Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: INTOLERANCIJA NA FRUKTOZU ILI ???
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 1:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:25 pm
Postovi: 69
Molim da mi neko pomogne,

moj sin koji ima 7g. imao je dosta zdravstvenih problema za poslednjih godinu dana.Bio je cesto u bolnici na ispitivanjima.
( Dg Synovitis coxae bil, Colitis nespecif.,operacija Diverticuluma uretera i VUR-a)

Imao je hronicnu dijareju, 3-4 stolice dnevno, sa nesvarenom hranom i candidu u stolici je imao vec vise od godinu dana.Ispitivanjem ustanovljena je intolerancija na laktozu.Moze da pije samo jogurt.Ali i pored toga njegovo stanje nije najbolje.( intoleranciju na laktozu imam i ja i ne podmnosim psenicno brasno ,kvasac,...)da li kod nas postoje u prodaj enzimi napr. laktaza?

Posle operacije na urologiji u novembru 2007. dosta se pogorsalo stanje te je opet imao 3-4 stolice dnevno.
Uz to je gladan bar na svakih pola sata i vrlo nervozan.Primetili smo da kad jede krompir, meso on ima normalnu stolicu.
Ako pojede slatko makar i u najmanjoj kolicini, a narocito voce stanje se pogorsa.To znaci ako u caj na 1 litru stavim kasicicu meda, ili ako pojede kolac od jabuke bez secera, sa suvim grozdjem.Ako jede pirinac i to slan ili kao sutlijas isto,grasak .Isprobali smo razne varijante zdrave hrane.
Dobro podnosi sojine proizvode, heljdino brasno,meso,jaja,krompir.
POkusala sam sve vrste secera da bar jednom nedeljno popije nesto zasladjeno ili pojede vocni kolac ali ne valja.

Poslednje sam pronasla SUgar without sugar, koji je pravljen iz cikorije i kao da to ne smeta ( mada on i nema neki sladak ukus)

Zaista imam problem jer ne znamo sta da jede, koje povrce , kada ide u vrtic i jede sto oni spremaju onda mu je zaista lose -dijareja i vise stolica dnevno.
Test na gluten je negativan, alergo testovi na sve vrste hrane su negativni.Rektoskopijom ustanovljen hronicni nespecificni kolitis.U poslednje vreme imao je i sluzi.

Sumnjamo da ima i intoleranciju na fruktozu ili secere.
Cula sam za izdisajni test -kojim se po uzimanju fruktoze meri kolicina vodonika i time dokazuje intolerancija na fruktozu.

Na internetu sam pronasla da u inostranstvu to rade, ali ne vidim da iko to radi kod nas.

Ako neko zna da ovaj test rade u Srbiji ili u susednim zemljama ,molim da mi jave.

hvala :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 9:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
trazite od svog pedijatra uput za institut za higijenu med. fakulteta u beogradu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 8:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Za fruktozu ne znam, ali za secer tu je jedino siguran OGTT test. Pogledajte forum Dijabetes ovde na forumu... tu ima mnogo informacija na tu temu.

Dakle ako OGTT pokaze intoleranciju glukoze onda bar znate na cemu ste...

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 4:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:25 pm
Postovi: 69
hvala na pomoci.

taj izdisajni test se radi na zapadu .Na svim sajtovima vezanim za intoleranciju na bilo koju vrstu secera( i za laktozu, glukozu...) oni to rade pomocu tog testa, jer se na taj nacin utvrdjuje da u sistemu za varenje nesto nedostaje - cesto enzimi.

A kao lecenj osim dijete preporucuju koriscenje enzima koji nedostaje.
Ne znam da li i ti moze negde da se ispita? Jer ako mu nedostaje enzim- kao kod laktoze mogu bar iz inostarnstva da mu nabavim tablete enzima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: INTOLERANCIJA NA FRUKTOZU ILI ???
PostPoslato: Sub Okt 20, 2012 1:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 20, 2012 1:49 am
Postovi: 1
massimo, zanima me da li su tvom sinu na kraju ustanovili intoleranciju na fruktozu?
meni su kao bebi radili test opterecenja gde mi je dijagnostikovana nasledna intolerancija na fruktozu. Posto je u pitanju jako redak genetski poremecaj mozda bi bilo dobro, u slucaju da tvoj sin zaista ima intoleranciju na fruktozu, da napravimo neki kontakt kako bih vas mozda posavetovala oko ishrane itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: INTOLERANCIJA NA FRUKTOZU ILI ???
PostPoslato: Uto Apr 23, 2013 8:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 23, 2013 8:36 pm
Postovi: 1
Bok,

Sumnjam da takodjer imam intoleranciju na fruktozu, nakon slatkog mi se jave brojni problemi, pogotovo IBS i gastritis te podhladjenost i gubitak koncentracije. Venus, mozes li mi reci gdje se kod vas radi test opterecenja fruktozom? Do sada u RH nisam nasla ni izdisajni ni ovu vrstu testa. Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 105 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: