Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: pomoc hitna
PostPoslato: Pet Jun 23, 2006 9:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 09, 2006 5:37 pm
Postovi: 3
radila sam ft4,ft3 i tg i u normali su mi ali imam ovaj problem



Anti-TPO ANTITELA ________10309 (+)________ (<70U/ml) jer moze neko da mi kaze sta ovo znaci,u frci sam

hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 24, 2006 11:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Hašimotov tireoiditis. Autoimuna bolest kod koje organizam stvara antitela na tkivo štitne žlezde. Konkretno to što su vama radili su antitela usmerena na tireoperoksidazu. To je jedan od enzima koji se nalazi u štitnoj žlezdi.

Evo nešto što sam našao na Google-ovom kešu,

Citiraj:
link
Upala štitnjače (tireoiditis)
Upala štitnjače objedinjava bolesti različitog uzroka. Rijetki su gornji i kronični oblik upale. Češći su subakutni i Hashimotov (Hašimotov) tireoiditis, kod kojih postoje prepoznatljive slike bolesti, a rad štitnjače može biti normalan, pojačan ili smanjen.
SUBAKUTNI TIREOIDITIS. Virusnog je porijekla. Smetnje se nadovezuju na upalu gornjih dišnih puteva, uz malaksalnost, slabost, bol u području štitnjače sa širenjem u donju vilicu, uho ili zatiljak.
Smetnje mogu tinjati tjednima, pa se bolest često ne prepozna, osobito ako je prisutna samo refleksna bol vrata, uha ili vilice. Rijetko bolest počne naglo, sa visokom temperaturom i znakovima pojačanog rada štitnjače. Ponekad bolova nema. Žlijezda je bolna i čvorasta na opip. Sedimentacija je visoka, a test nakupljanja radiojoda u štitnjači snižen. Ostali nalazi ovise o stadiju bolesti u kojem su učinjeni. U početku su bolesnici blago tereotoksični (štitnjača radi pojačano), a kasnije prolaze kroz fazu smanjenog rada žlijezde. Bolest može trajati mjesecima, ali se konačno povlači s povratom normalne funkcije žlijezde. U blagim slučajevima liječi se aspirinom, a u težim protuupalnim lijekovima (kortikosteroidima).
HASHIMOTOV (HAŠIMOTOV) TIREOIDITIS. To je česta kronična upala štitnjače, pri kojoj važnu ulogu imaju autoimuni čimbenici. Česta je u žena srednjih godina, a ponekad se javlja i kod djece. Žlijezda je prožeta upalnim stanicama - limfocitima, pa se naziva i limfocitna guša. U krvi postoji povećana razina protutijela na tkivo vlastite štitnjače. Ona su odraz razaranja štitnjače, ali ne i njezin uzrok. Može pratiti neku drugu bolest autoimune prirode (Gravesova bolest, reumatska upala zglobova, kronična aktivna upala jetre, perniciozna anemija, sistematski lupus eritematodes, šećerna bolest). Istaknuti znak je guša. Žlijezda je u cijelosti, ali ne uvijek simetrično. Na opip je gumasta. U početku radi normalno, a nepredovanjem bolesti može se iznenada pojaviti hipotireoza (nedostatan rad štitnjače). Najčešći uzrok hipotireoze je baš ova vrsta upale. Potvrda bolesti dobiva se punkcijom tkiva štitnjače. Ukoliko radi preslabo, nadomještaju se hormoni u tabletama.


Evo jedno objašnjenje, ukratko i ovde http://www.igman.com/medicinski-rjecnik/H/Hashimotov_tireoiditis.html

Ove postoji još jedan tekst o Hašimotovom tireoiditisu
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/centri_za_edukaciju/bolesti_stitne_zlijezde/tireoiditis

Definitivnu dijagnozu postaviće vaš lekar, a ako nešto iz ovih tekstova gore ne bude jasno, pitajte.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 28, 2006 9:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jun 02, 2006 9:32 am
Postovi: 150
Lokacija: Beograd
Obavezno uraditi eho tiroidne zlezde!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 45 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: