacan je za zdrave nokte i kocu, sintezu taurina, L-cisteina, lecitina, bile, L-karnitina i endorfina.
L-Ornitin
Kombiniran s L-argininom djeluje na hormon rasta. Neophodan je za funkcije jetre i imunolockog sustava.
DLPA (D,L-fenilalanin)
DLPA je kombinacija prirodne forme fenilalanina (L forma) i njegove zrcalne slike (D forma). DL-fenilalanin izgleda posjeduje jedinstvenu ulogu blokatora nekih enzima sredicnjeg civcanog sustava koji su uobicajeno zaduceni za raspad prirodnih, morfiju slicnih, hormona zvanih endorfini i enkefalini.
Taurin
Jednostavan sumporni spoj i jedna od najzastupljenijih aminokiselina u tijelu. Ima razlicite uloge za normalno funkcioniranje mozga, srca, cuci, ociju i krvocilnog sustava. U osnovi, njegova je funkcija u omogucavanju prolaska iona natrija, kalija i magnezija kroz stanicne membrane stabilizacijom stanicnog elekticiteta. Za male bebe taurin je esencijalan, buduci da ga ne mogu samostalno sintetizirati.
[color=darkredL-Treonin [/color]
Vacan za razvoj i stabilnu funkciju tiroidne clijezde i imunolockog sustava. U kombinaciji s L-aspatickom kiselinom i L-metioninom pomace funkciju jetre.
L-Tirozin
Sastavni je dio proteinskih amino cecera i amino lipida, koji pak imaju vicestruke funkcije. Vacan je za mozak buduci da je prekursor za neurotransmitere - dopamin, norepinefrin i epinefrin. Vacan je dio nekih peptida, kao cto su enkefalini koji sluce protiv bolova u mozgu. Prekursor je hormonima poput tiroida i katekolestrogena (spojeva koji su ujedno estrogeni i katekoalamini) i najvacnijeg za pigmentaciju – melanina, pice Nutrix.
izvor texta
Sve sto niste znali o aminokiselinama !
Moderatori: mr ph. Silvio, moderato, admin, vlada99
-
- Aktivan član
- Postovi: 113
- Pridružio se: Sre Maj 09, 2007 11:58 pm
- Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
- Kontakt:
Sve sto niste znali o aminokiselinama !
" I Pay My Dues Every Day... Do You?"