Secer u krvi

Odgovori na sva pitanja vezana za laboratorijske analize i rezultate istih. Tumačenje nalaza krvnne slike, sedimentacije, leukocitarne formule, urinokulture, spermograma, ginekoloških testova ili specijalizovanih krvnih analiza.

Moderatori: moderato, vlada99, Dr Mita

Odgovori
Miki011
Novi član
Novi član
Postovi: 46
Pridružio se: Čet Mar 24, 2005 8:51 am

Secer u krvi

Post od Miki011 »

Imam 35 g. Do sad nikad nisam imao secer u krvi, Makar jednom godisnje sam radio analize. Krv sam uvek vadio ujutro i secer mije uvek od 3,8-4,2.
Pre 2 meseca sam se razboleo, jaca prehlada, i posle rucka otisao kod lekara od 16 h. Lekar me posalje na brzu analizu krvi iz prsta da vidi leukocite (zbog antibiotika).
Posle jakog matretiranja (to je bolnog cedjnja krvi iz mog prsta), rezultati su bili neobicni.
Lekar mi nista nije rekao samo je konstatova dao su mi leukociti oko9,5 i dao antibiotike, ali druge vrednosti su bile nesto ispod nesto iznad ref. vred.
SECER= 7,2, (n.p eritrociti 5,9).

Da li je je ovaj secer ALARM.
Da li se refernentne vrednosti odnose samo na jutarnje vadjenje krvi, ili su one uvek u takve
Dr Mita
Saradnik
Postovi: 75
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 8:16 pm

Secer u krvi - odgovor

Post od Dr Mita »

Referentne vrednosti se odnose jedino na jutarnje vrednosti i to posle perioda 'gladovanja od 12 do 16 sati, tako da pojedinacno popodnevno odredjivanje glukoze u krvi nema nikakvu dijagnosticku vrednost.
Sledi tekst koji Vam moze pribliziti znacaj odredjivanja glukoze u krvi i sta sve moze da utice na njeno povecanje ili smanjenje:

Koncentracija glukoze u krvi regulisana je lučenjem hormona: insulina, glukagona, hormona rasta, tiroksina, adrenalina. U normalnim uslovima merena natašte pre obroka, ona se kreće u punoj krvi od 3,4 do 5,5 mmol/L, a u serumu od 3,8 do 6,1. U uslovima šoka, gladovanja ili stresa, dejstvom adrenalina, ACTH, glikokortikoida i tiroksina, dolazi do porasta koncentracije glukoze. Njen porast kod dijabetes melitusa je posledica nedovoljnog delovanja insulina.
Hiperglikemiju srećemo kod:
1. pojačanog lučenja adrenalina:
• teške opekotine,
• feohromocitoma,
• šoka,
• stresa,
2. pojačanog lučenja hormona rasta:
• gigantizam,
• akromegalija,
3. pojačanog lučenja tiroksina:
• hipertireoza,
4. nedostatka insulina:
• akutni i hronični pankreatitis,
• karcinom pankreasa.
Sa druge strane, hipoglikemija predstavlja stanje u kome je nivo glukoze u krvi manji od 2,2 mmol/L ili u plazmi ispod 2,5 mmol/L. Nalazimo je kod:
1. povećanog stvaranja insulina:
• insulinoma,
• hiperplazije β-ćelija pankreasa,
2. smanjenog izlučivanja hormona koji su antagonisti insulinu:
• Addisonove bolesti,
• hipopituitarizma,
3. akutnog hepatitisa,
4. ciroze jetre,
5. metastaza u jetri,
6. toksičnih oštećenja jetre,
7. nepravilne erapije dijabetes melitusa,
8. urođene greške u metabolizmu glikogena usled nedostatka enzima glukoza-6-fosfata,
9. produženog gladovanja.
Na koncentraciju glukoze u krvi mogu da utiču i mnogi lekovi. Tako, do hiperglikemije može doći zbog primene: acetzolamida, adrenalina, aluminijum nikotinata, ACTH, L-arginina, izoniazida, etionamida, litijum karbonata, morfina, kofeina, hlortalidona, klopramida, kortikosteroida, dekstrana, dekstrotiroksina, diazoksida, estrogena, imipramina, nikotinske kiseline, indometacina, nitrofurantoina, paraldehida, fenolftaleina, fizostigmina, kvinetazona, defenilhidantoina, furosemida (kao i zbog pankreatektomije).
Sa druge strane, do hipoglikemije mogu dovesti: acetaminofen, acetoheksamid, aminosalicilna kiselina, anabolični steroidi, askorbinska kiselina, metformin, insulin, fenelzin, karbutamid, kalijum oksalat, fruktoza, guanetidin, fenformin, fosfor, kalijum hlorid, klofibrat, tolbutamid, propranolol, hlorpropamid, rezerpin, marihuana (kao i gastrektomija i gastroenterostomija).

Test opterećenja glukozom. Test opterećenja glukozom se još naziva “Oralni glukoza tolerans test” (OGTT), a služi za konačnu dijagnozu dijabetes melitusa. Prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije, OGTT je indikovan kod pacijenata koji imaju simptome šećerne bolesti (povećana glad, učestalo mokrenje, gubljenje telesne težine) i koji imaju glikemiju iznad 11,1 mmol/L u uzorku uzetom nasumice ili preko 8,0 mmol/L u uzorku uzetom nakon perioda gladovanja - natašte. Međutim, ukoliko je ova glikemija natašte preko 11,0 mmol/L, OGTT se ne radi. Važno je da za izvođenje OGTT pacijent bude pravilno pripremljen:
1. pre testa osoba treba da obavlja uobičajene fizičke aktivnosti,
2. da je na uobičajenoj ishrani,
3. po mogućnosti prekinuti sa terapijom kortikosteroidima ili diureticima,
4. test se ne izvodi u vreme teških bolesti, infekcija ili trauma,
5. test se ne izvodi 3 dana pre i 3 dana posle menstruacije,
6. pre testa osoba treba da gladuje najmanje 10 sati, a najviše 16 sati,
7. osoba ne sme da puši, pije i jede za vreme izvođenja testa,
8. u toku izvođenja testa osoba mora da se odmara,
9. izvođenje testa počinje ujutro uzimanjem prvog uzorka krvi.
Test se izvodi tako što se pacijentu daje 75 g anhidrovane glukoze rastvorene u 250 do 350 mL vode. Rastvor treba popiti u roku od 1 minuta. Prvi uzorak krvi se uzima pre testa opterećenja, posle jednog i dva sata od oralnog uzimanja pomenutog rastvora glukoze. Radi bolje preglednosti, koncentracije glukoze kod OGTT date su u tabeli 1.

Tabela 1. Glikemija (mmol/L) kod OGTT

Prvi uzorak Posle 60 min. Posle 120 min.
Normalne vrednosti < 5,5 < 8,9 < 6,7
Granične vrednosti 5,5 - 7,2 8,9 - 12,2 6,7 - 8,3
Patološke vrednosti > 7,2 > 12,2 > 8,3

Sledeći faktori mogu uticati na rezultat OGTT:
1. Pušenje povećava nivo glukoze.
2. Neadekvatna dijeta pre testiranja može smanjiti toleranciju ugljenih hidrata i dovesti do ‘lažnog’ dijabetesa.
3. Infektivne bolesti i različiti operativni zahvati mogu uticati na rezultate OGTT.
4. Endokrinološke bolesti, hipotireoza i hipertireoza, bolesti hipofize, hiperfunkcija kore nadbubrežnih žlezda i feohromocitom mogu dovesti do ‘nenormalnog’ nalaza OGTT.
5. Neki lekovi mogu smanjiti toleranciju glukoze (insulin, oralni hipoglikemici, salicilati, tiazidni diuretici, oralna kontraceptivna sredstva, estrogeni, litijum).

Glikohemoglobini

Glikolizirani hemoglobini (glikohemoglobini HbA1) se sastoje iz tri frakcije: HbA1a, HbA1b i HbA1c. Hemoglobin HbA1c čini oko 80% ukupnog HbA1. Glikolizacija hemoglobina se odvija kontinuirano u toku života eritrocita i zato je koncentracija HbA1c ili ukupnog HbA1 proporcionalna prosečnom nivou glukoze u krvi u toku 2-3 meseca pre određivanja. Prodirući u eritrocite, glukoza se ireverzibilno veže za hemoglobin i ostaje tako vezana do kraja života eritrocita. Stoga je ovo dobar parametar za praćenje metaboličke kontrole dijabetesa, jer ne zavisi od kratkoročnih promena glikemije. Pri tumačenju rezultata je važno istaći da je HbA1c značajno snižen kod stanja sa skraćenim vekom eritrocita.
Vrednosti se izražavaju u procentima i to kao udeo glikohemoglobina u ukupnom hemoglobinu. Referentne vrednosti glikoliziranog hemoglobina HbA1c se kod većine komercijalnih testova kreću u opsegu od 3,0 do 6,0%. Smatra se da vrednosti HbA1c kod osoba sa dijabetesom do 7,5% ukazuju na dobru regulaciju bolesti.
Miki011
Novi član
Novi član
Postovi: 46
Pridružio se: Čet Mar 24, 2005 8:51 am

Post od Miki011 »

Veliko HVALA,
sve ste mi objasnili i vi ste SUPER.

Mogu li Vas zamoliti samo jos jedno pitanje u vezi biohemiske analize krvi?

Posto vec par godina imam redovne godisnje zdravstvene kontrole (firma tako zahteva), redovno imam dve vrednosti koje su na granicama, moguli dobiti objasnjenje sta bi to trebalo da znaci,

Holesterol oko od 3.3-3.6 mmol/l (Trigliceridi blizu donje granice)
Eritrociti RBC oko 5.60 - 5.90 T/L

Ostalo je sve OK
35 g 190/97kg

HVALA
Dr Mita
Saradnik
Postovi: 75
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 8:16 pm

Glukoza - 2

Post od Dr Mita »

Holesterol je dobar, iako nizak. Cilj je da bude sto nizi. Naravno da ima nekih oboljenja koja smanjuju holesterol (npr. povecana aktivnosti stitaste zlezde), ali u Vasem slucaju to ne vazi.
Takodje i za eritrocite. Oni su na gornjoj granici, ali ne treba da Vas brine, osim ako nemate hroničnu opstruktivnu bolest pluća, dugo ste boravili na većoj nadmorskoj visini ili uzimali gentamicina ili metildope.
marian
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Uto Avg 10, 2010 2:44 pm

Re: Secer u krvi

Post od marian »

Imam jedno pitanje za doktora,mozhda nije od velike vazhnosti (s obzirom na temu),al me ipak zanima..Naime preksutra imam zakazan test opterecenja na glukozu, a sutra veche (noc pre toga,dakle) jedno meni veoma vazhno slavlje, na kome ce se verovatno i popiti po koja chasica i igrati do kasno u noc..A ja odmah ujutru moram na to vadjenje krvi.. Zanima me koliko alkohol i eventualni umor mogu da uticu na ove lab. analize??

Hvala unapred!
d.stole
Novi član
Novi član
Postovi: 5
Pridružio se: Pet Apr 08, 2011 6:09 pm

Re: Secer u krvi

Post od d.stole »

Jedno pitanjce...imam neku upalu ocnog kapka koja je bas uporna, pa mi je doca savetovao da proverim nivo secera u krvi.
Pre neko jutro sam merio na prazan stomak 4.1.
Onda mi je rekao, da do sledece kontrole ponovim opet, ali pola sata nakon dorucka...i isto tako nakon rucka.
Za dorucak 2 virsle, majonez itd...secer 4.8.
Za rucak, punjene paprike...6.5.

Ovo drugo mi nije bas lepo...Pa se pitam, imam li razloga za brigu sto se tice secera?

Hvala najlepse!
sasasa
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 201
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 12:48 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

Re: Secer u krvi

Post od sasasa »

Ne.
7070
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Apr 13, 2011 8:36 am

Re: Secer u krvi

Post od 7070 »

Imam pitanje u u zadnje vreme su mi suva usta mada ne unosim inace dovoljno tecnosti pa sam izmerio secer 1.5 sati posle rucka jeo sam testenine i secer mi je bio 6.8. Da li je to uredu. Hvala
7070
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Apr 13, 2011 8:36 am

Re: Secer u krvi

Post od 7070 »

Da dodam na predhodni post ne znam da li ima veze ali vec 4 nedelje koristim alfoderm kremu zbog pojave osipa koji mi se javio na saci. Hvala
cboris
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 74
Pridružio se: Čet Mar 17, 2011 7:07 pm

Re: Secer u krvi

Post od cboris »

pozdrav,
secer je uredan, dva sata nakon obroka treba da ima vrijednost kao naste ili nesto nize, sto bi se u vasem slucaJU ocekivalo.
maja983
Novi član
Novi član
Postovi: 1
Pridružio se: Sub Jun 11, 2011 10:49 am

Re: Secer u krvi

Post od maja983 »

postovani, imam 28 godina i bili su mi dijagnosticirani policisticni jajnici zbog cega mi je doktorica dala da uradim nalaze insulina. nalazi su sledeci:
insulin prije jela 12.05 uIU/mL referentne vrijednosti (3.0- 17.0)
insulin 2 sata iza jela 27.99+ uIU/mL referentne vrijednosti (3.0- 17.0)
u medjuvremenu sam imala manji operativni zahvat i nisam stigla da odem kod endokrinologa. nalaze sam radila 07.02.2011 god. a sada sam u trecem mjesecu trudnoce pa Vas molim da mi kazete da li su vrijednosti u redu ili ne i ako nisu da li mogu negativno da uticu na trudnocu i da li mi savjetujete da odem kod endokrinologa? unaprijed hvala
vuletj
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Jan 12, 2012 7:02 pm

Re: Secer u krvi

Post od vuletj »

Imam 54 god.171cm/102 kg. U zadnje vreme pijem tablete za visoki pritisak i to Prinelap 20mg i Milenol 25mg po jednu ujutro i uvece. Problem je sto vec duze imam hronicni napad giht i to dosta jak,te koristim dnevno po 1 tabletu Raptan Duo koji mi
jedino pomaze isto tako povremeno koristim i Alopurinol.

Pitanje je koliko to utice na secer koji mi je od 6,9 do 9,1 s tim da nije vadjeno bas ujutro i da tu lezi i poneki sokcic nocu ili pred spavanje,a uvek posle ponoci legnem. Dosad nisam imao problem sa tom vrednosti,ali nemam ni rodju sa secernom bolesti-bar tako mislim.
BRBLJIVA76
Novi član
Novi član
Postovi: 14
Pridružio se: Pet Apr 27, 2012 2:08 am

Re: Secer u krvi

Post od BRBLJIVA76 »

evo mog nalaza pa nek mi neko kaze dali sa ja za terapiju ,,idem na vto pa me zanima ...

ANALIZA REZULTAT
S-OGTT
Glukoza 0 min : 5,6 mmol/l
Glukoza 60 min: 7,4 mmol/l
Glukoza 120 min: 5,9 mmol/l
Referentne vrenosti za glukozu : 3,8 - 6,2 mmol/l.
Test radjen sa 75 g glukoze
HORMONI
ANALIZA REZULTAT
Insulin OGTT (3 uz)
Insulin 0 min = 12,3 uIU/ml ref. vre.: 2,6-24,9
Insulin 60 min 139,6
Insulin120 min 104,9



molim sto pre za odgovor ...
Odgovori